Dioráma - Trampská osada 1:120

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 24 črc, 2014 8:58 pm

Ten lak na vodu zní zajímavě. Můžeš hodit detailnější foto ??

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » pát 25 črc, 2014 4:25 pm

tady foto v menším
potok1.jpg
potok2.jpg

ve větším rozlišení i se zbytkem nedodělaného dioramatu a některých detailů na http://jafobe.rajce.idnes.cz/diorama_TT

tak taky to byla spíš taková improvizace z toho co bylo doma, já osobně s výsledkem spokojený jsem, co na to ostatní nevím :) jen ta pěna na zpeřené vodě kolem kamení nevyšla dle očekávání, teda aspoň při pohledu zblízka, moc se mi bílé ďubky rozlili ...
jinak se musí počítat s tím že to není na jedno nalití vody, ale musí se postupně ode dna z nejhlubších míst, pěkně vrstvičku po vrstvičce, přesněji další vrstvu po zaschnutí té předchozí ... odhadovaná hloubka u mě asi do 4 mm v hlubších místech na takových možná deset vrstev laku, dá se tím i trochu modelovat hladina třeba kolem kamení ... jinak to je nějakým vodou ředitelným lakem na dřěvěnou podlahu, nic bližšího k němu už nevím
jinak lak mám trochu natónovaný barvou (vrstvy více u dna), dno takové spíše bahnité s občasným kamením
ve větší vrstvě najednou to zaschne jen po obvodu a dovnitř to bude zasychat hooodně dlouho, a uvnitř to nebude průhledné dokud to nezaschne, ze začátku to ja takové trochu jakoby mléčné ... a taky vě větší vrstvě to bude střed hladiny při vysychání vtahovat dovnitř, protože okraje zaschnou dřív (přischnou k terénu kolem), a při odpařování vody z laku se zmenšuje zákonitě objem
Naposledy upravil jafobe dne pon 04 srp, 2014 5:39 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod MAREKHO » pon 28 črc, 2014 9:21 pm

mizl píše: a jak na jehličí ?? Statikou "suchá tráva" ? ta je ale taková šedokrémová, nebo jaké. Prostě moc světlá ...


..a zkoušel jsi stat. trávu 1 mm, nebo 0,5mm ? Mě vyšlo po obarvení toto..:
07.2014 046.jpg
07.2014 046.jpg (63.22 KiB) Zobrazeno 7413 krát


..té kozy HO si nevšímejte,utekla z chlívku.. :D
(Mininatur 1mm, ve skutečnosti to vypadá daleko lépe, ty makro fotky jsou děs, je vidět i to ,co tam není..) :roll:
ČD-V-;DCC-LENZ, PECO, PC.- PO 20.TI LETECH.
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
MAREKHO
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 15 dub, 2008 8:14 pm
Bydliště: UHERČICE

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 04 srp, 2014 8:20 am

Ahoj, statiku zkusím na střechu boudy. Ovšem mám doma jen 1 mm dlouhou statiku. Já jsem na lesní podloží použil kombinaci směsi přesáté nastrouhané kůry a hlíny. Vše vypadalo dobře, než jsem směs zalil lepidlem. Směs jednoduše ztmavla.
Obrázek

Obrázek

Na mech jsem použil jemný purex od Poláka a musím uznat, že to vypadá hezky. Ovšem fotku zatím nemám.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod Myšpulín » pon 04 srp, 2014 9:36 am

Dodělej pár kaluží, kapky na listy a máš to právě po dešti!
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 04 srp, 2014 10:40 am

Myšpulín píše:Dodělej pár kaluží, kapky na listy a máš to právě po dešti!


Spíš by se hodila rada, jak mám podklad zesvětlit :wink: . Nevím totiž, jak bych znázornil kapky deště ve velikosti 1:120. To by bylo asi nemožné. Stačí, že jsem řešil dost dlouho, jak mám znázornit jehličí pod stromy. A výsledek ? v celku uspokojivý, až na to ztmavnutí :cry: .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mnitka » pon 04 srp, 2014 11:08 am

Zkusil bych to znovu. Lepidlem natřít, posypat, přitlačit a neprolívat.

V případě nutnosti prolití nejprve vyzkoušet namečisto!!! Zkusil bych SPORTAKRYL.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 04 srp, 2014 12:00 pm

mnitka píše:Zkusil bych to znovu. Lepidlem natřít, posypat, přitlačit a neprolívat.

V případě nutnosti prolití nejprve vyzkoušet namečisto!!! Zkusil bych SPORTAKRYL.


Nenašla by si i jiná možnost ?? Já už mám přilepené stromečky a pod ně se už asi nedostanu. A když už ano, tak to nebude už asi ono. Každopádně, je to zkušenost do budoucna.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » pon 04 srp, 2014 5:38 pm

z pohledu na rozložení stromů na dioramatu na leteckéhm pohledu, bych řekl že rada mnitky je realizovatelná i za stávajících okolností ...
sic asi ne nejednou na komplet celé ploše, ale po částech ... stětečkem natřít stávající plochy (ty bez nižšího porostu jako je tráva apod) herkulesem či jiným lepidlem, nasypat navrch svou původní směs na posyp, takovou vrstvu aby vše neprosáklo lepidlem a přitlačit jiným suchým tvrdším štětečkem, co se nechytne nahrubo smést štětečkem zbytek ofoukat ... a pokračovat postupně dál ... pokud můj odhad nelže tak se mezi stromy dostaneš s trochou opatrnosti skoro všude
jinak kolem vody, trávy a mechu to nechat klidně tmavší, jakoby ještě vlhké, jsou to místa kde se vlhkost drží i v reálu dýl

jinak kapky deště by se trochu dali vyrobit vhodným nástřikem laku, ale jen tak jakoby lehounce poprášit, z větší než doporučované vzdálenosi pro lakování, aby kapičky laku trochu zaschli než dopadnou ale ne moc aby se ještě zvládli přilepit a udělali takovou jakoby jemnou krupici na povrchu, ale je to o tom to pořádně vyzkoušet nanečisto než se trefí správný výsledek, vliv na to má nejen vzdálenost spreje, teplota i vlhkost vzduchu, proto to vždy nemusí vyjít stejně i když se stejně dělá
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 04 srp, 2014 5:46 pm

Ještě mne napadla jedna možnost. Co zkusit použít například hnědou křídu a zkusit to tím zesvětlit? Pod nižším porostem nechat tmavé místa a zkusit to celé jakoby vystínovat. Podobně, jak se to dělá například na figurkách.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mnitka » pon 04 srp, 2014 5:59 pm

mizl píše:Ještě mne napadla jedna možnost. Co zkusit použít například hnědou křídu a zkusit to tím zesvětlit? Pod nižším porostem nechat tmavé místa a zkusit to celé jakoby vystínovat. Podobně, jak se to dělá například na figurkách.

Michal


Pokus na kousku můžeš udělat vždycky.
Napadá mě při pohledu na diorama ještě jedna otázka. Co voda v potoce, už je rozhodnuto jaký materiál použiješ? Troufnu si říct, že cokoli kromě epoxy 1200 vyvzlíná na takovém povrchu z koryta ven.

ZTVÁRNĚNÍ VODY BY MĚLO PŘIJÍT NA ŘADU IHNED PO DOKONČENÍ TERÉNU!!
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » pon 04 srp, 2014 6:07 pm

Vody se bojím jak čert kříže a nemám s ní žádné zkušenosti. říkal jsem si, že voda se dá udělat kdykoli. Ale ty jsi mne tedy vystrašil. Jen co je pravda.

Michal

a epoxyd 1200 je čirý ?? používá se na vodu ??
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod fulda » pon 04 srp, 2014 6:32 pm

mnitka píše:Co voda v potoce, už je rozhodnuto jaký materiál použiješ? Troufnu si říct, že cokoli kromě epoxy 1200 vyvzlíná na takovém povrchu z koryta ven.

Ale nemusí, stačí použít impregnaci.
Popis ZDE.
Ale to jak dostaneš vodu pod most, to vážně nevím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » pon 04 srp, 2014 6:48 pm

možnost to trochu nátonovat křídou by asi byla, ale i ta by se nejspíš měla nějak trochu fixovat lakem, aby se časem zase neoprášila až to bude někdo ofoukávat a ometat štětečkam od prachu ... a i to fixování lakem trochu taky může změnit výsledek

to že by voda měla být nezi prvními věcmi jsem už taky zmínil
jinak co jsem dělal vodu já lakem, tak taky trochu vzlínala, ale trochu jsem ji omezovali tím že byl lak už sám o sobě trochu tužší a bylo víc slabších vrstev na sobě, takže stíhala od krajů kde byla slabší vrstvička dřív zasychat, tekže neměla tolik tendenci vzlínat jako kdyby byl fungl nový lak, nebo když se tam naleje něčeho větší vrstva která pro zaschnutí potřebuje víc času, a tudíž má i víc času na vzlínání ...

to čeho se nejvíc bojíme, by jsme právě měli dělat jako první, kdyby se to opravdu nepovedlo jak nám nakecává pesimismus, tak toho nezkazíme tolik ;) ale kdyžtak je možnost si to zkoušet na kousku dalšího terénu někde vedle, i já vodu zkoušel na kusu papíru mimo vlastní diorama, než jsem začal načisto, takže jsem už trochu věděl co od toho můžu čekat
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » stř 06 srp, 2014 3:42 pm

tak jsem ještě vyštrachal pokusný vzorek potůčku na kterém jsem zkoušel lak než jsem ho aplikoval na vlastní diorama
po02m.jpg
po02m.jpg (29.46 KiB) Zobrazeno 7095 krát

a pak jsem ho rozříznul a vybrousil a vyfotil ja vypadá v řezu, jinak lak byl trochu tónovám akrylovými barvami, takže není křištálově čistá voda, i když mám pocit že malinko do žluta ten lak nádech měl taky
po05m.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků