železniční přejezd Arduino

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

železniční přejezd Arduino

Příspěvekod daba12 » ned 11 dub, 2021 9:10 pm

S ovládáním závor a výstražníků už pár chvil laboruji a konečně jsem došel do stavu, že to mám vyzkoušené a funkční. SW je nastaven k obousměrnému jednokolejovému provozu. Uveřejním dvě verze. Obě vycházejí z použití DPS UNI16ARD-8VYH a využívají jejího osazení a popisů výstupů. Jenom místo jednoho ULN je propojovač DIP.
Jako čidla jsem vyzkoušel optický infra spínač a úbytek napětí na malém úseku. Infra má výhodu v tom, že dokáže určit konec soupravy, ale mně to zasahovalo do spodních pater, tak jsem skončil u úbytku napětí. Pokud bude celá souprava osvětlená, tak se konec detekuje také. Může se však použít i jiný senzor, který spíná oproti GND.
Verze 4.2 je určena pro závory Viessmann 5700, které jsou ovládány přes relé, potřebují střídavé napětí, a zvuk na DFPlayer Mini je napojen přes sériovou linku. To má výhodu kontroly nad modulem, jak u přehrávání, tak třeba hlasitosti. U něj jsem už ale nedodělal ovládání DCC.
Před doděláním jsem totiž od pana Němečka dostal výstražníky a závory AŽD71, která jsou ovládány přes serva. Pro ně je určena verze 4.3.
K závorám musím říct, že jsou hezky udělané a struna k pohonu taky něco vydrží. Chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomil, že pokud mám serva namontována v jednom směru, to abych se dobře dostal k šroubkům, tak se vlastně to druhé musí pohybovat opačně. Strunu to celkem hezky prověřilo :)
To je i důvod, proč v programu v procedurách "Dolu" "Nahoru" jde jedno servo do plusu a druhé do mínusu. Další problém byl, že kolidovala knihovna Servo.h s knihovnou DFRobotDFPlayerMini.h. Zkoušel jsem to předělat na vlastní ovládání serva, výsledek byl lepší, ale ne 100%. Z toho důvodu je ovládání zvuku za pomoci relé, které spíná přes odpory vstup DFPlayeru ADKEY1. V tomto případě musí být na SD kartě jenom zvuk, který chcete přehrávat a ani neovlivníte hlasitost.
U této verze je už dodělaná podpora DCC a je přiložen xml soubor pro případné nastavení pomocí JMRI.
Třeba to někomu pomůže nebo to někdo vylepší.

Foto https://1drv.ms/u/s!AhJKlfbTBMPulpFdEFBLwvAlFwBlIQ?e=W5gHmx

prejezd_42.zip
4.2
(2.85 KiB) 217 krát

prejezd_43.zip
4.3
(514.61 KiB) 205 krát
Dan
Z21, epocha VI, TT
daba12
 
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 04 říj, 2018 1:52 pm
Bydliště: Kutná Hora

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků