Software Ove

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Software Ove

Příspěvekod Ove » pát 06 zář, 2019 9:17 pm

asi jsem nepochopil poslední tři příspěvky, ale momentálné jsem přešel na kompletní ovládání kolejiště z tabletu/tabletů; na jednom je celoobrazovkově kolejiště a ovládám výhybky a na druhém ovládám dvě lokomotivy (a ješté mohu případné návštěvě “vrazit” do ruky telefon se stejnou aplikací a jedním vlakem, vyčlenit mu kolej /okruh/ a nechat ho jezdit dokola, svítit, houkat, brzdit.... čili “ať se mládí vydovádí”)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Anketa o používaných DCC systémech

Příspěvekod adix » sob 07 zář, 2019 7:59 am

Ove píše:asi jsem nepochopil poslední tři příspěvky, ale momentálné jsem přešel na kompletní ovládání kolejiště z tabletu/tabletů; na jednom je celoobrazovkově kolejiště a ovládám výhybky a na druhém ovládám dvě lokomotivy (a ješté mohu případné návštěvě “vrazit” do ruky telefon se stejnou aplikací a jedním vlakem, vyčlenit mu kolej /okruh/ a nechat ho jezdit dokola, svítit, houkat, brzdit.... čili “ať se mládí vydovádí”)

Mohl bys sem dát informaci o tom jakou aplikaci používáš a pár screenshotů, zejména pro ovládání kolejiště a trochu blíž to popsat, třeba jak se layout na obrazovce vytvoří a zda lze přestavovat jen jednotlivé výhybky, nebo i cesty - složené z několika výhybek?
Naposledy upravil adix dne sob 07 zář, 2019 8:10 am, celkově upraveno 1
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Anketa o používaných DCC systémech

Příspěvekod milan ferdián » sob 07 zář, 2019 8:03 am

V tom případě by bylo dobré, aby Ove založil své vlákno o svém sw do tématu "Software". A nezapomeň pro nás vzít ty klobásy :D .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Anketa o používaných DCC systémech

Příspěvekod Ove » ned 08 zář, 2019 7:58 pm

milan ferdián píše:V tom případě by bylo dobré, aby Ove založil své vlákno o svém sw do tématu "Software". A nezapomeň pro nás vzít ty klobásy :D .
Milan

Přijeďte si :D
(ale nebojte, jako každý rok bude “Vánoční posezení/poježdění” a letos dám pozvánku i sem :-) )
PS: klidně to smázněme, ať nebouráme smysl diskuze....
Přílohy
EBEBAFA0-6843-4777-91D2-950A6C15BD51.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Software Ove

Příspěvekod Ove » pon 09 zář, 2019 5:37 pm

Děkuji za založení vlákna, o víkendu jsem to nezvládnul, ale zítra mám noční, tak sepíšu první část.
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Software Ove

Příspěvekod adix » ned 22 zář, 2019 8:52 pm

Ove píše:Děkuji za založení vlákna, o víkendu jsem to nezvládnul, ale zítra mám noční, tak sepíšu první část.

Zatím pořád žádné informace - budou?
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Software Ove

Příspěvekod Ove » pon 23 zář, 2019 5:19 pm

adix píše:
Ove píše:Děkuji za založení vlákna, o víkendu jsem to nezvládnul, ale zítra mám noční, tak sepíšu první část.

Zatím pořád žádné informace - budou?

Mám to rozepsané, ale nestíhám, nával práce a do toho příští vikend vdávám dceru...
Ale nečekejte zázrak, centrála z21, elektronika od Digikeijsu a ovládání z aJpadu (čili iPad ;-) )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Software Ove

Příspěvekod Ove » ned 13 říj, 2019 5:27 pm

Jak jsem slíbil, byť se zpožděním:
Po loňském samostudiu zdejších příspěvků a následné návštěvě u HonzyM a semináře Martina Pinty, jsem se rozhodl ovládat kolejiště softwarem (prozatím směřuji k TrainControlleru). Jenže kolejiště je teprve/ještě ve výstavbě, která potrvá kdovíjakdlouho, takže i ovládání jsem přizpůsobil “postupnému růstu” (a navíc jsem loni o prázdninách narazil na z21 a v euforii si ji koupil).
Loni jsem si vystačil na “ježdění” s kostkou a Multimausem, avšak po položení všech kolejí (a 42 výhybek a 12 rozpojovačů) se stávající ruční ovládání stalo nepraktické, pomalé a náchylné k chybám (a následně možným kolizím).
Takže došlo na odblokovanou šedou z21 a protože mám iPad (s iOS operačním systémem) zvolil jsem pro ovládání novější verzi aplikace od ROCO/FLEISCHMANN “Z21”, protože se mi líbila víc, než stará.
(Jen pro doplnění a případné zájemce - stará aplikace “Z21 mobile HD” umožňuje vyfotit kolejiště a vložit si přestavníky přímo do vlastního plánku).
Aplikace “Z21” umožňuje vytvořit si schema kolejiště, a to buď celé, anebo jen dílčí části (stanice, výhybny, skrytá nadraží) a následně programování/přiřazení jednotlivých přestavníků. Já pro ovládání přestavníků zvolil dekodéry DR 4018 od Digikeijsu, jejich přiřazení je velmi jednoduché.
Nejprve si výhybky/přestavníky přímo v aplikaci očíslujete. Protože jedním dekodérem lze ovládat 8 výhybek (anebo 16 rozpojovačů), zvolil jsem číslování ve skupinách po osmi (tj. 31-38, 41-48, 51-58 atd). Dekodéry jsem umístil na kolejišti co nejblíže ke zhlaví a podle počtu obsluhovaných přestavníků/rozpojovačů, přivedl signál J a K a napájení dekodéru (lze řešit z individuálního zdroje, anebo napájet paralelně propojením Ja K. Samotné programování je jednoduché, na první pozici (např. 31) připojíte přestavník (31), následně na dekodéru zmáčknete programovací tlačítko (zkontrolujete, že je v programovacím režimu = svítí červená LEDka) a pak v aplikaci na tabletu “ťuknete” na příslušnou výhybku 31. Dekodér přijme z aplikace adresu přestavníku, čili přiřadí číslo 31 a další pozice dostanou adresy 32-28. A můžete na jednotlivé pozice připojit výhybky/přestavníky s příslušnými adresami. A tak pokračujete dále, připojíte další dekodér, na první pozici připojíte přestavník 41 a stejným postupem naprogramujete do dekodéru první adresu 41 a další 42-48.
Ještě dodám, že každá pozice dekodéru má dva stavy “0” a “1” a v aplikaci z21 je pozice 1 nastaveno pro přímý směr a 0 pro odbočení, což znamená buď vyzkoušet zapojení vodičů k přestavíkům a případně prohodit, anebo lze přiřadit v aplikaci pozice podle zapojení (čili přehodit “0” pro odbočení a “1” pro přímý směr - já zvolil přepojení vodičů a striktní zachování nastavení “1” přímo, “0” odbočení; třeba se to jednou ukáže jako výhodnější řešení).
Další nastavení v aplikaci se týká kolejových vozidel. V aplikaci si nastavíme/přidáme libovolný počet vozidel. Pokud máme vozidla tvůrce aplikace (Roco/Fleischmann), je přidání vozidel jednoduché výběrem z katalogu (nutné připojení k internetu), výhodou je, že si aplikace načte ovládání funkcí od výrobce, takže stačí jen zadat adresu lokomotivy a můžeme jezdit. Složitější je to vy vozy jiných výrobců, kde je nutné ovládání funkcí nastavit ručně.
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků