Skladiště HO

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Radek » čtv 26 lis, 2009 8:33 pm

Konečně se podařilo vyplnit všechny díry, no a než jsem dal všechny ty okna dokupy, tak sem to rozsvítil, doplnil zboží, trochu zašpinil a rozjel tesařinu. Obzvlášť zkušené patináře bych prosil o podněty.
http://radovanov.rajce.idnes.cz/Skladiste_HO/#123.jpg
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod xenon86 » čtv 26 lis, 2009 10:04 pm

Ahoj, prosím tě, jaký lak a tmel používáš ? :)
Uživatelský avatar
xenon86
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 07 lis, 2009 11:29 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Radek » pát 27 lis, 2009 4:32 am

Tmel se tuším jmenoval dřevokit, měli ho u nás v drogerii za pár korun ve slevě, matný lak je taky nějaký obyč ve spreji z drogerie a barvy jsou revellky a humbrolky sintetiky.
Naposledy upravil Radek dne pát 27 lis, 2009 4:19 pm, celkově upraveno 2
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 27 lis, 2009 8:01 am

Radek píše:Konečně se podařilo vyplnit všechny díry, no a než jsem dal všechny ty okna dokupy, tak sem to rozsvítil, doplnil zboží, trochu zašpinil a rozjel tesařinu. Obzvlášť zkušené patináře bych prosil o podněty.
http://radovanov.rajce.idnes.cz/Skladiste_HO/#123.jpg


Dobrá práce! interiér bych už jen zaprášil, pod stropem udělal třeba v rohu sem tam vlhký flek, pak rozbít nějakou tu tabulku skla, strčit tam oprýskaný paleťák, pár flákačů-skladníků, nějaký papíry na stul, nahotinky a úderný plakáty na zedˇ, tot vše. Pak už jen patinovat vnějšek - ale na to je ještě čas, to bych dělal až po té, co bude hotová krajinka. Teprv až to do ní posadíš, uvědomíš si, jestli patinu budovy udělat tmavší či světlejší - je to hlavně o souladu barev, aby ti pak tmavě patinovaná budova nepůsobila v kolejišti jak pěst na oko! Už jsem viděl diorámku s hnědým nádražím co vypadalo ve světlém okolí jako když ho vytáhneš z klozetu 8)

Jinak na patinování budov používám systém filtrů olejových barev - nejdřív lehký nátěr umbrou přírodní, super hodně naředěnou, po zaschnutí lokálně sem tam přešmrdlat středy ploch okrem a neapolskou žlutí, poté "doopravit" případně zesvětlené spáry opakovanou aplikací zředěné umbry přírodní špičatým štětcem, nakonec drybrush (suchý štětec) neapol. žlutí smíchanou s bílou přes hrany a vystouplé prvky. Nakonec zalakovat. Tašky, prkna (pokud to není dělané ze skuteč. dřeva či balzy) nejprve každé natřu různými barvami abych docílil nejednotnosti povrchu (nejlépe barvami Vallejo - mám koupeno cca 10 odstnínů červených, oranžových, žlutých a hnědých barev co mezi sebou míchám). Pak opět přetřu střechu/podlahu/zeď tou zředěnou umbrou - ale bacha! Už se mi parkrát stalo, že to vyšlo moc tmavé a uplně se ztratily rozdíly barev střešních tašek! Takže méně bývá více...

Na prkna co nemáš z přír. dřeva - nátěr světlým okrem /každé prkno různé odstíny - pak tmavým okrem, sienou pálenou aj. vhodnou olej barvou plochým štětcem s jemným chlupem fládrovat (naznačit léta), nechat zaschnout, zalakovat a patinovat způsobem viz nahoře.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Radek » pát 27 lis, 2009 6:10 pm

Petře, díky za podrobný popis. Tebou popsané postupy poctivě pročítám, ale k podobným kouskům mi zatím schází odvaha. Co se vnitřku týče, tak tam bych to moc nehrotil. Pokouším se totiž znázornit II. epochu a tak se počítá s plným provozem, tedy i s přiměřenou údržbou. Tak mě napadá že to vlastně tak trochu platí i o venku protože jestli má stavba nějakých dvacet let, tak je vlastně v nejlepších letech. Nicméně rád uplatním tvou radu a tuto akci alibisticky odložím na později. :wink:
Filtr zatím trénuju tam, kde není co zkazit a vždycky se mi po něm udělá hodně lesklý povrch, který nechce moc zmatnit ani po přelakování. Mohl by být problém v laku?
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 27 lis, 2009 7:36 pm

No záleží čím ten filtr děláš. Jestli olej. barvami, radím používat sikativ Umton k jejich ředění - pak to zaschne v pohodě tak do dne, dvou a přestříkat to jde jakýmkoliv matným modelářským lakem.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Radek » pát 27 lis, 2009 9:16 pm

Používám sikativ koh-i-noor. Je tak fialový, až to budí nedůvěru. :? Modelářský lak taky asi bude lepší, než sprej z drogérky.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod milan ferdián » sob 28 lis, 2009 8:14 am

Pěkný ,velmi pěkný.. :wink: Jestli budou i ostatní stavby ,takto vypadat ,tak se máme na co těšit.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod petrh » sob 28 lis, 2009 12:28 pm

na tot se neda rici nic jineho, nez ze ti tento skvost muzeme zavidet. 1***
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 28 lis, 2009 6:40 pm

Radek píše:Používám sikativ koh-i-noor. Je tak fialový, až to budí nedůvěru. :? Modelářský lak taky asi bude lepší, než sprej z drogérky.


Tak ten zahoď! tenhle hnus je tak pro čmariky-fidlíky co malujou na Karlově mostě! Olejový barvy dostávaj ten namodralý nádech, dlouho to schne, a navíc to nikdy lakem nepřetřeš aniž by ti to pod ním dál nepracovalo! Prostě hnus.... Radím sežen UMTON! ten má v sobě příměs syntetického ředidla = rychlejší schnutí + polomatný povrch
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Radek » úte 05 led, 2010 9:00 pm

Petr Zatrepalek píše:Na prkna co nemáš z přír. dřeva - nátěr světlým okrem /každé prkno různé odstíny - pak tmavým okrem, sienou pálenou aj. vhodnou olej barvou plochým štětcem s jemným chlupem fládrovat (naznačit léta), nechat zaschnout, zalakovat a patinovat způsobem viz nahoře.
Takže, jak říkala soudružka učitelka, pro blbečky ještě jednou.
Jsem ve fázi, kdy mám prkna natřené okrem viz rajče. Ono fládrování se dělá suchým štětcem? Jednou jsem to zkoušel s ne příliš přesvědčivým výsledkem: http://radovanov.rajce.idnes.cz/Prechod ... G_0034.jpg
budu to tedy zkoušet dál.
Mohl by si prosím další kroky trocha rozvést? Teda jestli přelakovat matem, jak dlouho nechat uschnout, .... a hlavně jestli je něco, čeho se vyvarovat. Asi jsou to základní věci, ale co by nezkušený mladík mám z toho docela strach, ať si něco zbytečně nezničím... :wink:
Díky R
Naposledy upravil Radek dne stř 06 led, 2010 7:53 am, celkově upraveno 1
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod milan ferdián » stř 06 led, 2010 3:48 am

Radek píše:
Petr Zatrepalek píše:Na prkna co nemáš z přír. dřeva - nátěr světlým okrem /každé prkno různé odstíny - pak tmavým okrem, sienou pálenou aj. vhodnou olej barvou plochým štětcem s jemným chlupem fládrovat (naznačit léta), nechat zaschnout, zalakovat a patinovat způsobem viz nahoře.
Takže, jak říkala soudružka učitelka, pro blbečky ještě jednou.
Jsem ve fázi, kdy mám prkna natřené okrem. Ono fládrování se dělá suchým štětcem? Jednou jsem to zkoušel s ne příliš přesvědčivým výsledkem: http://radovanov.rajce.idnes.cz/Prechod ... G_0034.jpg
budu to tedy zkoušet dál.
Mohl by si prosím další kroky trocha rozvést? Teda jestli přelakovat matem, jak dlouho nechat uschnout, .... a hlavně jestli je něco, čeho se vyvarovat. Asi jsou to základní věci, ale co by nezkušený mladík mám z toho docela strach, ať si něco zbytečně nezničím... :wink:
Díky R


Radku,smekám.... :wink: Ty jsi fakt utajený talent. :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Radek » stř 06 led, 2010 6:23 am

A to si mě neslyšel zpívat.. :lol: :lol:
Klidně nech na hlavě. Tyhle blbůstky tu ovládá většina přítomných a ti co ne tak proto, že to ještě nezkusili :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 06 led, 2010 8:45 am

Radek píše:
Petr Zatrepalek píše:Na prkna co nemáš z přír. dřeva - nátěr světlým okrem /každé prkno různé odstíny - pak tmavým okrem, sienou pálenou aj. vhodnou olej barvou plochým štětcem s jemným chlupem fládrovat (naznačit léta), nechat zaschnout, zalakovat a patinovat způsobem viz nahoře.
Takže, jak říkala soudružka učitelka, pro blbečky ještě jednou.
Jsem ve fázi, kdy mám prkna natřené okrem viz rajče. Ono fládrování se dělá suchým štětcem? Jednou jsem to zkoušel s ne příliš přesvědčivým výsledkem: http://radovanov.rajce.idnes.cz/Prechod ... G_0034.jpg
budu to tedy zkoušet dál.
Mohl by si prosím další kroky trocha rozvést? Teda jestli přelakovat matem, jak dlouho nechat uschnout, .... a hlavně jestli je něco, čeho se vyvarovat. Asi jsou to základní věci, ale co by nezkušený mladík mám z toho docela strach, ať si něco zbytečně nezničím... :wink:
Díky R


Fládrování - na nátěr základem (ten okr máš možná moc tmavý, já raděj používám okr žlutý, nanáším neředěnou olejovou barvu (odstín si vyber sám, až vyzkoušíš jaký se nejlíp hodí k tomu okru čím to máš natřené) plochým štětcem0, 4, či větší dle toho jak velká plocha a jak jemná leta chci docílit. Barvu neředím, nanáším ji přímo z tuby. Jen když je už "stářím seschlá" přidám trochu sikativu. štětcem naneseš trochu barvy na podklad a roztíráš ji/tvoříš léta dřeva ve směru kde to potřebuješ. Suchý štětec/tedy čistýY!/ použiješ jen když to chceš rozmáznout až do ztracena.

Necháš to zaschnout, přestříkáš lakem Gunze ve spreji a máš dřevo hotové. Jestli chceš dřevo vícebarevné, aplikuješ stejným způsobem další "fládr" olej barvou dalšího odstínu přes tu první, už zalakovanou...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Radek » stř 06 led, 2010 8:34 pm

Díky Petře. Konečně vím, co je korespondenční kurz.. :lol:
Jestli ti na mě zbylo ještě trochu trpělivosti, tak bych si dovolil ještě dotaz: Pokouším se namalovat ty léta. Použil jsem olejovku okr tmavý a problém je, že buď se neděje nic, tedy že je štětec moc suchý a nemaluje, nebo zanechá tlustou výraznou čáru :roll: Je fakt, že tenký plochý štětec jsem nenašel, takže jsem to mastil kulatou nulkou.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

PředchozíDalší

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků