OT: Jak moderátor prichazi o nervy (BASCOM BASIC a C++)

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod belgarat » stř 24 říj, 2018 12:59 pm

zdeno píše:Ale pokud mam cizi strojak, tak jsem v kybli, nekdy mam problem pochopit aj zdrojaky,
protoze opravdovi koumaci pouzivaji "zkratky a speky".


Hm, napr. Pacuv funkcni dekoder (PIC) sel disassemblovat a upravit docela dobre. Jenze ten v programu nemel (asi) chyby ;-D

To chce taky praxi vis ... kdysi davno kdyz letely vase Slovenske PMD85 jsme s brachou disassemblovali ROMKu a vetsi cast BASICu, protoze jsme si chteli doprogramovat nejake featury. Potom ty potvory vydaly komentovany listing jako knizku :(
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod JOHNZ » stř 24 říj, 2018 1:08 pm

zdeno píše:A troufas si aj na diasemblovani (reingering) neznameho programu ?
Ani ja nemam problem pochopit assembler programu, od ktereho mam zdrojaky.
---
Ale pokud mam cizi strojak, tak jsem v kybli, nekdy mam problem pochopit aj zdrojaky,
protoze opravdovi koumaci pouzivaji "zkratky a speky".

Dnes sú už prostriedky na to, aby si ani pri ladení v jednočipáku nepotreboval sledovať priamo assembler. Ale čo som si všimol, tak z väčšiny prekladačov pre jednočipy lezú veľmi zrozumiteľné výstupy.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod zdeno » stř 24 říj, 2018 1:16 pm

Kruci aspon neklam takto brutalne !!!
JOHNZ píše: Ešte si tam teda dopíš kus toho tady je rozdeleni na jednotlive funkce, pakety, opcode podle Work pretože ja ho tam mám napísaný. Ja si ten ovládač snáď niekedy z trucu fakt naprogramujem.

Jak to tam muzes mit dopisane, kdyz to nepoznas !! Nedelej ze sebe nevinatko, kteremu kazdy ublizuje !!
---
Pokud chodis na ruzne fora, tak prave syntax jazyka C++ je asi nejvetsi problem pro novacky.
Muzes to obkecavat jak chces, ale je to SMUTNA pravda.
To, ze se to nakonec nauci je nutnost a povinnost, ale je to kazdemu proti srsti.
Dokonce aj znalci C++ to priznavaji, ze je to zbytecne slozite a dalo se to udelat jinak.
Ale ted uz se s tim neda nic delat. Bud se to naucis, nebo si mimo. Aj ja jsem se to nakonec naucil ;-)
---
A i kdyz to nepouzivam, tak tomu rozumim. Aspon natolik, ze vim o co se tam jedna.
Teda zcela urcite jsem nikde netvrdil, ze jsem na C++ znalec, jak se tu falesne snazis podsunout !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod vvitty » stř 24 říj, 2018 1:16 pm

zdeno píše:
vvitty píše:Ano.
Ano.

A troufas si aj na diasemblovani (reingering) neznameho programu ?
Ani ja nemam problem pochopit assembler programu, od ktereho mam zdrojaky.
---
Ale pokud mam cizi strojak, tak jsem v kybli, nekdy mam problem pochopit aj zdrojaky,
protoze opravdovi koumaci pouzivaji "zkratky a speky".


Jaka je spojitost mezi tebou zminovanou nemoznosti odsledovat co presne dela kod napsany ve vyssim jazyce az na uroven strojoveho kodu vcetne pristupu k periferiim a casovani - coz je technika bezne pouzivana za ucelem otestovani a odladeni programu - s disasemblovanim neznameho strojoveho kodu ?

Zakaznici kteri po me chteji konzultaci ty zdrojaky v 99.9% maji k dispozici a to presne ve verzi pouzite v zarizeni s danym seriovym cislem, vcetne pouzitych verzi prekladacu a prislusnych nastaveni optimalizaci ...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod vvitty » stř 24 říj, 2018 1:17 pm

JOHNZ píše:Dnes sú už prostriedky na to, aby si ani pri ladení v jednočipáku nepotreboval sledovať priamo assembler. Ale čo som si všimol, tak z väčšiny prekladačov pre jednočipy lezú veľmi zrozumiteľné výstupy.


V 99 % to nutné není, ale občas je stále nutné jít až na nejspodnější úroveň pro porozumění jak přesně vzniká problém.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod belgarat » stř 24 říj, 2018 1:19 pm

Hele lidi, fakt to nema smysl. Nema smysl aby se Zdeno sam potapel vic a vic tim, jaky je s prominutim matla. Zamknete to. Ale nemazal bych ... jako varovani pro ty co budou cist zbytek fora.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod fulda » stř 24 říj, 2018 1:26 pm

zdeno píše:takovy blby dotaz, zkousel jsi nekdy sledovat strojak C++ v diassembleru ??
a pochopil jsi ho ??

Já jsem se ještě kousek posunul, pro některé překladače to vím předem.
Je to užitečné zejména, pokud mi záleží na tom, abych věděl, jestli se mi "Proměnná << 4" přeloží jako "swap" a nebo jako "shift left"
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod JOHNZ » stř 24 říj, 2018 1:31 pm

zdeno píše:
JOHNZ píše: Ešte si tam teda dopíš kus toho tady je rozdeleni na jednotlive funkce, pakety, opcode podle Work pretože ja ho tam mám napísaný. Ja si ten ovládač snáď niekedy z trucu fakt naprogramujem.

Ja som to po tebe nechcel celé, ja som chcel aby si tam dopísal tých pár riadkov, ktoré som tam mal ja oproti tebe napísané naviac. Že ten zdroják asi nie si schopný prečítať a takto sa urážaš, za to ja pri najlepšej vôli nemôžem.

zdeno píše:Teda zcela urcite jsem nikde netvrdil, ze jsem na C++ znalec, jak se tu falesne snazis podsunout !!


V pôdnom vlákne, čo založil tondakladno si napísal (a to vlastne celú túto diskusiu začalo):

zdeno píše:ja umim oboje a presto davam prednost Bascom


Tak sa zamysli nad tým, kde kdo klame a kdo čomu podsúva.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod zdeno » stř 24 říj, 2018 1:35 pm

vvitty píše:Zakaznici kteri po me chteji konzultaci ty zdrojaky v 99.9% maji k dispozici a to presne ve verzi pouzite v zarizeni s danym seriovym cislem, vcetne pouzitych verzi prekladacu a prislusnych nastaveni optimalizaci ...

Ja se nehadam, aj ja davam zdrojaky ku programum, kde mi to nevadi.
---
Ono v zasade neni problem prepsat zdrojak z C++ do Bascomu a naopak. Asi dvakrat jsem to delal ;-)
Ono je to v zasade hodne podobne, jen ta syntax je rozdilna.
No a potom kompilator a linkovac, to je ale kapitola sama o sebe a ne vzdycky dokonala.
---
Jinak ja lezem do diassemberu jen tehdy, kdyz potrebujem zjistit, ktere registry, ten ktery program (funkce, procedura, preruseni) meni.
Napriklad schovavat vsechny registry pri volani preruseni je blbost a tak si to vykrokujem a schovavam jen ty registry, ktere se v preruseni meni.
Nepoznam vyssi jazyk, ktery dokaze schovat jen pouzite registry.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod belgarat » stř 24 říj, 2018 1:43 pm

zdeno píše:Nepoznam vyssi jazyk, ktery dokaze schovat jen pouzite registry.


No, nejde si nevsimnou ze C/C++ neznas. Vzhledem k tomu ze provadi behem prekladu alokaci registru, a dokonce tak divne veci jako treba inline volanych funkci, tak zatracene dobre vi, ktere pouzije a na zacatku a konci ISR se o ne postara. Aspon to tak byvalo pred 5+ lety.

Diky BASCOMu delas sice zasluznou, ale uplne zbytecnou praci.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod zdeno » stř 24 říj, 2018 1:51 pm

JOHNZ píše: Ešte si tam teda dopíš kus toho tady je rozdeleni na jednotlive funkce, pakety, opcode podle Work pretože ja ho tam mám napísaný. Ja si ten ovládač snáď niekedy z trucu fakt naprogramujem.
Ja som to po tebe nechcel celé, ja som chcel aby si tam dopísal tých pár riadkov, ktoré som tam mal ja oproti tebe napísané naviac. Že ten zdroják asi nie si schopný prečítať a takto sa urážaš, za to ja pri najlepšej vôli nemôžem.


ty si takovy podrazacik a ted otacis sve puvodni slova !! Dokazes vubec priznat chybu ??
ta slova, pretože ja ho tam mám napísaný se daji vylozit jen jednim zpusobem !!

zdeno píše:ja umim oboje a presto davam prednost Bascom
Tak sa zamysli nad tým, kde kdo klame a kdo čomu podsúva.

ono je rozdil umet a umet, ja myslel ze z kontextu napisaneho je jasne, ze umim lepe Bascom.
Mam dojem, ze jsem to nekde dokonce vickrat napisal, ze C++ jen rozumim a nerad v nem pisem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod JOHNZ » stř 24 říj, 2018 1:55 pm

zdeno píše:se daji vylozit jen jednim zpusobem !!

Očividne dvoma. A toho podrazáčika si vyprosujem.

zdeno píše:ono je rozdil umet a umet, ja myslel ze z kontextu napisaneho je jasne, ze umim lepe Bascom.

Tvoje indiánske meno by bolo dvojitý meter. Stačí vidieť, ako si sa tu vykrucoval s tým stavaním druhej cesty cez zhlavie, a to som po tebe vlastne ani chybu priznať nechcel. Alebo to zatlčenie =!. A mohol by som možno aj pokračovať.
Naposledy upravil JOHNZ dne stř 24 říj, 2018 2:04 pm, celkově upraveno 2
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod vvitty » stř 24 říj, 2018 1:59 pm

zdeno píše:Ja se nehadam, aj ja davam zdrojaky ku programum, kde mi to nevadi.


Takze proc k debate o prekladacich vytahujes zpetny preklad ?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod zdeno » stř 24 říj, 2018 2:04 pm

JOHNZ píše:
zdeno píše:se daji vylozit jen jednim zpusobem !!

Očividne dvoma. A toho podrazáčika si vyprosujem.

zdeno píše:jono je rozdil umet a umet, ja myslel ze z kontextu napisaneho je jasne, ze umim lepe Bascom.

Tvoje indiánske meno by bolo dvojitý meter.


je ovsem velmi zajimave, ze kdyz jsem dokazal, ze Bascom je lepsi, tak se to okamzite zvrhlo na osobne utoky.
Nepripada ti ti to divne "nacelniku kmene podrazaciku Dvojity metr" ?? ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: OT: BASCOM BASIC a C++

Příspěvekod JOHNZ » stř 24 říj, 2018 2:06 pm

zdeno píše:je ovsem velmi zajimave, ze kdyz jsem dokazal, ze Bascom je lepsi

Nič si nedokázal, len si okamžite uhol na otázku o nejakej znalosti opcodov :wink: Ja ten ovládač budem asi fakt musieť niekedy napísať. :lol:
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků