Dioráma - Staročeský statek 1:120

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Dioráma - Staročeský statek 1:120

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 3:35 pm

Mojí práci jistě znáte z několika zde prezentovaných diorámat. Další do sbírky přibilo dioráma o rozměrech 17x15 cm. Dioráma vzniklo pro mou milovanou manželku, která si jej vymyslela. Celá stavba vznikla koupí žebřiňáku od f. Hauler. Žebřiňák si vybrala manželka jen proto, že se jí líbili koníci. Po slepení a nabarvení jsme spolu přemýšleli jak a kde žebřiňák použít. Po dlouhých úvahách nás napadl staročeský statek. Proč staročeský ? Z prostého důvodu. Jelikož máme v plánu si pod stromeček nadělit staročeský baráček.

02.jpg

Celé dioráma vzniklo bez přesnějšího konceptu. Jediný požadavek manželky bylo, že v dirámatu musí být žebřiňák a kadibudka. Jak jednoduché, ale jak celek zkomponovat tak, aby ladil v jeden ?? No ... musel jsem se s tím nějak poprat. A tak přišlo na řadu tužka a papír. Z žebřiňákem jsem na papíře šachoval tak dlouho, dokud jsem nenašel vhodnou polohu aby byl dobře vidět. Načrtl jsem si rozmístění cesty, žebřiňáku, stromů (původně jsem plánoval dva stromky, které si manželka vyrobila sama), budovy a kadibudky. Poté jsem plánkem otáčel na stole, abych našel konečné rozměry. Po vytýčení rozměrů mohla stavba začít.

Začal jsem tím jednodušším. Žebřiňákem s koníky. Jedná se o rezínový odlitek, který je velmi povedený, ale poměrně křehký. Hned jsem po prvním oddělení dílu tažných "klacků" (jsou umístěny u ojnice a jsou za ně zapřažené koně) jsem jej rozlomil. Každopádně i tak je stavba v celku jednoduchá a za dvě tři hodinky byla slepená a připravená do lakovny.

04.JPG


05.JPG


Jen pro představu ... Miralon má tloušťku 2 mm

...
Naposledy upravil mizl dne čtv 22 říj, 2015 6:49 pm, celkově upraveno 3
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 4:16 pm

... pokračování

Největší piplačka byla nabarvit koně, jelikož mají již na sobě naznačený postroj. Po dokončení koníků a žebřiňáku jsem přešel na stavbu domu se slámovou střechou. Vzhledem k tomu, že se jedná o řez domem, musel jsem stavbu promyslet tak, aby bylo vidět vše s čím se u takového typu domu můžeme setkat. Takže krovy, kleštiny laťovky a podlahy se stropem plus jejich nosné trámy. Vše je ruční práce s pomocí balzové desky různých tlouštěk, skalpelu a úhelníku. Dokonce i trámy jsem musel zhotovit. Nejdříve tedy obvodové zdi a v nich otvory pro okna a dveře. Zprvu jsem chtěl postavit roubenku, ale po velkých komplikacích jsem nakonec usoudil že budova bude s omítkou a hrázdění na štítu bude dávat dojem omítnuté roubeky.

10.jpg

Dalším postupem bylo zhotovit strop.

11.jpg

Po Podlaze přišlo to nejtěžší. Střecha. Musím uznat že výsledek je velmi uspokojivý, ale doufám, že jí již nebudu muset dělat. V tak malém provedení je výsledek stavby závislý na přesnost. Každá nepřesnost je vidět a stavba se stává hra na nervy. Dalším úskalím bylo zhotovit slámovou střechu. Po několika pokusech, jsem to vzdal a byl jsem rozhodnut pro jinou krytinu. Jenže nebyl bych to já abych to vzdal. Jedná se přeci o staročeský statek a slámová krytina tam prostě musí být. Hledal jsem doma z čeho slámu vyrobit. Zkouška se statickou slámou nedopadli dobře. Našel jsem doma motouzový provázek, který odpovídá barvě i strukturou. Ale jak provázek dostat na střechu, aby vypadal jako sláma ?? Provázek je přeci smotaný a roztřepený.? Provázek jsem rozpletl na jednotlivé menší provázky. Provázek je spleten s třech malých provázků. Ty jsem nastříhal na cca 4 cm a rozpletl na jednotlivé vlákna, které jsem rozčesal. Odpadu bylo sice spousty, ale i tak zbylo na slámu. Rozčesané provázky jsem nalepil na pás průhledné izolepy aby celek držel v řadě. Poté jsem celek přelepil dalším pásem izolepy. Vznikl tedy pás s velmi jemným kartáčkem. Ten jsem ještě opatrně rozčesal hřebenem zvaným "všivák". Rozčesaný "smetáček jsem prolil rozředěným Herkulesem a urovnal tvrdým štětcem. po vyschnutí jsem celek rozstříhal na 8mi milimetrové pásky, které jsem postupně lepil na laťovky.

14.jpg

Sic to byla piplačka, ale myslím, že se vyplatila a dojem slámové střechy evokuje. Hřeben střechy jsem zhotovil ze stejných nastříhaných proužků, akorát jsou nalepené do obloučků a jsou přes sebe překládané. takto hotový domeček jsem na chvíli odložil a začal jsem z výrobou krajinky.

....
Naposledy upravil mizl dne sob 17 říj, 2015 5:14 pm, celkově upraveno 1
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 4:18 pm

.... pokračování

Začal jsem se zdí a vstupními vraty. Poté jsem zhotovil terén s polystyrénu a vysypal jej hlínou. To zde popisovat nebudu. Jistě tento způsob znáte. Přilepil jsem zeď s vraty a na chvíli odložil aby vše proschlo. Mezitím jsem vyrobil Kadibudku dle požadavku manželky.

17.jpg

Po proschnutí přišla klasika. Flokování, přilepení budovy a kadibudky a také plotu předzahrádky. Plot je také má domácí práce. Jak jsem již několikrát zde prezentoval .... Nač utrácet mé vydělané penízky za věci, které si mohu doma vyrobit sám se stejným efektem. A to že plot není přesný a plaňky nejsou přesně přilepené je dodává celku dokonalý pohledový dojem. Samozřejmě, že předzahrádka je chlouba paní domu a tak zde musí být kytky. Pochází od f Polák.

26.jpg

Dioráma již dostává zamýšlenou podobu. Osadil jsem strom a keřík. Za kadibudkou jsem umístil kopku hnoje a na cestu jsem přilepil žebřiňák s koníky. Na kousek posekané trávy jsem umístil figurky s kosou a hráběmi.

33.jpg


....
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 4:51 pm

.... pokračování

39.jpg

Abych dioráma ochránil proti prachu, zašel jsem netradičně do sklenářství a nechal zhotovit rámeček se skleněným akvárkem. Celek vypadá zhruba takto

20151017_152735.jpg

Ještě zbývá dodělat pár detailů. Jako osadit nábytek do domečku a pár figurek na dvorek na které čekám až mi přijdou. A ještě detail pro potěchu oka

20151017_152624.jpg


Určitě víc fotek dám na můj účet g+

Tak zase někdy u dalšího diorámatu. V hlavě mám již v tuto chvíli dioráma ze scény seriálu Majora Zemana - Studna :wink:

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 4:55 pm

:wink:
Přílohy
20151017_152538(1).jpg
20151017_152416.jpg
20151017_152458(1).jpg
Naposledy upravil mizl dne sob 17 říj, 2015 6:57 pm, celkově upraveno 3
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod rawen » sob 17 říj, 2015 5:11 pm

Omlouvám se, ale budu pro začátek kritizovat. Ta střecha mi barevně i strukturou připomíná spíše opršený šindel, ale i tak je strašně tenká. Zkus porovnat třeba http://www.zoo-vyskov.cz/hanacky-statek
Jinak je to pěkné téma i provedení.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 5:22 pm

rawen píše:Omlouvám se, ale budu pro začátek kritizovat. Ta střecha mi barevně i strukturou připomíná spíše opršený šindel, ale i tak je strašně tenká. Zkus porovnat třeba http://www.zoo-vyskov.cz/hanacky-statek
Jinak je to pěkné téma i provedení.

Radek


Vážím si každé kritiky. Kritiku na téma slámová střecha jsem čekal. Nicméně to co tu prezentuješ je moderně pokrytá slámová střecha. Ta se vyznačuje precizním a přesným provedení. Způsob pokrývání tu nebudu rozepisovat, ale podotknu, že se na finálovou úpravu používají motorové zahradní nůžky na úpravu keřů.
Já jsem chtěl vytvořit starou slámovou krytinu.

07 - slámová střecha.jpg

Samotné zhotovení v diorámatu je slabé to uznávám a jsem si toho vědom.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod rawen » sob 17 říj, 2015 5:40 pm

Aha, tak tuto variantu střechy neznám. Ještě jsem si vzpomněl na pohádky, ale tam to filmaři asi taky učesali...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod hank » sob 17 říj, 2015 5:58 pm

Já budu taky šťoura... Každý region měl svůj jedinečný stavební sloh a používal jedinečné kombinace stavebních materiálů, takže specifikace "staročeský statek" není ani náhodou dostačující. A ani nemusíš číst tu tlustou bichli o lidové architektuře od pana profesora Mencla, dost slušnou osvětu dělal architekt Vyškovský v ABC pomocí svých vystřihovánek 8) Např. použití podstávky/ständerwerku (to je ta trámová konstrukce naznačená ve štítové stěně) mělo také svá pravidla a tento prvek se vyskytoval jen v některých krajích (typicky Lužice nebo Kokořínsko), v kombinaci s roubenými nebo hrázděnými stěnami, přičemž svislé i vodorovné trámy podstávky byly předsunuté před stěnu přízemí a nesly váhu patra, zatímco konstrukce přízemí byla "samonosná". Kromě toho se v těchto krajích používala šindelová krytina nebo břidlice.

Já to zkrátím: Napiš, ze kterého kraje a ze které doby to má být, a já ti řeknu, jak to má vypadat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » sob 17 říj, 2015 6:08 pm

:-D doba ani území je nespecifikováno. Budova je sprsklá z několik regionů. Jak jsem již psal. Měla to být roubenka a podstávku jsem jsem chtěl přesně tak jak jí popisuješ a bylo zvykem jí stavět. Nicméně po komplikacích, které jsem měl při pokosu o stavby roubenky jsem podstávku použil na štítovou stranu domečku jelikož mi jí bylo líto vyhodit. Tím jsem si realitu upravil a pozměnil :oops: .

Michal

Ps: a ještě zmíním jeden stavební detail který na budově není a přitom by tam být měl. Jedná se o základové podzdění z kamenů na kterém je budova postavená.

Pss: Více fotek na rajčeti : http://mizl.rajce.idnes.cz/Diorama_1_12 ... ek_-_2015/
Naposledy upravil mizl dne pon 19 říj, 2015 7:22 pm, celkově upraveno 2
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod Marian » sob 17 říj, 2015 7:01 pm

Ahoj, co se odborne literatury na tema lidovek tyka, tak asi nejlepsi je tato kniha:
https://kosmas.cz/knihy/13039/lidove-stavby/
Autor (Jiri Škabrada) je jednim ze soucanych prednich historiku archutektury. Bohuzel uz asi bude zcela vyprodana. Nemel by ale byt problem ji zapujcit v knihovne.
Marian
Marián
Marian
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 31 říj, 2010 9:48 pm
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod Dusan » ned 18 říj, 2015 10:20 am

Mě se nejvíc líbí halzlík a kupa hnoje za ním :-))))
Manželka Tě musí milovat :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod hank » úte 20 říj, 2015 3:25 pm

Tak jsem tady našel 50 let starý návod na modelování doškové střechy.

dosky.jpg


Je to z knihy Ivo Tvarůžek: Modelová kolejiště, I. díl - Stavby a doplňky, vydalo Nakladatelství dopravy a spojů Praha, 1970
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod mizl » úte 20 říj, 2015 8:12 pm

děkuji za článek. Určitě se bude v budoucnu hodit.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Staročeský statek

Příspěvekod Trainmaniak » stř 21 říj, 2015 5:56 am

Ahoj Mišáku. Ač má třebas stavba drobné "odchylky" od reality, mně se celý model líbí. Myslím, že je to velmi čistě zpracováno. Už jen ten nápad... :-) Někde na kolejišti by to bylo velmi příjemné oživení. Prostě jsi to zkusil, kluci Ti dali nějaké podněty (žádné bezhlavě kritizování, ale opravdu konstruktivní vč. odkazů, což mě těší), no a třeba budeš stavět něco dalšího a už to bude zase přesnější. Ale tak jako tak je to opravdu nádherná práce. Kdo nemá na kolejišti drobné nepřesnosti, hoď po mně kamenem. :-) A v případě (předpokládám) prvotiny je to prostě bomba. Kdyby byla možnost to lépe nasvítit a nafotit, vypadalo by to určitě ještě úchvatněji. Takže jen tak dál!
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1459
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků