RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » stř 15 úno, 2023 8:50 am

Myslím , že už jsem přišel na to samé. Reset nebo sejmutí mašiny z kolejí dá RR zapomenout směr jízdy. I když se zasáhne do nastavení inverzí směru tak není jistota , že pojede podle šipky. Dokonce jsem zaznamenal několikrát nechtěnou změnu směru po úpravách rychlostí v nastavení lokomotivy ( při ladění zastavení v bloku ).
Prostě se v tomto RR chová náhodně a musím před každým ježděním odladit směr rozjetí a pak už neresetovat a nesundávat mašinu z kolejí. :(
Další poznatek k zastavování v blocích s jedním sensorem je , že záleží na kvalitě dekodéru mašiny a jeho nastavení. Tady je to vidět na videu https://www.youtube.com/watch?v=urwDCrZXt1I . Kupodivu "šrotovník" Hurvínek zastavuje přesněji než Brejlák. Bloky jsou na jeden sensor a událost enter2in s jedním časovačem.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pát 17 úno, 2023 5:37 pm

Kousek výše bylo napsáno , že jeden sensor na blok je málo. Určitě je lepší mít dva nebo tři sensory. Jelikož bych na minikolejišti měl už moc krátké úseky tak jsem si dal práci s odladěním na jeden sensor. Základem je pečlivé nastavení lokomotivy v CV2 až CV6. Pak už je to celkem snadné doladit časovačem v události enter2in.
Výsledek mého snažení zde :https://www.youtube.com/watch?v=FbOFqlX0NqE Na sladění více lokomotiv do jednoho bloku budu dále pracovat...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » sob 18 úno, 2023 7:07 am

Ahoj,dneska ráno na mě vyskocilo na YT tvoje nové video.
Je to paráda jak to samo jezdí...teď si jen otevřít lahvace a kochat se...
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » sob 18 úno, 2023 10:05 am

Jirko , to je teprve první vlaštovička... Teď mě čeká pokračování na větším kolejišti a doladit vícero mašin do bloků.
Jinak tvůj projekt taky se zájmem sleduji , až ho dotáhneš do konce tak to bude teprve to správné pokoukání na automatickou jízdu s RR.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Mousak » pon 13 bře, 2023 9:59 am

RocRail, zpětná hlášení S88 a DR5000, třeba to někomu pomůže ve správném nastavení.
Přidával jsem další moduly zpětné vazby S88 od pana Krále(původní dva moduly rozšířené na pět), připojené do ústředny DR5000 napojené přes vstup IN Ext88N. Rocrail mě neustále ovšem monitoroval mé dva prvotní moduly, tedy 16vstupů. Hledal jsem, pátral, řešil zda nemám vadný propojovací kabel a jak konfigurovat v Rocrailu. Pak mě došlo podívat se do konfigurace přímo tohoto vstupu ústředny přes konfigurační program DR5000.
A heuréka! Tam je v základě nastaveno 16vstupů, stačí tedy hezky rozšířit na to, co aktuálně máte zapojeno. Tedy nastavují se násobky modulů se 16vstupy a pak zbylé počty 8vstupů. V mém případě 2x18vstupů, 1x6vstupů, celkem 40zpětných hlášení. Na další záložce můžete přímo monitorovat sběrnici přikládáním prstu přes konkrétní kolejnice v úsecích a uvidíte reakci graficky "fajfkou".
Adresy v RocRailu, v senzorech zpětného hlášení, mám nastaveny od 1 do 40. Původně se někde uvádělo od 512, ale mě to od počátku jde takto.
Ještě osobní doporučení, už při pokládce si udělejte minimálně kabelově správně rozdělené úseky, tedy např. ve stanici dva krátké na konci a začátku(určují kde se lokomotiva v nejzašším případě zastaví) a prostřední dlouhý úsek. Pokud vám nebude vyhovovat nastavení jen na jedno čidlo zpětné vazby, tak to snadno doděláte(jen řežete přerušení kolejnic). Dodělávání napájení kolejnic v hotovém, přilepeném a zaštěrkovaném je fakt náročné a stojí to spousty zbytečných sil, ale to už napsali přede mnou jiní, já to jen potvrzuji.
Přílohy
dr5000_s88.jpg
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 20 bře, 2023 6:30 am

Ahoj,jedna " hloupá" otázka:
Při detekci bloku na stanicnich koleji je potřeba aby jedna kolej enter/in a in / enter tj dva senzory byly oba senzory z jednoho modulu zpětného hlášení?
Moje představa je taková že bych pod každé zhlavi dal jeden modul a do něj svedl úseky blíže k němu. - ušetřené kabeláže.
Ale pak jeden blok by měl signály ze dvou detektoru a nevím zda by to nevadilo?
Díky Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 20 bře, 2023 6:44 am

To tak může být. Ničemu to nevadí.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 20 bře, 2023 6:56 am

Tak to jsem rád že to tak může být.
Ušetří mě to dost práce.
Díky Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 23 bře, 2023 8:12 pm

Ahoj,cca po 2h jsem prekreslil moje kolejiste do Rocrailu. Na ceste jsou detektory useku. Ted se zacnou nastavovat vyhybky. Po rozrezani na useky se zacnou nastavovat bloky atd....jedno vim ze dlouho se jeste nesvezu:)
Ta kolejova spojka je zatim jen vyrtualni,na vyrobu cekam.

Zalohujete si nejak plany v Rocrailu?
Diky Jirka
Přílohy
Snímek obrazovky (6).png
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » čtv 23 bře, 2023 10:04 pm

Pěkné. Jen bych doporučil používat bloky se senzory. Výhodou je, že se jednak ušetří místo, ale hlavně se rovnou pro tento blok a 2 k němu přiřazení senzory automaticky nastaví ENTER a IN.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 24 bře, 2023 5:37 am

Já si všiml že používáte ty jiné bloky ale nevěděl jsem jak k nim přidáte senzor.
Znamená to že adresu senzoru pak zadávam v nastavení bloku?
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pát 24 bře, 2023 7:58 am

S tím blokem se automaticky vytvoří 2 senzory se stejným názvem jako blok a znaménky + a - podle strany bloku. Když se tedy vytvoří blok bk1, vytvoří se také senzory zpětné vazby bk1+ a bk1-. Ve vlastnostech bloku v záložce Vlakové cesty jsou pak také vytvořené příznaky ENTER a IN pro tyto senzory a pro cesty "all enter +" a "all enter -". Pozor! pokud se změní název bloku, tak senzory se nepřejmenují. Doporučuji tedy pro větší přehlednost zadávat přehledný a smysluplný název bloku ihned při jeho vytváření (například pro hlavní nádraží kolej 3. - HN3 apod.). K tomu je potřeba mít ve vlastnostech RocView v oušku Hlavní zaškrtlé políčko "Vyskakovací ID dialog". Tímto se ušetří velká spousta práce. Funguje to ale jen pro bloky se 2 senzory.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 24 bře, 2023 8:19 am

Dobře,mockrát dekuju. Plán je zatím bez jakékoliv návaznosti na kolejiště takze ho muzu predelat... Zkusím to udělat jak to říkáte.
A jestli tomu rozumím pak v senzorem si najdu senzor bk1+ a tam k němu priradim patřičnou adresu s místem na kolejisti?
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pát 24 bře, 2023 8:45 am

Ano, přesně tak. Stačí doplnit adresu, případně ID uzlu podle typu centrály a víc se u senzoru nastavovat nemusí.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod skalak » sob 25 bře, 2023 9:55 am

Plánek kolejiště neobsahuje česká návěstidla, což je škoda...
Před a za každým blokem bych nechal více prostoru pro dodatečné přidávání prvků trati. Například: návěstidla, dalšího senzoru nebo tlačítka pro odjezd z koleje.
Kolejiště je dost velké, proto bych ho pro přehlednost rozdělil na více listů. Třeba: skryté nádraží, hlavní nádraží, pravá část s horním nádražím.
Viz příklady:
Přílohy
vyrez_planu.png
CZ_navestidla.png
skalak
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 07 bře, 2022 9:54 pm
Bydliště: Hranice

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků