Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod HonzaM » sob 17 pro, 2022 4:00 pm

V modulovce se v klubu Zababov většinou používá ovládání prostřednictvím LocoNetu (sběrnice nazývaná X3) a ovladačů FREMO/FRED. To ovšem znamená nutnost tuto sběrnici rozvést po celém layoutu pomocí rozvodných LN boxů, strojvedoucí musí při jízdě vlaku svůj FRED od jednotlivých LN boxů postupně odpojovat a následně připojovat k dalšímu LN boxu. V klubu N modul začali místo toho používat bezdrátové ovládání s centrálou Z21 a ovladači WLANmaus. Problém tohoto řešení je, že se může stát, že se dva ovladače přihlásí k téže lokomotivě, aniž by si toho strojvedoucí všiml. Tento problém odpadá u centrály TCS 2, jakmile je lokomotiva vybrána na jednom ovladači, musí ji ten dosavadní ovladač propustit, jinak se volba nepodaří.
Já jsem ale chtěl se svou centrálou DR5000 používat podstatně modernější ovladač ESU Mobile Control II. Na internetu jsem narazil na prvek Digitrax LNWI. To jsem již popsal ve vláknu k centrále DR5000. Následně jsem zjistil, že s pomocí tohoto prvku se lze připojit k rozvodu Loconetu, na němž jsou zároveň používány ovladače FRED. Podstatné je zjištění, že pokud se na ovladači ESU pokusím zvolit lokomotivu, kterou již někdo má nastavenu na svém FREDu, objeví se na displeji upozornění, že již lokomotivu má někdo vybránu a volba se neuskuteční, dokud příslušný FRED adresu neuvolní (nestačí odpojení kabelu Loconetu). Naopak, pokud je lokomotiva zvolena na ovladači ESU a připojil bych FRED s touto adresou, stane se totéž co v případě dvou FREDů, rozsvítí se mi na tom FREDu červená a adresa se v něm zruší.
Toto připojení je možné také z mobilu s Androidem s aplikaci Engine Driver nebo z iPhonu s aplikací WiThrottle, není tedy nutné mít ovladač ESU.
Zatím nemám zjištěn dosah toho prvku, zda by stačil k pokrytí sálu.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 17 pro, 2022 10:48 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod BohousP » sob 17 pro, 2022 5:20 pm

I když má ono zařízení Digitraxu označení "router", to co určuje jeho dosah je vlastně v něm integrovaný wifi access point (přístupový bod). A jeho dosah lze prodloužit opakovači, tak jak se to dělá ve velkých sálech např. na konferencích. Takže s pomocí síťařů je to řešitelné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod radeksindy » sob 17 pro, 2022 8:20 pm

BohousP: Nevím co je smyslem prvního příspěvku, ale LNWI není router, ale pouze přístupový bod typu WAP (není to ani router, ani switch, dokonce ani přímo WAP). Dosah jsem neměřil, používám ho doma, resp. při setkání více lidí v rámci jedné nebo dvou místností a tam to samozřejmě bez problémů funguje. Ve volném protoru bude dosah menší než u běžných domácích routerů, je to jen malá krabička bez antény a výkonu. Pro setkání nepoužitelné.

Hlavně je nutné si uvědomit, že zařízení nemá specifikaci CE. Ve spektru 2,4 GHz jsou evropské a americké normy rozdílné, takže si v širším měřítku použití koledujete o problémy.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod HonzaM » sob 17 pro, 2022 10:56 pm

Ahoj Radku, díky za upozornění. Text prvního příspěvku jsem upravil. Pokud jde o to pásmo, pro domácí použití to vzhledem k dosahu není problém, pokud by mělo jít o použití na setkáních, bylo by potřeba tohle vyřešit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod zdeno » ned 18 pro, 2022 8:29 am

radeksindy píše:Hlavně je nutné si uvědomit, že zařízení nemá specifikaci CE.
Ve spektru 2,4 GHz jsou evropské a americké normy rozdílné, takže si v širším měřítku použití koledujete o problémy.
Pro setkání nepoužitelné.

A maji normy nejaky vyznam pri dosahu 100-150m ?? Pouziva ESP01 normy EU nebo USA ??
---
Na dvou setkanich jsem pouuzival ESP01 a celkem dobre. Jedna velka mistnost uplne bez problemu.
Na druhen setkani pres tri mistnosti velky problem, ale pri strategickem umisteni serveru se to dalo vyresit.
Tim myslim umistit server v prostredni mistnosti. To mne samozrejme napadlo az po setkani. :shock:
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod BohousP » ned 18 pro, 2022 9:02 am

radeksindy píše:BohousP: Nevím co je smyslem prvního příspěvku, ale LNWI není router, ale pouze přístupový bod typu WAP (není to ani router, ani switch, dokonce ani přímo WAP). Dosah jsem neměřil, používám ho doma, resp. při setkání více lidí v rámci jedné nebo dvou místností a tam to samozřejmě bez problémů funguje. Ve volném protoru bude dosah menší než u běžných domácích routerů, je to jen malá krabička bez antény a výkonu. Pro setkání nepoužitelné.

Hlavně je nutné si uvědomit, že zařízení nemá specifikaci CE. Ve spektru 2,4 GHz jsou evropské a americké normy rozdílné, takže si v širším měřítku použití koledujete o problémy.

Tak to se omlouvám, LNWI neznám, kromě Honzova popisu. Reagoval jsem na jeho označení "router", což se bohužel často používá pro označení přístupového bodu. (Nyní to je v původním textu HonzyM. opraveno...) Dělají to jak prodejci, tak i uživatelé. S Radkem nezbývá než souhlasit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod HonzaM » ned 18 pro, 2022 1:50 pm

radeksindy píše:Hlavně je nutné si uvědomit, že zařízení nemá specifikaci CE. Ve spektru 2,4 GHz jsou evropské a americké normy rozdílné, takže si v širším měřítku použití koledujete o problémy.

Naštěstí to tak není:
https://estore-sslserver.eu/case-hobbie ... s/9902LNWI
Pro setkání by to tedy použitelné bylo, případně za použití opakovačů, jak píše BohoušP.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod fulda » ned 18 pro, 2022 2:20 pm

zdeno píše:A maji normy nejaky vyznam pri dosahu 100-150m ?? Pouziva ESP01 normy EU nebo USA ??

Ano, jinak by nemělo smysl je vytvářet.
Abychom byli konkrétní, tak u WiFi se jedná o třináctý kanál, který je v Evropě vyhrazen pro meteorologické radary. Vzhledem k tomu, že radar má poměrně velkou citlivost, zaznamená signál kdejaké WiFiny v tomto pásmu. Pak se to celkem snadno pozná při předpovědi počasí, kdy jsou v obraze takové hezké laloky kapkovitého, nebo kruhového tvaru, jako by v jednom místě stále pršelo.
Svého času jich bylo opravdu hodně a tak si meteorologové začali stěžovat a proto se dnes celkem hlídají.

Takže nejen, že se to nesmí, ale zrovna v tomto případě se to i snadno zjistí a aktivně postihuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod zdeno » ned 18 pro, 2022 2:42 pm

fulda píše:Takže nejen, že se to nesmí, ale zrovna v tomto případě se to i snadno zjistí a aktivně postihuje.

Pokud jsem se dival, tak ESP01 pouziva prednostne kanal 1 a na jiny kanal se to musi rucne prepnout.
Je tam nejake riziko, ze se to prepne samo ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod HonzaM » čtv 22 pro, 2022 10:37 am

Dnešní zjištění: na kolejišti s centrálou DR5000 ovládanou FREDy jsem zkusil ovládání ovladačem ESU Mobile Control přes interface Digitrax LNWI (provedení s CE certifikací). Chování je následující: zvolím-li adresu vlaku, ovládaného připojeným FREDem, objeví se upozornění, že je vlak používán jiným ovladačem a nabídne se možnost ho ukrást. Když potvrdím "ano", adresa vlaku se mi sice objeví v políčku volby vlaku, vlak ale ovládat nelze, zůstane ovladatelný jen FREDem. Když pak FRED odpojím, ovládání ovladačem ESU začne být možné, když pak ale opět ten FRED připojím, objeví se na něm červená a adresu ztratí. Bylo by tedy zřejmě možné na setkání ESU ovladač používat, aniž by to porušilo normální provoz s LocoNetem a FREDy. Vyzkoušel jsem to i s centrálou Digitrax, funguje stejně.
Uvítám, pokud mi někdo poradíte vhodný opakovač, který by umožnil pokrytí většího prostoru.
(FREDy doma používám když přijdou děti a chtějí jezdit, je to ideální, protože dítě může ovládat jen přidělený vlak).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod HonzaM » pát 23 pro, 2022 10:47 am

Ještě doplnění - k ovládání je možné používat také mobily, na iPhonu aplikací WiThrottle, na mobilech s Androidem aplikací Engine Driver. I na nich funguje upozornění při pokusu zvolit již lokomotivu obsazenou jiným ovladačem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Modulovka a wifi bezdrátové ovládáni

Příspěvekod HonzaM » stř 08 úno, 2023 3:10 pm

Zatím jen na domácím kolejišti s centrálou DR5000 jsem vyzkoušel ovládání s wifi interfacem Digitrax a s několika FREDy. Měl jsem současně připojen ovladač ESU, mobil iPhone s aplikací WiThrotle a dva mobily Sony s aplikací Engine Driver. Ovládání bylo bez problémů, jakmile je vlak vybrán jedním ovladačem, nelze se na něj přihlásit z jiného - nejprve jej ten první musí uvolnit. Plánuji to prakticky vyzkoušet na našem setkání v květnu. Je nutné ověřit chování při větším počtu připojených účastníků. Výhodou je možnost souběžného používání FREDů a ovladačů jako je ESU, a zároveň může každý k ovládání použít svůj mobil.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: David_N a 29 návštevníků