RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » ned 01 led, 2023 9:01 pm

Jirka1984 píše:Ahoj,tak už mi z toho hrabe. Na prkynku mi to šlo a teď nevím jak.?
Mám bl1-bl8. Směrovač udělal vlak cesty bl1>bl2,bl2>bl3.....
Já chci udělat trasu nepřímo bl1>bl8 bez zastavení. Do políčka průchozí bloky chci zadat bl2,bl3,bl4....bl7, ale nemůžu. Okno s bloky otevřu ale můžu přidat max jeden průjezdná blok. Dám další ten první se přepíše. V té tabulce je spodek šedivý a nereaguje...
Co sem mohl udělat špatně?
Jirka


Takto to zadat nejde. Pokud je nutné zadat více průjezdných bloků, pak je tam napište ručně a bloky oddělujte čárkou bez mezer jako prostý text. Je potřeba je psát v tom pořadí, v jakém budou na té trase projížděny.
Takže ve Vašem případě tam napište průjezdné bloky: bk2,bk3,bk4,bk5,bk6,bk7. Tyto bloky pak vlak pouze projede, ale pozor: Cesta se odblokuje, až jakmile dosáhnete senzoru IN v cílovém bloku.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » ned 01 led, 2023 9:27 pm

Super,díky za radu...
Ještě otázka...,když chci udělat jízdní řád bk1>bk8>bk1
tak musí nebo nemusí rocrail znát trasu bk1>bk8.
Kvůli tomu sem se do toho zamotal.
Protože když udělám jízdní řád bk1>bk8>bk1 se mi vlak nerozjede. Jízda podle harmonogramu i pendlujici vlak je zaple.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Matěj » pon 09 led, 2023 4:41 pm

Rosik píše:
Jirka1984 píše:Ahoj,tak už mi z toho hrabe. Na prkynku mi to šlo a teď nevím jak.?
Mám bl1-bl8. Směrovač udělal vlak cesty bl1>bl2,bl2>bl3.....
Já chci udělat trasu nepřímo bl1>bl8 bez zastavení. Do políčka průchozí bloky chci zadat bl2,bl3,bl4....bl7, ale nemůžu. Okno s bloky otevřu ale můžu přidat max jeden průjezdná blok. Dám další ten první se přepíše. V té tabulce je spodek šedivý a nereaguje...
Co sem mohl udělat špatně?
Jirka


Takto to zadat nejde. Pokud je nutné zadat více průjezdných bloků, pak je tam napište ručně a bloky oddělujte čárkou bez mezer jako prostý text. Je potřeba je psát v tom pořadí, v jakém budou na té trase projížděny.
Takže ve Vašem případě tam napište průjezdné bloky: bk2,bk3,bk4,bk5,bk6,bk7. Tyto bloky pak vlak pouze projede, ale pozor: Cesta se odblokuje, až jakmile dosáhnete senzoru IN v cílovém bloku.


Více průjezdních bloků jde najednou přidat podržením klávesy ctrl a naklikat bloky, které se mají projíždět. V té tabulce, ce se vybírají průjezdní bloky. Zrovna včera jsem to dělal.
Matěj
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Mousak » stř 11 led, 2023 9:58 am

Po dvou dnech bádání a neúplné spokojenosti zkusím najít nějakou radu zde.
Mám světelný přejezd(oba stavy jsou na jedné adrese dekodéru, jeden stav spouští blikající bílé světlo a druhý stav blikající červená světla střídavě). Přejezd je na úseku B, kde je i malá zastávka.
Do schématu v RocRailu mám nyní přejezd vložený jako světelné návěstidlo, směřované od zastávky tedy z úseku B do úseku A.
-pokud vyjíždí vlak z A, tak mám nastaveno na cestě A-B spuštění červené na přejezdu
-po vjetí do úseku B přejezd pořád bliká červěně
-po zastavení vlaku v zastávce pořád červená bliká
-po rozjezdu ze zastávky mám nastaveno v cestě B-C i B-D pokyn k vypnutí červené na přejezdu, dojde k vypnutí červené, vlak se rozjede
- pokud jede vlak z D-B nebo C-B tak po vjetí do úseku B a do zastavení vlaku v zastávce je na přejezdu bílé světlo
-při rozjetí ze zastávky se automaticky spustí červená signalizace a mám nastaveno, aby došlo k prodlevě 5sekund než se rozjede vlak, takže přejezd bliká a 5sekund se nic neděje
-jakmile vlak vjede na počátek úseku A(délka úseku je taková, aby už nebyl žádný vagon na přejezdu) vypne se červená signalizace na přejezdu
Řešení to není úplně neuspokojující, více bych chtěl, aby se už při cestě z C i D spustila signalizace(ať již při rozjezdu lokomotivy nebo při vjetí do úseku B. To sice dokáži, že při těchto cestách dám příkaz na aktivaci přejezdových červených světel, ale pak už nefunguje to automatické překlopení na bílá světla při vjetí do úseku A.
Prvotně jsem to zkoušel řešit přes Akce, což teoreticky funguje, tedy měl jsem aktivaci červené na přejezdu když se aktivoval úsek B a k přepnutí na bílé světlo došlo když nebyl aktivní úsek B. Kámen úrazu jsou stavy způsobené při najíždění do rozhraní úseků, protože to pak lokomotiva i vagony způsobují stavy, že snímač ukazuje přítomnost a pak zase nepřítomnost, to podle toho jak zrovna přejíždějí kola. Hrál jsem si i s časováním, aby nový stav zůstal třeba vteřinu aktivní(a hned se impulsem z druhého úseku nepřeklopil), ale nějak se nedařilo.
Přitom u semaforu funguje "shození" zelená na červenou po vjetí do dalšího úseku spolehlivě.
Zkoušel jsem i originální způsob v RocRailu, kde mají přejezd, ale ten je definován jako výhybka a tam prostě dochází k ovládání stylem před vyjetím automaticky RocRail přehodí stav a pak žádná změna po vjetí do dalšího úseku. Nebo, že by šlo zařídit nějakou deaktivaci při vjetí do dalšího úseku? Akcí jen na vypnutí, když vjede do úseku A nebo C či D je problém, protože v úseku C i D může stát vlak a byl by tam rozpor.
Trochu se v tom již dva dny motám a možná mně unikla nějaká možnost, kterou ještě neznám.
Chci ještě doplnit i zvuk přejezdu malým mp3 modulem a tam by se ty podivnosti zvuku při pohledu na kolejišti ještě násobily, protože světla přejezdu se přeci jen tak úplně viditelně nevnímají.
Třeba někdo řešil a "nakopne" mě správným směrem myšlenkou.
Nejde mi o nějakou úplnou reálnost provozu, spíš aby to nevypadalo nápadně podivně.
Díky
Jen doplnění: používám DR5000, Modul zpětného hlášení S88 a Dekodér světelných návěstidel 55055 od pana Krále
Přílohy
useky_prejezd.jpg
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: RocRail

Příspěvekod Mousak » pon 16 led, 2023 2:59 pm

Tak po pročtení WikiRocRailu a spousty dalších informací a také mnoha hodinách nekonečného testování a slepých uličkách mám konečně kýžené funkční řešení. Napadlo mě to po uveřejnění dotazu, jen jsem nevěděl jak na to.
Moje řešení(netvrdím, že jediné) je tedy takové:
1.) Je potřeba nadefinovat v akcích oba stavy přejezdu (aktivní/neaktivní) a odzkoušet ručně funkci. Pro grafiku můžete využít symbol přejezdu, nastavením jde vlastně jakoby o výhybku. Chce to aktuálnější verzi programu, mě to v téměř tři roky staré dobře nefungovalo.
2.) Následně zadat v konkrétní trase(trasách) v položce Akce počáteční stav přejezdu při rozjetí vlaku a nastavit parametr lock, příp.go.
3.) U jednotlivých úseků pak již stačí nastavit Akce, tedy k jaké změně stavu (aktivní/neaktivní přejezd) má v daném úseku dojít, přičemž nastavíme, kdy ke změně stavu dojde, tedy např.enter(vstup do úseku), in(zastavení vlaku), occupied, free atd.
Důležité je vymyslet co požadujeme s ohledem na návaznost i logiku, aby to šlo realizovat. No a pak testovat zda je záměr funkční a případně ladit nastavení...
Výše uvedené platí samozřejmě pro automatický provoz.
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: RocRail

Příspěvekod Mousak » čtv 19 led, 2023 11:57 am

Uvažuji nad zvukem na kolejišti. První úvahy šly přes samostatné mini playery ovládané z dekoderu, toho jsem již pročetl dost. Ale napadlo mě využít spuštění externího programu přímo v připojeném PC a ten by pak zvuk přehrával přes svoji zvukovku. Repro pak umístím centrálně u mého malého kolejiště. Zkoušel někdo něco takového, nemáte poznatky? Ve wiki je k tomu i příklad k nastavení spuštění ext.programu, konkrétně v dolní části https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=actions-en je VLC přehrávač. Dokážu si představit využití přes Akce.
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: RocRail

Příspěvekod Mousak » pon 23 led, 2023 10:12 am

Tak spuštění zvuku přes externí program(otestován VLC přehrávač a wav soubory) je skutečně funkční a na akci reaguje okamžitě(VLC se neotvírá do grafického rozhraní, jen je vidět ikona ve spodní liště u hodin). Dodám, že jde spustit najednou i více zvuků přes sebe a všechny jsou slyšet. Za mě bezva věc. Podotýkám, že akce lze přesně definovat podmínkami i s ohledem na konkrétní lokomotivu nebo zda je v osobní, nákladní dopravě apod. Taktéž při odjezdu, při vjetí do úseku, při zastavení atd.
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: RocRail

Příspěvekod Mousak » pon 30 led, 2023 11:14 am

Pro samotný přejezd jsem použil DfPlayer mini Bez Arduina.
-soubor na sd kartě je potřeba opravdu správně nazvat, já zvolil 0001.mp3
-trvalým uzeměním vývodu ADKey1 se přehrává nekonečná smyčka ihned po spuštění
-přehrávač si nepamatuje nastavení hlasitosti po odpojení napájení. Po spuštění je hlasitost hodně velká. Vyřešil jsem úpravou programem AudaCity(střih, úpravy zvuku), jiné jednoduché řešení(bez připojeného Arduina) jsem nenašel
-přehrávač připojený k dekoderu ovládám přes Rocrail jako přejezdová světla pomocí Akcí se stavy on i off
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 30 led, 2023 11:34 am

Ahoj,může blok obsahovat vyhybku?
Mám sirou trať kratší než nejdelší vlak. Tak jsem přemýšlel že by byl usek na širé trati enter/in dále vyhybka a kus další širé trati dcc a další kousek širé trati před další vyhybkou in/enter.
Vize je takové aby vlak jedoucí ze SN dal přednost vlaků co jede do SN.

Mousak: obdivuji na co všechno neprijdes. Já ještě ani nepřišel jak se dělají akce:)
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 30 led, 2023 12:52 pm

Výhybka nemůže být součástí bloku. Možná, ale to nevím, zda bude fungovat, by šlo udělat dva krátké bloky a jeden virtuální těm dvěma blokům nadřazený. Ale to musím zkusit, jestli to tak bude fungovat.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 30 led, 2023 2:22 pm

Při zkouškách Rocrailu na mém horním nádraží mám blok kde střední usek bloku tvořen vyhybkou a cca 15cm stanicni koleje. Ale ta je vyhybka na vlecku a zastavovani je nastavenou na střed bloku. Takže tam to funguje. Ale jak by to fungovalo na sire trati nevím...??
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 30 led, 2023 7:08 pm

Tak jsem zkoušel to řešení, které jsem navrhoval a funguje to tak. Udělal jsem si zkušební kolejiště
Blok s výhybkou.png

Bloky bk1 a bk2 mají délku 500. Blok bk5 je virtuální a obsahuje právě bloky bk1 a bk2. Virtuální blok bk5 má délku 1200 (500+500+výhybka). Pokud pošlu vlak kratší jak 500, tak zastavuje v bk1 i v bk2. Pokud ale pošlu vlak delší jak 500, tak je nasměrován do virtuálního bloku bk5, což znamená, že obsadí oba bloky bk1 a bk2, zablokuje i výhybku sw1 a zastaví až na konci bloku bk2.
Myslím, že toto je to řešení, které Jirka1984 potřebuje.
Doplním ještě, že do virtuálního bloku je potřeba udělat vlakové cesty ručně. Směrovač je neumí automaticky udělat.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 30 led, 2023 8:25 pm

Ahoj,presne neco takoveho potrebuju. Jen to mam komplikovanejsi.
Na obrazku na dvoukolejce ve smeru sipek bych chtel zastavovat pred tunelem. V tunelu v trianglu je mozna jizda z/do Hl.nadr/ SN. A aby vlak necumel napul z tunelu kdyz pojede druhy vlak z Hl.nad do SN tak mu chci davat prednost zastavenim pred tunelem.
V opacnem smeru to resit nebudu pac by to nevychazelo a vzdy bude mit na vyber jizdu do SN nebo vystoupat po zlute do Hl.nadr.
Diky za rady.
Jirka
Přílohy
Snímek obrazovky (4).png
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 30 led, 2023 8:42 pm

Když o tom ale přemýšlím možná to ani nemá cenu řešit na tomhle místě.
Mezi tunely to je cca 130cm a nejdelší vlak mám 150cm. To by vlak zastavil před portálem a poslední vagón by byl ještě v druhém tunelu.
Lepší bude asi udělat blok v tunelu na té zlute v pravo dole a další až na levo od trianglu/ Odstavce koleje v SN a blok v levo od trianglu.
Až by byl volný blok u trianglu rozjel by se vlak čekající v SN/ na zlute.
Tím to bude i jednodušší.
Jirka
Přílohy
20230130_213015.jpg
20230130_212858.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 543
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 30 led, 2023 8:45 pm

Jirka1984 píše:Ahoj,presne neco takoveho potrebuju. Jen to mam komplikovanejsi.
Na obrazku na dvoukolejce ve smeru sipek bych chtel zastavovat pred tunelem. V tunelu v trianglu je mozna jizda z/do Hl.nadr/ SN. A aby vlak necumel napul z tunelu kdyz pojede druhy vlak z Hl.nad do SN tak mu chci davat prednost zastavenim pred tunelem.
V opacnem smeru to resit nebudu pac by to nevychazelo a vzdy bude mit na vyber jizdu do SN nebo vystoupat po zlute do Hl.nadr.
Diky za rady.
Jirka


Ten triangl bych bral jako celé zhlaví bez dalších bloků. Tím si moc nepomůžeš. No, na rovinu: Není to zrovna šťastný návrh kolejiště. Už kvůli přepínání polarity v trianglu...
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků