Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » pon 06 lis, 2017 6:28 pm

V tomto vlákně se pokusím sepsat zkušenosti se stavbou budov od výrobce KB- Model (od pana Bartáka). Na sepsání následujícího popisu mě přivedl postesk nad chybějícími a nebo stručnými návody od výrobců. Zatím jsem začal stavět jen jednodušší stavebnice a musím říci, že díly sedí a návod je v textové podobě sepsán poměrně srozumitelně. Avšak úskalí mohou nastat vždy. Jak se říká, Mariáš se člověk naučí až prohraje první stovku a stavět stavebnice z laserem vypáleného kartonu po sestavení třeba několika staveb. Nemusím psát, že stavby se bát netřeba. Vrhl jsem se na to i já a snad se mě to i celkem daří. Zvládnout se to dá. Vím, že toto fórum hostí spoustu daleko lepších odborníků, ale třeba tu zavítá i někdo kdo začíná jako já. Vše stavím v měřítku H0, což uvádím protože pokud se nepletu tak se mohou díly a stavba mezi velikostí H0,TT a N lišit. Postupy nejsou z mé hlavy a jsou vyčtené ze všech možných diskuzí a stránek šikovnějších modelářů a dány dosavadními krátkými zkušenostmi.

Jak stavím já :
1.) Díly vyříznu, z rubu si je očísluji, jemným smirkem je očistím od začernání po vypalování a připravím na kompletaci. Možná by se to čistit nemuselo, ale zase by se to mohlo dostat následně do barvy. To je taková příprava nad kterou se nemusí tolik přemýšlet.
V návodu stavebnic je doporučeno zpevnění hran sekundovým lepidlem a přebroušení. Je možno, ale co jsem si všiml tak pak méně dobře chytá ta HET barva. Takže do budoucna zvážím nebo přestanu sekunďák používat. Při použití jiné barvy musíte vyzkoušet.
Na lepení používám Herkules, na lepení smirku alias střešních lepenkových pásů jsem použil něco na bázi Duvilaxu (lepidlo jsem dostal na slepení normálních židlí a neznám název)
K barvení používám na fasády tónovací barvy HET. Na střechy a tmavě hnědé trámy se mě osvědčily olejové barvy. Nevím sice zda je to správný postup a nikomu ho nenutím. Každý si to může vyzkoušet nanečisto na kousku odpadního zbytku kartonu ze stavebnice. Namíchám z tub potřebný odstín a hodně naředím. Tím pádem barva nezalije detaily a třeba u dřeva působí dle mého přirozeněji. Nyní jsem zkusil olejovky i na střešní taškovou krytinu. Pokud není barva 100% rozmíchána dělá i trochu rozdílné zabarvení a je to asi lepší, než pokud by to bylo stejnoměrně nepřirozeně jednolité. Vše se dá samozřejmě patinovat i dodatečně. Mínusem je delší schnutí barev a větší smrad proti HET barvám. Původně jsem olejovky koupil na patinaci vozového parku, no zatím tak nestalo.Doporučované lihové barvy mě nepřesvědčily. Každý si to musí vyzkoušet a najít své postupy sám.
Fasády zhotovuji potřením rozředěným Herkulesem a posypáním polohrubou moukou. Je potřeba si to nazkoušet, aby to nedělalo hrudky. Poté barvím barvami HET.

Zatím jsem začal stavět 2kusy Družstevních bytovek H0 LAS 5106 . Několik fotografií a dotazů jsem v minulosti vznesl zde :
viewtopic.php?f=18&t=9493&hilit=dru%C5%BEstevn%C3%AD&start=45

Dále jsem začal stavět jednoduší stavebnici Trafostanice Vršovice H0 LAS 5031 . Něco ze stavby a pár náhledových fotografií tady :
viewtopic.php?f=25&t=11006
https://martin70h0.rajce.idnes.cz/Trafo ... predek.jpg
Byl dotaz na prohnutou střechu, ta je jen položena nahrubo pro focení! Možná se trochu prohnula lepením smirků alias asfaltových pásů. To opravím hned jak se pustím opět do stavby, nyní jsem se pustil do stavby vodárny, viz. níže.

A nyní jsem se vrhl na stavbu Vodárny Protivec 32/H H0 LAS 5011:
Postřehy ke stavebnici :
Vodárna ve velikosti H0 se liší proti stavebnici TT, které má rozdíl v zámcích přístavby, nelze asi otočit, má krovy a jednoduché okno na vrchní dřevěné části a možná další změny.
Odkaz na fotky mnou stavěné vodárny (doplněno 16.11.2017) : https://martin70h0.rajce.idnes.cz/Vodarna_Protivec/
Stavba vodárny TT je krásně popsána zde : http://www.mojett.cz/37869
Přístavba v H0 se dá použít napravo jak je u skutečné vodárny Protivec a nebo na druhou stranu vlevo. Je to popsáno v návodu a je třeba jen prohodit díly a dát pozor na orientaci střechy a komína. Toho jsem využil a stavím to opačně, tedy vlevo. Napravo se pokusím dát přístavbu, něco jako je ve stanici Hrubá Voda. Budu to muset asi vytvořit ručně tu přístavbu, protože nic podobného asi není nabízeno. Pokud by jste někdo měli tip, dejte mě vědět. Ušetřilo by mě to práci
Stavební díly mě při stavbě dobře seděly a neměl jsem téměř problém. Nad čím jsem zatím trochu přemýšlel byl díl nádrže, který doporučuji nahradit jiným papírem, původní se mě zdá dost tvrdý a nepoddajný (viž níže v dotazech na reálnou stavbu). Dále při stavění spodního patra vodárny je na základní přední a zadní části nalepen díl z tenčího papíru ve tvaru obráceného "U" dle narýsovaných čar na základním kartonu. Poté jako třetí vrstva je lepen 4x pásek díl č.10. Tyto díly jsou delší a je třeba je zakrátit. Tak jsem to pochopil. Pozor otvory této třetí vrstvy musí opět lícovat jak je zmiňováno v návodu od výrobce a nejsou nahoře a dole stejné. Otvor není ve středu výšky pásku! Není to složité, ale přesto bacha, ať to omylem nepřehodíte. Zase můj drobný tip nalepte první boční díly, po zaschnutí zařízněte a pak lepte přední a zadní díl č.10. Tím pádem papír zakryje i o sílu papíru dříve nalepené boky. Zase potom zařízněte na potřebnou šíři. Já jsem chvilku přemýšlel, proč jsou díly delší, ale jinak to sestavit nešlo. Římsy 4x č.12 jdou taky krásně slepit na sebe a poté pasují na předem slepenou budovu. Autor stavebnice to má přesně spočítáno s ohledem na sílu materiálu a mě to sedělo bez úpravy.

Dotazy na reálnou stavbu vodárny Protivec 32/H :
1.) Z jakého materiálu je podezdívka budovy. Nemám žádnou fotografii a nenašel jsem na webu stránku kde by to bylo v detailu. Vždy je to skryto ve vegetaci. Někde je použitá kamenná, někde snad i cihly. Ve stavebnici je takový jakoby hrubý povrch. Na modelech ostatních stavitelů budov je použita šedá barva, někde tmavší. Já bych se přikláněl za středně šedou. Není to klíčové, ale poradí někdo jaký to má mít odstín?
2.) Nádrž na vodu a vše okolo. Ve stavebnici je čtvercový díl uprostřed s kruhovým otvorem a do toho by se měla osadit imitace nádrže. Tento díl je z tvrdého papíru a k tomu jedinému bych měl výtku. Nepodařilo se mě ho zdárně stočit. Doporučuji díl obkreslit na měkčí papír, třeba čtvrtku a pod. No stejně bych chtěl nádrž udělat trochu lépe a věrněji. Hledal jsem na webu a našel několik fotografií z období kdy nádrž byla na místě a pak již ne. (viz. odkaz). http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.c ... ni-stanice
V reálu je podlaha patra se čtvercovým otvorem a v rozích jsou výztuhy na kterých nádrž stojí. Ovšem nevím jak v reálu, pokud byla nádrž plná vody tak vážila jistě desítky tun, takže musela být velmi dobře zespodu zajištěná. Nevím zda byla nádrž nahoře uzavřená nebo otevřená jako káď? Z pravé strany od vstupních dveří začínaly až za polovinou místnosti prudké schody se sklonem 60° a prostup do prvního patra byl částečně zakryt asi držákem té nádrže. Nemám půdorys a vycházím jen z fotek kde je již polovina schodiště pryč. Dotaz je tedy kolik m2 bylo v nádrži vody a bývala někdy i čtvercová? Podle plánů byly i stěny opravdu silné, protože váha nádrže nebyla jistě zanedbatelná.
3.) Topení a komíny. V budově je komín, předpokládám, že sloužil k temperování místnosti, aby voda v zimě nezamrzala. Nebo byl účel jiný? Byly tam nějaké kamna nebo podobně?
4.) Tyto stavby neměli hromosvody?
5.) Původně měla přístavba vodárny účel skladování uhlí, později asi zázemí personálu. Má smysl prostory ve vodárně osvětlovat? Pracovalo se tam i za tmy? Na fotkách a stavebnici jsou pozůstatky držáků vzdušného vedení drátů s izolátory.
6.) Později mě čeká po dokončení vodárny, trafostanice a bytovek stavba Výtopny Kácov H0 LAS 5021. Zatím jsem stavebnici nerozdělával, tak nevím zda je tam stejný nebo podobný typ vodárny? Dle skutečnosti a fotek se dívám, že má vodárna 8 oken na hlavní budově stání a ve stavebnici KB jen 6. Je tedy asi zkrácená nebo se v průběhu let měnila?

Děkuji všem za postřehy, jakékoliv reakce, rady. Pokud bude zájem nudu toto vlákno doplňovat. :)
Info pro nové návštěvníky fóra, vlákno o stavebnicích a novinkách od KB model zde : viewtopic.php?f=18&t=9493
Naposledy upravil Martin70 dne čtv 16 lis, 2017 6:30 pm, celkově upraveno 2
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » pon 06 lis, 2017 10:04 pm

Normálie 32/H je tady:
viewtopic.php?f=11&t=4380&start=135#p118689
Vyplývá z ní tvar i umístění nádrže. Nádrž byla nahoře otevřená. Objem vodojemu byl cca 50 m3. (Viz tady: viewtopic.php?f=11&t=3268&p=212070&#p212070) Vodojem měl v tomto typu vodárny válcovitý tvar s vypouklým dnem. (Existovaly i vodojemy kvádrovitého tvaru, ale nikoli v tomto typu vodárny.) Podezdívka byla kamenná. Komíny měly různý účel, někde se jen vytápělo, jinde bývaly ještě i hluboko do III. epochy parní stroje pro čerpání vody (tento konkrétní případ nevím). Parní stroj i s kotlem mohl být v přízemí věže nebo i v přístavku. Jindy byl v přístavku jen sklad uhlí. Taky tam mohl být sklad hasicího náčiní. Nebo byly i vodárny (typicky u ÖLEG) s obytnými přístavbami (např. Branná). A ve Vsetíně měl v přístavbě vodárny sklad a kancelář traťmistr. Vnitřní osvětlení určitě smysl má. Pokud jde o hromosvody, původní stav nevím, přinejmenším byly určitě dosazovány dodatečně, jak se zpřísňovaly předpisy.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » pon 06 lis, 2017 11:35 pm

Hanku, děkuji za odpověď. Mám o trochu více jasno. Na ten plánek normálie vodárny co jsi dával v jiném vlákně jsem narazil a díval se. No není tam půdorys. Dle toho plánku vrchní hrana nádrže lícuje s horní hranou okna. Na reálné fotce z toho odkazu "Památky Karlovarska" je ta nádrž nižší, tak cca. do 1/2 nebo 3/5 okna. A co je to příčné na tom výkresu v bokorysu? To je hrázdění nebo nějaký rám co držel tu nádrž. Jak jsem psal a ty jsi mě to potvrdil údajem o obsahu nádrže tak je obsah 50m3 nebo i pokud by v této dodárně byla menší tak min. 30m3 a to je váhově 30-50tun. Pořád mě to vrtá hlavou prostě. Na fotkách to drží na nějakém nanýtovaním lemu a konzolích. Přes rohy je trám nebo je to nějaký železný profil spíše. A podle těch dvou fotek co je zbytek schodů, tak to vypadá, že tam byl i zůžený otvor na výstup po příkrých schodech do toho patra. Nevím tedy jak často se chodilo po schodech nahoru k nádrži, nebo jen vyjímečně? Konec konců já to tu řeším a stejně vlastně nebude do toho vnitřku vidět, pokud by se neosvětlil.
No já chci zasadit tuto stavbu právě na budoucí kolejiště Jesenicka. Chtěl jsem přistavět ještě přístavek z druhé strany jako je v Hrubé Vodě. Díval jsem se na fotky a vypadá to od kolejí jinak, ale už to nebudu měnit. Na tom přístavku jsou obyčejné dveře. V té větší části byly asi obytné prostory. A když už jsme u této stanice Hrubá Voda, tak nevím zda je stavěna dle nějaké normálie? Od kolejí bych řekl, že ano, ale ze strany od příjezdové silnice je to již v tom lázeňském stylu. Myslím si, že mít takovou stanici na kolejišti by byla nesmírná paráda. Bylo by to pracné vyrobit, ale co už. Nejsou na to někde plány, alespoň z hrubými rozměry? Nenašel jsem. Odhadovat to dle fotek nebo map není přesné. Na vodárně jsem viděl ceduli od realitky, že je na prodej a nádraží je snad v soukromých rukou? Stálo by za opravu a pak by to byla nádherná stavba nádraží jako kdysi v době slávy.
Brannou mám nafocenou akorát z boku (někdy se tam budu muset zajet ještě podívat. Paráda je jak se tam prudce lámou koleje nahoru ve stupání na Ostružnou a Ramzovou). Obě trati jsou nádherné lokálky (Olomouc - Domašov nad Bystřicí - Moravský Beroun a taky Zábřeh na Moravě - Jeseník a dále i na Žulovou. Tam jsou zase specické kostely s takovou půlkulovou věží (Žulová nebo Branná). Pokud bych stavěl na kolejiště kostel, tak v této podobě. (dívám, že to v Branné není kostelní věž, ale fojtství. Kostel je vedle).
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » úte 07 lis, 2017 6:46 am

Budova v Hrubé Vodě je nóbl secesní přestavba pořízená začátkem 20. století v souvislosti s oblibou údolí Bystřice jako cíle výletů "lepších lidí" z Olomouce. Původní docela skromná patrová budova podle normálie MSCB je schovaná v tom přestavěném komplexu. Kopie normálií MSCB i té přestavby v "Hrubce" mám, kdyby bylo potřeba. Mám i plány původních ÖLEGovských normálií pozemních staveb ramzovské dráhy.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Jarda H. » úte 07 lis, 2017 8:49 am

Vlákno se stejným obsahem
viewtopic.php?f=16&t=7573
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » úte 07 lis, 2017 9:16 am

Díky za link. Prostuduji. Toto vlákno jsem přehlédl, jinak bych nezakládal nové. To je tím, že nechodím často do TT sekce. Nechtěl jsem to dávat do vlákna výrobců, tam dává info přímo výrobce K.B. Já se tu ptám na další otázky a tak by se to tam natahovalo a znepřehledňovalo.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Jarda H. » úte 07 lis, 2017 8:15 pm

Martin70 píše: .. Toto vlákno jsem přehlédl, jinak bych nezakládal nové. To je tím, že nechodím často do TT sekce. ....


Právě proto že to bylo "jen" v sekci TT, hodil jsem link i sem :D ...
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod petrh » ned 12 lis, 2017 2:32 pm

Dam to sem, snad se nebute zlobit: nejaky tip jak udelat oplechovani? Me napada alobal?
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » ned 12 lis, 2017 3:43 pm

Když jsou plechy natřené, stačí (natřený nebo potištěný) papír nařezaný/nastříhaný na štráfky potřebných rozměrů. Občas se dají na internetu najít (v e-shopech i volně ke stažení - stačí vytisknout) textury znázorňující rezavějící pozinkované plechy (ale taky omšelé krytiny, opadané a vlhnoucí omítky apod. Na to jsou borci kolegové papíroví modeláři; hlavně ti američtí mají v oblibě modelování všelijakých až brutálně zchátralých objektů, které umějí z papíru napodobit naturalisticky věrně.). Pokud jde o reálné rozměry, tak zapátrej na internetu. Firmy nabízející střešní krytiny mají plechy (i střešní lepenky) nařezané na standardní šířky i délky. A dej pozor na klempířské spoje plechů. Jejich výška je v nízkých jednotkách cm - 5 cm už je moc. V menších měřítkách klidně stačí znázornit je tiskem - 3 cm v TT je 0,25 mm.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Střelec » pon 13 lis, 2017 7:40 pm

Ad přístavba vodojemu - možná by to šlo udělat z vechtru od KB. Ten byl mou první stavbou od KB - na něm jsem si ověřil, že napuštění spojů dílů s rámečkem vteřiňákem je prakticky nezbytné - lepenka pak nemá při řezání tendenci k loupání po vrstvách. K barvení používám barvy na plastikové modely, povrchy imitující prkna napouštím lihovým mořidlem - barvám se do struktury prken nechtělo zatékat.

Co se týká plechů, osobně používám plech kryjící špunty u lepšího vína. Je masivnější než alobal, občas bývá tence poplastovaný, dobře se zpracovává a drží na něm slušně barva. Kromě staveb se hodí třeba na blatníky aut, nebo jako materiál na imitaci nákladu.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » čtv 16 lis, 2017 6:59 pm

Střelec píše:Ad přístavba vodojemu - možná by to šlo udělat z vechtru od KB.

Díky za informaci. Pasoval by možná tento domek : Strážní domek MSCB LAS 5002 H0 :
Rozměry modelu: (š x h x v) H0: 67x92x69mm
http://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/5 ... 1001051272
Více by se mě líbil a stylem oken by snad pasoval : Strážní domek OELEG „LEŠNÁ“ LAS 5037 H0
Rozměry modelu: (š x h x v) H0: 140x89x80mm.
http://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/5 ... load#anch1
Nevím však zda jak by to z boku vyšlo? Hloubka stavby vodárny v H0 je 75mm co to měřím a ta stavba OLEG "Lešná" je 89mm dle návodu na stránkách KB Modelu. To bude asi včetně střechy, takže může být asi stavba v reálu menší. Netuším. Asi by nebylo vhodné pokud by to bylo z boku širší jak vlastní stavba vodárny.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » čtv 16 lis, 2017 7:20 pm

Martin70: Nestyď se a Karla Bartáka se zeptej, ještě nikoho neukousl :mrgreen:

Jinak půdorys strážního domku ÖLEG je 10,60 x 5,46 m, MSCB 7,6 x 5,9 m.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » čtv 16 lis, 2017 7:35 pm

Neboj, napsal jsem mu SZ a na rozměry co píšeš musím v klidu vydělit 87 že jo? Myslíš, že by neměl žádný rozměr být šírší z boku jak vodárna, tedy i včetně střechy? Aby to nebyla nějaká "nereálná prasárna" :D
Naposledy upravil Martin70 dne čtv 16 lis, 2017 7:50 pm, celkově upraveno 1
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » čtv 16 lis, 2017 7:46 pm

hank píše:Budova v Hrubé Vodě je nóbl secesní přestavba pořízená začátkem 20. století v souvislosti s oblibou údolí Bystřice jako cíle výletů "lepších lidí" z Olomouce. Původní docela skromná patrová budova podle normálie MSCB je schovaná v tom přestavěném komplexu. Kopie normálií MSCB i té přestavby v "Hrubce" mám, kdyby bylo potřeba. Mám i plány původních ÖLEGovských normálií pozemních staveb ramzovské dráhy.

To jsou plány kde jsou rozměry a vzhled úprav co máš jak píšeš? Nevím jak přesně se to provádí, tedy dělají Ti co to umí. Musel bych si to vytisnout na papír 1:1 jako H0 a pak přenášet rozměry na materiál pro stavbu. Pokud by byl plán v jiné velikosti, tak bych musel přepočítávat každý rozměr zvlášť asi. :wink: No zatím trénuji na hotových stavebnicích od p. Bartáka. Ta stanice Hrubá Voda by byla jiný a vyšší level určitě.
Jo a kolik bych musel dát "pod ubrousek" za získání těch plánů? :P
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » čtv 16 lis, 2017 8:50 pm

Martin70 píše:Myslíš, že by neměl žádný rozměr být šírší z boku jak vodárna, tedy i včetně střechy?


Najdi si na internetu třeba fotky vodárny v Branné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník