prislusenstvi ovladac

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

prislusenstvi ovladac

Příspěvekod zdeno » ned 11 čer, 2023 6:23 am

v posledni dobe se mi ozvali 4 lide, kteri by chteli variabilni nezavisly ovladac na prislusenstvi.
Nechce se jim stavet pulty a panely a chteli by dokonce aj WiFi ovladani s grafikou.
Nechteji to ale spojene s normalnim ovladacem, aby si mohlo hrat vic lidi. Neco na zpusob realu, teda oddelena jizda loko od ovladani trati.
Co si o tom myslite ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod Zlámalík » ned 11 čer, 2023 7:30 am

Podle mě je oddělené ovládání dobrý nápad.
A určitě i bezdrát - hodně lidí kolejiště odněkud vytahuje nebo skládá z dílů a nemůže či nechce mít místnost zarvanou kabelema a držákama pultů a centrál a všeho. Ale určitě bych to nestavěl jako extra přístroj. Vzal bych větší tablet, udělal si plán kolejí na něm a bylo by. Jako to má Roco, nebo iTrain (oboje znám jen z obrázků, tak sorry za případnou nepřesnost). Já to chci takto nějak taky, i když to asi bude NTB s dotykovou obrazovkou a TrainController, časem.

ipad-air-schematischesstellwerk (Malý).png
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod BohousP » ned 11 čer, 2023 7:46 am

Ovládání příslušenství samostatným ovladačem má své výhody. Já mám takový ovladač rozdělaný (nedokončený) na bázi TCO a FBO (Digi CZ). Nebude ovládat ani výhybky ani návěstidla, ale všelijaká udělátka kolem kolejiště. Osvětlení budov, ulic, depa, zvuky a pohyblivé mechanizmy. Scény den-noc. Možná tam ještě přidám otáčení točny, ale bez možnosti jízdy lokomotivy. Primárně bude určen pro děti na návštěvě.
Ale bude ve formě panýlku. Druhá možnost je udělat ho jako aplikaci do tabletu. Výhodou je bezdrátovost a možnost změn, možná to ještě předělám.
Dělat ovladač příslušenství ve formě univerzální tlačítkové multimyši by se mi moc nelíbilo. Záleží na tom, jak by byla vyřešena volba adres.
Pokud má někdo zájem o rozdělení funkci dispečer(výpravčí) a strojvůdce, pak má smysl i samostatné stavění cesty.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod zdeno » ned 11 čer, 2023 1:13 pm

ono je spousta moznosti, jak to udelat.
Od pouhe tlacitkove sestavy po komfortni displej s volitelnymi cestami.
Kolko ludi, tolko chuti.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod fulda » ned 11 čer, 2023 6:21 pm

Pro jednoduché protokoly, kde se stačí podívat do dokumentace a není potřeba se bát že všechno souvisí se vším a že je to moc komplikované a nikdo tomu nesmí rozumnět, existuje těch možností ještě víc. Například tabletové aplikace pro obrazovkové klikače, TCO pro ty, kdo si rádi dají na pult tlačítka a FBO pro ty, co si chcou prosvítit obsazené úseky. Kdo nerad staví panýlky, tak si třeba pořídí kompaktní ovladač pro příslušenství, nebo modulární kostičky, pokud chcete jen pár funkcí a moc to nechcete řešit. Prostě možností je spoustu a stačí si vybrat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod zdeno » ned 11 čer, 2023 7:17 pm

to Fulda:
ty tvoje veci maji jednu chybu, nemaji zpetnu vazbu, teda se chovaji ako DCC. Vsechny prikazy jsou jednosmerne.
Pouziti detekce obsazeni treba do skrytaku je dost obtizne.
---
Zatim jenom rozmyslam, chtel bych to udelat podle clanku!
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2020080001
jen odstranim ovladani obou loko a pridam ESP01.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod fulda » pon 12 čer, 2023 7:39 am

zdeno píše:to Fulda:
ty tvoje veci maji jednu chybu, nemaji zpetnu vazbu, teda se chovaji ako DCC. Vsechny prikazy jsou jednosmerne.
Tak jistě, čtení není v oblasti loconetu úplně silná stránka (nejsi jedinej, kdo tohle tak rád tvrdí).

Protože jinak by jsi si mohl všimnout, že existují moduly jako FBO, které na sobě mají milion ledek pro zobrazení polohy výhybky, nebo obsazení úseku. Podle konfigurace. To samé u kostiček, na nich také ty ledky nejsou náhodou, ale zobrazují aktuální polohu výhybky a nebo obsazení úseku. Zase, podle typu kostičky.
Ale neboj, to se časem naučíš.

Jenom pro doplnění, asi po třistapadesátéosmé sem dám odkaz na VIDEO mého pultu. Není tak těžké si všimnout, že se řádka rozsvícených ledek pohybuje podle toho, jak jede vláček dokolečka. To video je osm let staré, takže jeho kvalita tomu tak nějak odpovídá. Ale zase víme, že co je pro některé novinka, tak jinde je spíš denní chleba s dávnou historií.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod HonzaM » pon 12 čer, 2023 8:38 am

Pro uživatele TrainControlleru pro ovladaní z mobilu nebo tabletu je k dispozici aplikace Smarthand Manager (https://www.1ku160.cz/technika/programy ... nd-manager). Záleží jen na počtu detektorů obsazení a zobrazení detekcí na obrazovce, zda budete moci na tabletu postupně sledovat jak vlak projíždí kolejištěm.
Pokud stačí ovládání po kabelu, je tady panelový dekodér MGP, umožňující použití ovládacího panelu propojeného s kolejištěm jediným kablíkem LocoNetu (ten vede i napájení). Jeden panelový dekodér umožňuje připojení 64 volně programovatelných LED které mohou ukazovat polohy výhybek, obsazení, stav návěstidel, aktivně postavené cesty, osvětlení domečků a další).Jeden panelový dekodér umožňuje připojení 16 tlačítek, v panelu lze použít více panelových dekodérů.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 12 čer, 2023 8:53 am, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod BohousP » pon 12 čer, 2023 8:48 am

zdeno píše:to Fulda:
ty tvoje veci maji jednu chybu, nemaji zpetnu vazbu, teda se chovaji ako DCC. Vsechny prikazy jsou jednosmerne.
Pouziti detekce obsazeni treba do skrytaku je dost obtízné...

Zdeno, kdyby sis někdy přečetl popis FBO (http://www.fucik.name/masinky/Xbus_FBO/), tak bys takový nesmysl napsat nemohl.
Diskuze není jen o protlačování vlastního názoru se zavřenými očima.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod zdeno » pon 12 čer, 2023 9:14 am

fulda píše:Ale neboj, to se časem naučíš.

ucim se stale, ale nepresvedcil si mne. Je to urcitym zpusobem ojebkane.
Takto veci neresim.
---
Ale nechci se hadat, mam jine problemy a Xpressnet mezi ne nepatri.
Poprosim, nevnucujte mi vase reseni, to nebylo ucelem meho prispevku.
Ja taky nikomu nic nevnucuji, jen jsem informoval, co zrovna vymyslim.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod BohousP » pon 12 čer, 2023 12:45 pm

1.
zdeno píše:v posledni dobe se mi ozvali 4 lide, kteri by chteli variabilni nezavisly ovladac na prislusenstvi.
...
Co si o tom myslite ??

2.
zdeno píše: Poprosim, nevnucujte mi vase reseni, to nebylo ucelem meho prispevku.



Zdeno, neptej se ostatních na jejich názor, když za správný považuješ jen ten svůj. Diskusní vlákna typu One man show toho moc nepřináší.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod zdeno » pon 12 čer, 2023 1:24 pm

BohousP píše:Zdeno, neptej se ostatních na jejich názor, když za správný považuješ jen ten svůj. Diskusní vlákna typu One man show toho moc nepřináší.

kdo se zepta, tak se dozvi chujoviny, tak si to myslel ??
To neni vase sukrome forum, iba pre Xpressnet.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod vvitty » pon 12 čer, 2023 1:27 pm

Jestli ten dotaz nebyl nedostatecne formulovan... ja tam napriklad nevidim nic o tom ze ovladac nesmi mit nic spolecneho s xpress net.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: prislusenstvi ovladac

Příspěvekod zdeno » pon 12 čer, 2023 1:47 pm

vvitty píše:Jestli ten dotaz nebyl nedostatecne formulovan... ja tam napriklad nevidim nic o tom ze ovladac nesmi mit nic spolecneho s xpress net.

Myslim, ze mne uz poznate a nabizeni Xpressnetu je ponekud mimo misu a tema.
Navic pultove a panelove usporadani hned odmitli, to neni pro ty lidi zajimave, chteji variabilitu.
Ale zase notebook, JMRI a router to neni vhodne na zahradu. Navic Engine driver umi jen vyhybky a neumi vytvorit layout.
Proste jsem cekal nejaky napad a nevydalo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

JMRI Engine Driver

Příspěvekod sidlo » pon 12 čer, 2023 2:58 pm

JMRI Engine Driver

Screenshot_20230612-164954_Engine Driver.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků