Kolejiště s Traincontrollerem a ovládacím panelem

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště s Traincontrollerem a ovládacím panelem

Příspěvekod HonzaM » ned 26 pro, 2021 11:08 am

Mám kolejiště ovládané TrainControllerem. Je to prima zejména pro automatický provoz, ale když třeba potřebuji posunovat v nádraží, je otrava pro každé přehození výhybky nebo postavení cesty chodit k počítači a ovládat klikáním touchpadem nebo myší. Napadlo mne, zda by nebylo možné použít běžné ovládání tlacitky, ovšem moc se mi nechtělo měnit všechny výhybkové dekodéry za MGP. Ale zkusil jsem připojit panelový ovladač MGP se stávajícími běžnými dekodéry a ono to funguje, mohu přestavovat výhybky i stavět cesty, sice nemám zpětné hlášení o poloze výhybek, ale dá se bez toho žít. Postavil jsem si zkušební panýlek s tlačítky umožňující stavění cest odkud - kam, LED indikují postavenou cestu, jak je vidět na obrázku. Každá cesta může obsahovat až šest výhybek a cest je možné naprogramovat dvanáct. Musím ovšem věřit, že k přestavení opravdu došlo. Panýlek je připojen jediným kablíkem LocoNetu, protože po němž je i napájen. Mohu si ho tedy kdykoli kamkoli přemístit. Zatím se to osvědčilo. Výhybkové dekodéry na kolejišti mám LocoNetové, Digitrax, pravděpodobně by ale bylo možné to použít i u kolejiště s jakýmikoli běžnými výhybkovými dekodéry ovládanými DCC, za předpokladu použití centrály Digikejis DR5000, k níž by byl tento můj ovládací panel připojen kablíkem LocoNetu, panýlek by tedy bylo možné umístit naprosto libovolně. Na panelu je možné LEDkami detekovat i obsazení kolejí. Toto použití s DCC dekodéry by ovšem bylo nutné prakticky vyzkoušet, bohužel ale kolejiště s DCC výhybkovými dekodéry nemám. Pokud by měl někdo mající centrálu DR5000 a kolejiště s DCC dekodéry, mohli bychom to vyzkoušet. Podmínkou není Traincontroller ani počítač, nutná je jen centrála DR5000.
Přílohy
IMG_2584.jpg
IMG_2582.jpg
IMG_2585.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne ned 09 led, 2022 3:38 pm, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště ovládanéTrainControlerem zaroveň ovládacím pan

Příspěvekod zdeno » ned 26 pro, 2021 11:42 am

proc si myslis, ze jen DR5000 umi prekopat pakety B0 do paketu DCC ??
Teda pokud pouzivas pakety B0.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Kolejiště ovládanéTrainControlerem zaroveň ovládacím pan

Příspěvekod jamik22 » ned 26 pro, 2021 6:54 pm

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě?
Pro ovládání kolejiště používám TC. Když si chci zaposunovat, či z jiných důvodů, přehazuji výměny přes mobil.
Pro návrat zpět pod řízení TC stačí vydat libovolným způsobem TC příkaz Refresh.
Pro mne to tak stačí. Jen nemám DR5000, ale to že mám LENZ by nemělo vadit. :)
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Kolejiště ovládanéTrainControlerem zaroveň ovládacím pan

Příspěvekod sidlo » ned 26 pro, 2021 8:27 pm

jamik22 píše:Pro návrat zpět pod řízení TC stačí vydat libovolným způsobem TC příkaz Refresh.

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště ovládanéTrainControlerem zaroveň ovládacím pan

Příspěvekod HonzaM » pon 27 pro, 2021 8:28 am

Ještě doplnění - když je v provozu počítač i panel, objeví se změna provedená prostřednictvím panelu na obrazovce TrainControlleru a naopak, provede-li se změna na obrazovce TC, zobrazí to i LEDky na panelu. Samozřejmě existují i jiné možnosti, třeba JMRI a ovládání stanic tabletem, mně ale ovládání z obrazovky prstem na obrazovce nevyhovuje, skutečné tlačítko je pohodlnější. Ale záleží na osobní preferenci, nikomu svůj názor nevnucuji. Například u klubového modulu stanice ovládané TrainControllerem "strojvedoucí" odmítli ovládání myší nebo touchpadem a musel jsem dodělat "krabičky" s tlačítky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště ovládanéTrainControlerem zaroveň ovládacím pan

Příspěvekod jamik22 » pon 27 pro, 2021 9:09 am

@ Honza
To je zajímavá “fíčura“, asi funkčnost Loconetu, kterou nejspíš Xpressnet neumí. ??
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Kolejiště ovládanéTrainControlerem zaroveň ovládacím pan

Příspěvekod HonzaM » pon 27 pro, 2021 9:39 am

jamik22 píše:@ Honza
To je zajímavá “fíčura“, asi funkčnost Loconetu, kterou nejspíš Xpressnet neumí. ??

Jak jsem psal, musel bych to zkusit u někoho kdo má kolejiště s DR5000 a komponentami ovládanými DCC, možná by to šlo, protože DR5000 umožňuje ovládat výhybky Multimausem a LED na panelu připojeném k centrále LocoNetem změnu indikují. Ale vyžadovalo by to praktické vyzkoušení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště ovládanéTrainControlerem zaroveň ovládacím pan

Příspěvekod HonzaM » sob 08 led, 2022 5:39 pm

Mám za sebou dva týdny používání a jednoznačně se mi tohle ovládání osvědčilo, protože často nemusím počítač vůbec zapínat. Rozhodně si takový ovládací panel postavím i pro druhou část kolejiště. Samozřejmě to nemá velký význam u malého domácího kolejiště, kde od počítače kamkoli snadno dosáhnu. Přesto si myslím, že je ovládání fyzickými tlačítky příjemnější a lépe odpovídá reálu než honění myši na obrazovce. Nechci tím říci, že počítač zavrhují, je potřebný pro plně nebo částečně automatizovaný provoz. Pro mnohé automatické činnosti počítač nutný není, například automatické stavění cesty, automatická volba návěsti v závislosti postavené cestě.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště s Traincontrollerem a ovládacím panelem

Příspěvekod RadekH0 » sob 15 led, 2022 5:09 pm

Ahoj,
zajímalo by mě, zda ještě někdo na domácím kolejišti používá kombinaci výrobků MGP (pro stavění jízdních cest a jejich závislostí) a zároveň TrainController pro automatickou jízdu vlaků?

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Kolejiště s Traincontrollerem a ovládacím panelem

Příspěvekod HonzaM » ned 16 led, 2022 10:17 am

Smysl to má třeba v případě, kdy je kolejiště na větší ploše třeba kolem místnosti a stanice jsou od počítače vzdálené. Pak je praktičtější mít místní ovládací panely je jednotlivých stanic. Lze samozřejmě použít také třeba ovládání mobilem nebo tabletem přes wifi, ale jak už tady někdo uvedl, "tlačítka jsou tlačítka", ovládání tlačítky má své přednosti proti ovládání myší nebo dotykovou obrazovkou. Samozřejmě existují i jiná řešení než s MGP. Ale "proti gustu žádný dišputát", je každého věc, co mu lépe vyhovuje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště s Traincontrollerem a ovládacím panelem

Příspěvekod RadekH0 » pon 17 led, 2022 2:16 pm

Moje vize je taková, že bych si rád nejdřív postavil domácí modul koncové stanice, kterou bych ovládal pomocí MGP a jezdil na ruku. V dalších letech po zateplení půdy bych přidal jednu stanici odbočnou + nějaké SN. Pak bych pomocí MGP ovládal pouze stavění jízdních cest a jízdu vlaků bych přenechal počítači.
Otázkou je, zda již dekodéry MGP nebudou přehlcené.
Vím, že vlákno je o kombinaci MGP a TrainControlleru, ale co jiné programy (např. JMRI)?

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Kolejiště s Traincontrollerem a ovládacím panelem

Příspěvekod HonzaM » pon 17 led, 2022 2:35 pm

Přehlceni dekodérů se bát nemusíš, není důvod. Pokud jde o komunikaci s JMRI, obrň se trpělivostí. Petr Šídlo má dekodéry MGP půjčeny pro testování a v dohledné době by se měly objevit zkušenosti.
MGP nijak nezasahuje do jízdy vlaků, je to systém sloužící výhradně pro ovládání kolejiště.
Dekodérům MGP je jedno zda je přímo nebo cesty ovládá jejich panelový dekodér nebo počítač prostřednictvím LocoNetu. Počítač také může využívat i cesty vytvořené v rámci systému. Cesta má adresu a je jedno jestli počítač zvolí tuto cestu její adresou nebo volbou adres jednotlivých výhybek.to že je adresa obsažená v naprogramované cestě nijak neovlivňuje možnost ji stavět individuálně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků