Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod radekkrupka » ned 03 čer, 2018 8:54 pm

Ahoj,

rozhodl jsem se pustit do stavby dioramatu, tentokrát výřezu z prostoru stanice před VB.

Jedná se o fiktivní stanici o 4 kolejích s výpravní budovou XVI/H s verandou (kb model). Období cca 1970-1980. Kolej nejblíž VB je manipulační (vpravo za okrajem dioramatu by následovalo skladiště, rampa, ...), další dvě koleje jsou dopravní se sypaným nástupištěm se zpevněnou hranou. Kolej nejdále od VB je neurčená. Mezi dvěmi nejvzdálenějšími kolejemi prochází linie drážních lamp a je zde umístěn vodní jeřáb pro zbrojení projíždějících strojů - snad jeho umístění není naprostý nesmysl. Chtěl bych ho ve stanici mít a zde mi přišel nejlogičtější.

Vlevo od VB plánuju hospodářství přednosty (zahrádka, kolna, obehnáno dřevěným plotem). Vpravo od VB je přístupový chodník z ulice (vč. trafiky), malý parčík pod lípou, obehnaný betonovým plotem. Za parčíkem záchodky a konec prostoru pro cestující.

Měřítko TT, rozměr cca 30x40 cm. Prozatím je pouze na papíře ale chci si vyjasnit pár posledních detailů, než se pustím do stavby. A tady bych prosil o pár rad.

1) jaké záchodky (ze sortimentu TT na trhu) použít, aby nebyly v rozporu s budovou XVI/H? VB bych rád v provedení kb model Vrané n/Vlt s eternitovou střechou. Záchodky si představuju něco jako bylo v Horním Slavkově, mohou být ale i jiné.
2) Prostor před verandou byste ještě dláždili nebo už přejít spíše do sypané plochy? Jde mi o návaznost na chodník z ulice
3) Nejsem si jist ohledně umístění několika doplňků - ani ne tak z hlediska "přeplácanosti" ale "zdůvodnitelnosti".
- je možno umístit na 3. kolej od VB popelovou jámu vedle vodního jeřábu? Pro účely odpopelnění projíždějících strojů.
- bylo by logické zcela za kolejemi (tedy v dolním pravém rohu) umístit linii drátovodů v šachtách? Tedy ne na sloupcích? Musely by ovšem jakoby vést ze samostatného stavědla nebo stanoviště výhybkáře. Nechci je vytahovat z VB.

Předem díky za podněty.
diorama2.jpg
Přílohy
diorama2.pdf
(254.3 KiB) 389 krát
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod hank » ned 03 čer, 2018 9:14 pm

Vedlejší budova: 19b/H nebo 35/H. Počet chlívků/dřevníků odpovídal počtu služebních bytů a úřednickým hodnostem jejich obyvatel. (Když se obojí měnilo, vedlejší budovy - už bez WC pro cestující obecenstvo - se přistavovaly).

Vodní jeřáb + jáma: Když nebyla ve stanici remíza nebo kolej určená k odstavování a zbrojení lokomotiv (což mohla být i výtažná kolej ve stanici s frekventovaným posunem a dislokovaným posunovacím strojem), tak se obvykle umísťovaly těsně před zhlaví na dopravní koleje. Běžný obrázek byl nákladní vlak čekající u odjezdového návěstidla na volno při křižování/předjíždění se strojem dobírajícím vodu a topičem čistícím jeho popelník.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod Střelec » pon 04 čer, 2018 2:42 pm

Záchodky by mohly bejt Dačice od Igramodel (dřevěný), stejnej typ asi najdeš u KB v papíru. Okolo budovy to vidím běžný udusaný hnědý svinstvo, totéž mezi kolejema, jen nástupní hrany zpevněný betonem. Co se týká drátovodů proti budově, asi bych volil sloupky - malý stanice měly rozvodný kanály pod betonem jen proti hradlům a od nich po druhý straně kolejiště to šlo dál po sloupcích. Ještě loni to tak měli v Červený nad Vltavou. Betonovej kanál bych tam viděl jenom v případě přechodu přes koleje někam dopryč.
Jinak před verandu můžeš spáchat nějaký dekorační "zahrádky" - optimálně vymezený pneumatikama od náklaďáku nebo od traktoru. Gumy někdy měly pro větší efekt nátěr nějakou veselou barvou - někdy plošně, jindy jen zvýrazněnej vzorek.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod hank » pon 04 čer, 2018 3:42 pm

Dačice jsou 19b/H. KB model nabízí 35/H

35H.jpg
35H.jpg (43.55 KiB) Zobrazeno 9553 krát


nebo 92/H

92H.jpg


Oba se hodí.

(Fotky jsou ze stránek KB modelu.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod radekkrupka » pon 04 čer, 2018 9:22 pm

Díky moc za odpovědi. Ozvu se s pokračováním :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod martin-tt » úte 05 čer, 2018 9:40 am

Ahoj Radku, a co tvé kolejiště? Pracuješ na něm?
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod radekkrupka » ned 09 pro, 2018 8:59 pm

martin-tt píše:Ahoj Radku, a co tvé kolejiště? Pracuješ na něm?

Ahoj, momentálně ne... rodinné důvody jsou v současné době bohužel proti... tak aspoň bastlím dioráma. I když to jde pomalu.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod radekkrupka » ned 09 pro, 2018 9:13 pm

Zbastlil jsem základ dioramatu - XPS základ, rámeček ze smrkových lišt, dole vyztužených hranolkem. Prostor pod XPS poslouží pro "drátování".
Dost se peru s XIV/H od kb-model. Hodně dílů nesedí, návod mnoho neprozradí (je to vlastně jen pár vět stylem tohle slepte dohromady, pak slepte toto...) ale co kam patří jsem se mo nedozvěděl).

Času je žalostně málo, takže postup je pomalý :)
Přílohy
IMG_20180916_170315.jpg
IMG_20181109_220641.jpg
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Diorama - lokálková stanice s XVI/H

Příspěvekod radekkrupka » ned 09 pro, 2018 9:17 pm

Základ jsem natřel hnědou barvou, aby ale vynikla kresba dřeva.

Dnes jsem přilepil koleje. Zařezání zešikma u hran byla celkem umělecká práce. Zvlášť materiál pražců je poměrně proti - je to takový "žvýkavý" plast. Měl jsem trochu obavy, jak to bude v šikmém řezu vypadat, ale jsem celkem překvapen výsledkem - pozitivně překvapen :)

Kolejnice pochopitelně ještě přijdou natřít rzí.
Přílohy
IMG_20181209_155805.jpg
IMG_20181209_155814.jpg
IMG_20181209_155824.jpg
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)


Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků