MINI dioráma v TT

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

MINI dioráma v TT

Příspěvekod Tomáš » sob 03 bře, 2012 1:39 pm

Dál a dál vymýšlím různé typy na tvorbu krajin.Stále testuji nové postupy.
Nově si tvořím mini diorámka v rozměru 15x20cm.
Nejde mi ani tak o námět,jako o postupy při tvorbě.Bohužel mi to nejde moc fotit,ale něco na ukázku zde.
A)"TUNEL"
http://tauvec.rajce.idnes.cz/DIORAMA#P2230007.jpg
B)"VYSOKÝ NÁSEP"
http://tauvec.rajce.idnes.cz/DIORAMA#P3030027.jpg

Příští týden by mohlo být doděláno tak pak kompletní foto dokument.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod mizl » sob 03 bře, 2012 2:46 pm

Pěkné , pěkné :wink:

Pokud ti o nebude vadit tak i já se přidám s mím malým diorámátkem pro zkušební účely. Není sice hotové ale i přesto.
http://mizl.rajce.idnes.cz/Zkusebni_diorama_2011
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod Radek Strnad » sob 03 bře, 2012 4:38 pm

Tož jo,chlapci.Oba.U toho tunelu bych ten portál trochu vylepšil vybarvením jednotlivých kvádříků do nějaké hnědší barvy,aby to nevypadalo tak betonově,když je to stará žula.I když je žula nová,tak stejně má každý kvádr trošku jiný odstín,podle toho,jak je odštípnutý z masívu.Ty spáry bývají spíš světlejší,než černé-stačí napustit řídkou barvou a zbytek rychle setřít.Dole u paty portálu je barva žuly většinou lehce tmavší-kvůli pronikání vlhkosti.Potom trochu patiny,hlavně v místě,kde vychází kouř z mašin je portál černý.Ale to se dá v pohodě dodělat.Ty jednotlivé kvádry se lépe dělají ještě před osazením portálu,jinak je to pakoška,ale jde to.Nad portálem i po bocích bývá často zábradlí,proti pádu osob(vetšinou rezavé).Ještě kolejnice-tam je dobré si je napatinovat rzí předem.Na suchém místě je rez opravdu rezavá,ve vlhku přechází na hnědočernou nebo i lehce do zelena,jako jemný lišejník.To se dodatečně dělá hůř,ale není-li zbytí,dá se to.Také pražce bych přejel suchým stětcem umazaným od světle okrové barvy nebo i bílé,aby vynikla štruktúra dřeva(štětec fakt skoro suchý).To samé nakonec i s portálem a s prodloužením tunelové trouby tak,aby vystoupily nerovnosti.Jinak se mi to líbí,ale s navrhovanými úpravami(kolegové jistě připojí další)to bude určitě lepší.Zkuste pak dát další fotky a můžeme porovnat rozdíl.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod Tomáš » ned 04 bře, 2012 9:30 am

JJO díky za konstruktivní názor
Tunelový portál bude určitě potřeba dodělat,to je bez debat.Je to "polotovar" od MŽ a barevně to fakt svítí.Chtěl bych odzkoušet olejovou barvu.Takže asi "kaselská hněď" , nebo "umbra pálená" Spáry bílou barvou...tohle si sice zatím moc neumím představit,ale uvidíme,jak to dopadne.
Celkově bych to ještě rád barevně doladil vč. trávy.Naposled jsem trávu napouštěl "kaselskou hnědí" "sienou přírodní" a "neapolská žluť". S tímto bych si rád ještě pohrál.Zákoutí s velkou vlhkostí víc zelenožlutá.S patinováním a barevným dolaďováním se dá experimentovat dle libosti.
Co se týče kolejí a celého kolejového svršku.Do této doby jsem používal pouze a jen betonové pražce Tillig.Ty jsem následně patinoval pomocí pigmentů "rez a prach",celý jsem to pak jemně šplíchl matným lakem.
http://tauvec.rajce.idnes.cz/Patina_koleji#P5090039.JPG
Následovalo nalepení podloží na podložku a až potom jsem protahoval pruty.Nikdy nepoužívám brunýrované.Boky prutů vč.patek natírám jemně "rzí agama" potom velmi jemně pigment "rez tmavá"..Nelíbí se mi když je ta rez moc zářivá..světlá..Co jsem měl možnost vypozorovat,tak světle rezavé kolejnice jsou pouze po dešti a to jen max pár hodin,než voda oschne.To se týká i kanálových vpustí.Štěrk pak napouštím "umbrou pálenou"
Nyní experimentuji s dřevěnými pražci.A to je trochu problém.Nevím,dnes už moc tratí na dřevě není,tak není s čím porovnávat,ale nevzpomínám si že by byly pražce černý jak bota.Spíš bych to viděl do hněda až světle hněda, s tím,že vrchní strana byla špinavá od oleje a nafty.Metoda suchého štětce za použití bílé barvy,tomu sice pomůže,ale pražce sou pak šedivý a vypadají jako plesnivý.Prostě nemůžu si pomoct,ale udělat věrohodný dřevěný pražec je kumšt.Pokud máte někdo nějaké triky sem s nimi.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod Ferda » ned 04 bře, 2012 9:48 am

Tady je odpověď na to, jak mohou vypadat dřevěné pražce. V zásadě od špinavé bílé přez šedou, hnědou až k zelené.
Obrázek

Další fotky pak třeba tady:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Fofros_- ... 122545.jpg

Všimni promaštěné pražce pod stoličkami jazyků. Tam to k černé nemá daleko:

Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod radekkrupka » ned 04 bře, 2012 5:10 pm

Pražce mají mnohdy barvu podle toho, jak jsou staré, čím jsou impregnované a v jakém prostředí jsou. Mohou být až černošedé ale i světlé.

Co se týká diorámatu s tunelem - drobné připomínky:

- klasika - štěrkové lože. Vypadá jak někde na úzké! Zbytečně široké a přitom rozpláclé, bez tvaru. Lože má přesně daný tvar, kdy je nahoře v podstatě vodorovné a pražce jsou zapuštěny v něm. Pak nějakého 0,5 vně konců pražců je lom a sklon cca 1:1. Výška nějakých 50-60 cm a pak je pláň (tráva). Štěrk mi navíc přijde moc jemný a zrna příliš kulatá. Doporučuju Poláka...

- statika - celkm nic proti až na to, že to vypadá jako dobře pěstěný trávník, přičemž na svahu nad portálem bude spíš sušší a flekatý. Co mi ale vadí, je to jak stébla řaší z římsy. Tam bych příště lepidlo nedával...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 8:16 pm

Já se taky hlásím o tvrdou kritiku :cry: .... prosím, prosím
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod Tomáš » ned 04 bře, 2012 8:45 pm

radekkrupka píše:Pražce mají mnohdy barvu podle toho, jak jsou staré, čím jsou impregnované a v jakém prostředí jsou. Mohou být až černošedé ale i světlé.

Co se týká diorámatu s tunelem - drobné připomínky:

- klasika - štěrkové lože. Vypadá jak někde na úzké! Zbytečně široké a přitom rozpláclé, bez tvaru. Lože má přesně daný tvar, kdy je nahoře v podstatě vodorovné a pražce jsou zapuštěny v něm. Pak nějakého 0,5 vně konců pražců je lom a sklon cca 1:1. Výška nějakých 50-60 cm a pak je pláň (tráva). Štěrk mi navíc přijde moc jemný a zrna příliš kulatá. Doporučuju Poláka...

- statika - celkm nic proti až na to, že to vypadá jako dobře pěstěný trávník, přičemž na svahu nad portálem bude spíš sušší a flekatý. Co mi ale vadí, je to jak stébla řaší z římsy. Tam bych příště lepidlo nedával...


ono to fakt bude možná tím focením,protože minule už toto bylo řečeno a já se to snažil opravit.Lože má max 35mm celkové šíře a na výšku 3mm..je to děláno dle 30mm pěnovky pod sádroš.Jo a štěrk je polák..zbytek co používají kluci na modulovce.to,že je světlej to je pravda...
:lol: :lol: mě se právě víc líbí,když je tráva pěkně hustá a udržovaná..proč by se nad portálem nemohla obdělávat :mrgreen: ...krávy by padaly rovnou na koleje :lol: :lol: :lol:
To,že to na římse dost trčí je pravda,ale to se vlivem větru..(chmatáním dětí) spraví
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod Tomáš » ned 04 bře, 2012 9:03 pm

mizl píše:Já se taky hlásím o tvrdou kritiku :cry: .... prosím, prosím


Já myslím,že se to povedlo.Osobně bych doporučoval podklad natřít na černo (pod hlínou) stává se pak že bílá a zvlášť polyš prosvítá.Štěrk vypadal dost neurovnaně,ale nakonec se to spravilo..mimo jiné co to je za štěrk...drny jsou statika,nebo foliáž? pokud drny tak super...
Zbytek už je věc v kusu,mě se např.líbí víc zelené odstíny,ale tohle je asi časné jaro.Já si tam taky dodávám vždy,nějakou vyšší vegetaci (keřovou z lišejníků) někomu se to nelíbí.Já oponuji tím,že nežijem ve stepi.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod radekkrupka » ned 04 bře, 2012 9:15 pm

mizl píše:Já se taky hlásím o tvrdou kritiku :cry: .... prosím, prosím

Není to zlé. Nicméně - co má dioráma představovat? Na mě to působí, jako nepoužívaná nebo zrušená vlečka. Té vegetace v kolejích už se mi zdá na trať přespříliš. I když ano - i takové se u nás vyskytují. Ale s těma drnama bych trochu šetřil.

Co je na první pohled bijící do očí, jsou koleje. Taková rumařina a koleje jak psí kulky - jenom se blyští! Na kolejišti budiž, ale na dioramatu, které je vnímáno trochu z jiné vzdálenosti celkem podstatná věc.

Proti Tomášovi o poznání lepší kolejové lože - jak frakcí, tak tvarem. Zejména ta plastičnost! Na druhou stranu - příkop ve svahu se nedělá tak, že jeho jednu stranu tvoří štěrkové lože - nýbrž (!) příkop je pod úrovní štěrkového lože, které chrání proti účinkům vody. Lože musí být nad vodou!

Svah nad tratí mi přijde zatím nedokončený? Chtělo by to něčím ozvláštnit a dodat třetí rozměr. Nějaký sklonovník, rychlostník, keř, telegrafní sloup, ...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 9:19 pm

Tomáš píše:
mizl píše:Já se taky hlásím o tvrdou kritiku :cry: .... prosím, prosím


Já myslím,že se to povedlo.Osobně bych doporučoval podklad natřít na černo (pod hlínou) stává se pak že bílá a zvlášť polyš prosvítá.Štěrk vypadal dost neurovnaně,ale nakonec se to spravilo..mimo jiné co to je za štěrk...drny jsou statika,nebo foliáž? pokud drny tak super...
Zbytek už je věc v kusu,mě se např.líbí víc zelené odstíny,ale tohle je asi časné jaro.Já si tam taky dodávám vždy,nějakou vyšší vegetaci (keřovou z lišejníků) někomu se to nelíbí.Já oponuji tím,že nežijem ve stepi.


Štěrk je od Poláka Štěrk tmavý k.č. 5402. Drny na štěrkovém podloží jsou statická tráva 2mm zasazený do kapky lepidla. Použil jsem pro kapky injekční jehlu průměr 0,8mm. V kolejích jsem použil 1mm té zelené. Jinak je použitá i tráva 4,5mm na svahu.

Ano s keři taktéž počítám, ještě nějaký ten stromek a patinace kolejových prutů. Diorámátko je určeno jako zkušební a pro focení. Rozměry jsou 18x12,5 cm.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 9:33 pm

radekkrupka píše: Na mě to působí, jako nepoužívaná nebo zrušená vlečka. Té vegetace v kolejích už se mi zdá na trať přespříliš. I když ano - i takové se u nás vyskytují. Ale s těma drnama bych trochu šetřil.


Původně jsem chtěl ztvárnit zapomenutou lokální trať, ale nějak se mi vymklo kontrole, právě s těmi drny. Je fakt, že mi to taky přijde už přehnané.

radekkrupka píše:Co je na první pohled bijící do očí, jsou koleje. Taková rumařina a koleje jak psí kulky - jenom se blyští! Na kolejišti budiž, ale na dioramatu, které je vnímáno trochu z jiné vzdálenosti celkem podstatná věc.


Koleje musím ještě napatinovat. myslel jsem natřít je nejprv sienou pálénou a potom zaprášit tmavou rzí od AGAMY. na pražce bych použil světlou zem od MK a přetřel bych to i s těmi drny.

radekkrupka píše:Proti Tomášovi o poznání lepší kolejové lože - jak frakcí, tak tvarem. Zejména ta plastičnost! Na druhou stranu - příkop ve svahu se nedělá tak, že jeho jednu stranu tvoří štěrkové lože - nýbrž (!) příkop je pod úrovní štěrkového lože, které chrání proti účinkům vody. Lože musí být nad vodou!


To jsem nevychytal. To je fakt. Mě to taky přišlo takové divné, ale pořád sem nevěděl čím to je.

radekkrupka píše:Svah nad tratí mi přijde zatím nedokončený? Chtělo by to něčím ozvláštnit a dodat třetí rozměr. Nějaký sklonovník, rychlostník, keř, telegrafní sloup, ...


Na svahu plánuji malý začátek lesíku s loukou. Ovšem to není ještě jisté.


Děkuji za kritiku. Je to moje první dioráma které jsem si postavil, abych si vyzkoušel techniku na statiku. Určitě je co zlepšovat a jak by řekl klasik "učit se, učit se".

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod radekkrupka » ned 04 bře, 2012 9:48 pm

Ač ze sebe rozhodně nemíním dělat mistra-světa-amoleta (protože jím nejsem), mrkni na příkop, když se udělá hlubší:

http://rak.grasski.net/rak-tt/diorama/diorama.htm

Takhle nějak skutečný příkop vypadá...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod mizl » ned 04 bře, 2012 9:57 pm

radekkrupka píše:Ač ze sebe rozhodně nemíním dělat mistra-světa-amoleta (protože jím nejsem), mrkni na příkop, když se udělá hlubší:

http://rak.grasski.net/rak-tt/diorama/diorama.htm

Takhle nějak skutečný příkop vypadá...


Díky za typ. určitě si příště dám pozor. Budu muset chodit častěji podél trati :twisted:

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: MINI dioráma v TT

Příspěvekod Tomáš » pon 05 bře, 2012 8:38 am

Trochu jsem na tom ráno zapracoval.
1) fotky jsou dost mizerný :| něco dělám blbě,asi to nasvětlování...nejde mi to kloudně vyfotit
2) je to ještě dost mokrý,tak se to leskne
3) tunelový portál není dodělán
od této fotky dál
http://tauvec.rajce.idnes.cz/DIORAMA#P3050031.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků