RocRail vs. JMRI

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod sidlo » čtv 13 srp, 2020 12:20 pm

Brejla píše:
sidlo píše:
Brejla píše:Z dlouholetých zkušeností je známo, že z toho, co je z počátku zadarmo, se časem stane nejdražší možné řešení :!:

Z dlouholetých zkušeností je mi známo, že systém který z počátku řeší jednoduché věci velmi jednoduše, tak v budoucnu složitější věci není schopen řešit vůbec :!:


Čili je to přímo úměrné jednoduchosti autorů systému :!:


Brejla se opět manipulativním příspěvkem snaží převést věcnou diskusi o výrobku či službě na konfrontační hádku o výrobci či autorovi.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod belgarat » čtv 13 srp, 2020 12:52 pm

Panove, nezabijejte dalsi vlakno ... prece nebudete jak ja v elektrice.

Mmch dostal jsem vyzvu k ZAJIMAVE SOUTEZI. A protoze nejsem uplne nejchytrejsi lumen, pojdme podniknout crowdsourcing: co _jde_ udelat v JMRI a nejde (nebo blbe) v Train Controlleru :) ?

Ja jsem navrhoval svuj 'rozpojovaci problem' (ovladani rozpojovace vc. zpetne vazby od optosenzoru). Takze az budu mit odladenou novou verzi IR detektoru, tak bych zkusil naskriptovat v JMRI. Vyzyvatel udela totez v TC a uvidime :) @sidlo - mas-li nejaky napad, sem s nim :)

Update: Nabiledni je nejakym zpusobem zapojit do procesu rizeni viceznakove navestidlo; TC standardne umi stuj-volno-vystraha-posun.
Naposledy upravil belgarat dne čtv 13 srp, 2020 1:20 pm, celkově upraveno 2
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Brejla » čtv 13 srp, 2020 12:54 pm

sidlo píše:Brejla se opět manipulativním příspěvkem snaží převést věcnou diskusi o výrobku či službě na konfrontační hádku o výrobci či autorovi.


Dokážeš ještě sesmolit příspěvek bez osobních útoků :?: Jestli jsi moje vyjádření vztáhnul na sebe, tak je to jen tvůj osobní problém. Já nikoho nejmenoval :lol: :lol: :lol:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Trixt » čtv 13 srp, 2020 3:36 pm

No tak, chlapi. :)

belgarat píše:Ja jsem navrhoval svuj 'rozpojovaci problem' (ovladani rozpojovace vc. zpetne vazby od optosenzoru).

Asi jsem se trochu ztratil. Jak zní vlastně přesně zadání krok za krokem?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Dandy » čtv 03 zář, 2020 7:55 pm

Ahoj, opět zvažuji odejít od JMRI k RocRailu. V JRMI už mám nadefinované všechny návěstidla. A fungují mi. Ale další krok je nadefinovat závislosti. Své požadavky už jsem zmenšil. žádné přivolávací návěsti, žádné rychlostní návěsti. Jen základní věci. Přesto nemám ani jedno návěstidlo funkčí v panelu. Už 2 měsíce bojuji, že nemám, zpětnou vazbu na výhybkách. Tzn že zapnu panel a v nevidím jak jsou nastaveny výhybky. A místo návěstidel mám křížky. Až po kliknutí se výhybka změní a objeví se návěst. (Přidám print screen) Dále se mi nepodařila detekce lokomotivy a aby ji zobrazil v kolejišti.
Jako někdy se mi JMRI líbi a někdy by jsem ho hodil z okna. Nikdy jsem netušil, že tohle bude to nejtežší, já jsem se na to těšil a myslel jsem si, že to bude zábava je to noční můra a zastavilo to veškeré modelaření na panelu. Zapínám to z donucení, než to nastartuji aby to bylo funkční pak laboruji s tím kde co je o po dvou hodinach to znechuceně zavírám bez tohože by jsem někde pokrocíl. Myslím, že kdyby Petr neudělal návod, tak nikdy by jsem nenakreslil ani laylout.
Teď jsem ve fázi, že uvažuji i o Train Controleru. Znovu jsem otevřel RocRail, ale když jsem se dival jak se tam nastavují navěstidla tak mi to přišlo horší než v JMRI. Tak teď fakt nevím...
Přílohy
IMG_1440.jpg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod belgarat » čtv 03 zář, 2020 8:07 pm

Nepomohl by script, co by na zacatku osahal vsechny vyhybky a navestidla a zjistil jejich stav ? Co mas za centralu / rozhrani ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Dandy » čtv 03 zář, 2020 8:35 pm

Centralu mam DR5000 mám to na Loconetu. Já jsem kvůli tomu i přidělal výhybkové dekodéry, které jedou přímo na LOconetu a nic. Včera jsem celé odpoledne hledal script, který by to inicializoval. A nic jsem nenašel. Ani jsem nepřišel jak ho donutit aby po spuštění místo křížku byli návěstidla.
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod sidlo » pát 04 zář, 2020 4:44 am

Po spuštění systému je výchozí stav všech objektů neznámý, což je u návěstidel signalizováno červeným křížkem a u výhybek současným vykreslením obou cest.
Nastavení do známé výchozí polohy dělám skriptem. Ten se spouští při startu systému spolu s nahráním layoutu.
Na stránce https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/14-layout-editor dole je soubor LayoutEditor-navod.zip. Po rozbalení je v adresáři skripty soubor inicializace.py. Je to příklad jak nastavit výhybky a návěstidla do výchozí polohy.

Nastavení výhybek:
Kód: Vybrat vše
import jmri
# všechny výhybky se stavem nezmámý převede na stav přímo
vsechny_vyhybky = turnouts.getNamedBeanSet()
for jedna_vyhybka in vsechny_vyhybky :
    stav = jedna_vyhybka.getState()
    if stav == UNKNOWN :
        jedna_vyhybka.setCommandedState(CLOSED)


Nastavení návěstidel:
Kód: Vybrat vše
import jmri
# návěstidla
masts.getSignalMast("L".decode("UTF-8")).setAspect("Stůj".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("L1".decode("UTF-8")).setAspect("Stůj".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("L2".decode("UTF-8")).setAspect("Stůj".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("S".decode("UTF-8")).setAspect("Stůj".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("SK".decode("UTF-8")).setAspect("Stůj".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("S1".decode("UTF-8")).setAspect("Stůj".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("S2".decode("UTF-8")).setAspect("Stůj".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("PřL".decode("UTF-8")).setAspect("Výstraha".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("PřS".decode("UTF-8")).setAspect("Výstraha".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("PřSK".decode("UTF-8")).setAspect("Výstraha".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("Se1".decode("UTF-8")).setAspect("Posun zakázán".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("Se2".decode("UTF-8")).setAspect("Posun zakázán".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("Se3".decode("UTF-8")).setAspect("Posun zakázán".decode("UTF-8"))
masts.getSignalMast("Se4".decode("UTF-8")).setAspect("Posun zakázán".decode("UTF-8"))
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Dandy » pát 04 zář, 2020 1:31 pm

Petře zase jsi mě zachránil, jdu to hned zkusit. Chtěl jsem to vše udělat sám a nechtěl jsem furt otravovat s každou blbostí. Ale je to očividně nad mé schopnosti.
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Dandy » pát 04 zář, 2020 1:33 pm

Ještě dotaz Petře. Ten stav výhybek v Loconetu, by měl být známý, když mám zpětnou vazbu. Nebo je to jinak? Jsem to řešil s Honzou a ten mi to takto tvrdil. Díky
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod belgarat » pát 04 zář, 2020 1:57 pm

otazka je, jestli JMRI se na pocatku pri vytvoreni "obrazu" (objektu) vyhybky v pameti PC doptava na stav. U XpressNetu jo. Mozna by stacilo namisto
Kód: Vybrat vše
jedna_vyhybka.setCommandedState(CLOSED)

volat
Kód: Vybrat vše
jedna_vyhybka.requestUpdateFromLayout()


Edit: zkontroluj co za typ vyhybek mas v JMRI (exact, direct, one_sensor, ...). Podle toho se ridi co se provede na requestUpdate...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod sidlo » pát 04 zář, 2020 4:14 pm

Dandy píše:Ještě dotaz Petře. Ten stav výhybek v Loconetu, by měl být známý, když mám zpětnou vazbu. Nebo je to jinak? Jsem to řešil s Honzou a ten mi to takto tvrdil. Díky

To je dost zjednodušeně řečeno a není to vždy pravda.

Jak píše belgarat, existují sofistikovanější způsoby jak softwarově nastavit výchozí pozici výhybky. Někde jsem viděl i skripty, které ukládaly poslední známou polohu výhybek do konfiguračního souboru a po startu programu polohu výhybek obnovily. Také by šlo ve skriptu testovat, zdali výhybka nemá některou ze známých poloh CLOSED nebo THROWN a pokud ne, tak ji nějak nastavit. Ale v tvém případě je to zbytečně komplikované.

Protože po zapnutí JMRI máš všechny výhybky v poloze neznámý, tak JMRI jejich skutečnou polohu evidentně nezná.

Tady je spisek o zpětném ohlasu výhybek https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/13-ohlas-vyhybek. Neobsahuje to všechny možnosti.

Jsou dva dekodéry (možná je jich víc, neznám všechno) Digitrax DS54 a Lenz LS100 které při správném naprogramování a správném zapojení poskytují správný zpětný ohlas o poloze výhybky. Při splnění všech podmínek mohou použít typ ohlasu EXACT. Polohou výhybky je to co hlásí její ohlas.

(Zřejmě) všechny ostatní dekodéry a výše zmíněné špatně zapojené nebo naprogramované dekodéry mají mít nastavený zpětný ohlas MONITORING. To znamená, že JMRI sleduje provoz centrály a poslední použitý příkaz na přestavení výhybky považuje také za polohu výhybky. Troufám si tvrdit že je to i tvůj případ.

Pokud je použit běžný dekodér podle předchozího odstavce a zároveň je použit přestavník s pomocnými kontakty, např. MTB MPx https://www.mtb-model.com/pages/prestavniky.php nebo servo přestavník s mikrospínačem/spínači např. http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g66.Dr%9E%E1k+serva+++nerez.html a současně pomocné kontakty jsou zapojeny jako zpětný ohlas, tak může být u výhybek nastaven režim ONESENSOR nebo TWOSENSOR. Potom bude známa poloha výhybek ihned po zapnutí centrály. Toto je mnou preferovaný způsob zpětného ohlasu. Používáme ho na našem modulišti u všech výhybek. Má to kromě jiného i tu výhodu, že když se výhybka se z jakéhokoliv důvodu nepřestaví (přeslechy v DCC), tak i přes to zpětný ohlas ukazuje vždy správnou polohu výhybky.

Pro tebe z toho plyne následující:
Pokud máš dekodér s ohlasem EXACT, tak ho musíš mít správně naprogramovaný a správně zapojený aby tak fungoval. Kdybys to tak měl, tak tyto problémy nemáš.
Pokud máš běžný dekodér, tak bys měl mít ohlas MONITORING a musíš to ručně nebo softwarově inicializovat.
Pokud zapojíš na kontakty zpětného ohlasu přestavníku na ohlas do centrály, tak to povýšíš na ohlas ONESENSOR nebo TWOSENSOR a tvoje problémy s výhybkami zase zmizí.

Doufám, že jsem to moc nezamotal :lol:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Dandy » pát 04 zář, 2020 5:48 pm

Ne Petře je to srozumitelné a do největších podrobností vysvětleno. Jelikož už jsem si něco zkoušel tak vím o čem píšeš a vše to do sebe zapadlo. Jdu si stím teď hrát, pak sem pošlu nějaký můj postřeh. Možná by jsem měl zkusit i něco v RocRail, když se toto vlákno týká tohoto :lol:
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod HonzaM » pát 04 zář, 2020 6:02 pm

Ad sidlo: pokud bys měl chuť to zkoušet, mohu poskytnout Digitrax DS64, zbyly mi a neplánuji je už používat (jde o následující model po DS54). Panelový dekodér MGP po zapnutí zjišťuje stav výhybek připojených k servodekodérům a výhybkovým dekodérům a může ji předat TrainControlleru (to mám vyzkoušeno), s JMRI jsem to nezkoušel.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail vs. JMRI

Příspěvekod Dandy » pát 04 zář, 2020 7:20 pm

Měl jsem vše exact. Uvažuji změnit na dekoderu propojeni z rele na zpětnou vazbu. Štve mě, že zpštnou vazbu mám a nejde mi to. Script je fajn, ale při startu musí přepnout výhybky. Navíc pokud se výhybka prehodi jinak nez dekoderem, tak stejne zpetna vazba z relatka nebude fungovat. Takže spiš uvažuji, že se vrátím k mikrospínači na servu.
Ještě jedna věc, pokud mi usne notebook, tak už se znovu k JRMI nepřipojím a musím vše pozavírat a znovu otevřít. Existuje na to nějaky trik?
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků