I. Diorama

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

I. Diorama

Příspěvekod halflife » pon 30 led, 2017 4:31 pm

Stavím svojí první dioramu abych si vyzkoušel modelářské techniky.
Postup jsem popsal v galerii. Chtěl bych Vás poprosit o rady a náměty ohledně postupů.
Stavba probíhala bez problému do té doby, než jsem začal zasypávat hliněným prachem. Zde jsem asi udělal zásadní chybu. Podkladové lepidlo jsem nenaředil a zasypal jej hliněným prachem. Pak jsem se pokoušel pomocí kapátka zalít naředěným lepidlem v poměru 1:3 ve prospěch vody a kapkou saponátu. Vůbec se mi však lepidlo nechtělo vsakovat a tak jsem použil rozprašovač. Tím jsem celý povrch postříkla. Bohužel se mi však část prachu vyplavil (svažitý terén) a hliněný prach vypraskal. Dávám vynu špatnému podkladu (nenaředěné lepidlo) a pak použití velkého množství lepidla aplikovaného rozprašovačem.
Bude následovat přilepení koleje a patina. Následně statická tráva. Inspiraci čerpám ze stránek mnitka, stejně tak používám jeho hliněný prach.
http://www.rajce.net/a13704098
Přílohy
IMG_5552.JPG
IMG_5545.JPG
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: I. Diorama

Příspěvekod hopeter » pon 30 led, 2017 5:48 pm

Asi to děláš moc "vědecky" :wink:
Vytvarovaný povrch ( z čehokoliv ) nakašíruju toaletním papírem napuštěným mírně naředěným ( 4 díly lepidla 1 díl vody ) Dispercolem ( Herkulesem apod.). Po vytvrdnutí 2 až 3 dny to natřu hnědou vodouředitelnou barvou. Po zatvrdnutí barvy natřu Dispercolem ( hustota jako na toaletní papír ) po částech aby to moc nezaschlo a posypu obyčejnou hlínou přes čajové sítko. Nechám prosáknout a prokapu řídkým Dispercolem cca 1:1 s vodou a několik kapek saponátu ( JAR apod.)
Kapu injekční stříkačkou a nechám nasáknout. Po spojení zakapaných map to znovu posypu hlínou přes sítko. Pozor ne moc a ne málo ! Když je moc tak hlína nedrží a když málo tak to udělá lesklou šlupku a moc ztmavne. Pokud to po zaschnutí a vysátí prosvítá tak dám další vrstvu a případně znovu. Většinou to mám na dvě vrstvy a na svahu tři. Když trefíš správný poměr množství lepidla a hlíny tak hlína drží , má přírodní barvu a je matná.
Možná to vypadá zdlouhavé a staromódní ale funguje to. :wink:
Ať se daří... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: I. Diorama

Příspěvekod greenery » pon 30 led, 2017 6:07 pm

... to že ti hlína popraskala nemusí být vůbec na závadu, naopak. Ani ty mapy nemusí vadit. Obzvlášť pokud modeluješ suché období :wink: .
Jednak je povrch nejednotný, což je dobře, příroda je rozmanitá. Pokud to přece jen někde moc vadí, přetři do ztracena lepidlem a znovu přesyp. Pokud nechceš ostrý přechod, ještě do vhkých okrajů hrábni tuhým plochým štětcem. A vůbec pomocí špachtlí a štětců tvaruj. Nebo zasyp praskliny nebo fleky nasucho, natvaruj štětcem atd. a pak zastříkni lepidlem.

Navíc , a předpokládám, že použiješ statiku, ti tráva leccos překryje. Takže nemá moc smysl hliněný povrch šperkovat, vyjma míst, která zůstanou holá (suchá místa - a tam jsou praskliny dokonce žádoucí) nebo sešlapaná místa, pěšiny , cesty a podobně.

Barva hlíny je závislá na druhu a na obsahu humusu. Obecně nejsvětlejší jsou sprašové břidličné hlíny s malým obsahem organických složek. Nebo rozdrcené světlé jíly.

Na první pokus to nemáš vůbec špatné.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: I. Diorama

Příspěvekod halflife » úte 31 led, 2017 3:48 pm

Tak opraveno...
Máte nějaký typ, čím obložit obvod dioramy aby nebyl vidět polystyren?
Přílohy
IMG_5650.JPG
IMG_5649.JPG
IMG_5648.JPG
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: I. Diorama

Příspěvekod cipisekmp » úte 31 led, 2017 5:29 pm

Ahoj, jako pohledovy material sololak a pokud to nebude nekde na vystavu tak staci podle me sololit a ten natrit barvou.
Co se tyce toho sypani hliny, tak ja osobne postupuju takhle:
Polystyren/styrodur natrit disperznim lepidlem cca 1:1 redenym vodou. Do lepidla stetcem s redenym lepidlem zahladit papirove ubrousky. Klidne dat i druhou vrstrvu do krize je pak povrch jak beton. Po zaschnuti natrit hnedou vodoureditelnou barvou. Opet po zaschnuti jsem povrch natrel modrym neredenym duvilaxem a primo do nej sypal ve velke vrstve presatou hlinu. Klidne rukama a klidne i 1cm na vysku. Co se ma chytit do lepidla to se chytne, zbytek po otoceni modulu spadne. Pak statika. S nejakym praskanim hliny nemam problem.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek


Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků