Programovanie CV

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Houmr » čtv 25 úno, 2010 10:41 am

jares píše:Uf, to přepočítávání modelové rychlosti mi nejde:-). Příklad, chci, aby Sergej měl maximální rychlost 100 km/h. To je v přepočtu 27,78 m/s. V měřítku 1:120 chci testovat rychlost na metrovém úseku, ve skutečnosti mne tedy zajímá, za kolik ujede skutečná lokomotiva 120 m úsek. To mi z výše uvedeného vychází cca 4,32 s. Tedy pokud na metrovém úseku u TT naměřím čas 4,32 s, je to přibližně 100 km/h?

Nebo bez počítání zde
http://trainmania.info/ruzne/tabulka_rychlosti.pdf
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod jares » čtv 25 úno, 2010 11:09 am

Děkuji za uznání:-). Jaké další registry se musí ještě upravit v této souvislosti? Mimochodem, Lenz dodává k USB rozhraní nějaké CD, kde je i nějaký CV editor či tak něco. Jenže jsem to zkoušel a nějak to nefunguje, máte s tím někdo zkušenosti? Taky mám v Sergeji dekodér a zaboha si nemohu vzpomenout, co je to zač, jak to nejsnáze zjistit?
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod PaMi » čtv 25 úno, 2010 12:41 pm

Já používám na programování dekodérů TrainProgrammer. Ten je ke stažení zde: http://www.freiwald.com/pages/download.htm
Můžeš si ji nainstalovat a pracovat v demo módu. Ten myslím dovolí vše, mimo zápisu do registrů. Je tam ale všechno přehledné a polopatě popsané jednotlivé CV. Můžeš si tam například jednoduše graficky nastavit právě dříve popisovanou linearitu. Taky Ti tato verze vypíše výrobce a typ dekodéru co jsi taky tady požadoval. Manuál je v angličtině, ale pokud se nechceš probírat manuálem, tak předchozí verzi má asi nejvíce rozpitvanou na svých stránkách Houmr (nová verze 7 má akorát ještě nějaké další rozšíření, ale v principu je totožná s předchozí).
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Příspěvekod depo201 » čtv 25 úno, 2010 2:03 pm

nějakým záhadným důvodem se mi nepodařilo nastavit maximální rychlost na dekodéru TE-2 Tillig , v CV 5 jsem se snažil upravit křivku a žádná změna. Loko stále běží na maximální rychlost při ovládání na ručním ovladači. aktivoval jsem i v CV29 vlastní křivku rychlosti. To mi zase zhasnuly světla :D

přitom při ovládání přes PC to po kalibraci v TC chodí přesně jak má.
Jde mi o to, že synátor si rád hraje s kolečkem a potřeboval bych mu tu rychlost utípnout. pomůže někdo? Děkuju.


sorry že to hážu sem pánové.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod jares » čtv 25 úno, 2010 2:40 pm

u toho TrainProgrammeru je nějaké omezení, jak dlouho se smí používat v demo módu?
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod PaMi » čtv 25 úno, 2010 3:02 pm

jares píše:u toho TrainProgrammeru je nějaké omezení, jak dlouho se smí používat v demo módu?

Já nevím jak je to teď ve verzi 7, protože já kupoval před rokem verzi 5.8 a potom na verzi 7 upgradoval. Tehdy v tom demo módu pokud se dobře pamatuju to bylo myslím omezené počtem zápisů do dekodéru (myslím že to bylo 10 nebo 15x zapsání do dekodéru). Download z dekodéru byl neomezený stejně jako ostatní funkce.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 25 úno, 2010 9:48 pm

depo201 píše:nějakým záhadným důvodem se mi nepodařilo nastavit maximální rychlost na dekodéru TE-2 Tillig , v CV 5 jsem se snažil upravit křivku a žádná změna. Loko stále běží na maximální rychlost při ovládání na ručním ovladači. aktivoval jsem i v CV29 vlastní křivku rychlosti. To mi zase zhasnuly světla :D
.

Zjisti si nejprve jaký rosah hodnot má pro tvůj dekodér to CV 5. Některé dekodéry mají 0-255 a některé jen 0-63. Něco podobného jsme už tady řešily u jiného dekodéru ESU v Roco lokomotivě - rozsah hodnot pro tento konkrétní dekodér má být 0-63 ale max rychlost se začala snižovat až při zapsání hodnot pod cca 20 - je to neobvyklé. Prostě s hodnotami 20-63 to jezdilo pořád stejně. Ty hodnoty píši od oka - nezkoušel jsem všechny kombinace. Já přesně nevím co je TE-2, ale asi je to nějaký klon jiného výrobce speciálně pro Tilliga.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod depo201 » pát 26 úno, 2010 6:38 am

michal_n_cz píše:
depo201 píše:nějakým záhadným důvodem se mi nepodařilo nastavit maximální rychlost na dekodéru TE-2 Tillig , v CV 5 jsem se snažil upravit křivku a žádná změna. Loko stále běží na maximální rychlost při ovládání na ručním ovladači. aktivoval jsem i v CV29 vlastní křivku rychlosti. To mi zase zhasnuly světla :D
.

Zjisti si nejprve jaký rosah hodnot má pro tvůj dekodér to CV 5. Některé dekodéry mají 0-255 a některé jen 0-63. Něco podobného jsme už tady řešily u jiného dekodéru ESU v Roco lokomotivě - rozsah hodnot pro tento konkrétní dekodér má být 0-63 ale max rychlost se začala snižovat až při zapsání hodnot pod cca 20 - je to neobvyklé. Prostě s hodnotami 20-63 to jezdilo pořád stejně. Ty hodnoty píši od oka - nezkoušel jsem všechny kombinace. Já přesně nevím co je TE-2, ale asi je to nějaký klon jiného výrobce speciálně pro Tilliga.
Michal N.


Díky Michale, TE-2 je plošňák od Tilligu, ve kterém je údajně Gold mini, i se tak chová.

http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... fa12a0460b

Problémy ale v podstatě hlásili všichi, co tento plošňák mají. Já ho mám v BR218 přímo z výroby.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod jares » pát 26 úno, 2010 7:42 am

No tedy, do se včera děly věci:-). Maximální rychlost - je to u všech dekodérů v CV5? Mně se to číslo měnilo v závislosti na tom, jaké jsem zapínal funkce, pokud byly zapnuty všechny 1-8, tak to napsalo 255, ale netuším, jak to přeprogramovat. Navíc jsem asi něco někde zprasil, neboť mi na lokomotivě bliká čelní osvětlení, místo aby svítilo. Ale jen někdy, když se víc rozjede, tak svítí souvisle. A pak, při nastavování rychlostního profilu mi to udělalo automatický test jen na rychlostní stupně, ale už to nenastavilo "brake compensation".
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod depo201 » pát 26 úno, 2010 8:05 am

jares píše:No tedy, do se včera děly věci:-). Maximální rychlost - je to u všech dekodérů v CV5? Mně se to číslo měnilo v závislosti na tom, jaké jsem zapínal funkce, pokud byly zapnuty všechny 1-8, tak to napsalo 255, ale netuším, jak to přeprogramovat. Navíc jsem asi něco někde zprasil, neboť mi na lokomotivě bliká čelní osvětlení, místo aby svítilo. Ale jen někdy, když se víc rozjede, tak svítí souvisle. A pak, při nastavování rychlostního profilu mi to udělalo automatický test jen na rychlostní stupně, ale už to nenastavilo "brake compensation".


přesně tento problém jsem měl, když jsem aktivoval v CV29 bit 4 - tedy vlastní křivka rychlosti. Lokomotivě se rozsvítila světla až dosáhla určité rychlosti :D :D , sorry ale tohle mi fakt přijde úlet a zatím jsem nenašel způsob, jak to doladit. Pomohlo mi vždy jen tovární nastavení dekodéru.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod jares » pát 26 úno, 2010 2:28 pm

Mně ta světla blikají a po dosažení určité rychlostí svítí trvale. To znamená resetovat dekodér?
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod depo201 » pát 26 úno, 2010 2:51 pm

jares píše:Mně ta světla blikají a po dosažení určité rychlostí svítí trvale. To znamená resetovat dekodér?


Ahoj, můžeš popsat, co všechno jsi v registrech měnil oproti továrnímu nastavení? Třeba to nebude nutné. Po resetu do továrního nastavení, se musí mašina znovu kalibrovat, pokud používáš na ovládání PC a to není práce na 10 minut. Teda aspoň pro mě nebyla....

Jaký máš dekorér?
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod michal_n_cz » pát 26 úno, 2010 8:41 pm

jares píše:Děkuji za uznání:-). Jaké další registry se musí ještě upravit v této souvislosti? Mimochodem, Lenz dodává k USB rozhraní nějaké CD, kde je i nějaký CV editor či tak něco. Jenže jsem to zkoušel a nějak to nefunguje, máte s tím někdo zkušenosti? Taky mám v Sergeji dekodér a zaboha si nemohu vzpomenout, co je to zač, jak to nejsnáze zjistit?

Mám to - je to dost primitivní soft. Tedy k LI100F, on je totiž ještě nový programátor jen na dekodéry co se jím dá také provádět upgrade softu mikrokontroléru - to by mě zájímalo zdali to již někdo máte, fakt se mi už nechce kupovat další krabičky, jen abych zjistil co a jak.
Standartně se tím dají načítat a zapisovat CV a zálohovat si to třeba na disk, ale je tam málo šablon. Já jsem to pořizoval hlavně pro eventuelní spolupráci s Train programer, nějak mi to s demem naposled blbnulo - jednotlivé CV jednotlivě načítat šly, ale vše najednou ne, neměl jsem čas pátrat po příčině. Hlavně jsem to chtěl kvůli laborování s mapováním funkcí, abych si konečně navrhl univ. hardware do lokomotiv a pak si mapováním nadefinoval světla jak budu chtít, ale furt to rozšiřujou a např. Zimo má už tolik možností co by s tím šlo dělat - snad mi ten vlak neujede...
Výrobce dekodéru zjistíš načtením CV8 každý výrobce má přidělenu jednu hodnotu viz. tabulka: http://www.nmra.com/standards/DCC/mfgnumbers.html
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod michal_n_cz » pát 26 úno, 2010 9:10 pm

jares píše:No tedy, do se včera děly věci:-). Maximální rychlost - je to u všech dekodérů v CV5? Mně se to číslo měnilo v závislosti na tom, jaké jsem zapínal funkce, pokud byly zapnuty všechny 1-8, tak to napsalo 255, ale netuším, jak to přeprogramovat. Navíc jsem asi něco někde zprasil, neboť mi na lokomotivě bliká čelní osvětlení, místo aby svítilo. Ale jen někdy, když se víc rozjede, tak svítí souvisle. A pak, při nastavování rychlostního profilu mi to udělalo automatický test jen na rychlostní stupně, ale už to nenastavilo "brake compensation".

Ano max. rychlost v CV5 je dáno normou NMRA - prakticky všechno co se tu pohybuje to tak má. Jak jsem psal výše může to mít různý rozsah hodnot.
To mi řekni čím to programuješ - tak jak to popisuješ to odpovídá zápisu hodnoty ve dvojkové soustavě 1111111 = 255. Já písu na LH100 pro CV5 rovnou dec hodnotu např. 188.
To, že světla blikají může být tím, že je dekodér nastavem jinak než na 28/128 jízních stupňů, nebo naopak s centrály ti leze něco jiného než 28/128 (14,27) Taky mi to kdysi nějaký dekodér dělal např. na každý lichý rychl. stupeň svítila a na každý sudý ne. Dekodér se normálně přeprogramoval za jízdy nějákým náhodným impulzem či co, napřed ty světla a pak se zbláznil úplně a nešel vůbec ovládat. Podotýkám, že to bylo za nepříznívých podmínek - zaběhávání mosazného pojezdu se špinavými koly na špinávých kolejnicich, za jízdy jsem ho střídavě sundával a nasazoval na koleje, LVZ100 jsem napájel jen provizorně ze staré FZ1, prostě jsem to potrápil. Pomohl jen reset a zase dobrý...
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod jares » stř 03 bře, 2010 7:39 am

depo201 píše:
jares píše:Mně ta světla blikají a po dosažení určité rychlostí svítí trvale. To znamená resetovat dekodér?


Ahoj, můžeš popsat, co všechno jsi v registrech měnil oproti továrnímu nastavení? Třeba to nebude nutné. Po resetu do továrního nastavení, se musí mašina znovu kalibrovat, pokud používáš na ovládání PC a to není práce na 10 minut. Teda aspoň pro mě nebyla....

Jaký máš dekorér?


Vědomě jsem tam nic neměnil. Dekodér je tam tři roky, nějak si neuvědomuju, co tam je, díval jsem se, ale nepoznám to. Train Programmer mi napsal, že to je ESU. Nějak nechápu, jak ručním ovladačem programovat jednotlivé bity CV5
jares
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát 23 bře, 2007 9:58 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků