prográmek na nákresy

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

prográmek na nákresy

Příspěvekod adam TT modelar » ned 27 říj, 2019 8:35 pm

Dobrý večer :) Mám otázku, kde seženu nějaký prográmek na kreslení budov na model. kolejiště (na papír).

Děkuji pěkný večer všem! :) s pozdraem Adam.
adam TT modelar
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 27 říj, 2019 8:39 am

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod czcharlie » ned 27 říj, 2019 9:15 pm

Trochu mi není jasné co vlastně chceš malovat. Budovy na modely nebo někam do kolejiště asi těžko, takže obrázky budov nebo výkresy abys je mohl vyrobit? V tom případě jakou technologií chceš vyrábět, výkresy bude potřeba podle toho přizpůsobit.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod adam TT modelar » ned 27 říj, 2019 9:21 pm

czcharlie píše:Trochu mi není jasné co vlastně chceš malovat. Budovy na modely nebo někam do kolejiště asi těžko, takže obrázky budov nebo výkresy abys je mohl vyrobit? V tom případě jakou technologií chceš vyrábět, výkresy bude potřeba podle toho přizpůsobit.

myslím když si chci namalovat v tom nějakém programu nějaký ten domeček a poté vytisknout a vystříhat, ale neznám program v kterém...
adam TT modelar
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 27 říj, 2019 8:39 am

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod hank » ned 27 říj, 2019 9:26 pm

adam TT modelar píše:Mám otázku, kde seženu nějaký prográmek na kreslení budov na model. kolejiště (na papír).


No, tak nejlepší prográmek pro kreslení na papír máš ve vlastní hlavě... Ani na to nepotřebuješ PC, stačí ruce, tužka, pravítko, stůl (kreslicí prkno už je luxus...) a papír. :mrgreen:

Jestli to ale myslíš tak, že chceš kreslit v PC a tisknout na papír (a tisknout co? jenom výkresy nebo chceš tvořit vystřihovánky nebo např. podklady pro laser? to všechno z tvého dotazu vůbec není jasné...), tak vektorový grafický editor - z těch zadarmo je dobrý třeba Inkscape. Vylepšit si to můžeš bitmapovou grafikou, zadarmo je třeba GIMP nebo Paint.NET. No a kdybys chtěl jít o level výš a zkusit 3D modely, tak asi Sketchup nebo rovnou Blender. (A všimni si, že ti jako zarytý nepřítel mrkvosoftích widlí nabízím SW, který běhá i pod linuxem - buď přímo nebo aspoň v prostředí Wine.)

V CAD systémech se nevyznám, to ať ti případně poradí někdo jiný. Od profíků vím, že ty, co jsou zadarmo, nebývají nic moc, ale pořád je tu ta otázka, co přesně od toho chceš.

Suma sumárum, žádný SW to za tebe stejně nevymyslí. A pokud je mi známo, nikde nejsou k mání ani předžvejkané SW knihovny specializované na drážní pozemní stavby.

Edit: Koukám, že mě kolega předběhl... Ale vlastně ti neříká nic jiného než já.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod adam TT modelar » ned 27 říj, 2019 9:31 pm

jo tak děkuji zkusím nějaké ty programy co jste mi poradil neboli poslal
adam TT modelar
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 27 říj, 2019 8:39 am

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod hank » ned 27 říj, 2019 9:39 pm

Možná bys mohl zkusit nakouknout na fórum papírových modelářů sem:
http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/
nebo ke slovenským kolegům sem
http://www.papermodelers.sk/index.php

A třeba ti tam někdo poradí japonský prográmek zvaný Pepakura, který jde opačnou cestou - od 3D modelu k jeho rozložení na díly vystřihovánek. Ale je pro wokna, není zadarmo a ani jeho ovládání není moc intuitivní (aspoň pro mě; Japonci tvrdí, že je určený pro děti :oops: :? Je ovšem známo, že příslušníci národů píšících obrázkovým písmem mají jinak uspořádané mozky, takže japonským dětem to možná fakt nedělá potíže; koneckonců první historicky známé vystřihovánky vymýšleli právě Japonci a dodnes jsou v tom nejlepší na světě.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod hank » ned 27 říj, 2019 10:15 pm

Teď mě vlastně ještě napadlo, že dnes už neexistující německý web gleimo.de svého času nabízel zdarma ke stažení kompletní sadu papírových modelů pozemních staveb rakousko-uherských lokálek: Staniční budovu, vedlejší budovu - záchod s chlívkem, skladiště, malou remízu a vodárnu. Co se z toho dá udělat, na to se koukni třeba sem:
http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB ... =49&t=1835
Tady je taky vidět, že vůči papírovým modelům často vznášená námitka "placatosti" memusí být oprávněná. (Kdybys měl zájem, ve svém archlívu věci z toho gleimo.de mám.)

No a kdyby se ti chtělo vložit do toho nějakou tu korunu, zkus specializované obchody s papírovými modely - třeba tady: http://betexa.cz/vystrihovanky/modely-staveb/Železnicni-stavby-c-3745_3854_3915. Někteří čeští autoři jako třeba Ondřej Hejl tvoří hlavně v TT pěkné modely drážních pozemních staveb, které jsou řádově levnější než laserovánky.

Tož tak.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod milan ferdián » pon 28 říj, 2019 5:51 am

Já jen dodám, že můj PC kreslící program i na budovy, je tužka, pravítko a fix :mrgreen: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod prcek » pon 28 říj, 2019 7:51 am

Odpovedeli predrecnici,
tuzka a papir (my mene nadani pouzivame ctvereckovany, aby nam proporce uplne neuletely), pripadne jeste pravitko, kruzitko atp.
inkscape - vektorovy editor (IMHO dost dobry, fulda upravoval addon pro g-code na rezani laserem), v nouzi se da pouzit jako 2D CAD
gimp - bitmapovy editor
blender - 3D modelovani, ale ne CAD - pozor naucit se s nim zabere hodne casu a nervu
librecad - 2D CAD, horsi nez veci od autodesku, ale z tu cenu (zdarma) ...
FreeCAD - parametricky 3D CAD, opet naucit se aspon zaklady neni na odpoledne

Vsechy programy jsou "zdarma" rozumej, ne za penize. Zaplatis casem, musis se je naucit, dokumentace casto neni nic moc, a nejsou dokonale, jako "profi" nastroje, takze nektere veci se v nich delaji obtizne, nebo obskurnim postupem.

Jen dodam, ze kombinace ruznych veci dava cloveku mocne zbrane, treba si to, co ma byt geometricky presne nakreslis v CADu, vytisknes a stromy atp. dokreslis rucne, nebo si fotku das jako podklad do inkscape, obkreslis ji do vektoru, ktere zmenou velikosti neztraci presnost ...

edit: sketch-up, nebo Fusion360 - 3D CAD - pokud vim pro hobby pouziti zdarma, ale nemam zkusenost
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod Brejla » pon 28 říj, 2019 8:16 am

Fusion 360 rozhodně zdarma není. Měsíční pronájem (koupit už se nedá) je za cca 1500 Kč. Zdarma je pouze zkušební trial verze. My ho máme jako součást sady Autodesk - Product Design & Manufacturing Collection a osobně ho za moc podařený nepovažuji.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod czcharlie » pon 28 říj, 2019 8:44 am

Fusion 360 je zdarma pro firmy do obratu tuším 1 milion, pro studenty a učitele a pro kutily = nevýdělečná činnost. Licence se obnovuje jedenkrát za rok.
Edit: Takže pro malé firmy do 100.000$ ročně. Podmínky viz https://www.fusion360.cz/edu/
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod milan ferdián » pon 28 říj, 2019 4:03 pm

Narazil jsem na tuto kresbu (jejich více) a video, kde vlak jede tam a zpět v této kresbě. Nejsem schopen zde správně vložit video. Milan
<iframe width="640" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/5TCR3oemooU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Přílohy
bossel01mfjkrvirtual.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod czcharlie » pon 28 říj, 2019 4:48 pm

A umí vůbec PHPbb (a je povoleno?) iframe?
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod kapmor » pon 28 říj, 2019 7:16 pm

milan ferdián píše:Narazil jsem na tuto kresbu (jejich více) a video, kde vlak jede tam a zpět v této kresbě. Nejsem schopen zde správně vložit video. Milan
<iframe width="640" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/5TCR3oemooU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>


a v čem je tento obrázek proveden?
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 69
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: prográmek na nákresy

Příspěvekod adam TT modelar » pon 28 říj, 2019 7:57 pm

kapmor píše:
milan ferdián píše:Narazil jsem na tuto kresbu (jejich více) a video, kde vlak jede tam a zpět v této kresbě. Nejsem schopen zde správně vložit video. Milan
<iframe width="640" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/5TCR3oemooU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>


a v čem je tento obrázek proveden?

https://en.3d-modellbahn.de tady :D
adam TT modelar
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 27 říj, 2019 8:39 am

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků