JMRI – Logika návěstidel

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: JMRI – Logika návěstidel

Příspěvekod Jirkátor » úte 06 říj, 2020 5:55 am

belgarat píše:Ad MGP: Neprestava mne fascinovat ta obsese "bezpocitacovym" rizenim...

Já to mám obráceně, jsem rád, že jsem našel místo pro kolejiště a ještě hledat místo kam dát PC s monitorem, abych vůbec mohl jezdit. Pak ho pouštět pokaždé, když dostanu chuť si zajezdit... Fakt ne, ale respektuji obsesi z počítačového řízení, každý má holt jiné priority. :wink:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: JMRI – Logika návěstidel

Příspěvekod belgarat » úte 06 říj, 2020 6:14 am

@Jirkator: (off topic k JRMI logice navestidel - sorry !) viz jine tema, kam pise Sidlo: nepotrebujes PC, nepotrebujes v zasade ani monitor. Postaci jednodeskovy kompjutr 10x10cm (WiFi pripojeni) pod kolejistem, pro "bezne ovladani" tablet ... a pro konfiguraci vzdalena plocha na libovolnem pro tu chvili pouzitem notebooku. Ve vysledku zadny dalsi zabrany prostor ... a:
- prenosny ovladaci pult (tablet)
- kdyz vyrobce "na neco nemysli", muzes si to dodelat sam (viz Sidlova kouzla se zakladnimi prvky jejichz vysledkem je releovka)
- mnohem lepsi diagnostika

Poukaz je na to, ze ac "nepouziva" pocitacove rizeni, MGP komponentami instaluje spoustu jednoduchych pocitacu ... jejichz funkce a schopnosti jsou mimo jeho pusobnost. Tak proc se omezovat a nepouzit jeden "poradny" jednodeskovy pocitac, ktery zvladne totez (a mnohem, mnohem vic) a nezabere zadne pridavne misto ?

Naopak docela chapu chut mit FYZICKY ovladaci pult, ne dotykac (je to uplne jiny pocit). Nebo ovladat prislusenstvi impulzne, analogove, pripojenim napeti (i dite to pochopi). Nebo napr. pouziti dekoderu s jednoduchymi nastavbami; staveni cest, apod. Ale zatim moc nerozumim snaze stavet komplexni system reakci primo v hardwarovych krabickach ne nad nimi ... je jak zustavat u kovaricka, kdyz muzes mit kovare. Neni to zadna obsese - jen zkusenost. Ale treba mi casem dojdou ty vyhody.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: JMRI – Logika návěstidel

Příspěvekod HonzaM » úte 06 říj, 2020 6:25 am

belgarat píše:Ad MGP: Neprestava mne fascinovat ta obsese "bezpocitacovym" rizenim, kdyz tam tech jednoucelovych pocitacu mas stejne spoustu, jenom jim tak nerikas. Na rozdil od toho SKUTECNEHO pocitace ovsem narazis daleko driv na limity co muze update firmware dokazat.

Možná by sis měl vyzkoušet o čem mluvíš. Netvrdím že MGP dokáže ovládat celé moduliště tak jak to popsal Petr Šídlo, s řízením většího počtu stanic z jedné centrály, to ale není pro jednotlivě kolejiště většinou zapotřebí, jednu stanici nebo třeba jednu stanici a skryťák ale není problém ovládat. Kdo tomu nevěří, ať se přijde podívat na stanici Čachnov ovládanou MGP, s rychlostní návěstní soustavou, přivolávačkami, seřaďovacími návěstidly i seřaďovací návěsti na odjezdových návěstidlech. Jistě najdeš nějaké nedostatky, je třeba posoudit nakolik by mohly vadit a zda klady převyšují zápory. O funkci všech komponent si lze přečíst v manuálech, lze je poskytnout i v češtině.
Pokud jde o “obsesi bezpočitačovým řízením”, kolik myslíš modelářů si dokáže postavit vlastní “minipočítač”, instalovat do něj JMRI a realizovat komunikaci s tabletem přes wifi nebo BT, a nebo jsou odkázáni na běžný notebook?
Zajímal by mne důvod Tvých až nenávistných příspěvků týkajících se MGP. Nevidím nic nelogickěho, pokud v některém vlákně zmíníním že lze daný problém řešit MGP. Chceš-li rozporovat tato tvrzení, udělej to, ale věcně. Jestliže Tě tento systém nezajímá, prostě ty příspěvky nečti.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: JMRI – Logika návěstidel

Příspěvekod zdeno » úte 06 říj, 2020 6:28 am

dalsi zavsivene vlakno od MGP !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: JMRI – Logika návěstidel

Příspěvekod belgarat » úte 06 říj, 2020 6:49 am

Ono je dneska modni prohlasit neco jako "nenavistne" a vubec se nezabyvat obsahem sdeleni. Nebudes tomu verit ale jednodeskovy pocitac "se nestavi". Ten se proste koupi, zapoji do zdroje, da se mu flashka (ne disk, ale jinak je to stejne) s OS (obraz se da stahnout, nestavis jej) - a funguje.

Jestli je nebo neni modelar schopny ... to je spis otazka schopnosti pochopit ovladani (at uz MGP nebo JMRI), a Sidlova naucne clanky prispivaji k tomu ze vic a vic modelaru si bude moct vybrat. Napriklad ukazka logiky navestidel ukazuje, ze cokoliv umi MGP, jde udelat i bez nej, v podstate stejne jednoduse. Taky prece nepises na dalnopisu a psacim stroji - pocitac ti umozni psat, i kreslit, ze ?

K tematu: nebudu tu uz reagovat na propagaci MGP apod. Prosim HonzuM, aby v NESOUVISEJICICH tematech omezil MGP marketing na odkazy na prispevky, ve kterych se uz uzasnych vlastnostech obsirneji rozepisuje.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: JMRI – Logika návěstidel

Příspěvekod Dandy » úte 13 říj, 2020 5:27 pm

Petře, chci ti ještě jednou moc poděkovat, tentokráte veřejně. Posunul jsi mě o oooobrovský kus dopředu. Už ladím úpravy a mám z toho fakt hodně dobrý pocit.

Jinak k posledním příspěvkům, má představa je řízení Raspberry PI4 na něm linux a JMRI. Bude pod panelem, bez monitoru a klávesnice. Kolejiště budu řídit ovladačem a ovládacím panelem.
Potvrzuji, že zprovoznění tohoto je opravdu to jednoduší, proti ostatním věcem, které musí každý modelář na kolejišti řešit.

A věci od MGP patří k tomu lepšímu co můžete mít, tedy aspoň můj názor ;)
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků