Pokus s JMRI DecoderPro

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod belgarat » stř 30 říj, 2019 3:13 pm

Edit: prejmenovany titulek / tema, aby se nepletl se skutecnym DecoderPro

Ahoj panove.
je tady nekdo kdo pouziva JMRI DecoderPro pro nastavovani dekoderu lokomotiv a prislusenstvi ? Pokud jste spokojeni s tim, jak DecoderPro vypada, a jak se pouziva, nectete dal.

JMRI ma mozna fantastickou podporu pro ruzne centraly, jejich pripojeni k PC a databaze podporovanych dekoderu je rozsahla a popisy jednotlivych CV jsou velmi cenne. Ale uzivatelske rozhrani je z IT doby kamenne a diky (s prominutim) skolackym chybam a neznalostem autoru dost chybove.

Proc pisu tento post:
Kdyz se prihlasi vlackar, modular, ... ktery ma bud napad na vylepseni, nebo by byl ochoten "investovat" svuj cas do zkouknuti (az a jestli neco bude), pripadne zkritizovat rozpracovany zamer, bude to fajn, protoze se mozna vyvaruju obdobneho pristupu jako JMRI: je to tak skvele vymyslene pro vsechny, ze to neni dobre pouzitelne prakticky pro nikoho.

Co muze byt jinak:
- chybi validace; napr. kratka adresa > 127 je spatne, pro NEKTERE dekodery je omezene VMax, JMRI to vi, ale uzivateli nerika, proste mu smaze jeho zapsane cislo. Nebo Vhigh >= Vmid >= Vstart ... ale muzete je zadat i naopak a radostne je zapise do CV.
- UI vypada hnusne, vizualne rozstristene
- specialni hodnoty nemaji primou volbu; napr. CV#5 (VMax)=255 "Maximum" ale musite 255 zapsat, ne vybrat "Maximum". Dost CV ma podobne definovane 'vyznamne' hodnoty.
- obrovitanske konfiguracni dialogy s mnohokrat duplikovanou casti - pro ruzne vystupy, ruzna tlacitka, ale nastaveni stejne, ale 16x zopakovane
- UI je vizualne rozstristene; neni mozne dodat obrazovku "na miru". Nektere dekodery se o to snazi, ale narazeji na to, ze Label ma jinou vysku nez edit box, a jeste jinou nez combo-box takze vysledek je ... tristni.
- V tabulce CV buhvi proc neni popis nastaveni, ac jej JMRI zna; ani tam nejsou videt (pro srovnani) puvodni nactene hodnoty

Experiment je GNU GPLv2, pokud z nej nekdy vyjde neco pouzitelneho, bude volne k dispozici; pouzivam JMRI jako knihovnu, tzn. vsechno co JMRI podporuje (centraly, dekodery) by melo fungovat aspon tak jak je zvykem, idealne lip. Podotykam, jedna se JEN o experiment nad DecoderPro.

Chcete-li nekdo palit svuj drahocenny cas, prosim o SZ.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » pát 09 říj, 2020 6:32 am

kolega má možnost koupit centrálu H ! Nevíte jestli lze připojit k PC a použít jmri dekoder pro?
Díky. podle mě je centrála lepší volba než roco kostka ze setu akorát asi umí provozovat jen 16 mašinek..
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » pát 09 říj, 2020 6:40 am

H-centrála je rozhodně lepší než ROCO kostka.
V minulosti se vyráběly centrály, které neměly vestavěné připojení k počítači. H-centrála patří mezi ně. Otázka tedy nezní, zdali jde připojit centrála, ale zdali je součástí nákupu též rozhraní k počítači. Pokud ano, tak je to o tom jaké rozhraní je použito a podle něj se musí nastavit parametry v JMRI DecoderPro.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » pát 09 říj, 2020 6:42 am

koukám na ten inzerát, umí 128 mašinek. je na modelbazaru teď a rozhraní by se dalo nějako dodělat? Jednoduše? Díky.
https://modelbazar.cz/multimaus-h-centrala/971968
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod sidlo » pát 09 říj, 2020 7:02 am

Těch 128 mašinek ber s rezervou. NanoX umí současně max. 16 lokomotiv. Možná to znamená že to má starý sw a umí to pouze krátkou adresu. Možná by se dal vyměnit procík za výkonnější s novým sw, ale je otázka zdali to má smysl do toho dávat peníze.

To by už asi bylo lepší koupit NanoX-S88 s poslední verzí sw http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/index.php?s=product&id=22.

Pokud se budeme držet ekonomické varianty. Kdysi jsem k NanoX-S88 koupil Bluetooth rozhraní http://www.honzikovyvlacky.cz/2014/04/15/konec-dratu-nahradou-za-zarizeni-genli-bluetooth/. Bylo to příšerně pomalé. Tak jsem to vykuchal a předělal na rozhraní USB. Jede to na rychlosti 9600 baud. Momentálně to nepoužívám, protože jsem si za drahé peníze koupil http://www.digi-cz.cz/obchod/?product=obvod-rozhrani-gen-li-101. Když ty všechny náklady spočítám, tak jsem do toho vrazil už víc než bych dnes dal za DR5000. Tak pokud ti nebude vadit, že to nemá krabičku, je to vykuchaná deska, ale funguje to, tak napiš kolik jsi ochotný za to utratit.

Petr
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod BohousP » pát 09 říj, 2020 7:07 am

elvis.jarous píše:koukám na ten inzerát, umí 128 mašinek. je na modelbazaru teď a rozhraní by se dalo nějako dodělat? Jednoduše? Díky.
https://modelbazar.cz/multimaus-h-centrala/971968

Umí 128, současně 16 z nich. Rozhraní se dá připojit externí, něco z rodiny GenLi. Doporučuji GenLi 101 od Digi-Cz. Je to USB. Je podstatně rychlejší než starší interfejsy.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod zdeno » pát 09 říj, 2020 7:09 am

na doma je DR5000 celkem v pohode.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod workous » pát 09 říj, 2020 8:36 am

Zkoušel jsem Roco kostka + GenliUSB/S88 a nefungovalo ...pro PanelPro ano
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » pát 09 říj, 2020 8:47 am

Nesháním informace pro sebe→Já mám dr5000 a kostku roco v krabici. To se ptám kvůli kolegovi kterej se rozmějšlí mezi kostkou nebo H z bazáru. O to běží. Tak se mu snažím co nejlíp poradit. A díky moc za rady.
Myslím že jde do Háčka....
má zatím jednu mašinu....bez kolejí
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Trixt » pát 09 říj, 2020 9:43 am

elvis.jarous píše:Myslím že jde do Háčka....

A co ta nabídka od Sidla, ta nezaujala?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » pát 09 říj, 2020 9:47 am

jak říkám já centrálu mám. Šlo o to jestli na oťukání je lepší H centrála nebo kostka.Nevim kolik má kolega rozpočet.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Trixt » pát 09 říj, 2020 9:58 am

elvis.jarous: To, že to není pro tebe jsem pochopil, ale by bylo dobré se poptat kolegy zda by neměl zájem, neb jestli jsem dobře pochopil, tak Sidlo to nabízí i s interface k PC. A třeba to Sidlo prodá za cenu té H centrály. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod JaroHo » pát 09 říj, 2020 11:43 am

tak jo, kolega mě zmátl. Už má doma kostku, zdroj, kroucenou šňůru a myš a zdroj. Není co řešit. programovat se naučí tak jako já se na učil,když do toho zabředne, bude zkoušet POM a pak se časem posune třeba k DIGIKeijs :mrgreen:
Každopádně pánové díky za podporu a Sidlovi za nabídku, a co by si za to představoval? SZ ! Přepošlu kolegovi.
Jinak dneska používám mobil, multimaus a když chci vyladit dekoder a funkcne, není nad JMRI Dekoder pro. To je tak skvělý že člověk nemusí číst manuály a počítat, prostě jenom na počítači měním fajfky u světel a zkouším multimyší, jestli to dělá co chci, zřejmě se tomu říká přemapování funkcí, tak na toto a i jiné věci je to prostě super
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod Trixt » sob 10 říj, 2020 1:07 pm

Tak jsem si konečně nainstaloval JMRI a tedy i DecoderPro. Program vypadá skutečně skvěle a přehledně. Postupně jsem si v něm uložil jednotlivé lokomotivy, až jsem došel k TT zvukové páře BR55 od PIKA. Zde systém detekoval dekodér PIKO (162) a tím skončil, neb jej neznal. Dle dostupných informací se jedná o SmartDecoder 4.1 Sound, který bohužel není v JMRI podporován. Hledal jsem na netu, kde jsem se dočetl, že co se týká PIKA, jedná se vlastně o dekodéry Uhlenbrock, ale o tomto konkrétním dekodéru jsem nic nenašel. Nepotkal jste se někdo s tímto dekodérem v kombinaci s JMRI DecoderPro? Dá se v programu zálohovat i lokomotiva, jejíž dekodér v něm není podporován?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Pokus s JMRI DecoderPro

Příspěvekod zdeno » sob 10 říj, 2020 2:19 pm

Trixt píše:Dá se v programu zálohovat i lokomotiva, jejíž dekodér v něm není podporován?

muzes stahnout vsechny CV a ulozit. Teda od 1 az po 1024.
Problem je zjistit, co ktera funkce dela. :?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků