Dioráma - Trampská osada 1:120

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Dioráma - Trampská osada 1:120

Příspěvekod mizl » čtv 03 črc, 2014 8:04 pm

Dobrý den

Zakládám nové téma s trampskou tématikou. V sekci papírových modelů, jafobe staví krásnou roubenku s papíru. Nedalo mne to a tak jsem si zkusil postup výroby roubenky na malé trampské boudě. Použil jsem špejle cca 2,5 mm a balsové prkénko tloušťky 0,8 mm. Okna jsou upravené ze zbytků ze stavebnic. Samotná bouda se v celku povedla, až na pár detailů a někde malé nepřesnosti. Nicméně na její titěrnost je samotné dílo v celku povedené. Bouda má rozměry 25 x 45 x 28 mm( š x d x v ). A aby bouda nezůstala nevyužitá, rozhodl jsem se, že s jí použiji na dioráma s názvem "Tramská osada". Jak je bouda vydařená, můžete posoudit sami. Jen dodám, že bouda je koncipovaná do velkosti TT.

Začátek stavby:
SAM_1999.JPG
SAM_1999.JPG (60.28 KiB) Zobrazeno 11153 krát

Přidaný štít:
SAM_2016.JPG

A celkový pohled:
SAM_2027.JPG


Snad tato stavba bude inspirací.

Michal
Naposledy upravil mizl dne čtv 22 říj, 2015 6:50 pm, celkově upraveno 1
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 03 črc, 2014 8:18 pm

Ještě přidám pár fotek
SAM_2026.JPG

SAM_2024.JPG

SAM_2025.JPG
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 03 črc, 2014 11:56 pm

... a aby měli trampové kde řezat dřevo, vyrobili si kozu ...
SAM_2032.JPG

V pořádné osadě je prakticky vše. Aspoň za mích dob tomu tak bylo. Nejchutnější oběd je v lese, pod širým nebem. Proto je k dispozici i stůl a sezení.
SAM_2035.JPG


Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod saman55 » pát 04 črc, 2014 11:50 am

Zdravím
a kde je ten kotlíkovej guláš a pecen chleba. Napiš pod kterym smrkem se to koná, jako starej tremp přijedu na potlach.
saman55
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pát 04 črc, 2014 1:12 pm

Potlach se bude konat, až skončí stavba. :mrgreen:

Přemýšlím nad terénem. Většinou byli sruby schované, aby nebyli na očích. Ale já se nemohu rozhodnou jak boudu zakomponovat.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod rawen » pát 04 črc, 2014 1:43 pm

Ahoj,
vím, z jakého materiálu jsi vycházel, ale i tak musím upozornit na nemodelovost kmenů. 2.5x120 je 30cm v TT. To je poměrně slušný kmen, než aby trampíci dostali na boudu. Je jich tam sedm na výšku, tedy dva metry deset po strop, dveře nestandard slabých metr osmdesát.
Ale uvidíme, co s tím udělá nátěr a zasazení do dioramatu, každopádně se těším na pokračování.

K terénu - nezbytností je voda, nějaký potok, říčka, chata na břehu pod svahem nebo skálou (jako v písničce).

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pát 04 črc, 2014 2:55 pm

Ahoj
nechci se hájit, ale ....

Je pravda, že jsem mohl kmeny trochu zeštíhlit. Na vrtačce se smirkem to jde poměrně snadno. Ale na svou obhajobu podotýkám, že to je zkušební vzorek, abych si vyzkoušel technologii stavby roubených budov. Až byla bouda hotová, tak mě napadlo, že bych mohl boudu zakomponovat do nějakého diorámatu. A vzhledem k tomu, že jsem v pubertě rád jezdil na čundry a takové sruby jsme potkávali. tak rozhodnutí padlo na trampy :-D. U těchto srubů, nebylo většinou dodrženy správné rozměry dveří. Takže rozměr dveří nějak až tak nevadí.

Jen se zeptám: čím napustit chajdu ? uvažoval jsem napustit jí olejovkou v sikativu silně rozředěnou olejovkou, Buď Sienou pálenou, nebo umbrou. Co vy na to ?

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 črc, 2014 4:48 pm

nedělej to! Celý domek natři barvou - nejlépe matnou, tmavě hnědého odstínu. Pak to teprve patinuj - bez toho nátěru barvou ti budou prosvítat lesklý fleky v místě kde máš stopy od lepidla!!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod hank » pát 04 črc, 2014 4:58 pm

Mně to připomíná roubené stavby ze severozápadního Ruska nebo Finska, Karélie a Laponska... tam byly stromy s kmeny o průměru půl metru i víc běžné a běžně se tam z nich na venkově stavělo. Viz třeba mediálně známý skansen v Suzdalu, sám jsem stavby roubené z podobně mohutných kmenů - některé ještě obydlené - viděl začátkem 90. let v Archangelské oblasti. Od nás takové stavby neznám. Na tomhle modelu to dost řve, zvlášť ta konstrukce, co nese přístřešek nad terasou. Ale snad existují i slabší špejle...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod josooo » pát 04 črc, 2014 5:39 pm

hank píše:. Ale snad existují i slabší špejle...


Existujú napr. aj okruhle špáratka a tie su tenšie ako špajdle.
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » pát 04 črc, 2014 7:06 pm

sákra, zase jsem někoho POSITIVNĚ nakazil :D
hezký počin ;) doplněk do Posázaví od Milana Ferdiána :)
a dobrý mápad s "osoustružením" špejlí ve srubové vazbě ;) i kdyř pro mé roubenou vazbu trochu nepoužitelné, ale pro srub to je dobrý nápad
josooo píše:
hank píše:. Ale snad existují i slabší špejle...

Existujú napr. aj okruhle špáratka a tie su tenšie ako špajdle.

párátka jsou i u nás, od firmy WIMEX Náchod, mám pocit že jsem je kupoval v PRIORu, mají průměr asi 2 mm ale použitelnou délku jen asi 45 mm, oba konce jsou seřízlé do špičly

BARVENÍ:
já barvil špejle různě, něco jsem barvil akrylovýma barvama (tam je jedno jestli před nebo po lepení, jsou poměrně hodně krycí, ale ztratí se pod nima i vlastní kresba dřeva), něco jsem barvil anilinovýma barvama (na rozdíl od akrylových jsou spíš transparentní, takže by se barvení spíš dalo přirovnat k moření, dostane to barvu ale neztratí kresbu dřeva, což mi přijde lepší) ale musí se barvit (mořit) před lepením
trámy.jpg

slabší tránky na zdi je akrylovou barvou, rohové trámy pod střechou anilinovou barvou (jinak to jsou dřevěné hranaté profily 2x2 mm z nějakého modelářského krámku)

přidaný dodatek
přidám to pro inspiraci i sem :) jak se většinou dělá roubená vazba na modelech ze špellí, v místě rohové vazby se seříznou vdy dvě protilehlé strny špejle tak aby na sobě seděli, není podmínkou aby se špejle přímo dotýkali, může mezi nimi být malá mezírka, takže na sobě budou přilepené jen v rozích, je to sice křehčí a než zaschne lepidlo může se to nevhodnou manipulací snadno zbořit, ale dá se to třeba zadní stěnou lepit na karton, který zvenčí nebude vidět, po slepení a natření barvou (jak sem to na ukázce dělal já), jsem zatmelil spáry mezi trámy (akrylovou modelovací pastou, osobně používám od firmy pébeo http://www.pebeo.cz/cs/doplnky-pro-akrylove-barvy/ první nahoře, lze zakoupit v obchodě s uměleckými potřebami), osobně bych ji tónoval ještě bílou barvou, po zaschnutí totiž skoro zprůhlední, na fotkách je ještě nezaschlá
roub1.jpg
roub1.jpg (15.4 KiB) Zobrazeno 10785 krát
roub2.jpg
roub2.jpg (20 KiB) Zobrazeno 10785 krát
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod RadekH0 » čtv 10 črc, 2014 11:35 am

Dobrý den.

Mám jeden dotaz.
Chci si taky vyrobit pár roubenek v H0 na své kolejiště. U nás v mod. obchodě máme hranoly různých rozměrů. Asi nejlepší mi přijde hranol 3x2 mm.

Je tento rozměr vyhovující nebo byl lepší jiný rozměr(jaký)?
Předem díky za odpověď.
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 10 črc, 2014 12:10 pm

Hranolek 3x2 mm je dle přepočtu v H0 cca 23,4x15,6 cm. Pokud by jsi použil na venkovní stranu rozměr 3 mm, bylo by to dle mého názoru O.K. Ovšem pokud si dobře vybavuji roubené stavby, tak je třeba hrany trochu zaoblit. Zaoblené hrany aspoň měli staré roubenky. Ty moderní je asi mají už nezaoblené. Zas takový odborník přes roubené stavby nejsem :oops: . Co se týká oken, tak ty si budeš muset pravděpodobně vyrobit sám. Vhodné rozměry a tvar se myslím nevyrábí. Dají se ovšem použít i kupované, ale musí se vhodně upravit.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » čtv 10 črc, 2014 3:52 pm

RadekH0 píše:Dobrý den.

Mám jeden dotaz.
Chci si taky vyrobit pár roubenek v H0 na své kolejiště. U nás v mod. obchodě máme hranoly různých rozměrů. Asi nejlepší mi přijde hranol 3x2 mm.

Je tento rozměr vyhovující nebo byl lepší jiný rozměr(jaký)?
Předem díky za odpověď.

ahoj
pokud by byl hranolek 3 x 3 mm byl by pro H0 docela odpovídajícího rozměru, z mého pohledu skoro i vzhledově lepší pokud bude roubení přiznané, nové roubenky se dělají často z trámů 25 x 25 cm, takže v přepočtu by to zhruba odpovídalo
pokud bude roubení skryté (přebité svislými prkny), což bývá občas i na starých doubenkách, kvůli ochraně trámů, dalo by se použít i slabšího profilu či jen řezané dýhy lepené na katronový základ ... tam ale dávat pozor aby trámy v rozích nebyli proti sobě, jak se na novodobých atrapách roubenek (zděné dům obložený prkny) stává

jak kolega mizl zmínil trámy nebývali hranaté ale dost zaoblené, často i dnes jsou seříznuté, jen to není tak vidět jako u starých roubenek kde to bývalo víc nepravidelné, protože dříve využívali často jen otesané či seřízlé kmeny (ne jako dnes že se to dělá z trámů čtvercového profilu vyřízlých ze středu klády), tudíž nebyli někdy trámy ani stejně vysoké, ale sířka stěny se většinou zachovávala stejná v celé stavbě, i když taky ne s takovou přesnodtí jako dnes

chce to kouknout po netu nebo v reálu na nějakou předlohu pro inspiraci;)

a jeden pohled na detail roubení, u novostavby
Obrázek
a to samé ve větším
Obrázek
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 14 črc, 2014 2:50 am

Další co jsem udělal je ohniště. Udělal jsem sej o trochu z větších kamenů, jelikož bude trochu zasypané lesním podložím. Do ohniště jsem dal popel z cigaret. Pro srovnání jsem použil figurku cestujícího.
SAM_2189.JPG
SAM_2189.JPG (74.83 KiB) Zobrazeno 10476 krát

Zapracoval jsem trochu na krajině. Ti co chodí do Brdských lesů, možná krajinka připomene jednu trampskou osadu. Schválně jestli poznají o jakou osadu se jedná. Která mi je inspirací ?
SAM_2192.JPG

A aby se měli trampové kde umýt a vychladit pivo, udělal jsem malou hráz v připraveném potůčku.
SAM_2203.JPG
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků