lesní dioráma-tko

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

lesní dioráma-tko

Příspěvekod jafobe » sob 27 zář, 2014 9:51 pm

spíš to bude diorámátko ... průměr asi 12 cm ... použito bude nejspíš i něco málo z toho co bylo původně plánováno na jiné dioráma (též nedodělané) a že se tu řeší poslední dobou věci kolem jehličnatého lesa, vody v lese, jehličí, lesních cest ... tak jsem to zkusil tak trochu nakombinovat, abych trochu ztvárnil něco z toho co jsem tu tak trochu nadnesl v jiných vláknech
takže svažitý lesní terén jehličnatého lesa s potůčkem, přes který bude dřevěnný mostek, na cestě které bude zhruba středem trochu zařízlá do kopce, hrbolek vpravo nad cestou bude kus skály
zatím jen začátek, deska a na ní oboustrannou izolepou nalepený polystyren s vytvarovaným profilem terénu
d01.jpg
d01.jpg (330.4 KiB) Zobrazeno 14883 krát

poté trochu pokus jiných technologií, papírová vrstva není nalepena klasicky lepidlem, ale polystyren je natřen černým akrylovým šepsem (základová berva na malířské plátno) na který je přilepený papír a znovu šepsem natřený a průběžně štětcem přitlačený papír
d02.jpg
d02.jpg (348.87 KiB) Zobrazeno 14883 krát

po zascchnutí přijde ještě jedna vrstva papíru a na ní akrylovou barvou natřený barevný základ, na který se dál bude řešit posyp
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod mizl » sob 27 zář, 2014 10:35 pm

Ahoj,

sám jsem zvědav co použiješ jako podklad. Já nakonec použil směs přesáté hlíny, čaje a na jemno nastrouhané kůry. Efekt byl v celku uspokojivý do té doby, než jsem danou směs prolil komplet lepidlem. Poté mne celek hodně ztmavl a "slil" se do jednoho "kusu". Kdybych to nechal jen přilepené na vrstvě lepidla, tak byl výsledek dobrý :evil: .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod jafobe » sob 27 zář, 2014 10:41 pm

ahoj
ano vím jak jsi dopadl, ale to se občas stane každému, že se něco nevydaří podle našich představ ... holt někdy i míň je víc
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod jafobe » ned 28 zář, 2014 10:31 am

tak jsem po nočním schnutí druhé papírové vrstvy malinko pokročil, malinko sem zkusil plasticky upravit skalní povrch tak trochu alá břidlice (vtisknutím krátkých kousků nití do modelovací akrylové pasty, ale výsledek se ukáže až po důkladnějším zaschnutí) nahrubo se natřelo akrylovou barvou podloží a na nezaschnutou hnědou se nahrubo nasypal přesítovaný čaj (do míst kde bude spadané jehličí) pro lepší představu rozložení dioramatu ... zatím jen nasucho položený mostek (původně plánovaný pro jiné diorama), zábradlí zasazené do polystyrenu ... pro lepší představu celkové velikosti autíčko velikosti TT
d03.jpg
d03.jpg (81.71 KiB) Zobrazeno 14816 krát

d04.jpg

cesta se bude ještě trochu výškově a tvarově dodělávat podle usazení mostku, tak aby v ní pak dali vytvarovat vyjeté koleje, možná i nějaká ta kaluž ... a byla zhruba ve stejné rovině a vrchem mostku ... mostek a stromoví se bude ale definitivně usazovat až po po té co bude dodělaný potůček, zatím ještě zvažuji jestli použít stromky co mám už udělalné, nebo zhotovit jiné, nové víceméně na míru dioramatu ...

a ještě jeden dnešní dodatek ... poupravená cesta,ještě trochu doupravené dobarvené skály s trochou přírodní břidlice, trochu dalšího čajového posypu posypu místo jehličí ... zatím ale pořád bez vody i když i koryto potoka trochu prodělalo další barevné a povrchové úpravy
d06.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod mizl » ned 28 zář, 2014 5:51 pm

Dílko vypadá velmi hezky. Dovedu si diorámko živě představit uzavřené pod skleněným tubusem s půlkulatým zakončením. Vypadalo by nádherně.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod jafobe » pát 10 říj, 2014 8:52 am

tak jsem zase o kousíček pokročil, teda doufám ...
dobarvoval jsem skálu a koryto potoka (zatím pořád bez vody), trochu jsem se inspiroval ve svém okolí s převládající břidlicí, které jsem se snažil přizpůsobit i tvarování skály nejen u cesty ale zasahující i do koryta potoka, místy trochu zelené barvy znázorňující lišejníky a mechy, ale ne zatím konečné to se bude v korytě dodělávat víc až podle vody ... stejně není konečné ani opadané jehličí, to se bude dodělávat až budou stromy a známé jejich přesnější umístění (kvůli lepšímu zapuštění kořenů do terénu), stromů (vzrostlejších smrků) bude asi tak 5 , a nějaký menší ... ale to si ještě chvíli asi počkáte
d07.jpg

mostek přes potok na snímku není
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod mizl » pát 10 říj, 2014 11:53 am

Vypadá to zatím hezky.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod talien » pon 19 led, 2015 12:52 pm

Vypadá to moc pěkně, je fajn, že ses do něčeho takového pustil! :-) Já zatím pořád sbírám odvahu... ale už brzy na to nakonec taky dojde...
Dělám teď model jednoho nádraží pro kamaráda a chci ho udělat i s bližším okolím, tak se do té krajinotvorby budu muset taky ponořit.
Tobě se to daří pěkně! Těším se na další kroky!
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod jafobe » úte 20 led, 2015 10:18 am

tak zatím jsem moc nepokročil, nějak nová práce na směny mě zvládá odrovnávat. a k tomu řešení jiných věcí, tak nějak nezbývá moc času a nálady ... ale sem tam si s tím trochu barevně a strukturově zkouším hrát, zatím tedy hlavně s korytem potoka, než do něj přijde napustit voda, pak už se s ním moc nenadělá ... představou je koryto potoka v převážně břidličném podloží, trochu s jílovitým bahnem, kamení a břehy místy porostlé mechem ...
dioram.jpg

sic to není ještě podle mých představ, ale už s tím trochu začínám být spokojený :oops: :D

talien píše: Já zatím pořád sbírám odvahu... ale už brzy na to nakonec taky dojde...
Dělám teď model jednoho nádraží pro kamaráda a chci ho udělat i s bližším okolím, tak se do té krajinotvorby budu muset taky ponořit.

z mého pohledu je lepších pár byť třeba do konce nedotažených pokusů, na kterých není co zkazit (teda trochu asi je, ale nezkazí se tím nic důležitějšího) než se to učit na něčem finálním, jako třeba okolí budovy na které strávíš pár týdnů práce ... něco málo materiálů při pokusech sice padne za vlast, ale můžu si to na nich vyzkoušet nanečisto, a zdokonalování se zkoušením a opakováním je potřeba i v modelařině :wink: s vyřezáváním prvního okna budovy se taky potrápíme, ale když už řežeme padesáté je to o něčem jiném
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod talien » úte 20 led, 2015 1:19 pm

jafobe píše:z mého pohledu je lepších pár byť třeba do konce nedotažených pokusů, na kterých není co zkazit (teda trochu asi je, ale nezkazí se tím nic důležitějšího) než se to učit na něčem finálním, jako třeba okolí budovy na které strávíš pár týdnů práce ... něco málo materiálů při pokusech sice padne za vlast, ale můžu si to na nich vyzkoušet nanečisto, a zdokonalování se zkoušením a opakováním je potřeba i v modelařině :wink: s vyřezáváním prvního okna budovy se taky potrápíme, ale když už řežeme padesáté je to o něčem jiném

S těmi okny je to svatá pravda :-) Ale taky nebudu zkoušet hned přímo na tom okolí budovy... ale ten model beru jako impulz a donucovací prostředek jak se do toho konečně pustit :-) S tím potokem - asi bych střed toho dna nabarvil maličko tmavším odstínem, aby to pak po zalití vodou naznačilo hloubku koryta... ale to píšu jen z čistě teoretických zdrojů... a třeba ho ani hluboký nechceš.
V každém případě už teď to vypadá jako kus lesního terénu... s vegetací to pak jistě získá ještě víc na autenticitě.
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha

Re: lesní dioráma-tko

Příspěvekod talien » pát 26 čer, 2020 1:33 pm

Tak si tak říkám, jestli jsi s diorámátkem nějak pokročil nebo jestli na svou chvíli ještě čeká :-)
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků