Dioráma - Trampská osada 1:120

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 07 srp, 2014 9:45 am

Jafobe ; Díky za foto. Zeptám se možná hloupě ... Jek reaguje lak na polystyren ? nežere ho ? Musí se nějakým způsobem ošetřit ? Bu de stačit vrstvička štěrku jako podloží pod lak , aby polystyren nerozežral ?

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod BohousP » čtv 07 srp, 2014 10:01 am

mizl píše:Jafobe ; Díky za foto. Zeptám se možná hloupě ... Jek reaguje lak na polystyren ? nežere ho ? Musí se nějakým způsobem ošetřit ? Bu de stačit vrstvička štěrku jako podloží pod lak , aby polystyren nerozežral ?

Michal


Michale, jednoduchá rada pro lamy. (Tímto tě ale za lamu neprohlašuji ... :D ). Polystyren žere vše, co smrdí. Tedy jakmile zacítíš pach ředidla, máš skoro jisté, že jo ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 07 srp, 2014 10:07 am

BohousP píše:Michale, jednoduchá rada pro lamy. (Tímto tě ale za lamu neprohlašuji ... :D ). Polystyren žere vše, co smrdí. Tedy jakmile zacítíš pach ředidla, máš skoro jisté, že jo ...


Bohouši v pohodě. Občas mám dlouhé vedení :oops: a né a né si přešlápnout :lol:

A čím tedy impregnovat, aby mne to nesežralo polystyren v tomto stavu, jaký ho mám ? stačí, že mám jako podloží potoka štěrk prolitý disperzním lepidlem ? Teď už vím, že jsem udělal fatální chybu, že jsem neudělal vodu hned jak to bylo možné. O všem je nějaké řešení jak to celé zachránit ?

Nebo to nechám tak, jak to je a budu tvrdit, že potok vyschnul :roll: .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » čtv 07 srp, 2014 4:18 pm

už jsem v příspěvku dříve zmínil že to byl vodou ředitelný lak, a mám pocit že ten by nemusel s polystyrenem reagovat ... osobně jsem ale měl polystyren všude potažený vrstvou papíru, na něm teprve hlínu a až na tu navrch jsem dělal vodu z laku
... ten starý lak jsem doma už nenašel tak jsem zkusil jiný co doma je http://www.dumbarev.cz/products/126-balakryl_sportakryl_-_interierovy_lak_na_drevo , no ne že by zrovna nějak voněl, i když ne jako ty ředidlové :D ale zdá se, asi po deseti minutách co jsem ho na polystyren kápnul, že s polystyrenem nic nedělá

vždy je ale lepší udělat kousek na zkoušení, ze stejných materiálů z nichž je diorama tvořené ... i já to vše zkoušel nejsřív vedle
Naposledy upravil jafobe dne čtv 07 srp, 2014 9:45 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mnitka » čtv 07 srp, 2014 6:46 pm

Polystyren spolehlive ochrání například několik vrstev vodou ředitekné barvy. nebo i nátěr disperzním lepidlem. Při natírání to chce být pečlivý, případné poleptání hrozí totální destrukcí celého terénu.

U vodou ředitelného laku žádné poškození polystyrenu nehrozí.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » čtv 07 srp, 2014 6:55 pm

Kluci, děkuji za rady. Je to pro mne ponaučení do budoucí tvorby. Hlavně že jsem na internetu četl hodně článků z radami a postupy a hlavně čeho se vyvarovat. A potom udělám takovou pitomost a teď nevím jak z toho ven, abych vše nez.....l. Nojo, pokud si to člověk neosahá tak se nikdy neponaučí a veškeré rady jsou k ničemu.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod jafobe » čtv 07 srp, 2014 9:43 pm

není nad vlastní zkušenosti, ty si do paměti vryjeme líp, zvláště pokud se nezadaří ... ale chybami se učíme ;)
nemám pocit že by ve tvém případě bylo vše zmařené, jen bude trochu ztížené dodělávání, ale ne nemožné ;)

čím bych teď na tvém místě pokračoval pokud by jsi chtěl dělat vodní tok z laku jako jsem ho dělal já, tak bych asi nejdřív vzal kus polystyrenu nalepil na něj nějaké podobné podloží jako na dioramatu, a vyzkoušel nějaký nejlépe vodou ředitelný lak jak se bude chovat na samotném polystarenu i na tom nalepeném podloží, klidně to zkusit i víckrát než budeš spokojený s výsledkem :)
když už budeš se zkušením vzorkem spokojený tak jen lehce natřít povrch kde bude potůček, aby se udělala jakási základní krusta, a na ní postupně přidávat další slabší vrstvičky laku na sebe, sice to v zalesněném terénu bude trochu komplikovanější, ale při nanášení laku štětečkem (dalo by se říci že skoro natírání) v menších vrstvách, by neměl být problém se postupně dostat k celému korytu (i to je trochu výhoda proti odlejvání z pryskyřic, že není nutné dělat celý potok najednou ale dá se dělat po menších částech), to že to nebude hned na první natření, ani to nebude ideálně rovné by nemělo ničemu vadit s ohledem na to jakým korytem potok teče by se hladina i tak čeřila
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod Střelec » čtv 26 úno, 2015 8:53 am

No, říkal jsem si, že na svůj testovací okruh v H0 taky fláknu osadu, takže jsem z odpadu od plotů ModelScene a zbytků "rámečků" jiných věcí laserovaných ze dřeva švihnul boudu a kadibudku. Základ je střiženej s větších zbytků, menší jsem nastříhal na "krajinky" a stavby jima polepil. Na střechy šmirgl (bohužel hrubší, ale to trochu zmírní barva a patina), sloupky jsou ze špejle a komín z uchošťouru, v koleně omotanýho drátem. Palivové dřevo je ze zbytků...
Přílohy
DSCN1809.JPG
DSCN1804.JPG
DSCN1807.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod milan ferdián » čtv 26 úno, 2015 9:12 am

Kolik ohnivé vody ti trempové v sobě měli při stavbě? :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod Střelec » čtv 26 úno, 2015 1:19 pm

To nevim, ale viděl jsem pár takovejch bud v jak reálu, tak v literatuře a vypadaly stejně šejdrovně. Většinou byly taky narychlo zbouchaný z odpadního dřeva (krajinky, zbytky z jiných staveb, odpad z pily). Známej měl kdysi dost podobnou kousek za Mirošovem i když je pravda, že o chlup lepší. Taky jsem viděl něco podobného v provedení současné "počítačové" generace - a vypadalo to ještě daleko hůř. Docela jsem se divil, že to přežilo první přespání, osobně bych se tam bál umístit cokoliv cennějšího než pytle s odpadem. Obdobné příšernosti občas vyrůstají podél českých toků a po nejbližší velké vodě jejich zbytky potkávam porůznu ve vrbičkách či na jezech.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod Radek » čtv 26 úno, 2015 2:29 pm

Právě taková je na Morávce, možná ještě trochu rozevlátější. Později jsem se seznámil i s patřičně hrdými osadníky. Kontrolní otázka, Milane: Odkudpak asi jsou? :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Dioráma - Trampská osada

Příspěvekod mizl » úte 22 zář, 2015 4:44 pm

Sic po dlouhé době, ale vzpomněl jsem si, že jsem zapomněl náhled osady z reality. Tak to dnes napravím. Vice fotek najdete na mém rajčeti : http://mizl.rajce.idnes.cz/Diorama_1_12 ... sada_2014#

Michal
Přílohy
07.jpg
04.jpg
02.jpg
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Předchozí

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků