Příloha ŽM 2011 - Kolejiště našich modelářů

Popisy modelů, odkazy na recenze, srovnávací testy.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příloha ŽM 2011 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod Jarda H. » úte 20 pro, 2011 3:06 pm

Tak a je to doma, vlastně pro mne jako (před)vánoční dárek ! Kdybych si chtěl rejpnout, řeknu že "podzimní příloha ŽM, distribuovaná v listopadu" :D , dorazila k zákazníkům těsně před Vánocemi, ale je v tom velký kus práce dát dohromady podklady, fotky, tisk knihy atd. Takže autorům a vydavatelům velký dík za prima publikaci !

Coby abonent ŽM jsem si knihu předplatil dříve a publikaci mám o stovku levnější, než je na prodej v běžné síti. CD se 75 minutami záznamu z kolejišť je vloženo dovnitř. Kniha v pevných deskách, v barevné obálce (něco na způsob dárkového balení, na křídovém papíru obsahuje stovky fotografiií, potřebný doprovodný text, taky plánky kolejišť. Některé fotky jste sice mohli vidět už v ŽM, některé pohledy na kolejiště znáte osobně z výstav apod., přesto ve fotografiích lze nalézt inspiraci pro domácí kolejišttě - nakládka dřeva, vybavení a "pořádek" v depu, krajinné momentky, ..... zajímavé stroje na trati (věžák), celkem má ta kniha kolem 320 stránek !! Po prvním letmém prohlédnutí konstatuji, že je to fajn knížka a peněz rozhodně nelituji ! Bude co prohlížet za dlouhých zimních večerů, hlavně teď mezi svátky !
Naposledy upravil Jarda H. dne pát 30 pro, 2011 4:45 pm, celkově upraveno 1
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod josooo » úte 20 pro, 2011 4:38 pm

Tak som oznámil priatelke o výbornom darčeku k vianociam.Knižku som si zajednal. A vo štvrtok ideme pre ňu. Lebo poštou by už nestihla doraziť. Len kto to výdrží kým skončí večera. :D
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod F. Placheta » čtv 22 pro, 2011 1:01 pm

Tak za sebe rikam, ze jsem trochu zklamany. Predevsim vyberem kolejist. Pri vsi ucte a respektu k autorum nekterych tam odprezentovanych kolejist si myslim, ze se u nas v republice najdou kvalitnejsi kolejiste. Napr. stare kolejiste T.Bartose, T.Samohyla nebo KZM Prerov by nemely chybet. Ale chapu, ze treba ne kazdy chtel sve kolejiste takhle prezentovat...
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod loscarlos » čtv 22 pro, 2011 11:09 pm

F. Placheta píše:Tak za sebe rikam, ze jsem trochu zklamany.

prosím nestrašit, když se tak těším na ježíška .... :D .
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 407
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod milan ferdián » pát 23 pro, 2011 5:12 pm

Mě přišla dnes,abych věděl,jak konkurence pracuje :wink: .Posuzovat budu ve sváteční dny,nechal jsem si ji pod stromeček :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod Jarda H. » pát 23 pro, 2011 6:10 pm

milan ferdián píše: .....abych věděl,jak konkurence pracuje :wink: .Posuzovat budu ve sváteční dny, .....


Takhle bych to Milane nebral, každá publikace je zaměřena vlastně jiným směrem - tvé báječné plánky nejde srpovnávat s konkurencí ! Ta příloha ŽM je trochu jiný kafe co se týká obsahu - kniha plná fotografií, které představují hotová kolejiště. Vzhledem k počtu kolejišť je tam fotek velmi mnoho. Mohl bych tady třeba vypsat přehled prezentovaných kolejišť, ale to bych kazil budoucí požitky těm, co mají knihu pod stromečkem :D

Zklámání F.Plachety svým způsobem chápu, kdo se pohybuje v modelové železnici asi nebude extra překvapen, ale v knize / příloze ŽM je toho k vidění dost. A že je tady dost relativně nových lidí, modelářů, stavitelů kolejišť, sběratelů, ... beru knihu jako dobrý počin !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod Rudolf » pát 23 pro, 2011 7:39 pm

Už ji také mám. První celkový dojem byl zklamání. Odložil jsem ji, ale pak se k ní vrátil za pár dní vrátil. Druhý dojem už byl trochu lepší. Podvědomě jsem čekal moderní kolejiště udělaná z převážně ze současných materiálů a za použití současných technologií, aby je bylo možné využít jako inspiraci včetně všech detailů. A takových tam moc není. A z toho plynulo to zklamání.

Na druhé straně pokud publikaci posoudíme čistě jako představení existujících kolejišť jako takových, je tam co prohlížet... Představují se tam velká, ale většinou starší kolejiště, která odrážejí dobu svého vzniku. Jsou tam vidět např. přestavníky umístěné viditelně vedle výhybek, leckde podivné zaštěrkování kolejí, málo detailů, poměrně málo vegetace zhotovené bez foliáží, žádná patina, atd.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod Netáhlo » pát 23 pro, 2011 10:06 pm

Ta kniha je ukázkou stavu modelářství v čechách. Tři čtvrtiny kolejišť jsou vlakodromy (některé s pěkně provedenou krajinou) a když už je tam smysluplné kolejiště, tak je většinou provedené hůř. Pro mě tam jsou ale dvě kolejiště, která se opravdu povedla a samozřejmě, ta největší pochoutka je na konci knihy.
Já se ani nedivím, že to modelaření v Čechách a na Moravě vypadá právě takto, vždyť se stačí podívat s čím tu každý nováček příjde a je nám jasno, že ti lidi, co tam kolejiště prezentují tady na pohovor nebyli, ať už z důvodu toho, že stavěli v době, kdy o internetu ještě nikdo neslyšel, anebo o fóru nevěděli anebo si mysleli, že jejich návrh žádné úpravy nepotřebuje.
Mrzí mě jen, že tam jsou všechno obrovská kolejiště až na jedno malé HOe, které je však opět vlakodrom, jako hrom. Moc mi tam chybí malé až střední "modelové" kolejiště.
Ale jinak je kniha pěkná, fotky jsou velmi vydařené, některé doslova humorné a to povídání k tomu je celkem zajímavé, takže peněz nelituji.
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod mnitka » pát 23 pro, 2011 11:56 pm

V tomto směru bychom lehce mohli sklouznout k hodnocení, které předvedli kritici modelů brejlovce jak HO tak i TT..., prostě.., šlo to udělat líp!
Nabízí se otázka. Jaký je průměrný český/slovenský konzument podobných tiskovin? Jak moc koukáte za hranice (geografické)?
Vlastně mi přijde mnohem zajímavější námět podobné knihy s tématem zpracování námětú Milana Ferdiána jako Xtý díl plánů kolejišť MF.
Já jsem neobjednal, věděl jsem že bych byl zklamán.
Už léta se přemlouvám abych ŽM přestal měsíčně kupovat...
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod milan ferdián » sob 24 pro, 2011 8:12 pm

Tak jsem publikaci nedočkavě rozbalil a prolistoval.A upadl do rozpaků.Barevnými fotografiemi,ani barevnými plánky se s touto publikaci,nemůžu srovnávat.Ale námětem a zpracováním krajiny snad tři,čtyři kolejiště bych hodnotil na 1.Zbytek nevím :oops: Asi možná již mám pracovní deformaci.
Uvidím ,jakou recenzi napíšete Vy.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod Jarda H. » sob 24 pro, 2011 9:34 pm

K těm rozpakům Milane :D , proto jsem napsal už dříve :
Jarda H. píše: ..... každá publikace je zaměřena vlastně jiným směrem - tvé báječné plánky nejde srpovnávat s konkurencí ! Ta příloha ŽM je trochu jiný kafe co se týká obsahu .....

Já tu knihu beru - bez ohledu na vybraná kolejiště -jako galerii hotových (starších) kolejišť, jako knihu, která na trhu není, tedy nebyla. Proto jsem napsal to, co jsem napsal.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod milan ferdián » ned 25 pro, 2011 8:19 am

Jarda H. píše:Já tu knihu beru - bez ohledu na vybraná kolejiště -jako galerii hotových (starších) kolejišť, jako knihu, která na trhu není, tedy nebyla. Proto jsem napsal to, co jsem napsal.

Když to vezmem z tohoto pohledu,tak ano.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 25 pro, 2011 11:40 am

Milane, po pravdě - ty děláš plánky kolejišt, nikoliv prezentuješ hotová kolejiště :D Takže žádný srovnávání nelze dělat! Pokud chceš fotky už hotových kolejišt do své publikace, musíš počkat až to některý z nás podle tvého plánku udělá, nebo tam holt dát fotky nějakého hodnotného dioramatu, modulu, kolejiště případně jen jeho hezké části... A takových je u nás dost... Stačí si prohlédnout to co sem dáváme my všichni, vybrat a spojit se autorem... Nebo, budeš-li na besídce u Radka 27/12 (mě to bohužel nevyjde neb jsem nyní bez auta...) tak si nafot to jejich kolejiště - je to jeden z nej námětů českých modelářů i co se týče dosavadního modelářskýho zpracování!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod radula63 » ned 25 pro, 2011 6:55 pm

Omluva za OFF od tématu -
kdo bude u Radka W. 27.12.? Já jsem zván taky.

Převedeno sem: viewtopic.php?f=12&t=5085
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Příloha ŽM 2012 - Kolejiště našich modelářů

Příspěvekod radekkrupka » pon 26 pro, 2011 4:46 pm

Já jsem tu knihu jen prolistoval na burze, a můj velmi rychlý první dojem byl rozpačitý. Pak jsem se kouknul na cenu a zase jsem ji položil zpátky...

Na druhou stranu, mnoho kvalitních kolejišť známe z intrnetu, resp. z webovek jejich tvůrců. Nevím, jakou strategii k výběru prezentovaných kolejišť tvůrci knihy zvolili, ale nevím zda byla nejšťastnější. Pamatuju si, že tam snad bylo jedno i americké?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Další

Zpět na Recenze modelů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků