dioráma na focení modelů

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

dioráma na focení modelů

Příspěvekod PatMat55 » sob 14 bře, 2009 8:49 pm

Fotografie ze stavby dioráma na focení modelů, fotografie jsou zatím puoze z 1. části stavby. Dioráma bude mír rozměry 50x 100 cm, a také jsme si chtěl vyzkoušet tvorbu krajiny, přece jenom se k tomu na kolejišti ještě ldouho nedostanu, tam bojuji z elektrikou...
Budu rád za každý názor, at už kladný či negativní, za každou radu jsme předem vděčný
fotografie zde:
http://tomas55.rajce.idnes.cz/Diorama_na_foceni_I.cast/
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 15 bře, 2009 11:39 am

Ten papírový základ ti podle mne vydrží pouze v místnosti s minimální vlhkostí. Použil bych raděj polystyrenové hranoly. Jinak jsem zvědav co se z toho vyklube!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Myšpulín » pon 16 bře, 2009 6:15 am

Zatím to vypadá zajímavě. Píšeš, že pod mostem povede silnice. Možná ty fotky trochu zkreslují, ale podjede ti pod tím mostem alespoň osobák? Pro nákladní auto to tedy nevypadá. Rád bych se ale mýlil.
Jaká je světlost u kraje a kolik uprostřed toho oblouku? Přepočti to do skutečnosti podle měřítka. Díky.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod kubulak » pon 16 bře, 2009 1:32 pm

Zarazilo me kolik prace dalo vytvorit z kartonu a ctvrtky tu "nahorni plosinu"... ja bych si to s dovolenim odpustil, na ten zakladni polystyren bych jen prilepil dalsi a dalsi polystyrenove desky az do potrebne vysky, bylo by to 100x rychlejsi, stejne pevne, a usetrila by se tuna lepidla a hlavne toho casu... i ty svahy by se daly udelat z polystyrenu, a jen dotvarovat papirovymi ubrousky / rucniky namocenymi v roztoku herkulesu a vody.

Proste mi prijde ze tady se jde zbytecne pracnou cestou :)

Ten otvor v mostu mi prijde podivny - rozmerove. V kamennem moste bych cekal klasikcy pulkulaty obloukovy strop, popr. nejaky zelezobetonovy preklad - pak by to bylo rovne. Prohlidnul bych si par pravych mostu :) Nicmene ten karton umoznuje pomerne snadnou, rychlou a bezbolestnou opravu...

Stejne tak u te silnice bych se vyvaroval prilisneho "klikateni"...
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod Tomáš » pon 16 bře, 2009 2:40 pm

pokud chceš stavět jen z papíru a de ti o to aby byl modul lehký,tak mě se velmi osvědčilo uvařit škrob.Je to můj tip :idea:
Kopil jsem ten klasickej škrob v modré krabičce tuším za 11 kaček.Uvaříš ho v popsaném poměru necháš trochu schládnout.Pak do něj začneš máčet kousky novin,které potom kladeš na polystyrenový podklad.Po vytvarování se nechá jen škrob v novinách dokonale vyschnout.Noviny se změní ve tvrdou slupku,která je velmi odolná,a přitom lehká.
řekl bych že to vyjde podstatně levněji něž máčet noviny v roztoku drahého herkulesu
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka Zubek » pon 16 bře, 2009 3:13 pm

Ono by šlo použít i Duvilax... je levnější než Herkules a disperze jako disperze :wink: ..a jestli máte známého na stavbách,tak ho požádejte o stavební disperzi...kdysi mi známý donesl 1,5 litru za cigarety :D
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Tomáš » pon 16 bře, 2009 3:24 pm

Jirka Zubek píše:Ono by šlo použít i Duvilax... je levnější než Herkules a disperze jako disperze :wink: ..a jestli máte známého na stavbách,tak ho požádejte o stavební disperzi...kdysi mi známý donesl 1,5 litru za cigarety :D


jjo já používám duvilax je to prakticky to stejný co Herkules akorád velkej kyblík stojí 100kč
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod PatMat55 » pon 16 bře, 2009 7:29 pm

abych řekl pravdu ten most se moc nezdál ani mě samotnému, pořád jsme přemýšlel nadím, jestli ho předělat nebo ne, a nakonec jsem se rozhodl k předělání, jak již bylo řečeno karto se snadno skalpele vyřízne dál a udělá se větší otvor...
Jinak ikdyž to nevypadá, tak tímto otvore projede i kamion s návěsem :D
Rozměry (v reálu po přepočtu měřítka) šírka je 8,7m, výška u kraje je 3,5m a uprostřed je výška 5,2m.
Všem děkuji za názory, bohužel kvůli škole není moc času.
Pokusím se vyzkoušet ten škrob, je pravda že Hercules je opravdu drahý.
Jo a co se týká toho papír vs. polystiren, já jsem 100% zastánce papíru, už jsme to kdysi dávno viděl někde na internetu, a hlavně je to čisté, vím že jdou udělat i řezačky na polystiren aby to byl čistý řez, ale já radši s tím papírem, a co se času týká, tak ěm to baví a to je řekl bych hlavní 8)
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 17 bře, 2009 1:07 pm

Tak jestli teda máš ten původní šutro most v přepočtu na těchhle rozměrech, je něco někde hodně blbě a fuj!

To ty maxi šutry kradli ti tví stavbaři z egyptské pyramidy? To je kvádr 0,6 x 1,5 metru! a to nemluvím o kvádrech nahoře na mostě!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

most

Příspěvekod andrejH0 » úte 17 bře, 2009 1:26 pm

ak ma byt pod mostom cesta tak ten profil sa mi zda dot maly pre auta vzhladom na taku siroku cestu. ak by to bola nejaka lesna alebo polna v pohode. ber tak, ze na cestach III. triedy su pojazdne vysky min 3.5 s vylucenim nakladnej a autobusov dopravy a 4.2m uz v pohode s obmedzeniami.
H0, ČSD, IV 1985 - 1990, digital
andrejH0
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte 27 led, 2009 7:34 pm
Bydliště: SR Sekule

Příspěvekod PatMat55 » úte 17 bře, 2009 7:19 pm

No jak to tak čtu, tak bude asi nejlepší, když celý most předělám, ale co se těch kamenů kterými je to obloženo týká, tak jsem tozměry čerpal od houmra, tedy nemluvím o těch nahoře to je pravda:D
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 18 bře, 2009 8:01 am

Hele ber to logicky - když máš na 3,5 metru výšky jen šest řad těch šutrů obdélníkového tvaru... Být tebou vytisknu si kvádr nanečisto a vedle si položím jednak figurku a jednak třeba náklaďák - když už je to silniční most. Hned uvidíš ty proporce. Když se ti to bude zdát ok, udělej to. Nebo můžeš zajet k nejbližšímu šutromostu či tunelu se svinovacím metrem - a máš rozměry hned... Navíc dřív, když se dělaly takovýhle kamenný mosty, tak určitě ne pro dva tiráky vedle sebe :D . Pak už bylo levnější i stavebně lepší použít ocelovou konstrukci mostu. Taky by jsi mu měl udělat zpevnění klenby viz foto.

http://www.pacifikem.cz/foto/210_mosty/ ... -16_00.jpg

http://www.pacifikem.cz/foto/210_mosty/ ... -14_01.jpg

http://www.pacifikem.cz/foto/210_mosty/ ... -22_00.jpg

Další věcí toho tvého mostu je, že díky té velikosti šutrů pak opticky celý průjezd toho mostu vypadá menší než ve skutečnosti je - a všimli si toho všichni co ti tady psali postřehy.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod PatMat55 » stř 18 bře, 2009 7:37 pm

jj přiznávám ten most je kámen úrazu... až bude čas udělám nový, zatím budu ale používat tento když budu fotit dioráma, aby tak trochu bylo vypadat kde bude budousí opravený most
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm

Příspěvekod Sandy » stř 25 bře, 2009 4:12 pm

Tomáš píše:pokud chceš stavět jen z papíru a de ti o to aby byl modul lehký,tak mě se velmi osvědčilo uvařit škrob.Je to můj tip :idea:
Kopil jsem ten klasickej škrob v modré krabičce tuším za 11 kaček.Uvaříš ho v popsaném poměru necháš trochu schládnout.Pak do něj začneš máčet kousky novin,které potom kladeš na polystyrenový podklad.Po vytvarování se nechá jen škrob v novinách dokonale vyschnout.Noviny se změní ve tvrdou slupku,která je velmi odolná,a přitom lehká.
řekl bych že to vyjde podstatně levněji něž máčet noviny v roztoku drahého herkulesu

U škrobu bych měl strach, že časem začne nabírat vlhkost a bude plesnivět.
Pokud chceš tvrdý povrch polystyrenu, tak zkus horkovzdušnou pistoli. Jednak vznikne docela pevný škraloup, o který se můžeš opatrně opřít a neproboříš se a jednak můžeš snadno tvarovat terén. Chce to jen trochu cviku.
Navrch pak jednu nebo dvě vrstvy ubrousků nebo kapesníčků, lepených ředěným Herkulesem.
Tohle mi funguje více než deset let bez jediné prasklinky! :lol:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Tomáš » čtv 26 bře, 2009 10:38 am

no tak s tím jsem problém nikdy neměl,ale dalo by se tomu predejít přidáním nějakého prášku proti plísním
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků