Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » čtv 11 říj, 2018 8:55 am

bkk píše:
Martin70 píše:Ad1) ano, okna jsou piplačka...zkušení modeláři (pro které je stavebnice převážně určena ;-)) si lihovým fixem zabarví i příčky okna na lepicí straně... ale do výtopny vidět není, pokud příčky zůstanou bílé, není to niíc proti ničemu.
Ad 2) platí Murfyho zákon: "Selže li všechno, přečit si návod!" v něm je uvedeno - i s obrázkem, jak se panty ořezávají... je to tak jak Martin píše, u horního a spodního se odříznou přečnívající ramena. O špendlících není v návodu ani řeč.... netuším, kam by je Martin vlepoval,.
Přeji hodně zábavy!

Zdravím pane Bartáku a děkuji za Vaši odpověď.
1.) Ano máte pravdu. Přemýšlel jsem co mě napsal Hank a před spaním mě napadlo, že opravdu do výtopny není vidět a nemusím to hrotit. Člověk nesmí být puntičkář. Jen jsem se zeptal, jsou tu pánové co ladí interiéry a taky nevím zda jsou 100% vidět. Udělám to jak píšete.
2.) V tištěném návodu který jsem obdržel ke stavebnici a je i v PDF na Vašich stránkách se v odstavci Sestava budovy zcela na konci se píše :
" Sestavte vrata stání díly (44) a (45) „zády“ k sobě. Použijte 4 špendlíky, které vlepíte do drážek v dílu 2x (46) a poté na díl (46) přilepte sestavená vrata (44)-(45). Vrata nyní spasujte a seřízněte tak, aby pasovala do otvoru budovy. Odštípněte špendlíky vyčnívající z vrat na správnou délku a vrata vsaďte do spodních otvorů v podlaze. Horní panty vrat zafixujte přilepením dílu (47) z vnitřní strany budovy. Ověřte funkčnost vrat".
Díly č.46 jsou ty příčné výztuže vrat zevnitř výtopny a tam žádné drážky podle mě nejsou. Špendlíky tedy byly míněny ty panty z odlitku? Já mám v návodu jen celkové obrázky a tam je to tiskem vše tmavě hnědé, více je to vidět v PDF. Ten ořez a panty chápu, jen mě tam vrtali hlavou ty špendlíky. Nevymýšlím si. Opravdu.
-----------------------------------------------------------------
Jak tady text z návodu kopíruji, tak jsem si dokonce všiml, že tam napsáno "Požijte špendlíky" místo Použijte. Chápu, že je to milý překlep a v češtině to dostane hned jiný význam. :D Jinak se omlouvám a nechci dělat z komára velblouda a jsem rád, že stavebnici mám a můžu se po večerech bavit. Přeji všem hezký den a pohodové dlouhé podzimní večery u modelařiny.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod jihous » čtv 11 říj, 2018 3:48 pm

Já bych měl dotaz - možná mimo mísu, ale: stavím HOe a váhám před objednáním remízy v HO nebo TT. Máte někdo zkušenost?
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod JanoH0e » čtv 11 říj, 2018 4:06 pm

Mal som remízu TT a bez problémov. Otázne je, či staviam presný model stanice alebo voľnú tvorbu. Pre presný model by som použil H0.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod jihous » ned 14 říj, 2018 6:32 pm

Já se ptal proto, že i v reálu se normované stavby pro kolejová vozidla též redukovali, ale H16 byla samozřejmě stejná na oba rozchody. (co na to hank?)
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » ned 14 říj, 2018 8:22 pm

Z remíz z aktuálně nabízené produkce K. Bartáka bych pro úzký rozchod nepoužil nic, normálie remíz pro úzkorozchodná vozidla braly v úvahu jiný průjezdný profil. Jedinou výjimkou na území bývalé ČS(S)R byla zřejmě remíza bývalých FOD ve Frýdlantě používaná vozidly obou rozchodů. (Ano, oblíbeným zlozvykem soudruhů z NDR bývalo nabízet modely některých pozemních staveb včetně remíz v měřítku 1:100 a deklarovat je jako vhodné pro obě modelové velikosti...) Nicméně nepochybuju o tom, že když mu dodáš podklady ke konkrétnímu objektu, vypálí ti ho na zakázku. Použitelné náčrtky jsou např. v knize Karla Justa Na úzkém rozchodu v Jindřichově Hradci a Gmündu.

Nevím, co je H16...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod jihous » pon 15 říj, 2018 10:10 am

Díky za fundovanou odpověď (ostatně jako vždy). Zmiňovaná kniha od K. Justa je pro mě něco jako modelářská bible, a proto chci postavit neexistující spojnici Nová Bystřice - Neu Nagelberg.. Jinak samozřejmě výpravní budova má být 16/H.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod BohousP » pon 15 říj, 2018 11:30 am

Martin70 píše:-----------------------------------------------------------------
...Jak tady text z návodu kopíruji, tak jsem si dokonce všiml, že tam napsáno "Požijte špendlíky" místo Použijte. Chápu, že je to milý překlep a v češtině to dostane hned jiný význam. ...


OT: Před cca 50 lety vyráběla mechanická návěstidla firma Herr. Později je převzala firma SIBA. Jejich český montážní návod tehdy začínal slovy "Nejdřív ser střed koleje." Kdykoliv ten semafor vezmu do ruky, dodnes se rozesměju ...
Přílohy
30060.jpg
30060.jpg (13.53 KiB) Zobrazeno 9154 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » pon 15 říj, 2018 7:36 pm

jihous píše:Jinak samozřejmě výpravní budova má být 16/H.


No jo, ale to je řeč o něčem úplně jiném... Pro úzkorozchodné železnice se používaly shodné normálie pozemních staveb až na určité výjimky. Ty výjimky souvisely s jiným průjezdným profilem a týkaly se staveb, které k tomu profilu bezprostředně přiléhají, tzn. skladišť, ramp, nástupišť a právě remíz. Takže není problém najít na normálním i úzkém rozchodu stavby podle normálií (např.) 16/H, 4/H, LXXXVII/H, 531/H atd., zatímco skladiště (např.) 354/H nebo 25/H, případně rampu 30/H tam samozřejmě nenajdeš, protože mají podlahy/hrany ve výšce neodpovídající úzkorozchodným vozidlům. (Taky s tím byly potíže při podvalníkovém provozu. Pokud vím, tak na českých a moravských úzkých se s přistavováním vozů na podvalnících ke skladištím nepočítalo a např. ve Střížovicích, kde byl značný obrat takových vozů pro podnik Strojobal, radši skladiště v 60. letech zbourali.)

Jestli nemáš čas a náladu zbastlit si remízu sám, fakt Karlovi Bartákovi napiš. On už mi několikrát vyhověl a budovu vypálil na zakázku i mimo nabízený sortiment.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod JanoH0e » pon 15 říj, 2018 8:02 pm

Hank - normálie boli - sú na všetko. Vytvárala si, resp upravovala ich každá spoločnosť. Takže štátne úzkokoľajky kkstb mali normálie napr. pre skladisko a rampu 561/H, výtopňa napr. 543/H , kde bol upravený v podstate iba "vchod" na 760 mm. Takže pre H0e by sa použila stavebnica H0 s úpravou. Iné je to už u súkromníka, kde si zadával normy sám. Pokiaľ má Jihous plány a normy tejto fiktívnej trate a chce to mať, najlepšia cesta je konzultácia s výrobcom danej stavebnice. Pokiaľ nie je "počítač nítov", kľudne tam môže dať stavebnicu TT, aj za cenu "redukcie" stavby. Tak nejak to bude pasovať :D .
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » pon 15 říj, 2018 9:14 pm

JanoH0e píše:Hank - normálie boli - sú na všetko. Vytvárala si, resp upravovala ich každá spoločnosť. Takže štátne úzkokoľajky kkstb mali normálie napr. pre skladisko a rampu 561/H, výtopňa napr. 543/H , kde bol upravený v podstate iba "vchod" na 760 mm. Takže pre H0e by sa použila stavebnica H0 s úpravou. Iné je to už u súkromníka, kde si zadával normy sám. Pokiaľ má Jihous plány a normy tejto fiktívnej trate a chce to mať, najlepšia cesta je konzultácia s výrobcom danej stavebnice. Pokiaľ nie je "počítač nítov", kľudne tam môže dať stavebnicu TT, aj za cenu "redukcie" stavby. Tak nejak to bude pasovať :D .


Pravdu máš v tom, že byly normálie na všechno, já jsem přece nikdy netvrdil nic jiného. Akorát si nepamatuju jejich čísla a zrovna se mi je nechtělo hledat, protože jsem řešil něco jiného. Nemáš pravdu v tom, že se úzké remízy lišily jen vjezdem; jejich budovy jsou celkově nižší i užší než normálně rozchodné. Soukromníci si sice občas vytvářeli normálie sami, ale jakmile byly jednou schváleny ve Vídni, staly se obecně platnými a mohl je použít i kdokoli jiný. (To poslední platilo pro Předlitavsko, jak jste to měli u vás v uherské části monarchie, to mi není známo.)

Ty stavby pro TT budou pasovat jedině v případě, že bude odpovídat průjezdný profil. Jestli se dobře pamatuju, tak základní šířka profilu pro 1435 mm je 4000 mm, pro 760 mm 3300 mm, tj. 82,5%. Poměr velikost TT ku H0 je 72,5 %. Poměr výšek je 3700 ku 4800, tj. 77%. Takže použít budovu remízy pro TT v H0e bych si nedovolil - jestli dodržuje normu NEM, bude mít nejspíš úzká i nízká vrata.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod jihous » úte 16 říj, 2018 10:39 am

Chlapi, díky moc za fundované odpovědi, vezmu to cestou nejmenšího odporu a objednám remízu v TT protože počítač nýtů opravdu nejsem, já si vláčkama čistím hlavu od zatím úspěšného běžného života.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » úte 16 říj, 2018 5:23 pm

jihous píše:Chlapi, díky moc za fundované odpovědi, vezmu to cestou nejmenšího odporu a objednám remízu v TT protože počítač nýtů opravdu nejsem, já si vláčkama čistím hlavu od zatím úspěšného běžného života.


Riskuješ, že jestli výrobci remízy i tvých mašin dodrželi normy NEM, tak ti ty mašiny neprojedou vraty.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod jihous » úte 16 říj, 2018 8:18 pm

Hanku, kdybych v životě riskoval jen tohle …………….. tak to beru, život samotný je smrtelná nemoc.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Polabský » stř 17 říj, 2018 5:04 pm

jihous píše:Hanku, kdybych v životě riskoval jen tohle …………….. tak to beru, život samotný je smrtelná nemoc.


No nevím milý kolego ale Vaše odpověď je vůči kolegovi Hankovi poněkud nezdvořilá :roll: .
On se Vám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí snaží pomoci a vy ............................................ !
No nic, asi to ještě nějaký čas potrvá .... .
Hezký večer Všem !!
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod jihous » stř 17 říj, 2018 6:56 pm

Pane kolego Polabský, já má k Hankovi velkou úctu, neboť jeho odpovědi jsou pro zdejší fórum jako koření do jídla , ale chtěl jsem jenom naznačit, že život jede dál a já si jen hraju.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník