Dioráma - Staročeský statek 1:120

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod Hugo » stř 21 říj, 2015 9:01 am

Trochu OT: V tom odkazu z publikace mne zaujala pasáž "4.24 Komíny" - poslední věta začínající "Obětujeme-li občas ... ". To by byla určitě "divočina" kdyby byl tento typ kouřového generátoru použit v reálu ještě před několika lety na nějaké akci pro veřejnost. Dnes by to již nešlo použít, bo je do tohoto "materiálu" přidávána nějaká složka, sloužící k samozhasínání.
Hugo
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob 02 říj, 2010 8:15 pm

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » stř 21 říj, 2015 11:59 am

Já se kritice naopak nebrání, a zde zmíněnou kritiku beru a jsem za ní rád. Popravdě se musím přiznat, že na základovou podezdívku jsem se vyprt. Ale ... dioráma vzniklo vlastně náhodou. Bez rozmyslu kde co a jak bude stát a vypadat. V podstatě celek vznikl v průběhu stavby. Stavba jako taková vznikl koupí žebřiňáku a veškeré prvky byli odsouhlaseno manželkou. Je to její dioráma. Akorát já jsem sej postavil.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod Franky » čtv 22 říj, 2015 9:08 am

Přesně tak, každy takový model autora neskutečně posouvá a konstruktivní kritika zase další modely přibližuje dokonalosti. Takže Michale parádní práce, ale ještě bych doplnil nějaký rámeček nebo boky k zakrytí polystyrenové základny diorámy. Pak tomu dávám 99% (při 100% bys ztratil motivaci do další práce :D )
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » čtv 22 říj, 2015 4:51 pm

Já jsem to pojal jako opravdový výsek z krajiny. Jako by jsi vzal rýč a vykopal by jsi jej. Proto jsem boky zasypal hlínou. Možná to není z fotek není až tak patrné, ale v realitě to vypadá opravdu hezky.

jinak děkuji aspoň za těch 99% :twisted:

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod mizl » pon 26 říj, 2015 8:18 pm

A jdeme do útrob domu. Musím jej trochu zabydlet. Na fotce je nenabarvený nábytek. Ještě vně přijde lavice se židlemi a stolem, nějaká ta komoda a možná noční stolek. Přemýšlím zda udělat v domě mezi vstupními dveřmi a ložnicí přepážku s dveřmi.??

Michal
Přílohy
54.jpg
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod vmucha » pon 26 říj, 2015 8:57 pm

Ze dvora se do ložnice přímo nechodilo. Bývala tam předsíň, kde byla pec na chleba, vstup do horního patra, resp. na půdu, v chudých staveních býval přes předsíň i vchod do chléva. Předsíň bývala relativně velká.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod Radek Strnad » pon 26 říj, 2015 9:34 pm

Tak...a často to bývalo uspořádané tím způsobem, že vchod a předsíň byla společná pro průchod do světnice s kuchyní(něco jak teď obývák) a chléva.Ložnice byla za obývákem, neboť v kuchyni se topilo kvůli přípravě jídla(byla tam třeba kachlová kamna nebo pec) a ložnice byla až další místnost, protože tam po většinu roku nebylo nutné topit. Z předsíně se na druhou stranu, než byly obytné místnosti často chodilo do chléva, kde byla nejčastěji nějaká ta kravka a husyce/kačeny. Známý spisovatel J. Lada o tom ve své próze píše, kterak se mu kamarádi smáli, že měli společný vchod s kravami. Na velkém statku jsem jako dítě vyrůstal, tak vím. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod hank » pon 26 říj, 2015 11:53 pm

Ach jo... Proč si nenecháš poradit nebo si k tomu něco nepřečteš?

Většina domů tohoto druhu měla obytnou část rozdělenou na dva nebo tři prostory. Pojmy jako "ložnice" jsou v české lidové architektuře naprosto irelevantní. Obytný prostor se skládal ze síně a světnice, tříprostorové domy měly ještě komoru. Ve světnici se vařilo, spávalo a často i provozovalo řemeslo, v nevytápěné komoře, která byla spíš úložný prostor (a všude zdaleka nebyla) spávali spíš čeledíni a děvečky, což byli často svobodní sourozenci hospodáře nebo hospodyně nebo vůbec nebyli příbuzní. Členové rodiny spali ve světnici, rodiče v posteli, větší děti na peci, malé s rodiči v posteli, ještě menší v kolíbce. Ze síně se šlo ještě do chléva, ale to už bylo dispozičně uspořádané různě a lišilo se to kraj od kraje. Skoro všude byla ve světnici pec (chleba se pekl většinou doma), jinde byla černá kuchyň mezi světnicí a síní, ale ještě ve 20.století byly v některých krajích i chalupy s otevřeným ohništěm. (Nebudu to komplikovat výkladem o využívání půd, umístění špejcharů a dalších náležitostí nebo o patrových domech v pohraničí, o uspořádání domů na Vysočině nebo Šumavě nemluvě.)

Popisuju stav na venkově řekněme do poloviny 20.století, teprve industrializace, rostoucí podíl venkovanů zaměstnaných v průmyslu, kolektivizace zemědělství a napodobování měšťanského životního stylu vedly ke stavu, který pamatujeme z dětství nebo známe dnes.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod mizl » úte 27 říj, 2015 3:45 pm

To co tu píšete vím. Ale když jsem domek stavěl, tak jsem až tak dalece nemyslel. Tím pádem jsem tím zkomplikovat vnitřní dispozici domu. Dodělávat pec si myslím, že je v tuto chvíli blbost, jelikož nemám na domě postavený komín a dodělávat jej by byla komplikace.

Znovu píši, že samotná stavba není dle žádné reálné předlohy a původní záměr byl postavit roubenku s podstávkou. Podstávku mi bylo líto jen tak vyhodit. Proto jsem jí použil tak jak je na domečku. I když vím, že je to nesmysl. Celá domek je smyšlený a má za úkol pouze evokovat pozorovatele k domyšlení si chybějícího statku a představit si svůj příběh v diorámatu.

Takže pokud budu vycházet z přiloženého obrázku, pak mám postaveno tu část, kde je bílá linka v plánku na pravé straně. Na levé straně obrázku je záměr, jak bych rád pokračoval. Ovšem, pokud bych pokračoval tak, jak je na obrázku, pak bych nemusel řešit komín. Na druhou stranu nebude moc dobře vidět do místnosti. Z toho plyne otázka, zda má cenu se zaobírat vybavením místnosti. Jak by jste postupovali v mé situaci ??

DS - Starocesky_statek.jpg


Další otázku mám na místní odborníky přes lidovou architekturu. Mohli by jste mne objasnit co je to za předmět/zařízení na obrázku s otazníky ??

Michal

EDIT:
Napadlo mne .... Co pojmout domek jako sídlo bohatšího statkáře na místo klasického vesnického statku ?? Ti přeci byli bohatší a tím pádem si mohli dovolit i oddělit místnost na spaní a obývací (společenskou ) místnost. Kuchyně by potom byla také oddělená.
Naposledy upravil mizl dne úte 27 říj, 2015 5:59 pm, celkově upraveno 2
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod mizl » úte 27 říj, 2015 3:51 pm

vmucha píše:Ze dvora se do ložnice přímo nechodilo ...


Vlasto, přečti si záměr v mém předchozím příspěvku ze dne 26.10. Vchodové dveře nepovedou přímo do ložnice. Plánuji tam zeď.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod FrantaHO » úte 27 říj, 2015 6:55 pm

mizl píše:Dodělávat pec si myslím, že je v tuto chvíli blbost......


Proč? Když by byla v řezu. :P
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod vmucha » úte 27 říj, 2015 7:10 pm

Ty otazniky jsou podle me pec na chleba.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod mizl » úte 27 říj, 2015 7:11 pm

FrantaHO píše: Proč? Když by byla v řezu. :P


protože by průzor byl vyplněn pecí a navíc by se o dost zmenšil.

DS - Starocesky_statek_02.jpg


Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod hank » úte 27 říj, 2015 7:32 pm

No vida. To s těmi otazníky by mohla být chlebová pec, ale i černá kuchyň. Často vypadala jen jako větší krb - dole rozšířený komín, do které se sice dalo vstoupit, ale větší/širší člověk se tam stěží otočil. Ale ty bývaly jen někde, já jsem je v reálu zažil na Slovácku, kde jsem vyrostl. Odkud máš ten plánek? Přesněji řečeno, ze kterého kraje má být dům, který znázorňuje? Takhle to totiž v nížinných oblastech Slovácka přesně vypadalo, včetně vstupu do chléva po chodníku na dvoře. (V chladnějších krajích byl vstup do chléva chodbičkou přímo ze síně.) Někde bylo před chlévem těch komor i víc a do těch zadních se vstupovalo právě jen ze dvora. Okna neměly, buď nebyly osvětlené vůbec nebo jen otvorem ve dveřích.

Nad rohovou lavicí nezapomeň na svatý kout (viz třeba tady http://www.muzeum-mb.cz/obrazky/Pruvodce2_Sal1_1.jpg nebo tady http://www.npu.cz/download/1388110405/s ... 5B1%5D.jpg), ten nesměl chybět ani v té nejchudší chalupě. Almara byla v bohatších staveních, v chudších jen police jako třeba tady http://www.muzeumzdar.cz/pic/big_f089e1 ... 6b0068.jpg , jinak se oblečení a náčiní ukládalo do truhlic. Do truhlic se často ukládalo i obilí - pokud nebyl u stavení špejchar, dávaly se na půdu. Ale tomu se snažili hospodáři vyhýbat, protože hořelo každou chvíli a z toho důvodu bylo bezpečnější mít obilí jinde. Ze stejných - požárních - důvodů bývaly historicky prvními zděnými částmi chalup chlévy. Dobytek byl první, co se při požáru zachraňovalo. (Zní to v dnešní době krutě, ale děti a staré osoby často až po dobytku...)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod mizl » úte 27 říj, 2015 7:39 pm

Plánek už mám dlouho. Ani nevím kde jsem sej stáhl. Každopádně pochází od strejdy Googla.

Takže můžu pokračovat tak jak jsem naznačil na obrázku v záměru ??

A co nápad se znázorněním bohatšího statku ?? Ti přeci měli rozdělené místnosti, nebo né ?? měli přeci slouhy, né ??

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

PředchozíDalší

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků