Jedno nové Hradlo....

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jedno nové Hradlo....

Příspěvekod StaraPakna » pát 15 led, 2010 4:43 pm

Tak se taky pochlubím a zároveň se zeptám, až olejovky zaschnou používá se matný lak, tamya nebo mr.Surfacer a lakuji celou stavbu?
Jak se vám líbí páni odbornícï můj tedy náš první pokus??
Děkuji mistru Houmrovi a Mistru Shimmimu za nápady z jejich stránek. :wink:


http:/ /starapakna.rajce.idnes.cz/masinky_stavby_aj/

Ke shlédnutí mezera mezi lomítky fuč!
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod kecu.p » pát 15 led, 2010 9:49 pm

Stavědlo super, jen ta střecha ... nebyla by hezčí černá či červená?? Nevím zda u nás stavědla měla bílou střechu??? Ještě trochu začoudit od komínu a může do světa ... ehm, do kolejiště :-) Ale na první počin super :-)
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Příspěvekod StaraPakna » sob 16 led, 2010 7:46 am

Musím pokoupit nějakou červenou a nějaký špíny (patinátory) ale mám z něj fakt radost 8) Moc děkuji.
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod mlha » sob 16 led, 2010 8:21 am

U nás se používala i betonová krytina,šedá barva by odpovídala,přidal bych jenom trochu mechu na tašky
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod StaraPakna » sob 16 led, 2010 8:26 am

A takhle se dá blbnout bez kolejiště..... zřejmně hradlař přitápěl i něčím jiným než deputátním uhlím. Autorem je synátor :)
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 16 led, 2010 11:32 am

Na první pokus dobrý, jinak příště bych na tvém místě barevně odlišit cihly (sem tam jiný odstín), tu střechu příště určitě červenou nebo jiný přirozenější odstín - tedy pokud nebyla cílem perníková chaloupka :D Co se mi ale naprosto nelíbí (nechci použít silnější výraz...) - ta šedá barva na spodku střechy (podhled) - tohle určitě dej do barvy dřeva (nebo si dej tu práci a naznač tam pomocí kousků dýhy podbití z prken...

Zpátky k dotazu na laky - až to zaschne můžeš de facto použít jakýkoliv a nastříkat ho, pokud počítáš že domek budeš brát často do ruky, tak doporučuji matný Gunze lak. Bohužel jsi ale udělal už zasklení oken, takto to budeš muset vymaskovat. Pokud lak nebudeš stříkat, musíš použít akryl lak - jinak si ty olejovky při natířání syntetikou rozmažeš, u gunze laku spolehlivě odstraníš!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod StaraPakna » sob 16 led, 2010 1:50 pm

Petr Zatrepalek píše:Na první pokus dobrý, jinak příště bych na tvém místě barevně odlišit cihly (sem tam jiný odstín), tu střechu příště určitě červenou nebo jiný přirozenější odstín - tedy pokud nebyla cílem perníková chaloupka :D Co se mi ale naprosto nelíbí (nechci použít silnější výraz...) - ta šedá barva na spodku střechy (podhled) - tohle určitě dej do barvy dřeva (nebo si dej tu práci a naznač tam pomocí kousků dýhy podbití z prken...

Zpátky k dotazu na laky - až to zaschne můžeš de facto použít jakýkoliv a nastříkat ho, pokud počítáš že domek budeš brát často do ruky, tak doporučuji matný Gunze lak. Bohužel jsi ale udělal už zasklení oken, takto to budeš muset vymaskovat. Pokud lak nebudeš stříkat, musíš použít akryl lak - jinak si ty olejovky při natířání syntetikou rozmažeš, u gunze laku spolehlivě odstraníš!


Děkuji ó velký guru vylepším se.... takovéhle věci se muší dokoupit bo nenisů doma :)
Moc Petře děkuji za rady a tipy určitě dodělám, ta krytina je starý typ (břidlice nebo spíše došky to mají být) proto ta hnědá barva, mech by to mohl vylepšit nu popřemýšlím.
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 16 led, 2010 4:31 pm

No spíš pak tedy zkus o něco více odlišit od té střechy barvu těch šutrů dole/podezdívky - takhle to podle fotek vypadá jako stejná barva. Zkusil bych ty šutry napustit hodně naředěnou umbrou (filtr), přes ní pak paynovou šedí (napustit spáry), pak drybrush (suchý štětec) bílou přes hrany šutrů, nakonec ještě trochu payn. šedi do spár a sem tam mech...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod StaraPakna » ned 17 led, 2010 5:37 am

Petr Zatrepalek píše:No spíš pak tedy zkus o něco více odlišit od té střechy barvu těch šutrů dole/podezdívky - takhle to podle fotek vypadá jako stejná barva. Zkusil bych ty šutry napustit hodně naředěnou umbrou (filtr), přes ní pak paynovou šedí (napustit spáry), pak drybrush (suchý štětec) bílou přes hrany šutrů, nakonec ještě trochu payn. šedi do spár a sem tam mech...



Co to znamená hodně naředěná umbra si představím s kobaltovým sikativem předpokládám, ale co zanmená filr v závorce netuším. Děkuji za rady a trpělivost už mám nádraží tak budu řádit i tam.
Radíš tedy nevlepovat okna pouze rámy a okna až po nalakování? Chápu to dobře :wink: No a Grunze lak ve spreji se asi dá bez problémů pokoupit ni? Kompresor a pistole, byť to není o penězích, ale o prioritách později.
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 17 led, 2010 11:09 am

Flltr - píše se to takto v časopisu modelář, tak to uvádím jako "obecně" známý pojem, ale podstatou je "zjemnění" a "dostínování" podkladové barvy(barev) - např. u šedé ti tmavý flitr udělá zašpinění či dojem zaprášení (podle zvoleného odstínu), u světlého filtru pak ti to tu šedou opticky zesvětlý. Takto se dá hrát s celým spektrem barev. Pro "filtrování" můžeš použít vhodné syntetiky nebo olejové barvy - oboje přiředíš sikativem od Umtonu (obsahuje malé množství syntetiky, takže to pak není agresivní). Musíš mít barvu zředěnou jako špinavou vodu - pak to v ní navlhčeným štětcem napouštíš do povrchu modelu - nezalít, spíš zavlhčit. Pozor - není cílem zvýraznit tmavou barvou spáry, jen trochu zabarvit původní povrch (používám odstíny žluté, hnědé, šedé). Filtry se nanáší přes sebe po zavadnutí prvního filtru. Po zaschnutí filtrů pak teprve nanášíš stečeniny (rez, siena, umbra aj) a do spár napustíš tebou zvolenou tmavou barvu a nakonec zvýrazníš hrany polosuchým/suchým štětcem.

jinak pro představu - stavba modelu je cca 30% práce, 20% je dodělávání detailů a 50% připadá na patinu (tedy filtry, stínování, patinu atd...) V sekci gallery najdeš sice fotky boj. techniky, ale uděláš si představu o tom jak vypadá povrch po aplikaci výše zmíněných technik
http://www.goffymodel.com/photogallery

Co udělá bílý filtr na černém povrchu je vidět tady
http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 2816735490

Na domku viz zde
http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 5502923938
jsem bohužel nedělal filtr jinou barvou než umbrou přírodní - proto to je tmavé. Dnes už bych to dělal raději světlejší barvou - nejdříve umbrou zesvětlenou neapol. žlutí, pak neapol. žlutou. Na cihlách pak tmavým okrem.

Ano, lak gunze se dá koupit ve spreji, ale před stříkáním matného gunze laku musíš mít všechny olejové barvy komplet suchý, jinak ti to udělá bílý povlak (reakce nezaschlé olejovky s gunze lakem).
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy


Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků