Výběr SW pro ovládání kolejiště

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Trixt » stř 04 led, 2023 2:51 pm

prcek píše:Existuje software, ktery by zvladl i posun? Tim nemyslim pouhe objeti soupravy, ale treba odstaveni vozu. (z toho, co jsem videl, tak tipuju, ze jedine JMRI ma mozna sanci, ale nevidel jsem vsechno, tak se ptam) Pokud ano, co k tomu potrebuje znat (senzory polohy atp...)?

Podobný problém realizuji v rámci svého kolejiště pomocí TC. Jeden případ je odstavení historického vlaku. Pára z dopravní koleje odtáhne vagóny do depa, pak je odsune na odstavnou kolej, odpojí se a sama odjede na doplnění uhlí, a poté do výtopny. Druhý cyklus je jen obrácený. Nejjednodušší je, pokud má lokomotiva dálkově ovládané spřáhla. Ty já bohužel nemám, takže využívám rozpojovač (zatím mám jen jeden). Problém je v tom, že souprava musí nad rozpojovačem zastavit poměrně přesně. V TC je možno lokomotivu zastavit docela přesně kdekoliv v rámci jednoho detekovaného úseku. Podmínkou ale je, že lokomotivy musí být zkalibrované. Jakmile se kalibrace rozhasí, je to problém. To se nejčastěji stane, pokud člověk lokomotivy neprohání pravidelně.

Našel jsem video z prvních pokusů: Odstavení soupravy

P.S: Jinak si myslím, že by se to dalo zrealizovat i v RR, ale ten již delší dobu nepoužívám, takže si nejsem jist.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod prcek » stř 04 led, 2023 3:00 pm

Díky, díky, takže TC potřebuje znát závislost rychlostní stupeň/skutečná rychlost a pak dokáže odhadovat ujetou vzdálenost.

Pro psaní bez háčků a čárek se ztratil rozdíl mezi vozů a vozu, který jsem měl na mysli, ale pokud software umí hádat vzdálenost, tak by si s tím měl poradit také.
OK, možnosti jsou, časem se o něco možná pokusím.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » stř 04 led, 2023 3:22 pm

Budu znovu otravovat se stejným videem https://youtu.be/ZfKUXhuyGq4. Všechny záběry jsou dělány se stejným hnacím vozidlem, směrem a zátěží. Hodně záleží na hnacím vozidle. Stačí odebrat jeden vůz nebo, jak píše Trix, nechat zatuhnout převody a mašinka brzdí jinde.

Pro případy opravdu přesného zastavení (např. rozpojovač) JMRI doporučuje zastavovací snímač, který opravuje chyby výpočtu pro různé lokomotivy a různé zátěže vlaku, viz Script Synchronization With External Events.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod belgarat » stř 04 led, 2023 3:41 pm

sidlo píše:Pro případy opravdu přesného zastavení (např. rozpojovač) JMRI doporučuje zastavovací snímač, který opravuje chyby výpočtu pro různé lokomotivy a různé zátěže vlaku, viz Script Synchronization With External Events.


Pridam se - pripadny presny snimac v miste rozpojovace umozni i pripadne 'zotaveni z chyb': pokud napriklad zaznamena mezeru mezi vagony = misto pro rozpojeni, pak po aktivaci rozpojovace a rozjeti hnaciho vozidla se da snimac vyuzit pro kontrolu, ze odpojena cast soupravy zustala na miste. Minimalne s ockovym sprahlem (TT) se deje celkem casto, ze se navzdory zvednutym trmenum sprahla nerozvesi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Trixt » stř 04 led, 2023 4:12 pm

sidlo píše:Budu znovu otravovat se stejným videem https://youtu.be/ZfKUXhuyGq4.

Neotravuješ, ale pisateli bylo jasné, že JMRI to zvládne. Jen pochyboval, že něco podobného se dá řešit i v jiném SW, proto ten příklad v TC.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod prcek » stř 04 led, 2023 4:24 pm

Trixt píše:Neotravuješ, ale pisateli bylo jasné, že JMRI to zvládne. Jen pochyboval, že něco podobného se dá řešit i v jiném SW, proto ten příklad v TC.

To je omyl, neotravuje, ale jasné mi to nebylo. Jen bylo jediné u čeho jsem byl optimista.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 05 led, 2023 9:45 am

prcek píše:Díky, díky, takže TC potřebuje znát závislost rychlostní stupeň/skutečná rychlost a pak dokáže odhadovat ujetou vzdálenost.

Pro psaní bez háčků a čárek se ztratil rozdíl mezi vozů a vozu, který jsem měl na mysli, ale pokud software umí hádat vzdálenost, tak by si s tím měl poradit také.
OK, možnosti jsou, časem se o něco možná pokusím.


TC potřebuje znát přesné délky jednotlivých úseků, v rámci jednoho vybraného ideálně kolem 1,0m dlouhého můžeš nechat provést kalibraci pro každou lokomotivu.
To lze provést automaticky a dělá se to jen jednou.
Pak TC ví, že když touto lokomotivou jede takovou a takovou rychlostí tak ujede přesně takovou vzdálenost.
Přesnost zastavení bude v řádu minimetrů.

RocRail umí něco podobného, jen to nastavení bylo o dost kostrbatější než u TC.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod belgarat » čtv 05 led, 2023 10:04 am

Tomas Lebeda píše:RocRail umí něco podobného, jen to nastavení bylo o dost kostrbatější než u TC.


Mam za to, ze to 'automaticky meri' pro kazdou lokomotivu a zastavovaci blok - k cemuz potrebuje zpetnou odezvu / senzor pri dojeti na misto a to v kazdem bloku. Jde to 'nejak' zmerit ci nastavit pro lokomotivu, ze by to pak aplikoval ve vsech blocich ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 05 led, 2023 10:12 am

belgarat píše:
Tomas Lebeda píše:RocRail umí něco podobného, jen to nastavení bylo o dost kostrbatější než u TC.


Mam za to, ze to 'automaticky meri' pro kazdou lokomotivu a zastavovaci blok - k cemuz potrebuje zpetnou odezvu / senzor pri dojeti na misto a to v kazdem bloku. Jde to 'nejak' zmerit ci nastavit pro lokomotivu, ze by to pak aplikoval ve vsech blocich ?


V TC postačí nakalibrovat na jednom místě a pak je dostačující mít v programu správné délky úseků v mm s ohledem na skutečnost.
(nicméně ta délka úseků je důležitá hlavně proto aby program vědel jak má začít brzdit a zda se tam vlak vůbec vejde. Počítání jakou vzdálenost lokomotiva ujede její aktuální rychlostí dělá program nezávisle.
Takže rozhodně není potřeba řešit jestli úsek je dlouhý např. 1221mm nebo 1200mm.)
V Rocrail mám ten pocit, že se to právě muselo ladit pro každý úsek zvlášť což bylo docela pracné, ale ted mě neber za slovo dělal jsem to v Rocrail asi před dvěma lety.

Nicméně si pamatuji že právě toto byl důvod proč mi přišel TC daleko uživatelsky příjemnější oproti Rocrail.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod belgarat » pát 06 led, 2023 4:07 pm

viewtopic.php?f=26&t=13351&start=30#p318159
sidlo píše:
belgarat píše:
sidlo píše:Zvládne to každý.
Tuhle vetu myslis v kontextu uverejneneho obrazku _vazne_ ?

...
Bylo by trapné na něco takového dělat video. Ten kdo zvládne změnit CV v dekodéru tak s JMRI LogixNG nakliká i skript.


Priznam ze jsem LogicNG zkousel pouzit ... a vysledek byl ooooobrovsky elaborat, ktery by to tu jen zaplevelil. Text vznikl v prubehu nekolika dni uvahami nad zaznamem "prace v JMRI" - to bylo vychodisko. Linkuju pouze pro zajemce / ty co vybiraji, protoze zhruba ukazuje "level" zpracovani JMRI jako 'pracovniho nastroje'. Nema smysl naletet na marketing, zainvestovat cas do cizelovani kolejoveho planu ... a posleze zjistit ze to "nebude lepsi": pro cast lidi je ucelnejsi zaplatit za pohodlnost TC, napriklad. A jini to mohou brat tak, ze popisovane je v zasade to nejhorsi co se jim muze prihodit - a jsou-li s tim OK, nebudou zklamani.

viewtopic.php?f=28&t=12257&p=318385#p318385
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » ned 08 led, 2023 11:35 am

Je Rocrail příklad ergonomického nástroje, nebo musí uživatel otrocky zadávat hodnoty ve stylu Za kále klacka, protože si je program neumí najít sám?
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=2573&start=675#p318018
Rocrail píše:Takto to zadat nejde. Pokud je nutné zadat více průjezdných bloků, pak je tam napište ručně a bloky oddělujte čárkou bez mezer jako prostý text. Je potřeba je psát v tom pořadí, v jakém budou na té trase projížděny.
Takže ve Vašem případě tam napište průjezdné bloky: bk2,bk3,bk4,bk5,bk6,bk7. Tyto bloky pak vlak pouze projede, ale pozor: Cesta se odblokuje, až jakmile dosáhnete senzoru IN v cílovém bloku.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod belgarat » ned 08 led, 2023 9:32 pm

Sidlo nevim uplne jakou odpoved cekas -- ja jsem psal o nedostatcich, ktere shledavam na JMRI; a za nedostatky to povazuji v jakemkoliv programu - ve svem kazdopadne. Nadto je to zrejme spis dotaz na Rosika, ktery odpovidal v citovanem prispevku.

Co se mne tyce, tak kdyz jsem to v RocRail zkousel, tak pri vyvolani vybiratka ("...") slo pouzit standardni Ctrl-leva mys k vyberu i nekolika bloku, ktere se nasledne propsay do nastaveni. ALE nebyl bych to ja, kdybych neobjevil bug :-D protoze pri rucnim zapisu jsem ze zvyku a kvuli typografickym zvyklostem zapsal jako "Blok A, Blok B" (vsimni si te mezery za carkou) ... a ono to fungovalo blbe, ten "Blok B" se nenasel; predpokladam, ze se neorezaly nevyznamne mezery.

A tak jsem usporadal soutez - nareportoval jsem problem. Uvidime jak se k tomu postavi vyvojar; tady nemuzu rovnou provest/nakodovat opravu, jako jsem to delal v JMRI (nez mi vyvojarsky tym vysvetlil, ze design bugy jsou vlastne featury, to trochu zchladi entuziasmus), ale treba se k tomu posravi celem.

Dovolim si podotknout tri veci:
A/ to ze RocRail neco dela spatne neznamena, ze to budeme pouzivat jako omluvu pro to, ze JMRI ma chyby kde se podivas
B/ je dost velky rozdil mezi vstupem JEDNOHO udaje, ktery se da velmi dobre realizovat prostym vybiratkem, nebo editovatelnym vybiratkem s doplnovanim, a vstupem VICENASOBNEHO udaje, ktery resi podstatne slozitejsi problem. Vstupy jednoduchych udaju ma RocRail dusledne resene pomoci vybiratka (nebo manualniho textoveho vstupu), mohu tedy napsat.... JMRI nezvlada ani ty jednoduche vstupy - ale jak kde.
C/ Nevsiml jsem si, ze by Rosik, nebo nekdo jiny, pel marketingove nekriticke ody na RocRail podobne, jako to delas Ty v pripade JMRI. Prijde mi, ze zustava pri zemi, a 'nevytahuje se' genialitou sveho oblibeneho software Stejne jako treba MPinta nepise nekriticke ody na TC, ale kdyz zjisti ze tam neco nejde, napise natvrdo, ze to nejde (nebo ze to funguje divne).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » pon 09 led, 2023 6:05 am

Pokud jsi zmínil mpinta, tak k němu chovám velký respekt. Je to člověk, který má velké znalosti, pro komunitu toho udělal moc a lidsky je to charakter. Přeju mu pevné zdraví, spokojenost v osobním životě a hodně radosti z koníčků.

lokopin je také ukázkou toho, jak firma Freiwald pečuje o své zákazníky. Tedy spíše nepečuje. K Českému a Slovenskému uživateli je přistupováno jako ke zločinci, který pouze krade. A Martinovi, který zde fakticky provádí zákaznickou podporu na špičkové úrovni, hází klacky pod nohy. A zákaznická podpora, jak všichni víme, je dnes nedílnou součástí kvality produktu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod mpinta » pon 09 led, 2023 7:13 am

sidlo píše:Pokud jsi zmínil mpinta, tak ... Přeju mu pevné zdraví, spokojenost v osobním životě a hodně radosti z koníčků.
Za přání pěkně děkuji a nápodobně.

sidlo píše:...Martinovi, který zde fakticky provádí zákaznickou podporu na špičkové úrovni, hází klacky pod nohy...
Tady se musím ohradit. S firmou pana Freiwalda jsem nikdy nebyl v přímém kontaktu.

Jinak je téma porovnání jednotlivých SW pro mne spíše úsměvné. Jen ten, kdo zná alespoň dvě dané aplikace opravdu dobře, je může porovnávat. Já nikoho takového neznám (což ovšem neznamená, že neexistuje). Vlivem mnoha okolností ovládám TC možná lépe, než někteří jiní kolegové, a proto se podle svých možností snažím pomáhat. Konzultacemi, semináři. Vím, jak to bylo těžké, když jsem kolem roku 2005 začínal a na webu nebylo skoro nic. Mým prvním učitelem, který mě s TC seznamoval, byl pan Libor Schmidt (MARATHON MODEL), kterému jsem dodnes vděčný.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Výběr SW pro ovládání kolejiště

Příspěvekod belgarat » pon 09 led, 2023 9:17 am

mpinta píše:Jinak je téma porovnání jednotlivých SW pro mne spíše úsměvné.


Usmevne mozna - zato vsak je to "velice zadane" tema. Dokud se nenajde guru, ktery si do hloubky "osaha" 2 (3, 4) systemy a dokaze vahou sve osobnosti zastitit srovnani - mozna by se tapajici uzivatele (vcetne mne, obcas) spokojili s tim, ze si SAMI srovnaji postupy k nejakemu pozadavku nebo scenari. Typicky scenar by mohl byt:
- chci aby SW ovladal navestidla, co vsechno musim udelat a jak, jake zapojeni se vyzaduje ?
- chci (rucne) nastavovat cesty (ne jen ovladat jednotlive vyhybky), pripadne zadavat pres hlavi cestu odkud kam. Jak na to ?

Domnivam se ze na spoustu takovych by se dal najit existujici tutorial u Sidla a u Tebe (kdo pise o iTrain ?) - a odkazat, pripadne "jen" dopsat detaily, ktere treba v mirne jinak zamerenem existujicim vykladu mohou chybet. Pri absenci autority si porovnani, nakolik "rozumi procesu" miuze (musi) udelat uzivatel sam.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků