Z21 - nová aplikace ?

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod začátečník Michal » úte 14 úno, 2023 8:20 am

Ahoj, mám na vás otázku. Umí aplikace z21 zabránit vjezdu vlaku do obsazeného úseku. Používám centrálu DR 5000 a úseky mám detekované pomocí S88 připojeného na centrálu. Zatím bez PC a TC. Aplikace obsazeny úsek hlásí, ale pustí do něj další soupravu. Jde to v aplikaci nějak nastavit, aby to nedělala?
Děkuji za odpověď.
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod BohousP » úte 14 úno, 2023 9:35 am

Aplikace pouze umožňuje řízení vlaků a přestavování návěstidel nebo výhybek. A zobrazení polohy. V podstatě je to pouze lepší ovladač. Pro inteligentní řízení potřebuješ vyspělejší software JMRI, TC a pod.)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod HonzaM » úte 14 úno, 2023 9:52 am

gadds píše:
irasen píše:Včera jsem rozjel novou apku Z21 a nefungují mě fce u některých lokomotiv s digi dekoderem. Roco, Piko v pohodě. MTB mě chybí téměř všechny funkce, které mám v MM. Netušíte kde by mohl být problém? V nastavení jsem nic neobjevil. Díky


Zeptám se možná hloupě, ale jsem digitální panic = mám teprve 3 dny DR5000, lokomotivy s dekodéry (což mi dělal odborník) a ovládám právě aplikací Z21.
Řeším stejný problém, jako je popsán výše. U MTB lokomotiv mi nefungují některé funkce. Konkrétně například 2 = horní reflektor. Bylo nastaveno, na MM nebo jiném Roco ovladači ta dvojka funguje, ale v aplikaci nefunguje.
Pomůže mi prosím někdo, v čem je problém?
Samozřejmě by bylo řešení koupit wlanmouse nebo MM, ale mě ta appka fakt baví, líbí se mi její přívětivost ovládání + možnosti ovládání dalších věcí (výhybky, atd.). Je to celé přehledné a čisté.
Díky za každou radu.

To, co popisuješ může být způsobeno jak ovladačem, tak dekodérem. Speciálně u funkce F2 už jsem se s tím u několika lokomotiv setkal. U některých ovladačů jsem se setkal s tím, že konkrétně u funkce F2 se při stisku tlačítka vyšle pouze mžikový impuls, ale dekodér u této funkce očekává trvalé sepnutí, tedy je nutné, aby ovladač prvním stiskem vyslal příkaz “zapnout” a následným stiskem “vypnout”. Některým dekodérům stačí impuls pro zapnutí určité funkce a následný impuls způsobí vypnutí. U některých ovladačů a u některých aplikavú je proto možné pro jednotlivá funkční tlačítka naprogramovat, zda mají působit jako tlačítko nebo jako přepínač.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod fulda » úte 14 úno, 2023 1:08 pm

HonzaM píše:
gadds píše:
irasen píše:Včera jsem rozjel novou apku Z21 a nefungují mě fce u některých lokomotiv s digi dekoderem. Roco, Piko v pohodě. MTB mě chybí téměř všechny funkce, které mám v MM. Netušíte kde by mohl být problém? V nastavení jsem nic neobjevil. Díky

Zeptám se možná hloupě, ale jsem digitální panic = mám teprve 3 dny DR5000, lokomotivy s dekodéry (což mi dělal odborník) a ovládám právě aplikací Z21.
Řeším stejný problém, jako je popsán výše. U MTB lokomotiv mi nefungují některé funkce. Konkrétně například 2 = horní reflektor. Bylo nastaveno, na MM nebo jiném Roco ovladači ta dvojka funguje, ale v aplikaci nefunguje.
Pomůže mi prosím někdo, v čem je problém?
Samozřejmě by bylo řešení koupit wlanmouse nebo MM, ale mě ta appka fakt baví, líbí se mi její přívětivost ovládání + možnosti ovládání dalších věcí (výhybky, atd.). Je to celé přehledné a čisté.
Díky za každou radu.

To, co popisuješ může být způsobeno jak ovladačem, tak dekodérem. Speciálně u funkce F2 už jsem se s tím u několika lokomotiv setkal. U některých ovladačů jsem se setkal s tím, že konkrétně u funkce F2 se při stisku tlačítka vyšle pouze mžikový impuls, ale dekodér u této funkce očekává trvalé sepnutí, tedy je nutné, aby ovladač prvním stiskem vyslal příkaz “zapnout” a následným stiskem “vypnout”. Některým dekodérům stačí impuls pro zapnutí určité funkce a následný impuls způsobí vypnutí. U některých ovladačů a u některých aplikavú je proto možné pro jednotlivá funkční tlačítka naprogramovat, zda mají působit jako tlačítko nebo jako přepínač.

K tomu Honzovo výkladu bych byl trochu opatrný.
V obecné rovině centrála rozeznává "momentální" a "trvalé" funkce. Příkladem momentální je třeba houkačka. Ta zahouká a její význam končí. Příkladem trvalé jsou třeba světla. Rozsvítíš a ony svítí dokud je zase nezhasneš.
Protokol XpressNet obsahuje příkazy, kterými si ovladač s centrálou mohou vyměňovat informace o tom, která funkce je jakého typu. V současné době je zvykem toto nastavení respektovat. V minulosti, když procesory neměli dostatek paměti, tak se různě obcházela a zjednodušovala. Například centrála NanoX pokaždé prezentuje funkce F0-F12 jako trvalé a F13-F28 jako momentální. Ovladač MultiMaus (červená) s verzí software 1.x (novější jsem nezkoušel) považuje při krátkém stisku funkci za trvalou a při dlouhém za momentální.
Takže je možné, že si ovládací soft špatně vykomunikoval, jak si danou funkci představuje.
(to bohužel nemusí nutně znamenat, že vím, jak ta komunikace mezi centrálou a aplikací vypadá a kdo co předpokládá; já jen vím, co hovoří norma)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod HonzaM » úte 14 úno, 2023 1:54 pm

fulda píše:K tomu Honzovo výkladu bych byl trochu opatrný.
V obecné rovině centrála rozeznává "momentální" a "trvalé" funkce. Příkladem momentální je třeba houkačka. Ta zahouká a její význam končí. Příkladem trvalé jsou třeba světla. Rozsvítíš a ony svítí dokud je zase nezhasneš.
Protokol XpressNet obsahuje příkazy, kterými si ovladač s centrálou mohou vyměňovat informace o tom, která funkce je jakého typu. V současné době je zvykem toto nastavení respektovat. V minulosti, když procesory neměli dostatek paměti, tak se různě obcházela a zjednodušovala. Například centrála NanoX pokaždé prezentuje funkce F0-F12 jako trvalé a F13-F28 jako momentální. Ovladač MultiMaus (červená) s verzí software 1.x (novější jsem nezkoušel) považuje při krátkém stisku funkci za trvalou a při dlouhém za momentální.
Takže je možné, že si ovládací soft špatně vykomunikoval, jak si danou funkci představuje.
(to bohužel nemusí nutně znamenat, že vím, jak ta komunikace mezi centrálou a aplikací vypadá a kdo co předpokládá; já jen vím, co hovoří norma)


Máš pravdu, samozřejmě o tom víš víc a popsal jsi to přesněji, nicméně podstata je v tom, že existují dvě interpretace stisku tlačítka. Například u ovladače TCS-RC si uživatel může u každé funkce naprogramovat jak u každé jednotlivé lokomotivy má fungovat tlačítko jímž se ta funkce volí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod Pater » úte 30 dub, 2024 11:07 am

Používám centrálu Z21PG. V nové verzi 1.4.8 aplikace z21 přišla zpráva, že bylo detekováno externí řídící centrum a rozsah funkcí je omezen na jednu lokomotivu. Pokud používáte centrálu, která není RoCo, tak to má dopad na ovládání, lokomotivu už nevyměníte. Stále lze použít pouze první lokomotivu z inventáře. Pokud stále používáte starší verzi, deaktivujte automatickou aktualizaci v obchodě Play.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod sidlo » úte 30 dub, 2024 11:20 am

Opět oblíbená kůl fíčura od ROCO.
Zveřejní protokol Z21 LAN aby po nějakém čase velmi znepříjemnili život těm co ho používají.
Pokolikáté už?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod Pater » úte 30 dub, 2024 11:28 am

Ještě otázka: Myslíte si, že by bylo možné, nahradit tuto apku jinou, např. od RailBoxu?
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod fulda » úte 30 dub, 2024 11:38 am

Pater píše:Používám centrálu Z21PG. V nové verzi 1.4.8 aplikace z21 přišla zpráva, že bylo detekováno externí řídící centrum a rozsah funkcí je omezen na jednu lokomotivu. Pokud používáte centrálu, která není RoCo, tak to má dopad na ovládání, lokomotivu už nevyměníte. Stále lze použít pouze první lokomotivu z inventáře. Pokud stále používáte starší verzi, deaktivujte automatickou aktualizaci v obchodě Play.

To je hezké, že s tím přicházejí zrovna v tuto dobu. Bude to takový roztomilý "hon na čarodějnice" a já se moc těším, která strana bude mít víc příznivců. Jestli ta, kdy výrobci ne-Roco hardware budou upravovat své komponenty, aby se hlásili jako Roco (u multiMAUS to vydrželo přesně jednu verzi, pak to Roco vzdalo jako první), nebo ta, která bude upravovat Roco aplikaci, aby nedělala detekci (zatím pořád mám zdrojáky, takže je to asi realizovatelné) a nebo ta, která raději použije jinou aplikaci a na celé Roco zapomene.

Ale jinak ten krok z jejich strany chápu. Možná časem začnou prodávat jednorázové odemykací klíče jako u startek.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod fulda » úte 30 dub, 2024 11:40 am

sidlo píše:Opět oblíbená kůl fíčura od ROCO.
Zveřejní protokol Z21 LAN aby po nějakém čase velmi znepříjemnili život těm co ho používají.
Pokolikáté už?

Jen bych podotknul, že oni blokují aplikaci a nikoli protokol. Prostě se jim nechce podporovat výrobce centrál, kteří řeknou "a software si stáhněte u konkurence".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod Pater » úte 30 dub, 2024 11:52 am

Jde to vyřešit zaplacením 19,99€ v obchodě, pak aplikace funguje jako předtím.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod sidlo » úte 30 dub, 2024 1:02 pm

fulda píše:Tohle je mimořádně zajímavý názor. Rozhodně má co do sebe.
Vychází mi z něj, že je mnohem důležitější, jaké dané zařízení používá rozhraní, ideálně by se mělo jednat o otevřená a zdokumentovaná rozhraní s nějakou vhodnou certifikací. Odhadnout výrobce, jestli přežije dva roky co mi platí záruka (pokud tedy záruka existuje pochopitelně) a pak na to kašlat?
Je to takový pohled, který v podstatě zavedli výrobci počítačů a zásadně zdokonalili tablety, telefony, hodinky a ostatní mobilní zařízení.
Je trochu zajímavé, že v podstatě nejlépe (nebo spíš nejdéle) prosperuje Roco, které v zásadě nabízí nejvíce omezené produkty, ale má "koule" na to, aby občas přihodilo nějakou zajímavou featuru, kterou částečně nanutí lidem ve startsetech a částečně si jí lidi oblíbí protože se jim zdá cool.

To docela dobrá škodolibost tyto "cool feature" od ROCO doporučovat lidem. Doufám že je uklidní, že mají zdokumentované rozhraní.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Z21 - nová aplikace ?

Příspěvekod fulda » úte 30 dub, 2024 1:44 pm

A-ha, tak ne všichni mají stejné chápání komerčního světa.
Roco zveřejnilo rozhraní a tím umožnilo vznik aplikací třetích stran, například umožnilo JMRI udělat rozhraní pro centrálu Roco Z21, které funguje a na které se mohu spolehnout. Na tom se nic nemění.

Pak je tu spoustu výrobců, kteří si dělají centrály a v zásadě konkurují Roco z21. Zejména ti, kteří produkují jen hardware a místo software dodávají odkaz na Roco aplikaci. To je podle mne parazitování na roco vývoji a asi to vnímají stejně. Proto prostě řekli - buď za tu aplikaci zaplatíš 20€ jako licenční poplatek, nebo si koupíš naší centrálu a pak máš aplikaci zdarma. nic víc, nic míň.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků