AT+ ESP01

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » pon 13 čer, 2022 6:44 pm

caute, zase sme popojeli bratre Žižko :D
---
Aj za pomoci Sidlo se mi nepodarilo rozlousknout kodovani EngineDriver, respektive prihlaseni telefonu na muj server.
Strasne mi chybi ta omacka okolo, teda SEND OK a OK za sebou a jak je to provazane. Debugger JMRI mi naprosto nestaci.
Dokonce jsem studoval zdrojaky Engine a ani tam to neni dobre zdokumentovane.
---
Proto jsem vymyslel vlastni kodovani a to 14-byte:
1-2: adresa ve formatu Loconet
3 - ryclost 0-127
4 - DIRF (0-4 F0-F4) , DIRF.5 -SMER, DIRF.6 -druh centraly (Di, Uh)
5 - F5 - F12
6 - F13 - F20
7 - F21 - F28
Posilam to ve formatu HEX, ktery obsahuje vzdy 2 znaky a tak posilam vzdy 14 byte.
Pokud neni co vysilat, tak se opakujem kazdych 25 vterin, abych zabranil odstaveni linky. Ktera je AT+CIPSTO = 60
---
Mam dva ovladace a uz jsem s nima jezdil. Uvidime, co bude dal. Nechci dopadnout ako DR5000 !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » stř 29 čer, 2022 2:42 pm

uz jsem zase o kus dal, zabudoval jsem vsecny funkce F0 -F28 a snizeni spotreby na 8mA v IDLE modu po 20 vterinach v stavu bez rychlosti.
To vydrzi asi 5 dni spinkat. Vzbudi se to stiskem enkoderu. Bude nutne zabudovat vypinac, aby nedoslo k totalnimu vybiti AKU.
---
Pokud je ovladac funkcni, tak to bere az 60mA a to je veru dost. Tri AKU NiCd AA, spolu,3,6V / 600mA vydrzi asi 40 hodin provozu, pak se musi nabit. Nabiji se bud externe nebo pres USB.
Planujem zatim koupit 2x LiPol 3,6V / 500mA a potom se uvidi, co to vydrzi.
---
Chytre telefony jsem opustil, je tam spousta pojistek, ktere nedokazi prekonat.
Asi nejvetsi problem je, ze telefon ignoruje posilane spravy pres "+IPD" a nelze vytvorit obojstrannou komunikaci.
Verze Engine Driver 2.11 dokaze prijimat prikazy adresy, rychlosti a smer. Funkce F0 - F28 funguji ako tlacitka, teda pokud je drzime, tak jsou funkcni.
Myslim, ze by se to dalo obkecat tak, ze prvni 1 zapne a druha 1 vypne, ale presto mi chybi indikace na displeji.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » sob 02 črc, 2022 10:48 am

zase o kuscek dalej.
Zabudoval jsem spolupraci mezi vypinanim slotu v centrale a IDLE rezimem v ovladaci.
Teda pokud prejde ovladac do rezimu IDLE, tak se automaticky odpoji kanal na serveru a nasledne po 60 vterinach slot v centrale prejde taky do stavu IDLE.
---
Uz mam vyrobene 3 kusy ovladace a testujem.

3x ovl.JPG
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » stř 06 črc, 2022 10:20 am

prisly baterky, jdu to montovat, takto to vypada pred skladanim.

montaz.JPG


Musel jsem bojovat o kazdy mm na vysku, napriklad jsem musel zapustit objimku na procesor.
Vyslo to na na povestny chlup :D :D

dirky.JPG
dirky.JPG (33.72 KiB) Zobrazeno 2835 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 06 črc, 2022 4:45 pm

zdeno píše:prisly baterky, jdu to montovat, takto to vypada pred skladanim.
..
Musel jsem bojovat o kazdy mm na vysku, napriklad jsem musel zapustit objimku na procesor.
Vyslo to na na povestny chlup :D :D

Ten spodní tišťák je teda šílenost. :-(
Nechceš si ho nechat udělat?
Dneska je to za pár kaček.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » stř 06 črc, 2022 6:57 pm

Zdenek Valter píše:Dneska je to za pár kaček.

Jsem duchodce, teda ceho mam opravdu dost je cas a ne penize.
Uz jen tech 5ks LiPo baterek po 4 Eur je dost penez, ktere potom jinde chybi.
Vsechno hrozne zdrazilo. :( :(
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 06 črc, 2022 7:26 pm

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:Dneska je to za pár kaček.

Jsem duchodce, teda ceho mam opravdu dost je cas a ne penize.
Uz jen tech 5ks LiPo baterek po 4 Eur je dost penez, ktere potom jinde chybi.
Vsechno hrozne zdrazilo. :( :(

Tomu rozumím, pak Ti nabízím, že Ti je nechám udělat, pokud chceš.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » stř 06 črc, 2022 7:59 pm

Zdenek Valter píše:Tomu rozumím, pak Ti nabízím, že Ti je nechám udělat, pokud chceš.

Dekuji za nabidku, ale zrovna plosaky je to nejmensi, co mne trapi.
Uz jen to, ze jsem navrhnul asi 5 prototypu, ktere po otestovani sly rovnou do kose, ukazuje, ze kusovky podle meho navrhu, jsou naprosto idealni.
Mel jsem vyhodu, za jsem se vyskytnul u konce vyroby plosnych spoju a ziskal jsem asi 200 kg ruznych druhu plosaku za vatikanskou menu.
Tim padem potrebujem jen sprej-lak a kyselinu s peroxidem na vyrobu. :)
---
Jinak necekam, ze bude o tyto ovladace nejaky velky zajem, jedinec nepotrebuje 5 ovladacu na doma a klubu zas neni tolik.
Je to moje hobby a bavim se na tom, abych vubec nad necim premyslel.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod cipisekmp » čtv 07 črc, 2022 4:22 pm

Ahoj, ja si zas myslim, pokud je to bezdratova nahrada FREDu, tak by o to zajem byti mohl. Kde vyuziji bezdratove ovladace vice, nez na setkani totoho typu? Pri jezdeni pro verejnost alespon u nas v klubu je bezdrat lepsi ale vetsinou stojim na miste ale na "fremackem" setkani je to hlavne o chozeni.
At se dari Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » čtv 07 črc, 2022 5:16 pm

pro Zdenka, je to stale ve vyvoji a uz ted vidim dalsi upravy plosaku.
Problem je velmi maly rozdil mezi napajenim ESP01 a nabijenim baterky. Baterka potrebuje 4,2V a to je pro ESP01 uz neprijatelne, obrovsky odber proudu (150mA).
---
Dalsi problem je dynamicke pridelovani kanalu a teda bude nutne podle toho upravit program.
Nejde nastavit popredu, ze kazdy ovladac ma trvale svuj kanal na spojeni. Je to rizene poradim pripojovani.
---
Cim vic toho poznavam, tim vic vidim, ze toho umim malo. Ale se ucim. :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 07 črc, 2022 6:57 pm

zdeno píše:pro Zdenka, je to stale ve vyvoji a uz ted vidim dalsi upravy plosaku.
Problem je velmi maly rozdil mezi napajenim ESP01 a nabijenim baterky. Baterka potrebuje 4,2V a to je pro ESP01 uz neprijatelne, obrovsky odber proudu (150mA).
---
Dalsi problem je dynamicke pridelovani kanalu a teda bude nutne podle toho upravit program.
Nejde nastavit popredu, ze kazdy ovladac ma trvale svuj kanal na spojeni. Je to rizene poradim pripojovani.
---
Cim vic toho poznavam, tim vic vidim, ze toho umim malo. Ale se ucim. :D :D

No pokud bys po odladění chtěl profi plošňák tak tu možnost máš.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: at+ ESP01

Příspěvekod fulda » pát 08 črc, 2022 7:22 am

zdeno píše:Problem je velmi maly rozdil mezi napajenim ESP01 a nabijenim baterky. Baterka potrebuje 4,2V a to je pro ESP01 uz neprijatelne, obrovsky odber proudu (150mA).

Předpokládám, že budu označen za podrazáka nebo něco podobného. Díky tomu, že si čtu dokumentaci předem, tak třeba vím, že vlastní čip ESP8266 a stejně tak flash paměť na desce ESP01 mají maximální napájecí napětí 3,3V. Samotný modul ESP01 na sobě nemá žádný stabilizátor. Sáčková baterka, kterou máš na obrázku, tak má tradiční pracovní napětí 4,2V až někam ke 3V, ale to už je docela nebezpečná oblast. Takže s velkou pravděpodobností na své desce máš nějaký stabilizátor, který vytváří napětí pro ostatní prvky. Pokud jsi použil nějaký neefektivní stabilizátor s velkým drop-out, nebo lineární stabilizátor, který přenáší celé proudové zatížení na baterku, tak máš ještě co zlepšovat. Poradil bych ti dát do googlu slova jako "step up/down converter"
To že proudové špičky u čipu ESP8266 jsou velké je známá věc. Proto je na trhu už mnoho let nástupce tohoto čipu s označením ESP32 (a spoustou subvaiant), které mají mnohem menší spotřebu a režim pro provoz z baterií.
zdeno píše:Dalsi problem je dynamicke pridelovani kanalu a teda bude nutne podle toho upravit program.
Nejde nastavit popredu, ze kazdy ovladac ma trvale svuj kanal na spojeni. Je to rizene poradim pripojovani.

Tomuto úplně přesně nerozumím. Espressif čipy používají WiFi a Bluetooth. Oboje jsou rádiová rozhraní pro sdílený kanál. Ty snad vytváříš point to point spojení a máš ke každému ovladači jeden přijímač? To je poměrně neobvyklé. Mnohem běžnější je použít jeden access point a všechna zařízení připojit k němu. Pak ten acess point řeší přidělování kanálů a klienti se mu jednoduše podřizují.
zdeno píše:Cim vic toho poznavam, tim vic vidim, ze toho umim malo. Ale se ucim. :D :D

Ano
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » pát 08 črc, 2022 11:01 am

to Fulda :
proc bych te mel oznacovat za podrazaka pro konstruktivni kritiku ??
Ani ty si se nenarodil se vsemi znalostmi, ale si se je musel naucit. :D :D
---
Mam jeden server a z neho obsluhujem 5 ovladacu. Problem je v tom, ze jednotlive kanaly se prideluji automaticky a vubec nezalezi na tom, jaky kanal jim pridelim.
napriklad:
AT+CIPSTART=2, "TCP , 192.168.4.1",80
tady prikazujem pouzit kanal "2" a chcem kanal cislo "2".
Ale druhy ESPO1 odpovi "0,CONNECT", coz je ponekud divne.
Ovladac bude muset dynamicky prevzit prideleny kanal a vysilat na nem.
---
Aj step down convertery maji vlastni odber, ktery dost neguje usporu energie.
Vyrobil jsem si jeden kus s timto convertorem a odbery se moc nelisi. Dokonce v SLEEP modu je odber vyssi o 6 mA nez s drop-out regulatorem z 4,2 V na 3,3 V.
---
Celkem silno uvazujem o malem relatku, ktere by pripojovalo seriovu Schottky diodu a tak zmensilo 4,2 V na 3,6V a pri dosazeni 3,6 V ji odpojilo.
Prostredky ma na to procesor zabudovane (ADC).

myslim toto jazyckove relatko:
https://www.aliexpress.com/item/3301002 ... 3132%21sea


spina.JPG
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: at+ ESP01

Příspěvekod fulda » pát 08 črc, 2022 12:18 pm

zdeno píše:Mam jeden server a z neho obsluhujem 5 ovladacu. Problem je v tom, ze jednotlive kanaly se prideluji automaticky a vubec nezalezi na tom, jaky kanal jim pridelim.
napriklad:
AT+CIPSTART=2, "TCP , 192.168.4.1",80
tady prikazujem pouzit kanal "2" a chcem kanal cislo "2".
Ale druhy ESPO1 odpovi "0,CONNECT", coz je ponekud divne.
Ovladac bude muset dynamicky prevzit prideleny kanal a vysilat na nem.

Asi mám jinou dokumentaci než ty. V té mojí se píše:
AT+CIPSTART=id,type,addr,port
id: 0-4, id of connection
type: String, “TCP” or “UDP”
addr: String, remote IP
port: String, remote port

Takže ID je jen lokální identifikace spojení, aby jsi si mohl vybírat do kterého spojení posíláš data. Nemá to nic společného s kanálem a nemá to nic společného s protistranou. Protistrana může mít úplně jiný systém číslování, nebo označování spojení. A vůbec jich nemusí být jen 5.
V "normálním" světě TCP/IP se spojení označují spíš pomocí "file handle" a jejich počet se definuje pro přihlášeného uživatele, respektive pro potřeby operačního systému. Na pořítačích 80386 se používaly menší tisíce, teď je to trochu víc.
Označování spojení čísly 0-4 je jen ústupek směrem k hayes AT příkazům (které je po pravdě výhodnější po prvních experimentech opustit).

zdeno píše:Aj step down convertery maji vlastni odber, ktery dost neguje usporu energie.
Vyrobil jsem si jeden kus s timto convertorem a odbery se moc nelisi. Dokonce v SLEEP modu je odber vyssi o 6 mA nez s drop-out regulatorem z 4,2 V na 3,3 V.

Netvrdím, že step down konvertory jsou samospásné. Hlavně jich je velmi velké množství a každý z nich sleduje nějaký cíl, proto je potřeba k nim velice důsledně číst dokumentaci. Já mám například velmi rád MSP2315s, který má účinnost někde kolem 98%, proud až 3A v atraktivním pouzdře TSOT23-8, ale docela určitě se nehodí pro bateriové aplikace.

zdeno píše:Celkem silno uvazujem o malem relatku, ktere by pripojovalo seriovu Schottky diodu a tak zmensilo 4,2 V na 3,6V a pri dosazeni 3,6 V ji odpojilo.
Prostredky ma na to procesor zabudovane (ADC).

myslim toto jazyckove relatko:

Tak je pravda, že elektromagnetické relátko patří k tradičním spořičům energie.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: at+ ESP01

Příspěvekod zdeno » pát 08 črc, 2022 12:55 pm

Dokumentaci mame stejnou, tim ze nazves neco jinak, tim se to nezmeni.
Ja uz si s tim nejak poradim, casu mam dost.
S tim ID kanal se musim poprat a uvidime. Problem je, ze kdyz chci pouzit uz pouzivany kanal, tak mi to exne na chybove hlaske..
Neni problem to osetrit, ale zere to neskutecne FLASH pamet. Zkusim to obkecat na strane ovladace, tam mam pameti dost.
---
Relatko je objednane, do mesice by melo prijit.
Obycejne rele 5V je nevhodne, ma odpor vinuti okolo 125 Ohmu a to je opravdu malo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron