H0 pojezd M131.1 ze stavebnice Pavla Gülicha

Popisy modelů, odkazy na recenze, srovnávací testy.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

H0 pojezd M131.1 ze stavebnice Pavla Gülicha

Příspěvekod mm2 » sob 15 srp, 2009 12:30 pm

Zdravím všechny stavitele pojezdů z leptů, a i Ty ostatní modeláře

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti ze stavby a o jízdních vlastnostech tohoto pojezdu.

Po prostudování přiloženého stavebního návodu ( je jako vždy od Pavla Gülicha velice precizní a jednotlivé kroky jsou rozepsány do všech podrobností a detailů, včetně perfektní fotodokumentace na jeho www stránkách ), jsem se vrhnul do stavby.
Se stavbou pojezdu by tedy neměli mít problémy ani začátečníci v oboru staveb pojezdů z leptů.
Výhodou je znalost pájení, a to ať už s jakýmkoliv typem páječky.

Sestavení mého pojezdu „Hurvínka“ proběhlo během víkendu vcelku hladce, včetně nátěru barvou.
Jediným menším úskalím při sestavování celého pojezdu je nalisování oz.kola na osku dvojkolí uvnitř nápravové převodovky – a to jen v případě, pokud nemáte průmyslový anebo doma vyrobený „stahovák“.
V případě, že nepoužijete stahovák, je tedy nutné si vyrobit malý kovový přípravek ( viz.nákres - anebo podobný ), a pomocí něj pak lze oz. kolo vcelku snadno nalisovat uvnitř převodovky do správné pozice na osku dvojkolí.

Otestování pojezdu na mém zkušebním kolejišti:

V první řadě zkontrolujeme správné pólování napájení motorku tak, aby dle NEM jezdil pojezd správným směrem. Lze zkontrolovat i položením průmyslové loko na tutéž kolej a oba pojezdy musí jet stejným směrem. Dle Murphyho zákona to bylo samozřejmě naopak.

A nyní k vlastnímu zhodnocení jízdních vlastností pojezdu:

Po nakolejení, připojení zdroje napětí do kolejiště a postupném zvyšování napětí v koleji (stejnosměrné analogové napájení s pulzní regulací ), se pojezd velmi klidně a bez jakéhokoliv pohupování či cukání bezproblémově okamžitě rozjel. Nechal jsem ho tedy několik okruhů zabíhat oběma směry při střední rychlosti.
Bez znatelného zpomalení projíždí i oblouky 380mm a vyhybky ( používám kolejivo Pilz ) a to i při pomalé jízdě a během 20 okruhů se ani jednou nestalo, že by pojezd někde cukal nebo se dokonce zastavil.
Po tomto základním otestování jsem kusem drátku připojil k pojezdu dva os.vozy Be2 a pustil se do dalšího testování. I tentokráte kroužil pojezd po okruhu při různých rychlostech bezproblémově a to i bez znatelného zpomalení v obloucích či zastavení na vyhybkách.
Při zkoušce okamžitého přerušení napájení kolejí v plné rychlosti pojezdu byla délka dojezdu asi 12cm na rovném úseku kolejiště.
Nakonec jsem přistoupil k nejtěžší zkoušce – testování při stoupání 3% ( tj.výškový rozdíl 3cm na délce1m ).
I zde jede pojezd velmi klidně a pravidelně, avšak se zátěží dvou vozů lze v obloucích již pozorovat zpomalení v důsledku mírného prokluzování dvojkolí. Proto jsem provizorně na pojezd uchytil olověnou zátěž 50gr. ( je možné dát i těžší ) a jízdní vlastnosti se viditelně zlepšily a zpomalení ve stoupáních v obloucích se již neprojevovalo ani s oběma připojenými vozy.

Celkové shrnutí - pojezd jezdí velmi tiše, nehoupe se, necuká, rozjíždění a zpomalování je plynulé, - prostě skvělé jízdní vlastnosti - pouze při maximální rychlosti ( 12V analogové napájení ) jsou mírně slyšet kovové převody Šátek v nápravových převodovkách, ale ty se časem po zaběhnutí téměř úplně ztižší.

Závěrem lze tedy říct, že modeláři, kteří si chtějí postavit model M131.1 velikosti H0 mají k dispozici velmi kvalitní pojezd , který v mnohém předčí i tovární výrobky nesrovnatelně dražší.

Kompletní fotodokumentace z mé stavby pojezdu najdete na: http://mm2.rajce.idnes.cz
H0, DCC, IV-V. a "Za všechno můžou mimozemšťané"
http://mm2.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
mm2
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 09 led, 2009 4:09 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Příspěvekod Houmr » ned 16 srp, 2009 12:39 pm

Fotodokumentace je super. Věřím že pojezd je bezva, pár jsem jich měl možnost testovat ve stádiu příprav. Sám už se těším, až si nějaký budu moci zkusit udělat.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Pája » ned 16 srp, 2009 12:42 pm

:cry: :cry: :cry: Už aby jsme měli něco tak pěkného i mi TT-čkáři
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod TTmili » pon 17 srp, 2009 7:23 am

Snažím se pracovat na něčem podobném, zatím jen M152 s motorem Mashima M-16 uloženým tak aby bylo možno osadit původní upravený interiér (upravou myslím přidání příček, stanoviště a osvětlení). Bohužel rám co si chci na to nechat vypálit jsem měl uložený na C:\ a v pátek se mi položil počítač, takže se to zase prodlouží protože ho musím znovu kreslit a dolaďovat, jinak už bych měl tak příští možná přespříští týden prototyp rámu doma a mohlo by se dolaďovat.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Pája » pon 17 srp, 2009 7:47 am

Super,to víš už jsme jak na trní. 8) :lol:
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Radek Mende » pon 17 srp, 2009 3:49 pm

Pája píše:Super,to víš už jsme jak na trní. 8) :lol:

Hele,slez z trní ,otevři skříň a udělej si svůj pojezd. :P
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod TTmili » pon 17 srp, 2009 4:06 pm

Radek Mende píše:
Pája píše:Super,to víš už jsme jak na trní. 8) :lol:

Hele,slez z trní ,otevři skříň a udělej si svůj pojezd. :P


To vyznělo tak pěkně, že sem si skoro řek že jsem bez práce... :lol:
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Radek Mende » úte 18 srp, 2009 3:38 am

TTmili píše:
Radek Mende píše:
Pája píše:Super,to víš už jsme jak na trní. 8) :lol:

Hele,slez z trní ,otevři skříň a udělej si svůj pojezd. :P


To vyznělo tak pěkně, že sem si skoro řek že jsem bez práce... :lol:

Nechci ti brát práci,jen jsem chtěl Páju donutit,aby oprášil nastřádané věci a začal něco tvořit.
Ale jak ho znám,tak budeš mít práce dost :lol:
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Pája » úte 18 srp, 2009 6:21 am

Sorry za OT.

:evil: LUMPE a kdy mi ty doděláš okapy ?! :evil: :lol:
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Pavel-HP » úte 18 srp, 2009 10:50 am

Pája píše:Sorry za OT.

:evil: LUMPE a kdy mi ty doděláš okapy ?! :evil: :lol:



Okapy i převodovka, to všechno počká. Mám dojem, že máš dost jiné práce. Běda, 3x běda, jak to nebude dodělaný!!!! :evil:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pája » úte 18 srp, 2009 7:42 pm

[quote=
Okapy i převodovka, to všechno počká. Mám dojem, že máš dost jiné práce. Běda, 3x běda, jak to nebude dodělaný!!!! :evil:[/quote]

I ty Brute?To jsem nečekal,ty bejvalej kamaráde!!! :evil: :lol:
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Pavel-HP » úte 18 srp, 2009 7:51 pm

I ty Brute?To jsem nečekal,ty bejvalej kamaráde!!! :evil: :lol:[/quote]


To víš, už se to na Tebe chystá.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod vvitty » ned 30 srp, 2009 1:12 pm

par fotek postaveneho pojezdu take zde: http://vvitty.rajce.idnes.cz/M131_-_original_a_stavba_modelu/#album
jedno video (na prehistorickych kolejich, uz je budu muset poslat konecne do srotu a polozit nove :-) ale aspon je videt, ze to jezdi i na spatnem kolejivu... : http://www.youtube.com/watch?v=zXoqYl-32X4

zaroven oznamuji, ze pro pripadne zajemce kteri si na vlastni stavbu netroufaji lze dodat pojezd sestaveny, a to bud kompletne a nebo pouze sestavene prevodovky (asi nejslozitejsi cast celeho modelu). preferuji v tomto pripade osobni prevzeti, napr. na burze nebo u me doma, z duvodu predvedeni jizdnich vlastnosti.

prvni dva kusy budou pro pripadne zajemce k dispozici v rijnu... blizsi informace dodam na moje stranky behem zacatku zari.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Recenze modelů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků