České městečko

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: České městečko

Příspěvekod jafobe » stř 19 črc, 2023 3:59 pm

Z mého pohledu by se rám ani nemusel ani dělat jako pravidelný rošt pod celou plochou, asi by stačilo jen pod místa kde bude trať a kde to bude potřeba zpevnit odspodu až pod pláň hlavní viditelné stanice... pod krajinou (městečkem) asi nebude potřeba mít tak pevný rám, to by měl unést i na takové ploše třeba i styrodur... a navíc by jsi tím získal lepší přístup i ke SN a sjezdu k němu od spodu panelů... kde asi tak moc místa na výšku nebude a jen zepředu se na zadní koleje bude hůře dostávat.
Asi nějak takto to mám na mysli...

ram.jpg


Jinak ve SN by se dalo udělat přestavování vyhybek na táhla komplet pokud bude kolejivo na korku stačilo by nechat proužek bez korku pod vyhybkou k přestavíkům, které by mohli být zvrchu podkladové plochy až na kraji desky vedle kolejí a nemuselo by se to řešit zespodu v rámu...

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: České městečko

Příspěvekod talien » čtv 20 črc, 2023 6:10 am

jafobe píše:Z mého pohledu by se rám ani nemusel ani dělat jako pravidelný rošt pod celou plochou, asi by stačilo jen pod místa kde bude trať a kde to bude potřeba zpevnit odspodu až pod pláň hlavní viditelné stanice... pod krajinou (městečkem) asi nebude potřeba mít tak pevný rám, to by měl unést i na takové ploše třeba i styrodur... a navíc by jsi tím získal lepší přístup i ke SN a sjezdu k němu od spodu panelů... kde asi tak moc místa na výšku nebude a jen zepředu se na zadní koleje bude hůře dostávat.
Asi nějak takto to mám na mysli...

Díky, to určitě promyslím. Já to původně měl s těmi žebry celkově trochu jinak... to jsem ještě myslel, že mi ten rám bude dělat truhlář podle mého plánu. Pak se ale situace vyvinula tak, že to vypadá, že si budu rám vyrábět (pod truhlářovým dohledem a s jeho konzultacemi) v jeho dílně sám a tak jsem raději šel cestou "menšího odporu" a volil konstrukci co nejjednodušší... ale tohle asi přece jen stojí za úvahu, i když si nejsem jistý, že se tím hmotnost rámu nějak výrazně sníží... ale ta přístupnost by asi vzrostla. :idea:


jafobe píše:Jinak ve SN by se dalo udělat přestavování vyhybek na táhla komplet pokud bude kolejivo na korku stačilo by nechat proužek bez korku pod vyhybkou k přestavíkům, které by mohli být zvrchu podkladové plochy až na kraji desky vedle kolejí a nemuselo by se to řešit zespodu v rámu...

V SN mám od začátku v plánu přestavníky montovat na vrchní stranu desky, vedle výhybek a použít táhla. Určitě to nějak půjde. Vzhledem k tomu, že rámy budou většinu času položeny na horní desce nízkých skříní, tak by nemělo nic "přesahovat" pod spodní hranu rámu. I vedení napájení bude na ploše spodní úrovně, případně zespodu horní plochy.
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha

Re: České městečko

Příspěvekod talien » čtv 20 črc, 2023 10:46 am

jafobe píše:Z mého pohledu by se rám ani nemusel ani dělat jako pravidelný rošt pod celou plochou, asi by stačilo jen pod místa kde bude trať... a navíc by jsi tím získal lepší přístup i ke SN a sjezdu k němu od spodu panelů... kde asi tak moc místa na výšku nebude a jen zepředu se na zadní koleje bude hůře dostávat.


Tak jsem to rovnou zkusil načrtnout... ještě možná v levém segmentu jedno žebro posunu... ale to už bude drobná úprava.
segmenty-update.jpg
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha

Re: České městečko

Příspěvekod Ivan » čtv 20 črc, 2023 5:33 pm

Hezky načrtnutý rám, mám rád ruční skicy.

Varianta příček od jafobe mi připadá trochu šílená (promiň Jaromíre :mrgreen:)

Udělal bych klasickou konstrukci, určitě s diagonalami. Já měl problém s kroucením a doplnil jsem je dodatečně a bylo po problému. Ovšem, mám jen nízký a lehký rám z překližky.

O tahlech už ostatní psali, také je mám na dvou místech. Jednoduché a funguje bez závad.

Držím palce do stavby, líbí se mi návrh. Hlavně to není předplácané.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: České městečko

Příspěvekod jafobe » čtv 20 črc, 2023 7:05 pm

talien píše:Tak jsem to rovnou zkusil načrtnout... ještě možná v levém segmentu jedno žebro posunu... ale to už bude drobná úprava.

Volba je na Tobě, toto byl jen takový nástřel jak bych to třeba řešil já, ne finální návrh.
Taky bych se pak spíš snažil dělat diagonály pod úhlem 45°, pokud s tím nemáš moc zkušeností a budeš si to dělat sám byť pod odborným dohledem, tak asi bude stačit pro začátek řezání pod 90° a 45°, a zbytečně si to nekomplikovat jinými úhly. i když u Tebe bych se asi nebál že by sis s tím neporadil.
Každopádně taková nabídka od truhláře se neodmítá, a do života se taková zkušenost určitě hodí. ;)

Ivan píše:Varianta příček od jafobe mi připadá trochu šílená (promiň Jaromíre :mrgreen:)

V poho. ;)
Ono každý na to můžeme koukat trochu jinak. A taky záleží na tom kde to bude umístěné, což tady pokud by to bylo na skříňkách napevno, tak může být základní rám jak byl původně kde se do skrytých částí nepoleze zespod nebo budou přístupné jinak (za kulisou,ze předu či z boku...) v takovém případě je mé řešení zbytečné.
Pokud by byl rám na vlastních nohách a skříňky pod ním třeba na kolečkách není pak od věci mít prostor přístupný zespodu, a tam platí že čím větší přístupný otvor tím lepší manipulace při neočekávaných problémech (i na rovném kusu kolejí ve sjezdu do SN může něco spadnout do kolejí a vlak tam vykolejit...), ano jsem trochu pesimista, ale občas se i to hodí... :mrgreen: Pokud by tam byli všude příčky, sice bude rám o něco pevnější, ale bude se tam s čímkoli hůř manipulovat.

Rozhodování co a jak stavět bude stejně na staviteli. :wink:

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: České městečko

Příspěvekod talien » pát 21 črc, 2023 8:34 am

jafobe píše:Taky bych se pak spíš snažil dělat diagonály pod úhlem 45°, pokud s tím nemáš moc zkušeností a budeš si to dělat sám byť pod odborným dohledem, tak asi bude stačit pro začátek řezání pod 90° a 45°, a zbytečně si to nekomplikovat jinými úhly. i když u Tebe bych se asi nebál že by sis s tím neporadil.

Ten úhel 45°by byl samozřejmě fajn, ale to se mi asi nepodaří všude udržet. Poradím se s truhlářem, až bude k dispozici (teď je na dovolené), ale snad to nějak zvládnu, byť s jeho pomocí. Hlavně aby se to už brzy začalo realizovat, než mě opustí odvaha. :D

jafobe píše:Ono každý na to můžeme koukat trochu jinak. A taky záleží na tom kde to bude umístěné, což tady pokud by to bylo na skříňkách napevno, tak může být základní rám jak byl původně kde se do skrytých částí nepoleze zespod nebo budou přístupné jinak (za kulisou,ze předu či z boku...) v takovém případě je mé řešení zbytečné.
Pokud by byl rám na vlastních nohách a skříňky pod ním třeba na kolečkách není pak od věci mít prostor přístupný zespodu, a tam platí že čím větší přístupný otvor tím lepší manipulace při neočekávaných problémech (i na rovném kusu kolejí ve sjezdu do SN může něco spadnout do kolejí a vlak tam vykolejit...), ano jsem trochu pesimista, ale občas se i to hodí... :mrgreen: Pokud by tam byly všude příčky, sice bude rám o něco pevnější, ale bude se tam s čímkoli hůř manipulovat.

Bude to většinu času položeno na stabilních skříňkách, které jsou zády u stěny.
20230721_100156.jpg

Bude tam pojezdový systém, který umožní segmenty po horní desce skříněk posunout až k jejich kraji a tedy pak budou přístupné zespodu. Výška skříněk je necelý metr dvacet, takže by to mělo být relativně "pohodlné". SN bude u vnějšího kraje spodní plochy, takže tam by mělo být možné operovat pohodlně otvory z přední strany. Jde tedy hlavně o zadní klesající a stoupající část trati - dvě rovné průběžné koleje. Nemělo by tam být moc důvodů pro nějaké nehody... ale samozřejmě přístup je potřeba vždy.
IMG_20230721_0001.jpg
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků