RZZ

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

RZZ

Příspěvekod HonzaM » stř 30 říj, 2019 7:36 am

RZZ (reléové zabezpečovací zařízení) lze pokud je mi známo možné simulovat čtyřmi způsoby: dekodéry Petra Šídla (sidlo) ve spojení s JMRI, ND4 ve spojení s TrainControllerem a ModelJOP. MDP (pokud vím, jako jediné) to umožňuje bez počítače. Pak je zde ještě Zhlavík, ten sice pokud vím umožňuje zobrazit správné návěstní znaky v závislosti na nastavené cestě a s kontrolou obsazení, neumožňuje ale volbu kombinací zeleného a bílého tlačítka a je nutné nejprve přepínačem zvolit vlakové nebo posunové cesty. Zda umožňuje programovat závislost vjezdového návěstidla na následném cestovém nebo odjezdovém nevím, to by měl popsat někdo kdo Zhlavík dobře a dopodrobna zná. Programování s použitím JMRI má velmi dobře popsán na svých stránkách Petr Šídlo (sidlo web), u TrainControlleru to předpokládám má popsáno “guru” TrainControlleru Martin Pinta na své stránce (lokopin).
Je ovšem otázkou kolik modelářů má o simulaci RZZ zájem, na domácích kolejištích je zájem spíše o možnosti vleček a posunu, návěstní soustava se většinou nerealizuje, nebo jen bez závislosti na postavení vlakové cesty. Zájem by mohli mít zejména moduláři, modulová stanice s RZZ moduliště obohatí. Užitečné je to u dálkově řízených stanic. Možná jsem na něco zapomněl a někdo mne doplní.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RZZ

Příspěvekod sidlo » stř 30 říj, 2019 7:48 am

Pokud se pletu, tak mě někdo opravte. ModelJOP nemá s reléovkou nic společného.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RZZ

Příspěvekod HonzaM » stř 30 říj, 2019 8:49 am

sidlo píše:Pokud se pletu, tak mě někdo opravte. ModelJOP nemá s reléovkou nic společného.

Ano, omlovám se, samozřejmě modelJOP simuluje skutečnou JOP, předpokládám včetně rychlostní návěstní soustavy. Většina modelářů i modulářů ale modeluje období, kdy se JOP ještě nepoužívala, přesto znám moduly ovládané přes modelJOP a používané na setkáních kam podle provozovaného období nepatří. (Ale já jsem ten poslední komu by to vadilo, v mixování období jsem kacíř).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RZZ

Příspěvekod radula63 » pát 01 lis, 2019 3:58 am

HonzaM píše:... Zhlavík, ten sice pokud vím umožňuje zobrazit správné návěstní znaky v závislosti na nastavené cestě a s kontrolou obsazení, neumožňuje ale volbu kombinací zeleného a bílého tlačítka a je nutné nejprve přepínačem zvolit vlakové nebo posunové cesty. Zda umožňuje programovat závislost vjezdového návěstidla na následném cestovém nebo odjezdovém nevím, to by měl popsat někdo kdo Zhlavík dobře a dopodrobna zná.

Ano. Umí i závislost vjezdového návěstidla (nejen vjezdového) na následujícím návěstidle. Sice Zhlavíka používám aktivně asi půl roku, ale závislosti návěstidel už jsem naprogramoval.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: RZZ

Příspěvekod RadekH0 » pon 04 lis, 2019 10:54 am

sidlo píše:Pokud se pletu, tak mě někdo opravte. ModelJOP nemá s reléovkou nic společného.

Ale má. Pokud je ModelJOP ovládána externě pomocí ovládacího pultu (ano, jde to), tak je možné nasimulovat téměř přesnou reléovku. Program může být pouze spuštěn někde bokem na ploše PC a celý provoz ovládat pomocí pultu.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků