Nádražní budova Dalovice (KB model)

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod novas32 » pát 05 lis, 2021 12:08 pm

Muj prvni pokus o stavbu nadrazni budovy. Chtel jsem neco co nejvic podobneho stanici Kubova Hut, bohuzel jsem objednal verzi s eternitovou strechou.
Zatim jsem neresil veci jako osvetleni, doplnky atd. Trosku me u stavebnice prekvapilo, ze moc nesedi krytina na podkladni dily, spoje jsem resil tmelem.
Kominove lavky jsem koupil IGRA, original je jen tenky papir a nedrzi tvar. Jeste jsem mohl dat jine okapove zlaby, ale nakonec jsem se nejak popasoval s tim co bylo ve stavebnici.
Povrch.uprava stetcem a houbickou, barva primalex + tonovacky.
Prosim o rady, navrhy, co pro priste udelat jinak, lepe, za kazdy postreh budu rad.
Přílohy
4.jpg
3.jpg
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod hank » pát 05 lis, 2021 1:22 pm

U Karla Bartáka si můžeš krytinu vybrat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod Zippich » sob 06 lis, 2021 12:55 am

hank píše:U Karla Bartáka si můžeš krytinu vybrat.

...pokud ti ovšem pak pošle tu správnou.
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod rawen » sob 06 lis, 2021 4:13 am

...z cca dvaceti celkem zakoupených větších budov se spletl jednou, tuším u Ledečka, a správnou dodal obratem zdarma.

Ohledně sestavení a stavby - berme to tak, že platíme za ušetřený čas s vyřezáváním dílů. Přemýšlet musíme sami!
Takže plošně laserované díly (střechy, okapy,...) zpevnit stříknutím lakem, stejně jako třeba ty lávky. Lakovat před vyříznutím z rámečku!
Geometrií střechy poladit na podkladových dílech. Tmelení nikdy, ideální je jemně měnit sklon až do té doby, kdy vrchní díly sednou a udělají stejnoměrná úžlabí. Ta podlepit papírem.
Kubovu Huť neznám, naposledy jsem tam byl cca 20 let zpátky, ale z komínů obvykle původně trčely roury cca o polovinu vyšší než zděná část nad střechou. Nároží možná trochu tmelu chtěla a přebrousit do hladka pod barvu. Většina budov se dá oživit přidáním nástěnných umyvadel/výlevek, hasičáků, laviček, elektrorozvaděčů... podle epochy a místní situace. Chybí tam několik okapových svodů.

Radek

P.S.: Umím postavit budovu i sám podle typáku, jak je ostatně k vidění na mém Rajčeti, ale celkově se ty laserovánky vyplatí časově i cenově. Zvlášť, když stavím kolejiště pro zákazníka a času není nazbyt.

A hlavně - máš to moc pěkný! Moje spisky ber jako náměty k vylepšení, ne jako kritiku.
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod novas32 » sob 06 lis, 2021 8:53 am

Mozna jsem to spatne napsal. Ja jsem si objednal model s eternitovou strechou, prislo mi presne co jsem objednal. Jen jsem dodatecne zjistil, ze by mela byt taskova.
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod novas32 » sob 06 lis, 2021 9:02 am

Jinak vidim, co vse.chno jsem delal spatne, prave proto jsem to sem dal. Diky za rady!
Lavky jsem lakoval uz vyriznute a kroutily se. Cim je muzu (a obecne dily) lakovat?
Zapracuju na zpevneni rohu. Pokud jde o strechu - podkladni vyrezy maji na koncich hrebinky imitujici pod krytinou krokve, ktere zapadnou do vyrezu ve stenach budovy nd rimsami. Uprimne, neumim si predstavit slepit to predem stranou a pak to tam dopasovat, to je minimalni sance, ze se to do vyrezu strefi...tak tady si nejsem jisty...
Okapove zlaby vysly tak, ze jsem jeden dlouhy musel nastavovat z odrezku, mohl byt jeden navic. Svod jeden chybi a chybel i ve stavebnici.
Kominove nastavce budu dodelavat, az sezenu neco vhodneho, stejne tak doplnky na budove.
Zeptam se - ted je to slepene tak jak to bylo vyrobene. Jak Budovu vhodne pripravit na osvetleni? Nebudu delat zadne interiery - tudiz asi nejake zaclony do oken? Celou budovu zevnitr natrit cerne a ucpat mezry mezi jednotlivymi castmi kvuli prosvitani?
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod hank » sob 06 lis, 2021 10:42 am

novas32: Tu krytinu neřeš, budovy tohoto typu bývaly většinou kryté eternitem. Kubovka je výjimka. Měl jsem za to, že použití pálené krytiny je novějšího data, ale našel jsem fotku této budovy z roku 1965, kde už taky byla pálená krytina, což mě docela překvapilo, protože podle obecných zásad, které se tenkrát víceméně dodržovaly, se v horách s velkou sněhovou nadílkou na střechy používaly lehčí materiály.

kubovka.jpg
kubovka.jpg (26.18 KiB) Zobrazeno 6378 krát

Záběr je z filmu Každý mladý muž, převzato odsud:
https://www.filmovamista.cz/1542-Kazdy- ... aber=17640
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod rawen » ned 07 lis, 2021 4:57 am

Doplním:
- kouřové roury dělám v TT z uchošťouchů (plastových). Chce to několikrát natřít "barva pneumatik".
- okapy jsem dříve dělal z rozříznutých uchošťouchů, ale byly větší oproti měřítku.
- svody normálně z měděného drátu omotaného papírovými proužky v místech napojení dílů - zde záleží na roku výroby (toho drátu), protože dnešní 2,5 je silná jako stará 1,5. :(

Při mé spotřebě se vyplatilo koupit aršík okapů a hřebenáčů, protože opravdu nevycházejí. Stejně jako kamenné sokly, pokud jsou "metráži" a ne vyřezané na míru.

Radek

P.S.: Hanku, jak je to s těma trubka v komínech? Byly, nebyly...
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod Martin70 » ned 07 lis, 2021 7:39 am

Zdravím. Trubky z uchošťourů do komínů souhlas. Zda byly a kde jest otázkou na zkušenější. Na té fotce od Hanka v komínech nejsou. Komíny jsou i uprotřed při pohledu zepředu zúžené, ve stavebnici asi rovné. Jak si to kdo udělá, tak to má, tedy udělat si komíny vlastní.
Já mám spíše problém s komíny obecně. Je to vždy složeno ze čtyř kusů na zámky, a ty spáry s cihlami ne vždy ideálně sedí na sebe. Někdy se to jak je to z vrstev papíru rozpadne a musí se to dolepit (to samé u podezdívek třeba). Celkově by asi bylo lepší to polepit natištěným papírem se vzorem cihel, aby nebyly propadliny po zámcích. Jak to děláte vy? Některé komíny jsem nahodil omítkou jako budovy(lepidlo Herkules posypané polohrubou moukou a natřené barvou HET dle potřebného odtínu - velikost H0), nevím zda je to právně, potažno u drážních budo? Řeší to však předchozí problém.
Okapy z uchošťorů se mě nepodařilo říznout nikdy ideálně napůl tak, aby nebyly do "vrtule". Taky mají silnější stěnu než by bylo třeba. Ideální řešení hledám a je přede mnou...
Přeji hodně radosti při stavbě modelů budov.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod Martin70 » ned 07 lis, 2021 7:48 am

rawen píše:- svody normálně z měděného drátu omotaného papírovými proužky v místech napojení dílů - zde záleží na roku výroby (toho drátu), protože dnešní 2,5 je silná jako stará 1,5. :(

A není to záměna rozměrů drátů, tedy 1,5mm průměr drátu = 2.5mm plošně v průřezu? Tedy dnešní dráty 2,5mm co jsou bězně používané pro rozvody, tak mají 2,5mm průřez a nikoliv sílu měděného drátu.
(jestli dříve norma neudávala průměr vodiče 1,5mm a dnes plocchu 2,5mm2? No netuším. když tam mě vynadejte). 8)
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod Pavel-HP » ned 07 lis, 2021 7:53 am

U el.instalací se vždy jedná o průřez.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod novas32 » ned 07 lis, 2021 9:29 am

U tohohle modelu trubicky od uchostouru nedostanu do vyrezu v kominovych hlavach. Manzelka dela cinskou medicinu a nekdy se pro jehly pouziva takova zavadeci trubicka, ktera ma mensi prumer, tak to vyzkousim. Jinak asi okapy, sokly atd urcite lepsi resit z delsich prvku bez nutnosti nastavovani.
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod BohousP » ned 07 lis, 2021 11:13 am

Pavel-HP píše:U el.instalací se vždy jedná o průřez.

A při prodeji v radioamatérských obchodech zase průměr vodiče. Číňané pak občas OD, což je průměr s izolací.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod rawen » ned 07 lis, 2021 11:27 am

BohousP píše:
Pavel-HP píše:U el.instalací se vždy jedná o průřez.

A při prodeji v radioamatérských obchodech zase průměr vodiče. Číňané pak občas OD, což je průměr s izolací.

...a ještě Američani používají převrácené jednotky typu "kolik se vodičů vejde do konstantního průřezu". (Kdosi kdysi neslušně napsal do americké pr.ele...)

Ne, vážně, každé značení má svůj technický význam odvozený od někdy vodivosti/rezistivity, jindy od mechanické pevnosti nebo kompatibility s konektory. A asi to sem nepatří :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Nádražní budova Dalovice (KB model)

Příspěvekod Střelec » ned 07 lis, 2021 4:02 pm

Uchošťour je silnej? Zkus vypsanou náplň do propisky. Některé mohou být i kovové...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň


Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků