iTrain

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » úte 12 črc, 2022 10:58 am

Přidal jsem ještě do seznamu poslední dva tutorialy (viz 1. strana).
K mým prvním poznatkům s verzí 5.1.:
největšího rozšíření tato verze přináší v množství a použití tzv. "akcí". To v praxi znamená, že uživatel může naprogramovat, co se má provést (Execution) za určitých specifických podmínek (Conditions). Program nabízí opravdu velké množství možností a kombinací, které nejsou strukturované. To může přinášet až zmatek jak, co a kdy použít. Zde by pomohly zajímavé příklady z praxe. No, snad se dočkáme v dalších tutorialech...

Jinak už od předchozích verzí je v programu k dispozici mimo jiné "národní" soustavy jakási "univerzální návěstní soustava" nazvaná General Signal která obsahuje až 5 světel a 14 aspektů. Jednotlivé aspekty pak reprezentují interní stavy programu iTrain. Zdá se, že se některé aspekty dobře kryjí se soustavou ČD/SŽDC, pokud se omezíme na max. čtyřsvětelná návěstidla (z, č, b, ž). Každá barva / aspekt se dá namapovat na příslušné adresy. Pro jednoduchost jsem použil pro každé světlo samostatnou adresu a mohu tedy použít ten nejjednodušší dekodér (např. DR4018 v režimu 16x permanent on/off switch - CV47=1 s naprogramováním "fade" pro každý výstup, CV111=2). Nyní vše ve stádiu experimentů, až dorazí návěstidla od p. Němečka, bude zase co dělat...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod HWSlot » pát 15 črc, 2022 6:18 am

První patch pro iTrain 5.1 je dostupný a nazývá se 5.1.1
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Re: iTrain

Příspěvekod HWSlot » stř 31 srp, 2022 7:40 pm

K dispozici je druhý patch pro iTrain 5.1 a nazývá se 5.1.2
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Re: iTrain

Příspěvekod HWSlot » stř 19 říj, 2022 7:10 am

Třetí patch pro iTrain 5.1 je k dispozici a nazývá se 5.1.3
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » pon 31 říj, 2022 12:22 pm

Fox píše:Přidal jsem ještě do seznamu poslední dva tutorialy (viz 1. strana).
K mým prvním poznatkům s verzí 5.1.:
největšího rozšíření tato verze přináší v množství a použití tzv. "akcí". To v praxi znamená, že uživatel může naprogramovat, co se má provést (Execution) za určitých specifických podmínek (Conditions). Program nabízí opravdu velké množství možností a kombinací, které nejsou strukturované. To může přinášet až zmatek jak, co a kdy použít. Zde by pomohly zajímavé příklady z praxe. No, snad se dočkáme v dalších tutorialech...

Jinak už od předchozích verzí je v programu k dispozici mimo jiné "národní" soustavy jakási "univerzální návěstní soustava" nazvaná General Signal která obsahuje až 5 světel a 14 aspektů. Jednotlivé aspekty pak reprezentují interní stavy programu iTrain. Zdá se, že se některé aspekty dobře kryjí se soustavou ČD/SŽDC, pokud se omezíme na max. čtyřsvětelná návěstidla (z, č, b, ž). Každá barva / aspekt se dá namapovat na příslušné adresy. Pro jednoduchost jsem použil pro každé světlo samostatnou adresu a mohu tedy použít ten nejjednodušší dekodér (např. DR4018 v režimu 16x permanent on/off switch - CV47=1 s naprogramováním "fade" pro každý výstup, CV111=2). Nyní vše ve stádiu experimentů, až dorazí návěstidla od p. Němečka, bude zase co dělat...


Návěstidla jsem se pokoušel "překlopit" na ČD/SŽDC právě pomocí toho jejich General signal, zatím jsem se pokoušel zprovoznit vjezdově pětisvětelné. Namapování výstupů jsem tipnul i bez návodu, s DR4018 to chodí taky dobře, jen kdyby se někde dalo zjistit, co který popis v iTrainu znamená a jak ho interpretovat pro naší návěstní soustavu. Pokusil jsem se to trochu přepsat do srozumitelštiny a vyšlo mi z toho toto :

Vjezdové 5-ti světelné :
Stop - Stůj
Go - Volno (průjezd přímo)
Stop expected - Výstarha (vjezd přímo)
Pre extpect stop - Očekávej 40 (průjezd přímo, pak odbočkou)
Restricted - Rychlost 40 a volno (průjezd odbočkou, pak přímo)
Restricted and stop expected - Rychlost 40 a výstraha (vjezd odbočkou)
Restricted and pre expect restricted - Rychlost 40 a očekávej 40 (průjezd odbočkou, pak odbočkou)
Shunt - Opatrně na přivolávací návěst

Odjezdové 3 nebo 4 světelné :
Stop - Stůj
Go - Volno (odjezd přímo)
Restricted - Rychlost 40 a volno (odjezd odbočkou)
Shunt - Nezabezpečený posun
Sight - posun dovolen

Ale samozřejmě nikde není psáno, že to je takto dobře a tak bych byl rád, kdyby někdo znalý (a zběhlejší v iTrainu) zkontroloval podle návěstí, jestli to takto odpovídá.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » pon 31 říj, 2022 1:07 pm

No, vidím že mám resty... jak jsem psal o návěstidlech, tak jsem vše už dříve dokončil a funguju teď se 4-světelnými odjezdovými tak, jak píše kolega "chphoto"
Odjezdové 3 nebo 4 světelné :
Stop - Stůj
Go - Volno (odjezd přímo)
Restricted - Rychlost 40 a volno (odjezd odbočkou)
Shunt - Nezabezpečený posun
Sight - posun dovolen

s výjimkou stavu Sight - posun povolen, protože jsem si zatím nevěděl rady s blikáním (blikající bílá). Pokud "bliká" přímo program iTrain, je to v pohodě. Pokud ne, musel by se příslušně naprogramovat dekodér, což už není easy (a ani nevím, zda by to s DR4018 šlo zrealizovat. Jen pro ilustraci níže obrázek nastavení pro 4-sv návěstidlo, kde je každé světlo ovládáno jedním výstupem DR4018.(Zde rozsah adres 128 - 131, názvy výstupů / Outputs / Green / Red nejsou barvy světel, ale stavy svítí / nesvítí.... poněkud zavádějící že, ale v iTrain to tak prostě je. Hvězdička znamená, že světlo bliká. Používají se pouze stavy (State), které jsou zaškrtnuty (Enabled).
4-aspect signal.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » pon 31 říj, 2022 4:34 pm

Blikání je s DR4018 naprosto easy, kolega Šídlo to vymyslel pro JMRI, ale je to použitelné i pro iTrain. V dekodéru stačí nastavit CV113 - CV128 na hodnotu 175 pro výstup, který má blikat. Takže pokud to má blikat výstup 1, tak to bude CV113 na hodnotu 175. A pokud má některé světlo svítit i blikat, tak se výstupy zapojí paralelně a jeden se nastaví na svícení a druhý na blikání a zapíná se jeden nebo druhý. Ukázka zde : https://www.youtube.com/shorts/me5fMAuHHxk

Popis od Petra Šídla je tady : https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... ny_dekoder

Uvidím jak s návěstidly, zatím si hraju jak s JMRI, tak zkouším iTrain, protože RailCom se v JMRI nezobrazuje úplně tak jak bych si přál, v iTrain ano a dokonce se ukážou i 2 mašiny na 1 koleji. Tohle je prostě pro skryté nádraží nutnost. Jediná škoda, že iTrain neumí naší návěstní soustavu, potom by to bylo naprosto super. Ale co jsem takhle koukal, tak naší soustavu z programů umí asi jen JMRI, v ostatních netuším, ale iTrain neumí, nevím jak TC a v RocRailu jsem na to koukal, ale celkově ten program mě příliš neoslovil a tak jsem návěstidla nestudoval hlouběji. na iTrin jsem se vrhnul právě kvůli testu té detekce a detekce se mi líbí a to zobrazení je použitelné.

A mimochodem, tutorialy do Boba jsou super, fakt pro začátek naprosto super.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » pon 31 říj, 2022 7:09 pm

chphoto píše:Blikání je s DR4018 naprosto easy, kolega Šídlo to vymyslel pro JMRI, ale je to použitelné i pro iTrain. V dekodéru stačí nastavit CV113 - CV128 na hodnotu 175 pro výstup, který má blikat. Takže pokud to má blikat výstup 1, tak to bude CV113 na hodnotu 175. A pokud má některé světlo svítit i blikat, tak se výstupy zapojí paralelně a jeden se nastaví na svícení a druhý na blikání a zapíná se jeden nebo druhý. Ukázka zde : https://www.youtube.com/shorts/me5fMAuHHxk

Popis od Petra Šídla je tady : https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... ny_dekoder

Uvidím jak s návěstidly, zatím si hraju jak s JMRI, tak zkouším iTrain, protože RailCom se v JMRI nezobrazuje úplně tak jak bych si přál, v iTrain ano a dokonce se ukážou i 2 mašiny na 1 koleji. Tohle je prostě pro skryté nádraží nutnost. Jediná škoda, že iTrain neumí naší návěstní soustavu, potom by to bylo naprosto super. Ale co jsem takhle koukal, tak naší soustavu z programů umí asi jen JMRI, v ostatních netuším, ale iTrain neumí, nevím jak TC a v RocRailu jsem na to koukal, ale celkově ten program mě příliš neoslovil a tak jsem návěstidla nestudoval hlouběji. na iTrin jsem se vrhnul právě kvůli testu té detekce a detekce se mi líbí a to zobrazení je použitelné.

A mimochodem, tutorialy do Boba jsou super, fakt pro začátek naprosto super.

Nevím jaké jsou možnosti ITrain. U TrainControlleru jsem to měl řešeno tak, že vlastní návěsti vytvářel dekodér ND4, pro každou naprogramovanou cestu TC přiřadil příslušnou adresu. Z ND4 byla tato návěst přenesena do driveru Scom.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » úte 01 lis, 2022 6:55 am

Předpokládám, že to co píšeš o TC, že umí i iTrain. To sice vyřeší českou návěstní soustavu jako zobrazení (aktuálně asi nejlepší řešení MGP návěstní dekodér a drivery na diody), ale nevyřeší to sladění toho, jak má iTrain ovládat to návěstidlo, aby "posílal" správné znaky podle své interní logiky. Takže proto jsem koukal na to "univerzální návěstidlo" a pokoušel jsem se to pořešit pomocí DR4018.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » úte 01 lis, 2022 7:45 am

chphoto píše:Předpokládám, že to co píšeš o TC, že umí i iTrain. To sice vyřeší českou návěstní soustavu jako zobrazení (aktuálně asi nejlepší řešení MGP návěstní dekodér a drivery na diody), ale nevyřeší to sladění toho, jak má iTrain ovládat to návěstidlo, aby "posílal" správné znaky podle své interní logiky. Takže proto jsem koukal na to "univerzální návěstidlo" a pokoušel jsem se to pořešit pomocí DR4018.

Asi těžko budeš hledat hotový ovládací program, do nějž autor zabuduje návěstní systémy pro různé národní soustavy. Správný znak ale vyplývá z nastavené cesty, lze tedy předpokládat, že musíš nastavit cestu, z níž bude znak vyplývat. Řešení jak jsem ho popsal u TC tomu odpovídá. Místo zmíněného ND4 můžeš použít jakýkoli jiný návěstní dekodér, třeba ten Šídlův, kterému ovládací program pošle adresu znaku podle nastavené cesty. Považuji za vhodné použít pro spojení mezi dekodérem a návěstidlem sběrnicový způsob, třeba Scom, zdá se mi to lepší, než ke každému návěstidlu táhnout až šest vodičů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: iTrain

Příspěvekod belgarat » úte 01 lis, 2022 1:40 pm

Sest vodicu jsem prave zkousel (do odbocky 6x petisvetelne navestidlo), a neni to takova pruda ...
... mne spis prudi to, ze (napr.) navestidlo od p. Nemecka se SCOMem je +150 Kc/ks. Je to vlastne cena kterou platim za to, ze nevedu plochac ale 3 vodice. Kdyz Ti to prijde jako adekvatni cena, proti gustu zadny disputat. V dobe kdy existuje treba Sidluv dekoder, ktery umi i 'vodicove' navestidlo mi to neprijde uplne efektivni.
Pod odbocku jsem vlepil drzacky na ploche kabely (z krouzkove vazby) a mam tisicovku na lokodekoder :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: iTrain

Příspěvekod BohousP » úte 01 lis, 2022 4:29 pm

Smazáno, nepatří sem.
Naposledy upravil BohousP dne stř 02 lis, 2022 10:14 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » úte 01 lis, 2022 4:40 pm

zpátky k iTrain: jasně, zásadní otázkou je, jak píše "chphoto", aby program v automatickém režimu posílal správné znaky (dle ČD/ČSD soustavy). Nadrátování logiky spínání jednotlivých světel je jiná otázka. Tj. vytvoření logické tabulky adres - viz obrázek výše v kombinaci s vhodným dekodérem. Já použil DR4018 - díky za radu jak ošetřit blikání LED, nenapadlo mne použít dva výstupy. Jak se to udělá, není otázka k iTrainu, znalý modelář si může sám něco nadrátovat z Arduina, Jindra Fučík myslím také nějaký dekodér dříve publikoval atdatd...
Co se týče interní logiky programu: v manuálu logika "General Signal" není popsána, ale vysledoval jsem:
odjezdové návěstidlo
- znak závisí na postavení následující výhybky (anebo výhybek, pokud je zhlaví komplikované) zhlaví. Výhybka/výhybky přímo = Go (zelená), výhybka/výhybky odbočka = Restricted (zelená+žlutá)
- pokud by bylo zastavení v následujícím bloku: restricted and stop expected (zelená+žlutá+žlutá)
- pokud je cesta vlaku typ "Shunt", potom návěstidlo Shunt (červená+bílá)
vjezdové návěstidlo
- obdobně znak závisí na postavení výhybky/výhybek vjezdového zhlaví a zda vlak ve stanici staví, či nikoliv.

Víc se mi zatím nepodařilo vybádat, ale i tak se mi jeví, že to poměrně dobře simuluje naší soustavu, alespoň v rozsahu, co umožňuje automatický provoz. V manuálním provozu lze samozřejmě nastavit libovolný aspekt návěstidla ze sady General signal (opět viz tabulka výše, roluje se mezi aktivními (Enabled) stavy klikáním myší na symbol návěstidla na layoutu).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » úte 01 lis, 2022 5:08 pm

To rozpoznávání znaků je jasný a když už jsme u toho, tak k čemu jsem se ještě nedostal je vlastní logika návěstidel. Takže ale předpokládám, že se "nějak" přiřadí návěstidlo odjezdové ke konkrétní koleji a cestě, podobně i vjezdové se stejným stylem přiřadí k vjezdovému zhlaví. A pak podle postavených cest to bude zobrazovat tyto aspekty. Ono v podstatě nejjednodušší bude, když návěstidlo bude nastaveno na ten základ a pak podle toho, co se reálně zobrazí to "doštelovat".
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » úte 01 lis, 2022 11:11 pm

[quote="chphoto"]To rozpoznávání znaků je jasný a když už jsme u toho, tak k čemu jsem se ještě nedostal je vlastní logika návěstidel. Takže ale předpokládám, že se "nějak" přiřadí návěstidlo odjezdové ke konkrétní koleji a cestě, podobně i vjezdové se stejným stylem přiřadí k vjezdovému zhlaví. A pak podle postavených cest to bude zobrazovat tyto aspekty. Ono v podstatě nejjednodušší bude, když návěstidlo bude nastaveno na ten základ a pak podle toho, co se reálně zobrazí to "doštelovat”
Návěstidlo tedy musí od systému dostat informaci, jak vypadá postavená cesta, tedy přes jaké výhybky a na jakou kolej vede, zda je na dané koleji volno, a podle toho zvolit zobrazenou návěst.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 02 lis, 2022 10:01 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků