JMRI a zbytek sveta

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

JMRI a zbytek sveta

Příspěvekod belgarat » pon 31 črc, 2017 7:06 am

Cau,

mate-li zkusenost s JRMI a jeho propojenim se zbytkem sveta ... prosim poradte. Chvili jsem hledal v dokumentaci bez valneho uspechu, pisi sem protoze nekdo muze mit uz odzkouseno. Pokud bych (na radu kolegu) provozoval JMRI v TCO pultu, a pak dalsi instanci (pro totez kolejiste) ve skutecnem "mozku" (PC, ...) -- snasi se to ? Na co si pri takove kombinaci dat pozor aby si jednotlive JMRI "nelezly do zeli" ? Proc 2 instance: automaticke rizeni + volitlene ovladani TCO pultem.

Da se pouzit JMRI "headless" jako 'server' ke kteremu se pripoji "ovladace" (napr. chytrofoun) ? Rocrail tak nejak fungovat muze - co JMRI ?

Diky.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: JMRI a zbytek sveta

Příspěvekod sidlo » pon 31 črc, 2017 8:13 am

S JMRI nemám dostatek zkušeností (tolik, kolik bych chtěl). Ponoření se do tajů JMRI mě teprve čeká, ale mám rozvrtáno moc jiných projektů (především s Arduinem) které musím nejdříve dodělat.

Mód headless existuje a používá se pro počítače bez klávesnice/monitoru http://jmri.org/install/Raspbian.shtml.

Dát JMRI do pultu jenom jako logiku mi přijde víc komplikací než užitku. TCO je přeci jen další ovladač. A ten přeci přes centrálu komunikuje s JMRI. JMRI umí pracovat s více rozhraními současně. Mohlo by se TCO připojit na jedno rozhraní a centrála na druhé (TCO -> JMRI <-> centrála). Ale to TCO musí mít taky svoje vlastní rozhraní (kterému JMRI rozumí) a v tom vidím tu zbytečnou komplikaci.

JMRI má i vlastní web server. Potom se to dá ovládat i z prohlížeče. Funguje to, ale nikdy jsem to netestoval v provozu.

JMRI umí komunikovat přes WiFi s mobilem https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/3-withrottle. Vyzkoušeno na veřejném ježdění https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/21-provoz-dr5000.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: JMRI a zbytek sveta

Příspěvekod Jirka_US » úte 01 srp, 2017 8:30 am

belgarat píše:Da se pouzit JMRI "headless" jako 'server' ke kteremu se pripoji "ovladace" (napr. chytrofoun) ? Rocrail tak nejak fungovat muze - co JMRI ?
Diky.

Ano da se pouzit Faceless nastaveni, tj. JMRI se spusti bez monitoru a klavesnice a neni treba ani VNC, pokud je WiThrottle Server spusten automaticky pri startu (Start Up menu v Preferences). A vyborne se nato hodi RPi zero verze w (za $10), ktere ma jiz WiFi modul na desce, takze se pripoji napajeci zdroj a to je vse, jeste tedy je treba zasunout SD kartu s OS. Ve variante s DCC++ komplet DCC centrala asi tak za $30 (slovy tricet dolaru !) ovladana pomoci mobilu, tabletu atd.

Nyni k dalsim dotazum.
1) Obecne k JMRI lze pripojit soucasne nekolik DCC systemu (Digitrax, Lenz, DCC++) a to vcetne kombinace napr. 2x DCC++ (jedna sbernice pro prislusenstvi, druha sbernice pouze pro trakci) a k tomu jeste LocoNet dle libosti a potreby. Nicmene pouze jen jeden system muze byt nastaven jako Command Station (viz menu Defaults).
2) Ohledne server aplikace. Zde se jedna o pripojeni vice systemu k JMRI (podobne jako v bode 1) s tim rozdilem, ze kazdy DCC system je pripojen k jinemu pocitaci, na kterem bezi JMRI a tyto pocitace jsou soucasti pocitacove site. JMRI k tomu ma prostredky, LocoNet Server, DCC++ server, Lenz LIUSB server, pro obecne propojeni pak JMRI simple server.

JMRI má i vlastní web server. Potom se to dá ovládat i z prohlížeče. Funguje to, ale nikdy jsem to netestoval v provozu.

Ano funguje to celkem dobre, zobrazit se da jak relief pultu-releovky, tak i samotny relief kolejiste. Zobrazit se to da i v samotne aplikaci WiThrottle, ale z praktickeho hlediska je to vhodne pro vetsi tablet. A s tim souvisi i posledni aplikace a to "promitani" a ovladani pomoci smartTV napr. pro sirsi publikum napr. pri klubovem jezdeni.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků