Výběr SW pro ovládání kolejiště

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod rostikator » stř 24 bře, 2021 5:28 pm

sidlo píše:@rostikator - to co je na obrázku je dvojitá výhybka, těch je v síti SŽ stále několik. Třícestná výhybka vypadá jinak.


ja vidim tricestnou ze které jde vlevo jestě dvojtá, ale každopadně to roco a minitrix dělají dost dlouho a to same platí i o těch křižovatkových
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod rostikator » stř 24 bře, 2021 5:36 pm

ještě mi chybí koncové nádraží
JMRI 24.03.2021.jpg
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod PajaF » stř 24 bře, 2021 6:18 pm

rostikator píše:ja vidim tricestnou ze které jde vlevo jestě dvojitá


Tak to vidis spatne, ta prvni vyhybka je dvojita oboustranna, za ni je jednoducha obloukova.

Edit - viz http://www.honzikovyvlacky.cz/wp-conten ... trjcst.jpg
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod rostikator » pát 26 bře, 2021 5:26 pm

PajaF píše:Tak to vidis spatne, ta prvni vyhybka je dvojita oboustranna, za ni je jednoducha obloukova.

Edit - viz http://www.honzikovyvlacky.cz/wp-conten ... trjcst.jpg


ta informace mi opravdu pomohla

a opravdu tam vidím výhybku kterou JMRI na kolejišti jednoduše nepodporuje a je jedno jak se jí říká, aspoň pro mě v mém dotazu
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod belgarat » úte 30 bře, 2021 9:50 am

sidlo píše:V případě, že mi něco z výše uvedeného chybělo a současně jsem to považoval za důležité, tak jsem si postěžoval nebo reportoval. Většinou (ne vždy) se stalo, že to někdo schopnější opravil nebo dodělal.


Mas kliku. Dnes jsem dostal info ze (zatim) mych 12 bug-reportu (ne ze by mi neco chybelo, ale ze neco funguje spatne) se zavre. protoze nikoho nezajimaji :) Vot eto technika.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Rosik » úte 30 bře, 2021 10:20 am

rostikator píše:Požadavky (tím je myšleno "vyberu a nastavím", né že budu pul dne klikat a když si to nenapíšu jak tak už to později neopravím):
není jich mnoho, ale ukazuje se, že to je problém
Loconet
RailCom
trojcestné výhybky
křižovatkové výhybky (jeden přestavník)


Já používám RocRail a jsem spokojený. Je jednoduchý, intuitivní, česky, zdarma a hlavně funguje, tak jak já potřebuji. Využívám hlavně plně automatický provoz. 2x kliknu a vše jezdí samo.
Loconet - podporuje
RailCom - podporuje
trojcestné výhybky - umí
křižovatkové výhybky (jeden přestavník) - zde si nejsem jistý. Jeden přestavník jsem nezkoušel, ale šlo by to asi nějak obejít.
Samozřejmě chvíli trvá, než se s tím člověk naučí, ale tím že je to česky a ovládání je tak nějak intuitivní, tak to není zas takový problém. Samozřejmě má i svoje mouchy jako každý jiný soft, ale zatím se mi vše podařilo obejít.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Rosik » úte 30 bře, 2021 4:27 pm

Ještě doplňuji 4. bod - Angličan s jedním přestavníkem. RocRail umí:
Angličan s 1 přestavníkem.png
Angličan s 1 přestavníkem.png (1.67 KiB) Zobrazeno 4557 krát

Dá se tam křižovatka a nastaví se jí adresa. Tím se z ní stane onen Angličan s jedním přestavníkem.
Naposledy upravil Rosik dne stř 31 bře, 2021 6:38 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod rostikator » úte 30 bře, 2021 5:25 pm

to Rosik:
dobře ty

ale nemá v čechách někoho jako Šídlo co to profoukne a popíše :wink:
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Miloš_P » úte 30 bře, 2021 5:44 pm

Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Rosik » úte 30 bře, 2021 6:11 pm

Ten návod, co uvádí Miloš P je hodně stručný, ale při učení se RocRailu mi taky pomohl. Zkusím něco o RocRailu sesmolit na Youtube. Už jsem si stáhl OBS ;-)
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » pon 02 led, 2023 9:52 am

Uživatelé při výběru programu pro řízení modelového kolejiště preferují jednoduché ovládání. To je logický předpoklad. Často si uživatel nainstaluje více programů a po hodině zkoušení má vybráno. Ne vždy se takový výběr povede. Pár příkladů ze zdejší diskuse:

Pro automatickou jízdu vlaků potřebují tzv. uživatelsky přívětivé programy mít v jednom bloku až 3 snímače polohy. JMRI stačí pro správné řízení pouze detekce obsazení https://sites.google.com/site/sidloweb/rozkazy/obloky-port%C3%A1ly-a-cesty

Pro přesné zastavení vlaku potřebují tzv. uživatelsky přívětivé programy mít pro každý blok definovanou brzdnou křivku. JMRI stačí pro správné řízení pouze jeden rychlostní profil https://sites.google.com/site/sidloweb/rychlostn%C3%AD-profil

Pro automatickou jízdu vlaku přes více bloků potřebují tzv. uživatelsky přívětivé programy ručně zadat seznam všech projížděných bloků. JMRI stačí pro nalezení správné cesty naklikat pouze počáteční a koncový blok https://sites.google.com/site/sidloweb/rozkazy/vytvo%C5%99en%C3%AD-rozkazu

Jako i jinde v životě, tak i při výběru software pro řízení kolejiště platí cesta která se zdá být z počátku nejjednodušší se později stane velmi obtížnou.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod belgarat » pon 02 led, 2023 10:03 am

... a nebo za cenu 3 lokomotiv Train Controller, ktery umi o neco mene nez JMRI, zato vsak na rozdil od JMRI nepada pri spatnem zadani cisla do dialogoveho okna, nevykazuje chyby pri prepinani vyhybek s cisly co nasleduji po sobe (NanoX) a predevsim dava jeho uzivatelske rozhrani, na rozdil od JMRI, smysl i pro bezneho uzivatele, ne jenom pro old-school strojare a/nebo ajzbonaka.

Train Controller diky kalibraci vyzaduje take jen jeden fyzicky senzor pro presne zastaveni (+- 2cm rekneme)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » pon 02 led, 2023 11:58 am

belgarat píše:Train Controller, ktery umi o neco mene nez JMRI ... predevsim dava jeho uzivatelske rozhrani, na rozdil od JMRI, smysl i pro bezneho uzivatele

Výraz umí o něco méně než JMRI považuji za značný eufemismus. Zrovna minulý týden jsem měl delší korespondenci s jedním "šťastným" uživatelem verze Gold. Možná jsou na vině moje slabé znalosti tohoto zlatého programu, ale nebyli jsme schopni dostat na návěstidlo ne více než dvě návěsti - Stůj a Volno. Doporučil jsem dotyčnému, ať se obrání na nějakého experta znalého tohoto programu. Sice by podle manuálu měla jít udělat libovolná návěstní soustava, ale po přečtení odpovídajících částí manuálu, je to výzva i pro velkého masochistu.

Obávám se, že vyřešení jednoduché stanice s dvěma dopravními kolejemi, což je pro JMRI hračka https://sites.google.com/site/sidloweb/logika-n%C3%A1v%C4%9Bstidel, je pro tento ergonomický program neřešitelný problém.

Není všechno Gold, co se třpytí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod jamik22 » pon 02 led, 2023 12:05 pm

Klasika, když to neumím, tak to pomluvím. :D
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » pon 02 led, 2023 12:28 pm

Pokud nejsem old-school strojare a/nebo ajzbonaka, tak v uživatelském rozhraní které dává smysl by měla být hračka něco tak esenciálního, jako je připojení návěstidla, rozchodit.
Z toho mi vychází, že buď není TC uživatelsky přívětivý nebo je opravdu obtížné to nastavit. Nic emotivního v tom není.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků