Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 12 čer, 2022 9:22 am

V pátek jsem si nainstaloval JMRI.4.26+R381c8dfc32 na svůj NTB s WIN 10 a připojil PR3 na USB).
Celý večer jsem vyčítal lokomotivy a měnil základní parametry jako třeba adresu.
Vše fungovalo jak má.
Včera jsem se pokoušel program JMRI znovu použít, ale ten mi hlásí, že nastavený port COM, který byl použit při prvotním nastavení je již obsazen.
Neumím se toho zbavit.
Jediné co pomůže, je vše přeinstalovat.
Pak ale narazím na další problém, nejsem schopen načíst již vytvořené lokomotivy z pátku a ani starší verze z roku 2019.
Co dělám špatně?
Naposledy upravil Zdenek Valter dne pon 13 čer, 2022 6:58 am, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod zdeno » ned 12 čer, 2022 9:54 am

s porty bojujem odvtedy, co se zavedlo USB.
Treba otevrit Spravce zarizeni a podivat se, ci je opravdu ten konkretni port obsazeny.
Pripadne vytahnout a zasunout konektor od PR3, aby si videl, ci se pripojuje.
Vetsinu problemu delaji ovladace FTDI, treba odinstalovat a znovu pripojit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 12 čer, 2022 10:00 am

Ovladače mi problém nedělají - nebo jinak ve WIN ve správci zařízení je vše O.K. odpojení a zapojení indikuje správně. Přiřadí vždy COM10.
Ale JMRI mi hlásí, že je COM 10 použitý i když třeba restartuju počítač.....
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod sidlo » ned 12 čer, 2022 12:56 pm

Uživatelé Windows jsou zvyklí řešit problémy opakovanou instalací. Většinou to problém neřeší.
Podobný problém jsem řešil před dlouhou dobou. Port COMx byl obsazen jiným programem. Pomohlo odinstalovat program pro fotoaparát. Ten se na port pověsil ještě dříve, než se spustilo JMRI.
Jinak na stránkách Digitrax je celkem podrobný návod, jak PR3 nainstalovat https://www.digitrax.com/static/apps/software/download/26/PR3-Install-Win10.pdf.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 13 čer, 2022 6:51 am

Ano jsem jenom uživatel WIN ;-) Díky za odkaz na návod.
Vyzkouším.
Jako uživatele mne mátlo, že ovladač, i posléze přiřazený port COM ve WIN správci zařízení nevykazoval žádný problém.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 13 čer, 2022 7:48 am

sidlo píše:Uživatelé Windows jsou zvyklí řešit problémy opakovanou instalací. Většinou to problém neřeší.
Podobný problém jsem řešil před dlouhou dobou. Port COMx byl obsazen jiným programem. Pomohlo odinstalovat program pro fotoaparát. Ten se na port pověsil ještě dříve, než se spustilo JMRI.
Jinak na stránkách Digitrax je celkem podrobný návod, jak PR3 nainstalovat https://www.digitrax.com/static/apps/software/download/26/PR3-Install-Win10.pdf.

Ještě se k tomuto vrátím - předpokládám, že použití toho portu před startem JMRI jsi viděl v tom správci zařízení - je to tak?
No a další dotaz - už jsem ho tu položil, ale asi zapadl v radách k řešení komunikace WIN10 - PR3.
V téhle verzi se mi nepodařilo naimportovat již uložené lokomotivy, a to jak seznam, tak i jednotlivá loko.
Po volbě importu a vybrání souboru se mi nic do DekoderPro nenatáhne. :-(
Co dělám špatně?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod sidlo » pon 13 čer, 2022 8:24 am

Co se týká obsazení portu jiným programem, tak tady je návod jak zjistit kdo to obsazuje https://theitbros.com/how-to-delete-com-ports-in-use/, případně odinstalace nepotřebného ovladače.

Před pokusy něco importovat je dobré si původní profil zazálohovat. Změnou verze JMRI profily zůstanou platné/funkční. Není třeba nic importovat. Pokud chci něco importovat, tak musím nejdříve exportovat. Moc té otázce nerozumím.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 13 čer, 2022 9:29 am

sidlo píše:Co se týká obsazení portu jiným programem, tak tady je návod jak zjistit kdo to obsazuje https://theitbros.com/how-to-delete-com-ports-in-use/, případně odinstalace nepotřebného ovladače.

Před pokusy něco importovat je dobré si původní profil zazálohovat. Změnou verze JMRI profily zůstanou platné/funkční. Není třeba nic importovat. Pokud chci něco importovat, tak musím nejdříve exportovat. Moc té otázce nerozumím.

Chápu, jako méně zkušený s JMRI jsem popsal to s čím jsem se setkal.
Díky za upřesňující dotaz.
Já mám z předchozích instalací zálohovaný adresář JMRI.
Domníval jsem se, že do nové instalace je dostanu tím importem....
Adresář se zálohami:
JMRI files BCK 01.png
JMRI files BCK 01.png (15.73 KiB) Zobrazeno 3785 krát

Poslední záloha:
JMRI files BCK 02.png
JMRI files BCK 02.png (22.34 KiB) Zobrazeno 3785 krát

Adresář s daty lokomotiv:
JMRI files BCK 03.png
JMRI files BCK 03.png (18.41 KiB) Zobrazeno 3785 krát


Má otázka tedy je jak tuto zálohu obnovit v nové instalaci a jakým způsobem sloučit i s jinou zálohou.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod sidlo » pon 13 čer, 2022 9:59 am

Jsou dva hlavní adresáře.

Adresář s programem. Na každém systému to je jiné. Ve Windows to bude někde C:\Pogramm Files. Tento adresář se odinstalací vymaže a novou verzí programu zase zapíše.

Adresář s profily. Opět na každém systému to je někde jinde. Ve Windows 10 to bude někde C:\Users\Uživatel\AppData. Tento adresář obsahuje naše data. Je dobré ho zálohovat. Při reinstalaci programu ho nemažeme. Nová verze programu s ním bude umět pracovat.

Pokud uživatel neví kde data jsou, tak k tomu slouží tlačítko Nastavení umístění, viz https://sites.google.com/site/sidloweb/um%C3%ADst%C4%9Bn%C3%AD-soubor%C5%AF.

Obrázek

Pokud jsme adresář s profilem nechtěně vymazali, a pokud máme zálohu, tak to lehce opravíme. Prostě ze zálohy adresář JMRI zpět nakopírujeme do původního místa v adresáři AppData (nebo jenom Data, Roaming, atd). Po startu JMRI budeme mít celý profil - dekodéry, výhybky, snímače, panely... - opět na svém místě.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 13 čer, 2022 7:42 pm

Nedaří se - nemám to sice v AppData ale to asi nehraje roli - ukazuje mi tam kam jsem dohrál i jednotlivá data ale jako seznam se mi neobjeví.
Předpokládám že by se měl do adresáře XXX.jmri vložit adresář roster a soubor roster.xml pro obnovu či zobrazení uložených dat.
Je to správně?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 14 čer, 2022 9:11 am

Tak success s databází!
Petře Díky!!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 30 čer, 2022 1:13 pm

Problém s PR3 se mi podařilo vyřešit - stáhl jsem aktualizaci samotného PR3 ze stránek Digitrax a provedl aktualizaci FW z 0.4 na 1.
Jde o to, že jestli jsem to správně pochopil tak tato verze podporuje 64 bitové systémy.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod sidlo » čtv 30 čer, 2022 2:07 pm

Nemám, neznám, pouze se dohaduji.
64 bitů podporoval i starší firmaware. Ten návod se týká pouze počítačů u kterých neproběhla automatická instalace. Potom musí být provedena ruční instalace dle návodu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 30 čer, 2022 2:35 pm

sidlo píše:Nemám, neznám, pouze se dohaduji.
64 bitů podporoval i starší firmaware. Ten návod se týká pouze počítačů u kterých neproběhla automatická instalace. Potom musí být provedena ruční instalace dle návodu.

Nevím jak to myslíš - tu PR3 jsme provozovali ještě s WIN XP, jenže u těch zhavaroval disk, a už se mi je korektně nepodařilo obnovit.
Pak jsem se pokoušel rozchodit jí s WIN 10 viz předchozí příspěvky.
Chovalo se to tak, že po instalaci JMRI dobrý ale po odpojení a znovu připojení začly problémy.
Po upgradu FW PR3 se zdá to být O.K.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Problémy s JMRI (Win 10, Digitrax PR3)

Příspěvekod sidlo » čtv 30 čer, 2022 4:18 pm

Už Win XP mohly být 64 bit. Ale to není důležité. Choval jsi se podle návodu. Pokud to na 64 bit nefunguje, tak nainstaluj správně poslední verzi ovladače.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků