iTrain

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: iTrain

Příspěvekod twiido » pon 04 úno, 2019 8:31 pm

VladoH0 píše:Je vonku nova verzia 4.1.8

aj si preveroval co je nove?
neviem to dajako dohladat...
TT, 6.epocha, SŽDC/ŽSR
twiido
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 02 led, 2012 8:47 am
Bydliště: Kúsok od Bratislavy

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » úte 05 úno, 2019 6:50 am

Ahoj, nic zásadního tam není (aspoň z mého pohledu). Tyhle verze za druhou tečkou většinou řeší chyby.
4.1.8
-----
- Bug fix: Cabin view not copied with template function.
- Task bar image set for Java 9 and higher.
- Bug fix: LocoNet unexpected direction change.
- OM/OC32 accessories also changes other accessories with the same address if the interface is online.
- Bug fix: Occupancy feedbacks for turnouts not all checked when one is released.
- Bug fix: Toggle of feedback by clicking does not work with inverted.
----
Píše se, že "This is a recommended update for all users, but especially for the LocoNet users such as owners of a DR5000 that had unexpected direction changes." Nicméně se zdá podle iTrain fóra, že se nepodařilo odstranit "LocoNet unexpected direction change". Já jsem na to v provozu nenarazil, ale uživatelé, kteří provozují např. 20 aktivních lokomotiv si stěžují. S touto verzí se naopak problém zhoršil až to nakonec "downgradují" zpátky na .7. Ale připravuje se (v řádu měsíců) nová verze 5.0. Páčil jsem nějaké předběžné informace od autora, ale je tajemný...Tak uvidíme. Myslím si ale, že budou mimo jiné rozšířeny možnosti "akcí", což je nástroj, umožňující uživatelské programování provozních funkcí (např. podmíněné spouštění tras vlaků, ovládání interface, časové spínání funkcí atd...). Dneska to najdeš v menu Edit - Actions.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod twiido » sob 09 úno, 2019 8:58 pm

Fox píše: Ale připravuje se (v řádu měsíců) nová verze 5.0. Páčil jsem nějaké předběžné informace od autora, ale je tajemný...Tak uvidíme. Myslím si ale, že budou mimo jiné rozšířeny možnosti "akcí", což je nástroj, umožňující uživatelské programování provozních funkcí (např. podmíněné spouštění tras vlaků, ovládání interface, časové spínání funkcí atd...). Dneska to najdeš v menu Edit - Actions.


Tak to sa tesim...chcel som si zaplatit poslednu verziu, ale pockam na novu 5.0
TT, 6.epocha, SŽDC/ŽSR
twiido
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 02 led, 2012 8:47 am
Bydliště: Kúsok od Bratislavy

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » pon 04 bře, 2019 11:46 am

Podle poslední informace by měla být verze 5.0 k dispozici až koncem roku 2019. Důvodem jsou mj. požadavky uživatelů na zapracování britské signální soustavy do této verze :( .
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » pon 16 pro, 2019 9:08 am

Jak jsem psal, očekává se stále vydání verze 5, uvidíme, zda to bude opravdu do konce 2019. Pro více informací o iTrainu dávám odkaz na jedno velké kolejiště v Německu (v G) : http://us-railway.com/steuerung/
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » sob 11 led, 2020 6:18 am

Pro ty z Vás, kteří se alespoň pasivně zajímají o iTrain informuji, že dne 10.1.2020 byla uvolněna verze 5.0. Souhrn změn proti verzi 4.14 je zde: http://www.berros.eu/download/5-0-0/. Program je ke stažení zde: https://www.berros.eu/en/itrain/installation.php, stejně jako manuál v angličtině.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » sob 11 led, 2020 8:44 am

Zaujala mne informace že software prioritně orientován na Mac, určitě si to vyzkouším. JMRI sice umožňuje použití na Mac, ale první pokusy s PanelPro nepřesvědčily. Možná jsem se jen málo snažil. Nejvíc by se mi líbil modeJOP., tedy odpovídá tomu co se používá v realu. Jenže je založen na komponenrach Lenz' jejichž je autor programu prodejcem. V návodu jsou uvedeny jen komponenty Lenz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: iTrain

Příspěvekod HWSlot » čtv 04 čer, 2020 2:09 pm

Koukám, že za 3 roky se počet zájemců o iTrain moc nezměnil :roll:
Akorát díky Foxově trpělivosti to nezapadlo do zapomnění...
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » čtv 04 čer, 2020 2:33 pm

Ahoj,
ano, iTrain je v našich luzích a hájích nezvaným hostem. V zahraničí ale celkem úspěšně prosperuje, odhaduji to z počtu postů a uživatelů na fóru pro podporu (k dnešnímu dni 7277 členů a tedy předpokládám zhruba stejně uživatelů - včetně těch na zkoušku). Já ho používám a měnit zatím nemusím. Problém pro spoustu zdejších zájemců je, že to není (a asi nebude) lokalizované do češtiny a nepodporuje to naší návěstní soustavu. Jinak systém to je stabilní a uživatelsky přívětivý, jakmile pochopíš základní filozofii.
PS: také by mně zajímalo, jestli se tady objeví nějaký další uživatel :?: :?:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod HWSlot » čtv 04 čer, 2020 3:30 pm

A naopak mne zaráží, kolik lidí se tu morduje s RockRailem :D
To je , jak napsal někdo o Linuxu, výbornej program, ale nikdo přesně neví, jak funguje :lol: :lol:
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » pon 08 čer, 2020 6:01 am

Kolegové Iain Morrison a Bob Fuller se pustili do velice záslužné práce. Jakožto zkušení uživatelé a beta-testeři se rozhodli zpracovat sérii instruktážních tutoriálů k iTrainu. Mělo by jít o sérii od samých začátků, tj. od instalace potřebného software až po návody pro zkušené uživatele. Je to v angličtině, ale velice pěkné a srozumitelné (autor na fóru iTrain uvádí, že má zkušenost s 30-ti lety komunikace s neangličany :D ) , vše je někdy trochu zdlouhavě a polopaticky vysvětleno - avšak ideální pro úplné začátečníky. Je mi jasné, že zde iTrain nikdy neporazí jiné zavedené SW, ale přesto by si měl zasloužit nějaké fandy a uživatele (jako je tomu v řadě okolních zemí). Co je nyní k dispozici:

Instalace iTrain - Video 01: Installing iTrain https://youtu.be/5jjA2mwRS1U
Přehled - Video 02 Overview https://youtu.be/HkQIi3E6ra0
Připojení k centrále - Video 03 Connecting a Command Station https://youtu.be/mnJL5e2z5DA
Manuální řízení vlaků - Video 04 v2: Running Locos Manually https://youtu.be/Y-UnPm6fqqg

(ještě jsem ani nestihl vše zkouknout, předávám ještě horké).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » pon 08 čer, 2020 8:04 am

Neformuloval bych To tak, že je iTrain v české kotlině nazvaným hostem, bohužel se ale asi nenajde nikdo, kdo by měl vlastní zkušenost se všemi pěti běžně známými softwary a mohl porovnávat. Já jako uživatel TrainControlleru jsem krátce zkoušel RocRail a JMRI Panel Pro, velmi krátce také iTrain, ale ani jeden mne nepřesvědčil že by to stálo za změnu. Jak už jsem psal jinde, líbil by se mi ModelJOP, jenže ten je založen na komponentách Lenz a s Digitraxem který jsem používal ho nelze použít. Handicapem iTrainu je absence češtiny a českých manuálů. A také fakt, že je placený. Roli hraje takě klasický problém slepice a vejce. Rozšíření bráni absence češtiny, jenže pro malý počet potenciálních zájemců se nikdo nechce pouštět do překladu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » pon 08 čer, 2020 8:41 am

Přesně jak říkáš Honzo, dělat nějaké srovnání to není jednoduchý úkol. Používání určitého SW (pokud Tě něco vyloženě nepřinutí ke změně) je také věcí zvyku, pohybuješ se ve známém prostředí. TC má u nás nadšeného propagátora Martina Pintu (i další), je to v češtině a ve zdejší komunitě se najde vždycky rada a pomoc. Ten iTrain má hodně uživatelů v anglosaskám prostředí (od GB po Austrálii), ale taky Španělsko, Dánsko, Švédsko, Německo, o Holandsku nemluvě... Já ho používám a měnit nebudu, pokud se něco zajímavého vyskytne, dám zprávu, jinak ale nikoho nepřemlouvám :D .
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod JaroHo » pon 08 čer, 2020 9:28 am

itrain nainstalován....ale nemám čas se v tom momentálně hrabat kdxž zkouším tc.
Ale napadla mě otázka: dá se vizualizace itrain také uživatelsky změnit? Barvy atd...?
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1422
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » pon 08 čer, 2020 10:29 am

změna vizualizace: ano, dá se. Edit - Preferences - Switchboard - Look.
Jsou tři varianty:
- classic (bílé pozadí)
- contrast (šedé pozadí)
- dark (tmavé pozadí).
Tvary a symboly však zůstávají stejné, jen se mění barvy. Pro mne nejvíc vyhovuje "dark", že ta obrazovky tak nesvítí do očí...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků