iTrain

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » stř 02 lis, 2022 6:01 am

Ad HonzaM: prosím převeď si příspěvek ohledně MGP do příslušného vlákna.
K umístění signálů: signál je vždy přiřazen ke konkrétnímu bloku (samostatně pro každý směr). V manuálu je uvedeno množství detailů, které přesahují tento příspěvek. Jen informativně např. Note: Signals belong to the block in which the train will stop and not to the block they are
protecting. This is a more practical decision to make it easier to define a situation
where blocks are connected by a turnout and the signal is placed before the
turnout, but is protecting the block after the turnout

Manuál je volně ke stažení zde: https://berros.eu/download/5-1/iTrain%205%20manual.pdf
Naposledy upravil Fox dne stř 02 lis, 2022 12:12 pm, celkově upraveno 1
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » stř 02 lis, 2022 6:22 am

Honzo, tohle je mi jasné, ale já to řeším ve spojením s iTrainem. Samozřejmě je MGP na tohle všechno "připraveno" lépe, když umí i českou soustavu a jelikož je to koncipované na použití bez počítače, tak je jasné, že to musí fungovat tak jak píšeš. Ale já to chci ovládst "z ruky" co nejmíň a většinu věcí chci nechat na počítači a ideálně až tak, že si zajedu soupravou na "start" a pak jen nastavím, kam mám souprava jet a o vše by se měl (doufám) postarat software.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod sidlo » stř 02 lis, 2022 6:44 am

Fox píše:Note: Signals belong to the block in which the train will stop and not to the block they are protecting. This is a more practical decision to make it easier to define a situation where blocks are connected by a turnout and the signal is placed before the turnout, but is protecting the block after the turnout

Některé systémy se snaží si ulehčit cestu k uživateli a dopouštějí se různých zjednodušení. Jedním takovým zjednodušením je přiřazení návěstidla k bloku. Pro rychlé sestavení jednoduchého plánu kolejiště je to určitě ulehčení práce. Ale velký vzor funguje jinak. Návěstidlo není součástí bloku. Když se potom uživatel pokouší modelovat provoz podle velkého vzoru, stanou se tato zjednodušení problémem. Namodelování funkční návěstní soustavy dle velkého vzoru je potom velmi pracné, mnohdy nemožné.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » stř 02 lis, 2022 7:59 am

Ale velký vzor funguje jinak. Návěstidlo není součástí bloku.
Přiznám se, že nevím co znamená "velký vzor". Přiřazení návěstidla k bloku mi připadá naopak logické. Míněno, že návěstidlo v Bloku 1 chrání následující Blok 2 atd. Tedy příkladmo návěstidlo v Bloku 1 je Stůj, pokud Blok 2 je obsazený. Tak to v iTrain funguje, o jiných programech nemám bohužel povědomost.Jinak opravdu, jedná se o komplexní otázku, je nutné prostudovat příslušné části manuálu a nejlépe si věci vyzkoušet.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » stř 02 lis, 2022 9:03 am

Je jasné, že vždy na modelovém kolejišti půjde nutně vždy o zjednodušení. Jde o to, do jaké míry.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » stř 02 lis, 2022 9:37 am

[quote="Fox"]Ad HonzaM: prosím převeď si příspěvek ohledně MGP do příslušného vlákna. Jestli sis nevšimnul, tohle je o iTrain. Díky./quote]
Rád bych Ti vyhověl, ale udělat to může jen moderátor. Já mohu svůj příspěvek pouze upravit, což jsem právě udělal. Zařazení jakéhokoli příspěvku do jakéhokoli vlákna je často problematické, občas se stane, že příspěvek ve vláknu položí otázku, odpověď na níž už může znamenat de fakto odbočení. A stává se to dost často. Patří třeba do vlákna iTrain diskuze o tom, jak může vypadat přiblížení reálu? To je obecná otázka, týkající se jakéhokol sw.
Pokud jde o nynější případ, chphoto uvedl, že mu jde o logiku návěstidla, tedy pokud jsem správně pochopil, jak má návěstidlo poznat, podle jakých kritěrií, jakou návěst má zobrazit. Způsob který jsem popsal je jednou z možností a vůbec nesouvisí s tím, v jakém zařízení je použit. Interní logika ITrainu nebo jakéhokoli jiného sw má tutéž možnost, tedy využít kritérií, kterě zobrazený znak podmiňují.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » čtv 03 lis, 2022 1:55 pm

Pokud někdo sleduje video tutoriály k iTrainu, které publikuje Bob Fuller, tady dávám aktualizované seznamy se stopáží. Jsou to dva soubory: k verzi 5.0 a dodatek / změny k verzi 5.1. To by mohlo zjednodušit hledání odpovědi na konkrétní otázky. Dávám sem a také do úvodního příspěvku.
Přílohy
iTrain 5.1 Supplement Series Contents.pdf
(207.79 KiB) 115 krát
Using iTrain 5.0 Tutorial Series Contents.pdf
(353.53 KiB) 104 krát
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

iTrain návod

Příspěvekod jnh » stř 03 led, 2024 10:42 pm

S pomocí jazykových znalostí pana Googla jsem vytvořil český překlad manuálu k iTrain 5.1.2. se zachováním anglického originálu. Pokud budete mít někdo zájem, rád zašlu třeba přes úschovnu. Po nakopírování do složky iTrainu se zobrazí i v programu (Help-Manual). Přikládám ukázku.
Jirka
Přílohy
Strana 135.jpg
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » čtv 04 led, 2024 2:10 pm

Ahoj,
díky za záslužnou práci. To, že SW není lokalizován do CZ určitě řadu potenciálních uživatelů odrazuje. Teď nás nebude cca 5-6, ale možná se dopracujeme i na první desítku. :lol:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků