Příhradová mostní konstrukce

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příhradová mostní konstrukce

Příspěvekod hank » stř 07 lis, 2018 7:47 pm

Firma MPG, jinak osvědčený prodejce papírových modelů, nabízí v H0 a v TT stavebnice příhradových mostních konstrukcí vypálené laserem ze šedého (recyklovaného) kartónu. Viz tady:
http://www.mpg-modely.cz/www-webareal-c ... ritku-1-87

Jedná se o dva druhy přímopásových obdélníkových nosníků s horní mostovkou, v TT jsou dlouhé cca 140 mm (5 otvorů) a cca 230 mm (8 otvorů). Dal jsem se do stavby toho kratšího. Díly jsou vypálené přesně a staví se to i díky uživatelsky vstřícnému obrázkovému návodu víceméně samo, jenom je potřeba dávat pozor při vyřezávání, protože znázornění šikmých výztuh hlavních nosníků z T-profilů vzniklých slepením ze dvou vrstev lepenky je velice jemné. Za dva večery (asi 4 hodiny, kdy jsem ale mezitím dělal ještě i něco jiného) mám hrubou stavbu hotovou z 95%. Únosnost konstrukce - i když na pohled vypadá subtilně - je (jak se koneckonců od příhradoviny očekává) při statickém namáhání vynikající: Bez zborcení unese zhruba půlkilovou zlatnickou kovadlinku.

Pokud je mi známo, je to první výrobce v Čechii, který nabízí tento na naší železnici kdysi daleko nejběžnější typ příhradové konstrukce.

Nicméně musím upozornit na jeden drobný nedostatek: Konstruktér nijak neřešil uložení koleje na mostnicích. Takže těch zbývajících 5 % mostu dostavím, až dořeším počet, uložení a délku mostnic. Potom sem taky dám další informaci.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků