Pokus s JMRI DecoderPro

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » sob 10 říj, 2020 2:28 pm

Vyzkoušej - Uhlenbrock Elektronik - MultiProtocol IntelliSound4 Decoder - 36560.

IntelliSound4.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Trixt » sob 10 říj, 2020 8:56 pm

Tak jsem to zkusil a pokud dám načíst všechny údaje, tak DecoderPro začne načítat registry a najednou dojde k chybě 301, že lokomotiva neexistuje. Mám takový dojem, že k chybě dojde tehdy, když se pokusí načítat registry s adresou vyšší než 1000. DecoderPro se pak již s lokomotivou nedomluví, dokud ji nezvednu z kolejí a nepoložím zpět.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » ned 11 říj, 2020 7:45 am

Obecně se dá říci když dekodér neobsahuje nějaké CV tak na dotaz neodpovídá. DecoderPro potom vyhodí chybu 301 žádná odpověď. Důvody mohou být dva.
1. Popis dekodéru IntelliSound 4 je jiný než jsou CV v SmartDecoder 4.1. Ve SmartDecoder 4.1 jsou CV, které IntelliSound 4 nemá.
2. IntelliSound 4 / SmartDecoder 4.1 má Rozhraní SUSI. Pokud na tomto rozhraní není nic připojeno, potom logicky nebude žádná odpověď.
Co s tím. Otevít DecoderPro a příslušný dekodér k lokomotivě. Na záložce Záznam evidence je tlačítko Uložit do evidence. Potom se postupně přepínat po záložkách Základní, Motor, ... Na každé záložce kliknout tlačítko Přečíst úplný list. Když se to povede tak na záložce Záznam evidence kliknout na Uložit do evidence. Pak pokračovat na další záložku. Až se dojde na záložku která skončí chybou 301. Když se tak stane tak kliknout na tlačítko Zastavit čtení úplného listu. Tento list potom nebude zapsán v záznamu evidence a nebude se používat. Pokud bude obsahovat CV bez kterých se provoz obejde, tak to bude dobře. Pokud ne tak se musí hledat jiné řešení.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Trixt » ned 11 říj, 2020 9:58 am

Tak jsem to zkusil s dekodérem UhlenBrock 36560 ještě jednou. Problém je, že prakticky na každé záložce dojde k chybě 301 a dané hodnoty jsou pak na záložce podbarveny červeně. Když zvednu lokomotivu z kolejí a dám ji zpět a kliknu na "Přečíst změny listu", tak ty červené hodnoty se načtou dodatečně. Jako by byla nějaká chyba ve frekvenci čtení CV. Bohužel na záložkách "InteliSound" a "Sound Fn Map" se čtení nezdaří nikdy. Asi to nebude ten správný dekodér. U dekodéru Piko je uvedeno rozhraní Nex18 a u 36560 Plux 22. I když jsem zkusil jiné dekodéry v záložce UhlenBrock, (např. Piko 411BR82 - SmartDecoder 4.1. Next18 sound) dopadlo to podobně.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » ned 11 říj, 2020 10:59 am

Pokud se po chybě 301 červená CV načtou, tak to může znamenat, že jsou dlouhé vodiče mezi centrálou a mašinkou. Některé mašinky mají malý potvrzovací proud. Někdy pomůže zkrátit vodiče, jindy pomůže dát odpor na koleje. Dával jsem 100 Ω 5 W.

Záložky IntelliSound a Sound Fn Map se týkají SUSI. Máš SUSI připojené?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Trixt » ned 11 říj, 2020 12:46 pm

Přívody jsem zkrátil z 80 cm na 30 cm. Je to asi lepší, ale ne stoprocentní. Těch 100 Ω 5 W jsi myslel propojit tímto odporem obě koleje? Jinak žádné zařízení SUSI nemám připojeno, jen jsem hledal, kde uvidím nějaké nastavení zvuku. Jestli jsem dobře pochopil, tak základní nastavení sice v DecoderPro uvidím, ale ohledně zvuku mám smůlu.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » ned 11 říj, 2020 1:26 pm

Pokud je čtení nespolehlivé, tak ještě může pomoci zkrácení programovací koleje.
Spolehlivost/schopnost programování není vlastnost programu ale centrály.
Se SUSI nemám zkušenost. Tady je k tomu dokument o programování SUSI https://www.nmra.org/sites/default/files/standards/sandrp/pdf/ti-9.2.3_susi_05_03.pdf. Píše se tam, že SUSI potvrzuje jinak než obyčejné CV.
NMRA 9.2.3 píše:The SUSI-module will acknowledge some instructions by pulling the data line to ground through its 470 ohm resistor. This acknowledge has to occur within 19ms and is 1 to 2ms long. The decoder should cancel the command after 20ms with the result being “not acknowledged”. For commands giving an ACK see command table.

Je možné, že to centrála vůbec nebude schopná přečíst. Je možné, že se dá centrála nastavit na tyto podmínky, ale nikdy jsem to nedělal.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » ned 13 pro, 2020 7:57 am

Mám dotaz: včera jsem stahnul poslední verzi JMRI decoder Pro v domnění, že v databázi najdu Lenz Silver plux 22 10322 , ale jaksi tam najdu jen plux 12,16 mtc 21pin. Chtěl jsem si poladit osvětlení→přední světla pod jeden čudl, zadní pod druhý a ne abych lovil podle směru zadní čelo na dvou tlačítkách a celý to přeházet....jenže jsem narazil. Dá se to nějako řešit?Děkuju.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » pát 11 bře, 2022 3:22 pm

Jestli se to někde ztratilo připomínám se s dotazem. Jestli je na to odpověď někde jinde tak pardon.
Dotaz zní: Jak si poradit s přemapováním funkcí u Lenz SILVER+ Plux22 Lokomotivní dekodér 10322-01, jestli někdo ví.....
díky.
edit: myslím snadněji než přemapováním pomocí počítání. s tím kámoš rohodně nejsem
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » sob 12 bře, 2022 7:42 am

Použij dekodér Lenz Silver+ 21. Má to stejný počet pinů a dá se předpokládat, že jsou to ty stejné jako pro Plux22.

LenzSilverPlus.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » sob 12 bře, 2022 8:13 am

Nic jiného asi nezbývá, díky. :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Pater » čtv 29 pro, 2022 7:03 pm

Dostal se mi do rukou dekodér T-o-M (Train-o-Matic) Locommander ii od firmy Tehnologistic. V DecoderPro nejsou dostupné všechny #CV a některé jsou nesprávně popsané. Je možné jednoduše editovat specifikaci dekodéru (soubor .xml), aby bylo možno načítat #CV vyšší než 138? Stačila by tabulka #CV.
Edit: Možná jsem špatně položil otázku, doplňuji. Musí se kromě .xml souboru dekodéru upravovat ještě nějaký jiný soubor?
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » sob 31 pro, 2022 5:28 am

Pokud stačí tabulka CV, tak potom použít definici NMRA - Raw CVs 1-1024.
Obecně stačí vytvořit jeden vlastní soubor xml. Správně nastavit výrobce a model, ať se to netluče s již existujícími dekodéry. Ten potom importovat do profilu JMRI.
Často soubory dekodér.xml obsahuje odkazy na vložené xml tag <xi:include href="http://jmri.org/xml/decoders/adresář/něco.xml"/>. Pokud se nebudou vytvářet vlastní vložené xml soubory, tak nebude problém.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Pater » sob 31 pro, 2022 7:28 am

Já jsem postupoval podle nápovědy JMRI a upravoval stávající definici dekodéru. Stejně nevím, kde hledat, jak pojmenovat položky proměnných "item". Asi proto se mi po importování upraveného souboru DecoderPro zasekl a musel jsem jej přeinstalovat. Tak díky za odpověď, kvůli jednomu dekodéru už to nebudu řešit.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » sob 31 pro, 2022 8:07 am

Nedoporučuji se hrabat v souborech programu JMRI. Pak se může stát, že něco pokazíme způsobem, ze kterého se JMRI nezotaví.
Správný postup je
sidlo píše:Obecně stačí vytvořit jeden vlastní soubor xml. Správně nastavit výrobce a model, ať se to netluče s již existujícími dekodéry. Ten potom importovat do profilu JMRI.
Často soubory dekodér.xml obsahuje odkazy na vložené xml tag <xi:include href="http://jmri.org/xml/decoders/adresář/něco.xml"/>. Pokud se nebudou vytvářet vlastní vložené xml soubory, tak nebude problém.

Po vytvoření nového souboru xml někde na disku počítače spustit Validovat XML soubor... Pokud jsme neudělali chybu, tak soubor můžeme nainstalovat Importovat soubor dekodéru... Při dodržení tohoto postupu se mi nikdy nestalo, že by JMRI zatuhl.

Validovat_xml.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků