Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Pája » úte 27 dub, 2010 5:49 pm

Nejsem odborník,ale celkový pohled je super.
Drobný postřeh:štěrk dle zbarvení je velmi starý,ale s podivem v něm nemáš ani jeden trs trávy.Dej sem tam malý drn,i mezi koleje a když se ti bude zdát dlouhý,tak ho zkrať např.holícím strojkem.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 28 dub, 2010 6:35 am

Nádherně jsi udělal ty patníky - super, škoda že jsi jaksi pozapoměl udělat to samé s opěrnými bloky telegr. sloupů a samotnou konstrukcí propustku - to určitě ještě dodělej, stejně tak napatinuj sloupy samotné.

Trsy co ve štěrku chybí ti už zmínili, já přidávám že mi ten štěrk působí jednolitě - tedy osobně bych plochým "suchým" štětcem bílou a neopol. žlutí přejel zlehka přes hrany celé štěrk lože včetně pražců, pak ještě semo tamo napustil stopy šmíru do pražců. Silnicí bych se už nezabýval - až podle finálního celkového vzhledu dioramatu, je OK.

V příkopu kde je propustek se drží vlhkost - proto ztmav jeho dno plus stěny, určitě tam je díky té vlhkosti i mech a plíseň...

Na polní cestě jsou prohlubně, kde se ta vlhkost též drží o něco déle - takže opět sem tam tmavší skvrnka neuškodí, dtto pod keři, vyššími trsy trávy atp. To vše stačí dělat hnědočernou vodovkou - naředit a ze špičky štětce nechat natéct tam kam je třeba.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod radekkrupka » pon 03 kvě, 2010 9:22 pm

Petr Zatrepalek píše:Trsy co ve štěrku chybí ti už zmínili, já přidávám že mi ten štěrk působí jednolitě - tedy osobně bych plochým "suchým" štětcem bílou a neopol. žlutí přejel zlehka přes hrany celé štěrk lože včetně pražců, pak ještě semo tamo napustil stopy šmíru do pražců. Silnicí bych se už nezabýval - až podle finálního celkového vzhledu dioramatu, je OK.

Rád se přiučím! Ostatní věci, které jsi zmínil ještě dodělám. Ale chci se zeptat na ten suchý štetec s bílou/žlutou. Tím myslíš dry brush? Jakého efektu mám dosáhnout a v jakém směru bys radil štětec vodit? Pokud to chápu správně, mám tahat ve směru koleje, tj kolmo na pražce vně i uvnitř koleje, abych zvýraznil hrany pražců? A ještě se chci zeptat na ty vodovky... tím myslíš klasické "školní" vodovky, se kteráma jsem maloval ve škole? :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 kvě, 2010 7:23 am

radekkrupka píše:
Petr Zatrepalek píše:Trsy co ve štěrku chybí ti už zmínili, já přidávám že mi ten štěrk působí jednolitě - tedy osobně bych plochým "suchým" štětcem bílou a neopol. žlutí přejel zlehka přes hrany celé štěrk lože včetně pražců, pak ještě semo tamo napustil stopy šmíru do pražců. Silnicí bych se už nezabýval - až podle finálního celkového vzhledu dioramatu, je OK.

Rád se přiučím! Ostatní věci, které jsi zmínil ještě dodělám. Ale chci se zeptat na ten suchý štetec s bílou/žlutou. Tím myslíš dry brush? Jakého efektu mám dosáhnout a v jakém směru bys radil štětec vodit? Pokud to chápu správně, mám tahat ve směru koleje, tj kolmo na pražce vně i uvnitř koleje, abych zvýraznil hrany pražců? A ještě se chci zeptat na ty vodovky... tím myslíš klasické "školní" vodovky, se kteráma jsem maloval ve škole? :)


Dry brush = suchý štětec. Tahy štětcem v jakémkoliv směru aby se ti povedlo zvýraznit hrany/vystouplé části. Nejen pražce (tam neapol. žlutí, ne bílou) a le i štěrkové lože - neap. žlut a pak bílá (lehce). Zvvýrazníš hrany šutrů, tak je tomu i v reálu že to štěrkové lože má vidět světlejší hrany jednotlivých šutrů.

Vodovky - ano, stačí klidně i ty nejlevnější školní, jen je potřeba namíchat vhodnou černohnědou a černošedou!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod alf » úte 04 kvě, 2010 1:57 pm

Mooc pěkné! :D
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod radekkrupka » sob 14 srp, 2010 6:52 pm

Po rozvaze jsem dodělal několik věcí na diorámatu. Po pohromě s nepovedeným lakem jsem znovu natřel a napatinoval silnici a propustek. Na zbytku krajiny to není nijak zvlášť viditelné.

Co je nového? Telegrafní sloupy dostaly patinu a plazí se po nich "zelený blázen". Na trati jsem dodělal rychlostník a přejezd je označený křížem. Celé dioráma jsem taky dal do překližkového rámu. Byla to trochu fuška, chytit tvar terénu. Po pár nezdařených pokusem jsem nakonec víceméně uspěl. Vypadá to určitě líp, i když to není 100%. Koleje jsou také napájené, takže až budu fotit mašiny, budou i svítit :)

Za sebe považuju dílo za dokončené... jsem s dílem spokojený. Je mi jasné, že najdete spoustu nedostatků, některé jste mi psali a na několika jsem se pokusil i zapracovat. Něco se povedlo, něco ne. Tak co vy na to?

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod milan ferdián » sob 14 srp, 2010 8:14 pm

Bez komentáře :mrgreen: Prostě paráda. :wink:Už se těším na tvé kolejiště,jestli bude takto zpracované.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 15 srp, 2010 8:07 am

Bohužel pár připomínek se najde - za prvé, moc ti svítí oproti okolní patině ty bílé značky (resp. jejich zadní strana). Za druhé - ty telef sloupy se mi jeví jako pololesklé, jestli tomu tak je, určitě to natři matným lakem! Za třetí - popínavka na telef. sloupech bohužel vypadá jako maskovaný kabel polního telefonu, raděj použij pracnější metodu - štráfek lepidla natřený štětcem a do něj nasypej jemný purex nebo jinou vhodnou molitan. drt - pak to dotáhni vhodnou olej barvou (mech).

Za třetí - příště raděj použíj na rám slabší překližku, tohle je hodně silný rám na tak malou dioramu. to zjistíš konec konců sám při focení a pozdějším prohlížení fotek...

Za čtvté - chtělo by to natáhnout pár spadlých drátů na ty telef. sloupy pro větší věrnost (silon vlasec 0.1 pro muškaření, rezaté barvy).

Jsou to malichernosti, celkový dojem z 1 metru na první pohled - 1*, a o tom to hlavně je!! Digitál je holt svinstvo....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod radekkrupka » ned 15 srp, 2010 7:35 pm

Petr Zatrepalek píše:Bohužel pár připomínek se najde - za prvé, moc ti svítí oproti okolní patině ty bílé značky (resp. jejich zadní strana). Za druhé - ty telef sloupy se mi jeví jako pololesklé, jestli tomu tak je, určitě to natři matným lakem! Za třetí - popínavka na telef. sloupech bohužel vypadá jako maskovaný kabel polního telefonu, raděj použij pracnější metodu - štráfek lepidla natřený štětcem a do něj nasypej jemný purex nebo jinou vhodnou molitan. drt - pak to dotáhni vhodnou olej barvou (mech).

Za třetí - příště raděj použíj na rám slabší překližku, tohle je hodně silný rám na tak malou dioramu. to zjistíš konec konců sám při focení a pozdějším prohlížení fotek...

Za čtvté - chtělo by to natáhnout pár spadlých drátů na ty telef. sloupy pro větší věrnost (silon vlasec 0.1 pro muškaření, rezaté barvy).

Jsou to malichernosti, celkový dojem z 1 metru na první pohled - 1*, a o tom to hlavně je!! Digitál je holt svinstvo....

Když on ten digitál z toho vždycky udělá něco trochu jiného. Ve skutečnosti ty značky jsou daleko míň výrazné. Na živo vypadají (alespoň pro mě) tak akorát... Uznávám, že ta popínavka vypadá divně. Je to hnědá nit obalená v lepidle a protažená molitanovou drtí. Viděl jsem někoho to použít a vypadalo to dobře. Ale mohlo to být v H0 a v jiném měřítku to má jiný efekt. To je asi problém, v Nku by to vypadalo jak příšera z hlubin :) Radu beru a ponechám si ji někdy na příště...

Ad rám - je to překližka 9 mm (stavěl jsem z ní kolejiště), můj dojem ohledně tloušťky je podobný. Vadí to spíš při detailních fotkách. No co se dá dělat no... zase příště :)

Ad sloupy - stala se mi nepříjemnost, že jsem použil nevhodně lak (viz jiné vlákno). Na silnici to vypadalo tragicky, na zbytku to není tak znát. Silnici jsem předělal, ale u sloupů bych asi udělal víc škody než užitku. Já jsem se na to díval, a sloupy jsou v reálu taky takové všelijaké, protože jsou impregnované nějakým asfaltovým svinstvem, které z nich v horku vytéká a taky se to místy leskne... neříkám že to byl záměr, opět foťák odhalí všechny chybky no :( Časem se možná odhodlám a stříknu to bezbarvým lakem a pak by to mohlo zmatnit.

Ad zbytky drátů - zkoušel jsem to. Nepoužil jsem tedy vlasec ale nějaký tenoučký (doslova) měděný drátek. Ale vypadalo to tak nějak divně. Upřímně řečeno, tyhle tenoučké prvky když přepočítáš v měřítku 1:120 tak se dostaneš na nereálné hodnoty. Proto si myslím, že raději nedělat. Dráty, které by vypadaly dobře jsem alespoň v Téčku neviděl...

Díky za rady i za tu jedničku z metru :) Je to závazek do budoucna...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 srp, 2010 11:30 am

K těm drátům - tohle je vždy diskutabilní, pokud přepočteš reálný průměr na modelovou velikost, nemohl by jsi de facto mít ani madla na mašině... Průměr "0,001-0,1 mm" dostaneš vytržením vhodného vlákna z jemné sítotiskové sítky nebo vytažením tenké plast nitě po nahřátí kousku plastikové tyčinky nebo příp. kofix. svíčky či vinylu nad plamenem... Problém s rizikem poškození při pozdější manipulaci s dioramátkem ale zůstává....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod radekkrupka » úte 12 říj, 2010 5:18 am

Jak jsem psal, dioráma mělo a také bude sloužit pro focení modelů. Dlouho jsem laboroval s focením, až jsem na to přišel. Chce to jednoznačně pozadí :) Tady pár ukázek, co dokáže vytištěná fotka za modelem. Panoramatické pozadí je z http://www.trainmania.info, díky Michalovi za tyto skvělé fotky!

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 12 říj, 2010 9:41 am

Jedním slovem NÁDHERA,jen jsem u té fotky s parničkou dostal chuť na volské oko :lol: To je efekt foťáku nebo je to tak i ve skutečnosti?Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 12 říj, 2010 2:03 pm

A vooo tooom to je! Prostě paráda, a tak to má být!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 12 říj, 2010 4:07 pm

A já nejprve podle fotek, cos dal na FB, myslel, že je to focené v reálné přírodě! Tos me tědy dostal :-)
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod Tomáš » stř 10 lis, 2010 8:18 pm

Nebude další diorámko věnované příhradovému mostu? :wink: ....na to bych se celkem těšil...
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

PředchozíDalší

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků