Vlečka stáčení ŽC

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod halflife » stř 04 říj, 2017 8:12 am

Napadl mne jeden projekt. Vlečka stáčení železničních cisteren. Inspiroval jsem se na skladech Čepro. Vzhledem ke skutečné velikosti nádrží však není možné dělat skutečné modely a tak jsem sáhl po nádržích od KIBRI. Stavebnice má však čerpadla přímo u nádrží. Ve skutečnosti jsou ale čerpadla ve strojovnách nebo pod přístřeškem. Tak mne napadlo využít stavebnici od KB model. Jedná se o trafostanici, která se strojovnám nejvíce přibližuje. Tak nastalo řezání, měření, broušení... Z půlky objektu vznikne strojovna čerpadel. Vstupy (dva otvory) budou opatřeny drátovým plotem s brankami od Model Scene (http://www.eshop-rychle.cz/model-scene/ ... plotu-1-87). Zbytek budovy bude rozvodna.
Jako další přijdou na řadu další nádrže, které budou dvojité a nižší.
Pokud máte nějaké nápady, sem s nimi... :-)
Galerie stavby strojovny: https://halflife.rajce.idnes.cz/Strojovna_cerpadel/
Galerie stavby nádrže:https://halflife.rajce.idnes.cz/Nadrze_Cepro/
Přílohy
noname_17.jpg
noname_15.jpg
noname_14.jpg
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Martin70 » stř 04 říj, 2017 2:03 pm

Zdravím, nevypadá to špatně. Dnes jsem se právě díval jak staví podobný objekt Cipísek a taky to má povedené : viewtopic.php?f=42&t=4011&start=1140
Já jsem se pustil nyní do stavby trafostanice od KB v původním provedení a určení.
No ještě ke tvé stavbě budovy. Je to v praxi reálné kombinovat trafačku a stáčírnu hořlavin? Prostě, aby to nevybouhlo! :wink:
Řešil jsem rozdělení asfaltových pásů na třeše. V reálu má role 10m a tedy 11,5cm v H0. Střecha je široká 24cm. takže to vychází blbě. Pan Barták to má řešeno přeplátováním pásem kolmo na zbytek pásů. Tedy ty dva chybějíci centimetry. Nevím zda se to tak dělá i v praxi? Cipísek to řešil následovně : http://kzmslovacko.cz/index.php/jak-na/ ... ovych-pasu.
Já to zatím mám vymyšleno, že dám první šár středově souměrný, tedy 11,5 cm pásu doprostřed a na každou stranu polovinu zbytku šíře tedy cca. 6,2cm. Další šár bude zleva začínat polovinou předchozího doměrku cca. 3,1cm, pak bude celá míra 11,5cm a pak necelá délka 9,4cm. Třetí šár bude zase stejný jako první a tak dál. Nevím který způsob je správný a jak by to dělali pokrývači v praxi. Ve Vršovicích jsem nebyl. :) No stejně mě to stojí na nedostatku potřebného smirku hrubosti 600 nebo 800 přímo ve Zlíně. Zkoušel jsem pokusně i lepení smirku napřímo bez napouštění předem a drží to i Kamagomem i lepidlem co jsem dostal od stoláře (nejspíš Duvilax, nevím). Ještě k Duvilaxu, který tady na fóru používá spousta z vás. Tady v místních barvách-lacích mě nabízeli jiná lepidla pod jiným názvem prý stejná. Je to pravda nebo se to liší co se týká použití v modelařině?
Tady dumám nad formou hromosvodů a okokuji stavby v okolí.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod halflife » stř 04 říj, 2017 3:09 pm

Koukal jsem na odkaz a Cipísek to má pěkné. Líbí se mi ty rošty, ty budu taky potřebovat.
Ohledně rozvodny a strojovny čerpadel. Na skladech Čepro se pohybuji již několik let a mám prošlé všechny sklady. Některé nádrže jsou v podzemí a tam jsou rozvodny mimo skladovací blok. Nádrže, které jsou na povrchu mají rozvodny a vedle strojovny. Je to řešeno požárním předělem, tedy příčkou. V prostorách čerpadel je EX (zóna s nebezpečím výbuchu). Co se týká těchto staveb, je to co sklad originál. Nechci se ani moc přiblížit reálu, jelikož některé stavby jsou příliš rozsáhlé.
Co se týká lepenky, tak děkuji za míry, alespoň to nemusím přepočítávat. Ohledně přesahu se zeptám známého pokrývače a dám vědět. Hromosvod řešit nebudu, jelikož na Čepru nikde nejsou a nechce se mi s tím patlat :-)

To napouštění smirku je myšleno co? Před položením ho máčíte do vody s lepidlem?
Jsem zvědav na oplechování. Koupil jsem alobal na grilování, tak uvidíme jak se s tím bude pracovat.
Ohledně lepidel to moc neporadím. Používám PATEX, Herkules. Jinak tento model jsem celý lepil vteřinovým lepidlem, jelikož jsem poté celý přestříkal plničem. Výhoda vteřinového lepidla je ta, že se dají spoje přebrousit a drží okamžitě.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Martin70 » stř 04 říj, 2017 4:22 pm

Budete to mít parádní oba. Já jsem byl ve fabrice tedy spíše jen v chemičce Spolana Neratovice naposledy v 90tých letech minulého století. Takže pokud je osobní zkušenost, že taková budova je dohromady v reálu, nic nenamýtám. Jasně na větší nádrže není nokdy místo.
Přepočet měr... není jisté, že jsem se nespletl. Nikdo není neomylný. :D
Pochopil jsem to tak, že to Cisek poprvé natřel z rubu, aby se to jako napustilo a nekroutilo po nalepení. Lepil to až jakoby ztvrdlé. No mě se to spíše kroutilo po napuštění a srovnalo se to snad až lepidlo zavadlo. Jak jsem psal, tak to nalepím přímo až ten smirek koupím. Já jsem stavbu lepil Herkulesem a vteřiňákem jen napoštěl hrany a pak se to snažil přebrousit. KB tuším ještě doporučuje rohy přelepit a pak brousit aby to asi bylo rovnější. Stěny jsem "nahodil" polohrubou moukou sypanou do řídkého Herkulesu. Ten spray Dupli Color Granit se nedá asi běžně koupit, teda já ho tu neviděl v obchodě. Jedině asi webová objednávka. Možná je to i dost hrubé zrno. I když mám dojem, že jsem to na kolejištích viděl a nebylo to zase tak hrubé.
viewtopic.php?f=1&t=2184&p=195941&hilit=granit#p195941
Vše byly mé první pokusy s technologií stavby a všeho s tím spojeného.
Oplechování jsem udělal z papíru a natřel, ale pokud to má být lesklý nenatřený plech, tak je alobal vhodná volba. To někdy zkusím. Leda, že bych udělal střechu plechovou falcovanou. No to bylo daleko pracnější než asfaltovka.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Polabský » stř 04 říj, 2017 4:47 pm

Hezký den,
nestavím nic takového ale přidám se. Asfaltová lepenka se dá krásně napodobit papírovou malířskou maskovací páskou z barev - laků. Po nalepení lze natřít temperami, nebo olejovými barvami. Hezky to popisuje i "Houmr" na svých stránkách. Lepenka se natavuje s přesahem cca 10 až 15 cm.
Alobal se dá dobře lepit lepidlem Tenyl a drží.
Stáčení hořlavých kapalin by mělo mít hromosvody a mělo by být rozděleno na několik úseků. Proto ty požární zděné předěly na střeše. Taky mi napadlo, hledat inspiraci v areálu KHKD v Kněževsi u Rakovníka.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Martin70 » stř 04 říj, 2017 5:20 pm

Polabský píše:Hezký den,
nestavím nic takového ale přidám se. Asfaltová lepenka se dá krásně napodobit papírovou malířskou maskovací páskou z barev - laků. Po nalepení lze natřít temperami, nebo olejovými barvami. Hezky to popisuje i "Houmr" na svých stránkách. Lepenka se natavuje s přesahem cca 10 až 15 cm.

Na pásku se podívám na Houmrovy stránky. EDIT : Už to vidím. No smirk asi imituje lépe "novou" lepenku a ta páska si takovou starší, zpuchřelou a napadenou lišejníkem či mechem. Záleží na barvě, dle stránek se mě zdá trochu světlejší. Stopy nataveného asfaltu, dobrý nápad. No chce si nazkoušet asi nanečisto, než se to aplikuje na stavbu.
10-14cm v reálu, takže v H0 to bude cca. 1-1.5mm. Takže opravdu celkem málo. Do jaké výše se vytahuje lepenka nahoru na ty atiky. Asi ne až nahoru, ale zase asi tak do 15 cm? A nejsem si jistý zda se dává pod ní oplachování z okapnicí nad žlab, nebo je to tam ohlé dolů a kape to z ní. Na přední straně nad vchody jsou nějaké plechové závětrné lišty.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod halflife » stř 04 říj, 2017 6:53 pm

Oplechování u atiky je pod lepenkou. Na obvodu se prý dříve dávají nad a teď pod. Lepenka na atiku vytažena není.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod cipisekmp » stř 04 říj, 2017 7:18 pm

Ahoj, vidim ze kolega ma stejny zaklad jaky jsem zdedil od kamarada ja.

Halflife pise "Ve skutečnosti jsou ale čerpadla ve strojovnách nebo pod přístřeškem" no a to me prave ted zmatlo. Ja si pamatuju, ze ve Strelicich pred cca 25lety byli dle me cerpadla venku. Nejsem si teda jist, ale proste me pripada ze kdyz jsme s spoluhlidaci (byl jsem u strazniho oddilu ktery areal hlidal) ubirali trosku benzinu ktery zbyl v hadicich po staceni (stacilo nahnout hadici a vytekl kanystr benzinu) tak u tech hadic byli i cerpadla. Ted je to teda zastresene to je fakt. Ono se podle fotek v tom arealu zmenilo vic veci to je fakt. Otazka teda je jakou dobu pak kdo modeluje. Skoda ze jsem si neco tehdy nefotil. Dnes by se me to hodilo.

Jinak k te lepence. Kdysi jsem delal u stavebni firmy a co si pamatuju tak pokryvac proste zacal na jedne strane dole, rozvinul pas, narovnal aby mu pasoval s hranou budovy, znova smotal a zacal nahrivat. Dojel do konce pasu, rozvinul dalsi a opet stejnym postupem. Kdyz se dostal k hrane budovy, tak si odmeril co mu chybelo a se zbytkem (kdyz to nebylo pul metra) zacal znova od kraje. Ono se da lepit i kolmo k rekneme okapu. Nemusi byt lepenka jen podel ryny. http://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2015/03/p%C3%A1s-4.jpg http://www.svepomoci.cz/images/stories/2013-05-10_strechy-z-asfaltovych-pasu/skladba%201%20foto%203.jpg
Co se tyce toho krouceni, tak jsem jej podle me napoustel tim duvilaxem proto, ze kdyz jsem jej natrel primo a chtel lepit, tak se kroutil a odlepoval. Tak jsem jej napenetroval, tim se zpevnil a pak uz se tolik nekroutil. Doufam ze si to pamatuju dobre.

Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Martin70 » stř 04 říj, 2017 10:08 pm

cipisekmp píše: Skoda ze jsem si neco tehdy nefotil. Dnes by se me to hodilo.
Jinak k te lepence. Kdysi jsem delal u stavebni firmy a co si pamatuju tak pokryvac proste zacal na jedne strane dole, rozvinul pas, narovnal aby mu pasoval s hranou budovy, znova smotal a zacal nahrivat. Dojel do konce pasu, rozvinul dalsi a opet stejnym postupem. Kdyz se dostal k hrane budovy, tak si odmeril co mu chybelo a se zbytkem (kdyz to nebylo pul metra) zacal znova od kraje. Ono se da lepit i kolmo k rekneme okapu. Nemusi byt lepenka jen podel ryny. http://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2015/03/p%C3%A1s-4.jpg http://www.svepomoci.cz/images/stories/2013-05-10_strechy-z-asfaltovych-pasu/skladba%201%20foto%203.jpg
Cipisekmp.
Jasně fotky se hodí vždy, jde o to zda se tenkrát mohlo fotit a kde.
Kladení lepenky jak je na prvním obrázku by bylo na modelování jednodušší, jde o to zda je to tak správně a nezáleží i na sklonu střechy. Na té roubence je sklon tak 45° a na těch našich budovách je sklon minimální. Takže pokud by spoj nebyl ideální tak je větší šance, že by do takové střechy v reálu zatékalo, alespoň si myslím. Dělal jsem klempířinu před 25 lety a jen devět měsíců, ale pod ipu nikdy. Lepení jak to popisuješ v reálu je určitě logické, aby nevznikaly zbytky a odpad. Ovšem nám jde aby to trochu vypadalo. Ty jsi to na té stavbě pěkně prostřídal, vždy o kousek posunutý každý šár - pruh. Je to jako jsi psal ty, že spoj ve stejném místě by vypadal divně bez prostřídání. A na závěr musím napsat, že se mě zdá lepenka se smirku zdá hezčí a méně pracná než ta Houmrova (nevím zda to vymyslel on) varianta i když jí nezatracuji (je to jiné a záleží na obarvení) a někdy ji zkusím na třeba více zchátralý objekt.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod halflife » čtv 05 říj, 2017 6:31 am

Fasáda dokončena. Metoda tupování bílou temperou. Sokl z obkladu zrušen a nahrazen betonem.
http://halflife.rajce.idnes.cz/Strojovn ... ame_19.jpg
http://halflife.rajce.idnes.cz/Strojovn ... ame_20.jpg
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Martin70 » pát 06 říj, 2017 8:30 pm

halflife píše: Ohledně lepidel to moc neporadím. Používám PATEX, Herkules. Jinak tento model jsem celý lepil vteřinovým lepidlem, jelikož jsem poté celý přestříkal plničem. Výhoda vteřinového lepidla je ta, že se dají spoje přebrousit a drží okamžitě.

Ještě se zeptám na tu stavbu jsi používal vteřiňák, případně Herkules. Ten Pattex používáš na dřevo a kov? Na papír a karton asi ne že? Je více druhů a každý lepí něco jiného. Já mám univerzál a tam papír není uveden.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Martin70 » pát 06 říj, 2017 8:38 pm

Budu potřebovat přilepit zatavenou laminovací fólii na papírové okna baráku od KB- model. Ve stavebnici Wepe bylo zasklení přiloženo ve formě fólie a to jsem nalepil lepidlem od Revellu na modely, pokud si to dobře pamatuji, ale to je spíše na plasty.
Včera jsem lepil tu krytinu se smirků a nakonec to nalepil asi tím Duvilaxem, dostal jsem to lepidlo na židle a je dost husté. Ředil jsem ho vodou a drželo. Nevím na co přesně je, tedy co je to přesně za lepidlo. Herkules schne dost pomalu a totálně mě zklamal Kamagom. Lepil jsem s ním před 35 lety papírové vystřihovánky z ABC a pohoda. Nyní je to jakési gelové složení. Koupil jsem i nové balení, protože jsem myslel že to co mám je staré, ale je to samé. Nepoužitelné. Dělá husté hrudky jak sopel a to je na nic. Nevím zda se změnilo složení nebo v čem je chyba. :( :roll:
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod halflife » pon 09 říj, 2017 1:29 pm

Martin70 píše:
halflife píše: Ohledně lepidel to moc neporadím. Používám PATEX, Herkules. Jinak tento model jsem celý lepil vteřinovým lepidlem, jelikož jsem poté celý přestříkal plničem. Výhoda vteřinového lepidla je ta, že se dají spoje přebrousit a drží okamžitě.

Ještě se zeptám na tu stavbu jsi používal vteřiňák, případně Herkules. Ten Pattex používáš na dřevo a kov? Na papír a karton asi ne že? Je více druhů a každý lepí něco jiného. Já mám univerzál a tam papír není uveden.

Mám Patex na dřevo. Jinak model zatím komplet vteřiňákem.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod halflife » pon 09 říj, 2017 1:32 pm

Martin70 píše:Budu potřebovat přilepit zatavenou laminovací fólii na papírové okna baráku od KB- model. Ve stavebnici Wepe bylo zasklení přiloženo ve formě fólie a to jsem nalepil lepidlem od Revellu na modely, pokud si to dobře pamatuji, ale to je spíše na plasty.
Včera jsem lepil tu krytinu se smirků a nakonec to nalepil asi tím Duvilaxem, dostal jsem to lepidlo na židle a je dost husté. Ředil jsem ho vodou a drželo. Nevím na co přesně je, tedy co je to přesně za lepidlo. Herkules schne dost pomalu a totálně mě zklamal Kamagom. Lepil jsem s ním před 35 lety papírové vystřihovánky z ABC a pohoda. Nyní je to jakési gelové složení. Koupil jsem i nové balení, protože jsem myslel že to co mám je staré, ale je to samé. Nepoužitelné. Dělá husté hrudky jak sopel a to je na nic. Nevím zda se změnilo složení nebo v čem je chyba. :( :roll:

Zaslklení lepím disperzí (Herkules apod.). Lepidlo od Revellu bych asi nepoužíval, jelikož rozleptává plasty. Nevím ale co to udělá s fólií. Pokud máš krytinu nalepenou, zveřejni foto ať se můžeme inspirovat....
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Vlečka stáčení ŽC

Příspěvekod Martin70 » pon 09 říj, 2017 5:44 pm

halflife píše: Pokud máš krytinu nalepenou, zveřejni foto ať se můžeme inspirovat....

Tak jsem něco narychlo nafotit, nebylo už denní světlo, založil si účet na rajčeti a po delším boji to tam uložil jako album. Nevím zda Vám to půjde otevřít z toho odkazu. Ukládal jsem první album. Napište. Díky.
https://martin70h0.rajce.idnes.cz/Trafo ... _Vrsovice/
No a zda to bude pro někoho inspirace nevím? Třeba jako varování, jak to nedělat! :wink: Je to moje prvotina, tak se nesmějte. :lol: Není to ještě hotové.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků