119 od PIKO

Popisy modelů, odkazy na recenze, srovnávací testy.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

119 od PIKO

Příspěvekod jirkan » sob 18 úno, 2012 7:06 pm

Tak mi konečně dorazila dlouho očekávaná 119 od Pika. Jedná se opět o model z expert série, tedy totéž co již dříve diskutované verze 118. Celkově solidní model v citlivě (dle mého názoru) provedeném zjednodušení s velmi solidními jízdními vlastnostmi a za velmi přijatelnou cenu těsně pod 2000 Kč. Zjednodušení spočívá zejména v tom, že některá madla jsou řešena jako část skříně (nálitek), jinak třeba podvozky jsou řešeny docela detailně. Pohon je na čtyři nápravy, vždy ty vnější v podvozku, prostřední je volná. Bandáží je, pokud jsem něco nepřehlédl, opatřeno vždy jedno kolo v podvozku. Spřáhla jsou vedena kulisou spolu s pluhem, čelník s nárazníky je pevný.
Model je připraven na ozvučení, místo pro reproduktor je v malé komůrce zespodu v nádrži. Bohužel vše rozměrově počítá s dosazením originálního setu, který PIKO dodává a který je opravdu hodně drahý. Proto jsem podle svých zvyklostí použil ESU V4 (8 PIN) a reprák 20 mm průměr, oboje je umístěno na plastové podlážce ve strojovně. Tady bylo třeba vzít skalpel a trochu ořezat plasty a snížít ozvučnici, vše je ale za deset minut hotovo.
Lokomotivu jsem zatím jen chvíli zkušebně proháněl po kolejišti, a to bez připomínek, včetně průjezdů problémovými místy. Mohu doporučit. :D
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: 119 od PIKO

Příspěvekod jirkan » ned 12 kvě, 2013 12:12 am

Opět oživím toto téma, i když by to možná patřilo jinam...
Právě jsem si pořídil druhou 119, tentokrát s třetím světlem pod kabinou. Lokomotiva je jinak shodná s výše popsanou, až na jednu maličkost. Lokomotivu jsem pochopitelně digitalizoval a ozvučil, a při prvních testech jsem s překvapením zjistil, že lokomotiva svítí "obráceně", tj červená vepředu, bílá vzadu :roll: . Přitom lokomotiva jela správně, tj. ovladač "dopředu", lokomotiva jela stanovištěm 1 vpřed. Zvědavost mi nedala, a začal jsem stopovat dráty. A zjistil jsem, že závada je vcelku triviální. Čelní osvětlení je řešeno malým plošňákem, ke kterému vede modtý, žlutý a bílý vodič (jak jinak!), ovšem připájení bílého a žlutého vodiče je "vepředu" opačné než vzadu. A zde "soudruzi z NDR udělali chybu" :mrgreen: a připájeli to obráceně :mrgreen: :mrgreen: . Takže já jako jeden z přeních elektrikářských antitalentů :oops: jsem přepájel na obou stranách ty bílé a žluté vodiče, a bylo to OK.
Nevím, zda jsem měl náhodný špatný kus, či zda je to vada celé série, ale kdyby se někomu přihodilo něco podobného, tak se snad tato informace hodí....
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Recenze modelů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron