Stavba domků (krok za krokem)

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba domků (krok za krokem)

Příspěvekod Tomáš » ned 27 pro, 2009 9:46 am

Jelikož bych rád na malém modulu vytvořil věrohodnou kopii originálu Starého drážního domku,chtěl jsem oslovit "skušenější modeláře" aby mi domeček postavili.Bylo mě ovšem správně napsáno,že bude asi lepší se toto naučit sám a neotravovat se stavbou ostatní :lol:
Proto bych chtěl ty skušené poprosit jestli by jsme mohli,zde vytvořit malý seriál krok po kroku,jak se taková stavba rodí.Podotýkám,že nemám absolutně žádnou skušenost a tak budete muset být se mnou hooodně trpělivý.Věřím,že bude toto téma přínosem i pro ostatní.
Zde fotky o co by mělo jít
http://tauvec.rajce.idnes.cz/baracek/#album
Víc fotek zatím nemám,ale zajedu nafotit.Asi bude chtít mít i míry domku?
Takže jak začít :idea:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 27 pro, 2009 12:38 pm

Nejprve si namalovat výkres (corel, od ruky aj.) v 1/87 pro všechny díly a popřemýšlet o "skladbě" dílů - jestli i vnitřní stěny s omítkou, dvojitými okny, trámy pod střechou atd atd. Pak si výkres vytisknout na samolepící folii A4 a nalepit na vhodný kus plastiku (v případě stavby z papíru rovnou tisknout na karton). Pak vše vyřezat a začít lepit :D

Pro výrobu oken se dá použít mnoho postupů - už to tady na foru myslím taky proběhlo - já si pro tyto účely nakoupil přes aukro a e-bay různé zbytky ze stavebnic co modeláři na webu nabízeli...

Dveře - totéž co okna viz výše, nebo doporučuji shlédnout moc hezký popis stavby rotundy a točny na Houmrových stránkách :D

Střecha - nemá cenu dělat si ji sám, na trhu je spousta polotovarů co se dají v pohodě koupit a upravit - kartony, tašky řezané laserem, Noch/Faller/busch foto krytiny s patinou, Auhagen plasty atd atd

Okapy - totéž co střechy, v nouzi použít hliníkovou folii z alu tácků či alobalu a z ní to stáčet

Zdivo - totéž co střechy nebo pracně vyrobit škrábáním do sádrového odlitku

Omítka - perfektní nápad a la houmr u rotundy, tunelu a nádraží na jeho stránkách, jinak tupování tmelu, nalepení hajzlpapíru pomocí herkulesu atd atd...

Zábradlí - nechat vyleptat (např. u Haulera nebo Eduardů), nebo slepit z kousků plastiku

Komíny - neslabší bod, moc hezkých komínů se sehnat nedá.... Docela ujdou ty co má Kibri ve svých stavebnicích ale musí se dost "dodělat". Sám jsem si k našim setům "goffy workshop" jeden komín udělal, takže až budeš ten domek mít skoro po kupě, rád ti ho poskytnu :D Třeba tě to namotivuje :D :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Radek Mende » ned 27 pro, 2009 12:44 pm

Ahoj Tome,
záleží jakou metodu na stavbu chceš použít.
Já když dělal nádražní budovu ve Žlebech,tak jsem použil evergren,
okna odvrtal ,dopiloval a vsadil leptané rámy,střechu udělal z plechu a polepil bobrovkami laserovanými z papíru.
Skladiště jsem udělal celé z leptu.
A teď se chci pustit do stavby neratovického nádraží,a jelikož je tam pomětně dost oken,chsi si to nechat vypálit laserem do 2 mm překližky,
aby byly jedno jako druhé.
Evergren na laserovámí není moc vhodný,jde to ,ale není to moc hezké a přesné(natavuje se).
V každém případě by jsi si měl udělat více fotek ze všech stran,
změřit co nejvíce rozměrů(okna ,sokly,štíty...)
a udělat si výkres v Tvém případě 1:120.
Já bych asi na tuhle stavbu použil jako základ evergren,
nebo jiný plast(dobře se lepí),na štít bych použil dřevěný laserovaný plot od Model Scene a na verandu lipové hranoly od Litomyského.
Na sokl ,jelikož není moc plastický,by se hodil laserovaný,nebo protlačovaný papírový kamenný dekor.
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Re: Stavba domků (krok za krokem)

Příspěvekod Radek » ned 27 pro, 2009 12:51 pm

Tomáš píše:Víc fotek zatím nemám,ale zajedu nafotit.Asi bude chtít mít i míry domku?
Jak říkáš, začíná to otročinou s metrem a pak s blokem. Změřit co se dá, odvodit ten zbytek, přepočítat do modelové velikosti a rozkreslit na jednotlivé díly :roll:
Přemýšlel už jsi o materiálech? Pokud bude korpus z papíru, tak já používám spisové desky. Za úvahu by stály paspárty, viz komntář Jury zde: http://vytopna.hekttor.biz/comment.php? ... 2009090004
No jo teď se dívám, že mě kluci z první ligi předběhli...karton a ruční práce je jen vesnický přebor...
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Domček

Příspěvekod JanoH0e » ned 27 pro, 2009 3:31 pm

Jeden trik, aby si nemusel všetko merať . Domček si vyfotografuješ zo všetkých strán niekoľkokrát, tak aby vždy jedna stena bola zobrazená so všetkými uhlami pravými - 90 stup. a nešikmila - nekácela sa do strán. Niekde k stene, tak aby bola na obrázku umiestni metrovú latku -laťku. Najlepšie k rohu alebo čo najbližšie. Latka by mala byť kolmo k zemi. Na fotografii si potom zmeráš, koľko meria v mm laťka - 1m. Aby si nemusel prepočítavať všetky miery, vypočítaj si prevodník A, ktorým budeš násobiť všetky miery, odmerané v milimetroch z fotky.
A = 1000/a x z kde z je merítko TT 120, H0 87 atď , a - je odmeraný 1m - latka -z fotografie v mm. Tento postup nemusíš robiť iba s 1m dlhou latkou, môže byť aj kratšia alebo dlhšia, potom dosadzuješ namiesto 1000 jej skutočnú dĺžku napr 1500 mm. Toto samozrejme platí pre výpočet domu. Okná , tehly, ozdoby atd je najlepšie odmerať metrom. Všimol som si , že dom stojí na kamennom sokly, spýtaj sa odborníka na vzájomnú náväznosť s terénom. Stavebnicu si môžeš potom dať vyrezať laserom napr. u Malej železnice. Myslím tým obvodové múry, podopĺňať doplnky podľa rád ostatných, poprípade sem môžeš dávať fotky aby ti radili čo ďalej. Drevené rámy okien napr. ponúka aj Artol -www.artol.sk .
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Příspěvekod Tomáš » ned 27 pro, 2009 6:12 pm

Tak jsem se vrátil z místa činu a jsem velmi zdrcen.Z domečku mi zbyla jen hromádka suti :cry: :cry: takže budu muset sehnat fotky podobných domků a improvizovat.A to já chtěl aby to vypadalo co nejpodobněji.Mám k tomu místu velmi kladný citový vstah.Roky jsem v téhle zastávce vystupoval a chodil na chatu.Nyní už je zastávka mimo provoz,a domeček je fuč.A to tam na podzim ještě stál :(
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Domček

Příspěvekod Tomáš » ned 27 pro, 2009 6:15 pm

[quote=" Stavebnicu si môžeš potom dať vyrezať laserom napr. u Malej železnice. quote]

To jako že bych jim dodal na papíře plánek a oni mi udělali stavebnici :shock:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

domček

Příspěvekod JanoH0e » ned 27 pro, 2009 6:20 pm

Bolo to tak, presný stav si pozri na ich stránkach.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Příspěvekod Tomáš » ned 27 pro, 2009 7:57 pm

Ještě bych zde rád doplnil nějaké informace k stavbě.Jedná se o trať 244.Datovaná už z roku 1870.část kterou bych rád dostal do dioráma se naléza mezi M.Krumlovem a M.Bránicema.Zastávka se jmenuje Budkovice.
Domeček by měl být prý klasická železniční stavba,co se tehdá stavěla, takže by prej mohl mít i plánky., kdo by o něčem věděl sem s tím.Všechny informace jsou vítány. 8)
Obrázky zde : http://tauvec.rajce.idnes.cz/baracek/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » pát 08 led, 2010 4:33 pm

Tak dneska jsem byl zaměřit a vyfoti domeček...lepší počasí jsem si zvolit nemohl :lol:
Zatím jen schéma s rozměry...doufám,že to je jasné,nejsem technicky nadán,tak omluvte to kótování a kreslení :oops:
http://tauvec.rajce.idnes.cz/Budkovice/#Budkovice.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Radek » sob 09 led, 2010 8:03 am

Je dobře, že tě zbourání předlohy neodradilo od stavby. Pokud zůstaneš věrný epoše, tak se stejně budeš vracet v čase, tak máš alespoň větší prostor pro fantazii. :D
Plánek jsi pojal vskutku precizně - k něčemu takovému jsem se nikdy nedokopal – takže bych omluvu klidně nahradil samochválou :lol: Jen škoda, že rozlišení na rajčeti neumožňuje trochu přehlednější prohlížení. Jestli máš nějakou přehlednější verzi, mohl bys mi ji prosím naemilovat?

Co mě zatím zaujalo je nesymetrie střechy. Nepletu se, že 4 a 5 fotka je jiný domek stavěný podle téhož vzoru a tam jsi asi měřil? Ten totiž onu asymetrii podle 4 zdá se má. Nevím, jestli onu asymetrii měla tvá předloha, jisté ale je že původní stavba ji neměla, protože naši pradědové měli vkus. Podobná vylepšení jsou výsledkem přestaveb mnohem pozdějších :roll:
Nicméně srovnání štítové stěny přístavku, tedy dílu č. 3 a první fotky ukazuje rozdíl mezi předlohou a návrhem modelu. To mě dost těší, protože se za zastánce oněch asymetrií nepočítám. :wink: Rozhodnutí jak to uděláš je ale samozřejmě ve tvých rukou a doufám, že ti můj názor stavbu neznechutí.

Padlo už nějaké rozhodnutí ohledně postupu a materiálu na korpus?
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Tomáš » sob 09 led, 2010 8:59 am

Ano je to tak jak říkáš.Hlavní "loď" budovy je podled ze strany 3 .K orientaci slouží ten schématický obrázek vlevonahoře.Je to vlastně pohled z ptačí perspektivy na střechu.Právě tam je vidět ta nesymetrie střechy.Od strany 3 vedou i koleje.Záda jsou vlastně část strany 1.Pohled od 4 je vlastně přístavba,která je napláclá na té hlavní budově.Je to ten zděný přístavek.Proto i šťít z této strany je nižžší.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod juroH0 » sob 09 led, 2010 9:13 am

Radek píše:... Jen škoda, že rozlišení na rajčeti neumožňuje trochu přehlednější prohlížení....

Ale umožňuje...obrázok je na ich serveri celý ale v galérií sa zobrazuje v menšom rozlíšení. Klikni pravým tlačidlom myši na obrázok a daj voľbu "otvoriť obrázok na novej karte" alebo niečo podobné v závislosti od prehliadača :wink:..
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/2/2977 ... kovice.jpg
http://img5.rajce.idnes.cz/d0508/2/2977 ... 080014.JPG
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Tomáš » sob 09 led, 2010 9:26 am

Tak a zde už finální fotky drážního domku.Popisky pod obrázky pro lepší orientaci...poslední fotky ukazují ten "originální" domek kterej budu stavět.Je to,ale to stejný,až na pár detailů.Poznáte to podle ročního období. :lol: :lol:

Tohle si můžete zadat do google mapy a uvidíte kde se onen domek nachází 49.003678,16.356529

http://tauvec.rajce.idnes.cz/Budkovice/
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod milan ferdián » sob 09 led, 2010 3:25 pm

Tomáš píše:Tak a zde už finální fotky drážního domku.Popisky pod obrázky pro lepší orientaci...poslední fotky ukazují ten "originální" domek kterej budu stavět.Je to,ale to stejný,až na pár detailů.Poznáte to podle ročního období. :lol: :lol:

Tohle si můžete zadat do google mapy a uvidíte kde se onen domek nachází 49.003678,16.356529

http://tauvec.rajce.idnes.cz/Budkovice/


Tomáši podle tvých rozměrů se jedná o strážní domek s čekárnou a podružnou budovu dle výkresu LXXXVII/H.Výkres je v knize "Místní dráha Česká Lípa - Česká Kamenice "
Základní rozměry dle výkresu.
--strážní domek--9000*6500
--přistavěná čekárna--5000*5050
--podružná budova (stojí samostatně)6500*3400
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků