Rotunda

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Rotunda

Příspěvekod male zvire » sob 06 srp, 2011 7:24 pm

Ahoj,
po čtvrt roce co se mi ve skříni válela stavebnice rotundy od Auhagenu jsem si konečně našel čas a začal jsem s výrobou. No a ani jsem pořádně nezačal a hned jsem narazil na "problém": koleje v budově končí volně bez jakékoliv zábrany (rotundu stavím bez toho příšerného systému zavírání dveří), takže až tam poprvé vjedu s mašinkou tak s ní určitě přejedu konec kolejí a budu jí moc tahat ven ručně. Proto se chci zeptat jestli to už někdo řešil a pokud vyřešil, tak jak? Já se snažím vymyslet nějaké funkční a přitom co nejméně nápadné řešení, ale zatím nic.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod MirekTT » sob 06 srp, 2011 8:25 pm

Na tom není nic moc k řešení. Dej tam jakože ty betonové šturcy, co jsou normálně na kusých kolejích, třeba ze styroduru. A jestli neplánuješ pohledy dovnitř, tak tam přilep ten zavírací kus ze stavebnice. Ve velkých rotundách (alespoň co si pamatuju z Břeclavi) byly tuším jen návarky na kolejnicích. Ale s tímhle bych se nijak zvlášť netrápil.
Horší to budeš mít s otvíráním vrat. Jedno křídlo se musí zavírat jako první a druhé zase otevírat jako první, jinak se ti budou potkávat na přesazích.
To origo ovládání zase nebylo tak úplně špatné. Na tu nouzovku to docela fachčilo.
Nejdál v tomhle myslím došel lokopin, tak k němu mrkni na web.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod male zvire » ned 07 srp, 2011 5:33 pm

Díky za odpověď. Čumenda dovnitř bude, kdyby ne, tak tam vrazím první věc co mi přijde pod ruku a neptám se :D Právě že jsem chtěl aby to k něčemu aspoň trochu vypadalo, ale na fóru jsem našel tuhle fotku (tímto se autorovi omlouvám za zneužití jeho fotky):
Obrázek
Což se mi docela líbí, takže to asi dopadne jak jsi psal - betonový šturc. Ještě jsem uvažoval nad tím, vyříznout do kolejnice "V" a cca 3mm ohnout nahoru, ale nejsem si jist tím, jestli by to mašinku spolehlivě zastavilo nebo jí to vykolejilo...
Otevírání dveří už mám čistě teoreticky vymyšlené, až bude rotunda v takovém stavu že bude možné převést teorii do praxe tak se uvidí jestli byla myšlenka správná.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod MirekTT » ned 07 srp, 2011 7:19 pm

male zvire píše:jsem uvažoval nad tím, vyříznout do kolejnice "V" a cca 3mm ohnout nahoru, ale nejsem si jist tím, jestli by to mašinku spolehlivě zastavilo nebo jí to vykolejilo...

Zastaví ji to vždy, ale asi oláme nárazníky, hadice, pluh......

Taky bacha na spřáhlo, ten šturc by měl mít na spřáhlo "šachtu".
Co koncák na vypínání proudu z kolejí? Optický, mechanický.....
Každopádně je předpoklad, že se do rotundy bude zajíždět pomalu, takže asi větší poškození by nehrozily.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod male zvire » pon 08 srp, 2011 11:12 am

Ještě že jsem se zeptal. To olámání nárazníků a hadic mě vůbec nenapadlo a přišel bych na to asi až bych očesal první mašinku. Takže to nakonec "vyhraje" betonový šturc s dírou na spřáhlo (ta díra mě taky vůbec nenapadla... :roll: )
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod Vladimír_B » pon 08 srp, 2011 12:49 pm

Ahoj, zatím tu probíráte "hardwarové" řešení, nepřemýšlel jsi nad nějakým "softwarovým"? Používáš analog nebo DCC? Kdyby si používal analog, tak bych ti poradil takovou strašně složitou fintu - použít diodu :lol: a v DCC máte nějaké zastavení na červenou - funkce ABC, nebo jak se to zove (DCC nedělam)... :wink:
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Rotunda

Příspěvekod MirekTT » pon 08 srp, 2011 3:03 pm

Vladimír má pravdu a je to vlastně nejjednoduší řešení. Prostě udělat odstavnou kolej v rotundě jako izolovaný úsek. Pro analog s diodou je to jednoduché. Pro digitál nevím, to ABC je zpomalovací zastavení, ne náhlé. Fungovat na digi bude i izolovaný úsek, ale bude možná občas zlobit zapamatovat si zapnutej směr jízdy na ovladači, protože u točny se bude pořád míchat směr jízdy a otočená lokomotiva nehledě na nutnost u digi řízení mít točnu napájenou přes modul vratné smyčky. S tím zase určitě nejlíp poradí lokopin.

U rotundy doporučuju sundávací střechu kvůli čištění kolejí, aby parkované lokomotivy sjížděly z napájené koleje na izolovaný úsek v rotundě zcela i poslední sběrnou nápravou.

Ale to už jsou takové všeobecně známé rady.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod male zvire » pon 08 srp, 2011 3:25 pm

Vladimír & Mirek: v podstatě s Vámi souhlasím... nevím, možná mám úchylně přehnané nároky nebo mi jenom nedochází souvislosti, ale:
Nějaký koncák co zastaví mašinu před koncem kolejí by byl ideální, ale po opětovném zapnutí proudu by se mašina rozjela dál a stejně by vyjela (uvažuji DCC). Já bych nejraději nějaké totálně blbovzorné řešení, které by nedovolilo pokračovat v jízdě ani kdybych se sebevíc snažil. Moje představa je asi taková, že by existoval nějaký dekodér, který by pomocí koncáku mašinu natvrdo zastavil, změnil směr jízdy, informaci o změně směru a zastavení předal do PC/ovladače a dovolil pouze rozjezd směrem ven z rotundy. Je sice pravda že by 99% času byl zbytečný, ale co když někdy budu mašinky řídit pod vlivem... 8)
Jenže tohle udělátko je reálné asi tak, jako že pozítří poletím na dovolenou na Mars.

Střechu plánuju demontovatelnou jenom z 1/2 a to tu zadní část. To na čištění snad stačí.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod michal.kubista » pon 08 srp, 2011 5:57 pm

Tak si udělej ovládání v rotundě analogové. Tam tvůj požadavek s koncákem a možností odjet jen jedním směrem je snadno realizovatelný tak, že s koncákem dáč paralelně diodu a odjez je možný. DCC dekodéry na analogu fungujou. Jo a přechod z analogu na digitál uděláš stejným zařízením, jako je modul pro vratnou smyčku, jen na místo přepólování to zapojíš jako přepínač ovládacího napětí (signálu) v přechodovém úseku.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Rotunda

Příspěvekod male zvire » úte 09 srp, 2011 10:13 am

Pokud se ale nepletu, tak to potom nebudu moc lokomotivy v rotundě ovládat z PC...?! To se mi zrovna nelíbí... :(
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod fulda » úte 09 srp, 2011 10:55 am

Můžeš si tam dát generátor stop signálu, nebo podle toho jaké máš dekodéry, tak si udělat zastavovadlo na RailCom, možností je spousta.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rotunda

Příspěvekod mpinta » úte 09 srp, 2011 11:43 am

Protože tu párkrát padlo moje jméno, trochu se k tomu vyjádřím.
Nejprve hardware... Jako zarážedlo by tam mělo být něco, do čeho se opřou nárazníky lokomotivy. Jako v reálu. Že tam musí být prostor na spřáhlo, je už asi jasné. Původní zavírací mechanizmus to splňuje a já ho tam také nechal. Rychlost tady je malá, a i když tam někdy vjíždím rychleji, kvůli zavírání vrat, nikdy jsem nic nepoškodil. Používám nepatrně upravený mechanizmus zavírání, ale jde to pochopitelně udělat mnoha dalšími způsoby, včetně třeba serv.
V ovládání z TC vás asi zklamu, v depu počítám výhradně "růčo". Vedly mne k tomu dva důvody. Finanční, neboť každá indikace, blok atd. spotřebuje jeden DO a jeden vstup DZH. To by nebylo ještě tak hrozné, ale točna, ovládaná zcela digitálně, se zatím nevyrábí, a bylo by to jen spousta dalšího bádání a peněz na ovládací komponenty, a to nemluvím o softwaru TC Gold. Druhý důvod je v tom, že si také chci někde "zajezdit na ruku". Takže před točnou mám poslední blok TC a dál už "růčo". Jediné, co je obsloužené elektronikou, je most točny přes LK100.
Samozřejmě, že lze nasadit plné ovládání TC. Bloky umožňují nejen snížit rychlost, ale i tvrdě zastavit (jen ty setrvačníky neumí vypnout), takže nějaké bourání do šturcu lze vyloučit nebo aspoň značně omezit. A pokud bude k dispozici i digi točna, umožňuje TC "Gold" i tento komfort. Ale tady je prostě zatím trochu hluché místo, i když také spousta prostoru pro všechny badatele. Na tohle téma jsem s několika kolegy komunikoval, našel i pár linků zahraničních, přesto nevím zatím o nikom, kdo by to v ČR dotáhl do konce.
Suma sumárum, já do toho zatím nejdu a jediné, o čem uvažuju, je indikace v rotundě, která je jednoduchá a nepříliš finančně náročná. Každé stání je prostě jeden blok TC, a pak je krásně vidět obsazení jednotlivých stání lokomotivami. Rovněž všechny známé triky, jako brzdění, zastavení atd. jdou běžně použít. Nutno ovšem podotknout, že vezmu-li do ruky ovladač, stejně to všechno "přebiju". Jdou však použít i další fígle, jako je tvrdé odpojení napětí do kolejí, které se opětovně zapne až třeba nějakým tlačítkem v TC. Prostě možností je mnoho, jde jen o to, aby poměr cena-výkon byl na požadované úrovni.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Rotunda

Příspěvekod j p » sob 24 zář, 2011 12:08 pm

male zvire píše:Pokud se ale nepletu, tak to potom nebudu moc lokomotivy v rotundě ovládat z PC...?! To se mi zrovna nelíbí... :(


Proc ne? Nechapu.
Dokonce kompletni analogove kolejiste lze ovladat z PC. Kdyz to bylo mozne realizovat v davnych dobach s 8-bitovym pocitacem Sinclair ZX Spectrum, tak to je samozrejme mozne i dnes. Jediny rozdil mezi rucnim a PC analogem je v tom, ze misto prepinacu a tlacitek budou relatka nebo klopne obvody ovladana z PC.
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: Rotunda

Příspěvekod Mcx » ned 04 pro, 2011 8:59 am

hm... tedy do rotundy žádné zarážedlo, tam jsou jen "zarážky" na kolejnicích, za kolejemi musí být prostor pro dopravu materiálu rotundou, rotundu už na didgitálu provozuji x let nemám tam dodnes na konci kolejí nic, kolejnice jsou zapuštěné, tak loko na konci najede okolkem na "beton" a prozatím to vždy stačilo, a že těch "strojvedoucích" co vjíždělo do rotundy už byla řada
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Rotunda

Příspěvekod Mcx » ned 04 pro, 2011 9:01 am

Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků