AT+ ESP01

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: at+ ESP01

Příspěvekod fulda » pát 08 črc, 2022 5:50 pm

zdeno píše:Dokumentaci mame stejnou, tim ze nazves neco jinak, tim se to nezmeni.

Tak samozřejmě, jen pak trochu dochází k tomu, že si dva nerozumí.
Zůstanu u toho, že budu věci nazývat tak, jak to dělají autoři technologie a návodů. Ušetřím si tím spoustu času.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » pát 08 črc, 2022 6:13 pm

zrovna ted nadavam na ruzne verze ESP01, kde neni zapojen RST vyvod a musi se to resetovat programovo.
Neni to na zavadu, ale neni to nikde napisane. To na margo toho, ze si nemusime rozumet v terminologii.
Nikdo nemuze vedet vsechno !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » čtv 14 črc, 2022 7:37 pm

zase jsem o kousek dale,
bolo to dost nestabilni, dost mne to potrapilo, stale som hledal chybu v zasobnicich.
Nakonec sa ukazalo, ze to bylo preruseni, ktore se navzajem pretahovaly o cas.
Jednalo sa o rutiny UART a enkodera, ktere si vyzaduji presne casovanie.
Cim rychleji jsem tocil enkoderem, tim to bylo horsi. Zakaz preruseni enkoderu v case vysilani a ocekaneho prijmu to uplne vyresil.
Ted uz je to stabilni a bezelo to v kuse 48 hodin. Stejne tak vydrzely baterky.
---
Pri tom badani jsem prisel na to, ze se vubec nemusim starat o pridelene kanaly,
ESP01 si to ohlida samo a samo pouziva spravne sebou pridelene kanaly. Zapojeno vsech 5 ovladacu soucasne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » stř 20 črc, 2022 10:52 am

testujem, testujem,testujem :D :D
---
ted vlastne začína ta nejdůležitější prace, odvšivit vsechny chyby a problemy.
Je dost dulezite mit merák napětí LiPolky, protože jsou tam dost tvrde limity a to 3,1V a 4,1V.
Ani jedna hodnota se nesmi překročit. Dal jsem meřidlo na displej.
Uvazujem o tom dat tam nejake vreštidlo, hlavne na prebijeni, na ktere je LiPolka velmi citliva a může vzniknout požár.
Podpětí není problem, prosto to přestane fungovat, ale přepětí ano, protože se to bude nabíjet bez dozoru.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod look23 » stř 20 črc, 2022 2:36 pm

zdeno píše:...
Uvazujem o tom dat tam nejake vreštidlo, hlavne na prebijeni, na ktere je LiPolka velmi citliva a může vzniknout požár.
Podpětí není problem, prosto to přestane fungovat, ale přepětí ano, protože se to bude nabíjet bez dozoru.


Není lepší to při přebíjení raději odpojit? Vřeštit to může až pak.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » stř 20 črc, 2022 3:12 pm

look23 píše:Není lepší to při přebíjení raději odpojit? Vřeštit to může až pak.

problem je, ze procesor je ve stavu DEEP SLEEP a navic uz nemam volne piny.
Vrestidlo je aktivni prvek, nepotrebuje buzeni, stačí dosahnout bodu spusteni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod fulda » stř 20 črc, 2022 6:41 pm

Zase tomu moc nerozumím, ale o čem je diskuze?
Například pokud tam vrazím TAKOVOUTO nabíječku, tak mám vyřešený nabíjecí konektor (USB), nabíjení CC/CV, odpojování, ochranu a nevím co ještě. A to celé za neuvěřitelných 24,-
Nebo ve stejné kategorii za polovinu ceny s menším počtem ochran a nebo třeba solární nabíječku.
Nemá moc cenu vymýšlet kolo.

... a o "vybíječe" s limiterem na 3V jsem ti psal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » stř 20 črc, 2022 8:10 pm

fulda píše:Zase tomu moc nerozumím, ale o čem je diskuze? Nemá moc cenu vymýšlet kolo.

Ono chtít a mít je obrovský rozdíl, je tam strašne malo místa.
Jinak tyto moje LiPol maji nejake ochrany v sebe zabudovane. Nestudoval jsem to.
---
Az budu mit ty co si mi pisal, tak se uvidi, jak to tam poskladam. Jinak tyto pidi konektory nemam moc v láske.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod fulda » čtv 21 črc, 2022 7:26 am

Tak jak říkám, já tomu nerozumím. Jen mi obecně přijde jako blbost vynalézat něco, co se považuje za hotovou věc. Třeba to naše oblíbené kolo.

Pokud bych chtěl argumentovat, tak se zeptám, jestli to tvoje "vrestidlo" bude menší než ta destička nabíječky bez ochran.
Také se zeptám, jestli uživatel bude nadšen, že musí sledovat ovladač při nabíjení, jestli nezačne hučet a pokud si toho nevšimne, tak mu klidně přebije baterku.
A také poznamenám, že tyhle typy nabíječek můžeš koupit i s většíma konektorama a nebo bez konektoru úplně. Jen mi přijde praktické, že se to dá nabíjet nabíječkou z telefonu, kterou stejně mám.

Ale jak říkám, moc tomu nerozumím a moc si to zjednodušuji. To totiž není žádná challenge něco udělat normálně, jako to dělají všichni.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » čtv 21 črc, 2022 8:16 am

fulda píše:Tak jak říkám, já tomu nerozumím. Jen mi obecně přijde jako blbost vynalézat něco, co se považuje za hotovou věc. Třeba to naše oblíbené kolo.

Ja zas poznam jine porekadlo, po bitve je kazdy general.
Tebe se nekdy podarilo udelat neco na prvni pokus ??
Vsechno je ve vyvoji a mozno to vyzkusam.
---
Jen na okraj, jaku ma klidovu spotrebu ta nabiječka ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod fulda » čtv 21 črc, 2022 11:31 am

zdeno píše:Ja zas poznam jine porekadlo, po bitve je kazdy general.
Tak i tohle pořekadlo je na mne dost složité. Vzhledem k tomu, že jsi napsal:
zdeno 20 črc 2022, 11:52 píše:Uvazujem o tom dat tam nejake vreštidlo
tak jsem si myslel, že jsi ve stádiu hledání vhodného řešení a napsal jsem ti, jak to dělají všichni ostatní. Netušil jsem, že už je po bitvě a "vreštidlo" už zaujalo svou pozici. Po pravdě, dnes má kolem sebe člověk tolik hraček s jedním článkem, že by bylo překvapivé, kdyby jejich nabíjecí a vybíjecí management vyžadoval nějaký výzkum a nejednalo se o připravené chipsety. Dokonce ani děti nejsou překvapené z toho, že se jejich hračky nabíjí pomocí USB kabelu. Naopak bych řekl, že nabíjení podle zvuku "vreštidla" leckoho zmate.

zdeno píše:Tebe se nekdy podarilo udelat neco na prvni pokus ??
Na takhle blbě položenou otázku je pochopitelně správná odpověď "Samozřejmě; spoustu věcí!" (což pochopitelně ani v otázce ani v odpovědi neimplikuje slovo "všechno", které jsi asi chtěl použít).

zdeno píše:Jen na okraj, jaku ma klidovu spotrebu ta nabiječka ??
Tady je podstatné se podívat na to, z jaké strany tu spotřebu myslíš. Pokud je připojená baterka a není připojená nabíječka, tak ta spotřeba bude velice blízko nuly. Vzhledem k tomu, že nabíječka je zakončená měřícím tranzistorem FS8205A, který je v zavřeném stavu, tak to bude méně než pikoampéry. Nabíječka je v tomto případě mrtvá a nic nedělá. Je to jen nabíječka.
Pokud mluvíš o stavu, kdy je nabíječka připíchlá na zdroj (USB, nebo 5V) a nemá žádnou baterku, nebo je baterka již plně nabitá, tak tam nějaká spotřeba bude, svítí na tom ledky, takže to bude něco žrát. Odhaduji jednotky miliampér. Samotný čip té nabíječky uvádí 150 μA max, ale ty ledky to pokazí.

Konec konců na spodku té stránky jsou nějaké návody a je tam i odkaz na datasheet. Ten doporučuji si prohlédnout, aby jsi si byl schopný nastavit nabíjecí proud podle tvé baterky. Výchozí hodnota je dost velká a je vhodná tak pro 18650.

A ještě něco. Možná tě to překvapí, ale tenhle obvod je součástí velkého množství levných power bank. Poznávací znamení jsou právě ty dvě ledky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: at+ ESP01

Příspěvekod fulda » čtv 21 črc, 2022 12:19 pm

... od jednoho anonymního čtenáře tu máme otázku. Čím se liší Zdenův ovladač od wiFreda?

Tedy krom toho, že wiFred používá modernější ESP32, používá ty zmiňované čipsety pro nabíjení baterek a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » čtv 21 črc, 2022 12:26 pm

je to stale ve vyvoji, to ze jsem vyrobil par kusu s vrestidlem neznamena, ze vyvoj je ukoncen.
Zatim je to stale v laboratori, na poloprovoz to ma daleko a seriova vyroba je ve hvezdach.
---
Urcite budem nad tvymi navrhy uvazovat a az prijdou ty soucastky, tak to zkusim spojit dohromady.
Zatim je to na ceste a muzem jen snivat o budoucich moznostech. Casu mam hadam dost,
Vypada to dobre, uvidime, jak to dopadne smontovane.
Nedelam si iluze o snadnosti, urcite tam bude nejaka zrada.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » čtv 21 črc, 2022 12:36 pm

fulda píše:... od jednoho anonymního čtenáře tu máme otázku. Čím se liší Zdenův ovladač od wiFreda?
Tedy krom toho, že wiFred používá modernější ESP32, používá ty zmiňované čipsety pro nabíjení baterek a tak.

Ze by to bylo tím, ze si to delam pro zabavu a poteseni ?? Mas pocit, ze to nekomu nasilu vnucujem ??
Tady na webu je spousta projektu, ktere slouzi pro poteseni stavitele.


dodatek
muj projekt se lisi hlavne tim, ze nepotrebujem PC a ani JMRI.
Server se připojuje přimo na Loconet (X3).
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » pát 22 črc, 2022 4:50 am

to Zdenek Valter:
mozna se citis ukrivdeny odmitnutim nabidky vyroby plosaku, ale zrovna dnes rano jsem si uvedomil, proc je to pro mne neprijatelne.
Jedna se o to, ze prototypy musim rozebrat, nemam totiz soucastky zadarmo a pravdu napisat, prokovene diry se rozebiraji velmi spatne aj s vyfukovackou.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků