Parní lokomotiva řady 93.0 DR TT od firmy Piko

Popisy modelů, odkazy na recenze, srovnávací testy.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Parní lokomotiva řady 93.0 DR TT od firmy Piko

Příspěvekod Trainmaniak » stř 22 lis, 2023 7:48 am

Na http://www.trainmania.info/clanky.html#br93.0 jsem vyvěsil recenzi páry řady 93.0 od Pika.

br93.0-32.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Parní lokomotiva řady 93.0 DR TT od firmy Piko

Příspěvekod hank » stř 22 lis, 2023 11:36 am

Trainmaniak: Já bych si jenom dovolil doplnit informaci o předloze na tvých stránkách.

Kromě nevýhod uvedených ve tvé recenzi měla lokomotiva jednu, krerá byla považována za zásadní a kvůli níž ji lze bez nadsázky označit jako konstrukční zmetek: Nepravidelné rozložení zatížení jednotlivých náprav. Lokomotiva dostala do přední části rámu dva přídavné vodojemy, což způsobilo, že při adhezní hmotnosti 63,4 t a průměrné hmotnosti na nápravu 15,8 t byl nápravový tlak na přední běhoun 17,3 t, zatímco na hnací nápravu pouhých 14,2 t. Důsledkem bylo například nadzvedávání zadního běhounu vedoucí především při posunu až k vykolejování. (V provozu se to řešilo menším plněním vodojemů.) Proto byl pojezd spolu s dalšími konstrukčními uzly lokomotivy podroben rekonstrukci, jejímž výsledkem byla lokomotiva T 14.1 označená u DRG jako 93.5-12. Rozložení zatížení spřažených náprav se sice podstatně zlepšilo, ale pro změnu zase došlo k extrémnímu zatížení zadního běhounu - při plných zásobách vody a uhlí až 19,1 t, takže se u ní ponechával prázdný pro změnu zadní vodojem...

Lokomotivy nicméně vydržely v provozu překvapivě dlouho, u DB do r. 1960, u DR dokonce až do r. 1971.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Parní lokomotiva řady 93.0 DR TT od firmy Piko

Příspěvekod Trainmaniak » stř 22 lis, 2023 11:44 am

Hanku, díky za doplnění. Já se v recenzích nechci o předloze moc rozkecávat, proto tam dávám většinou odkaz na Wiki.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Parní lokomotiva řady 93.0 DR TT od firmy Piko

Příspěvekod Zlámalík » stř 22 lis, 2023 2:13 pm

Hank: To je dobrý, to zní skoro jako vtip - až se mi nezdá, kde "soudruzi v NDR udělali chybu"? No a jako většina nedokonalých řešení, taková vydrží nejdéle.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Parní lokomotiva řady 93.0 DR TT od firmy Piko

Příspěvekod hank » stř 22 lis, 2023 5:09 pm

Zlámalík píše:Hank: To je dobrý, to zní skoro jako vtip - až se mi nezdá, kde "soudruzi v NDR udělali chybu"? No a jako většina nedokonalých řešení, taková vydrží nejdéle.


No, v tomhle byli soudruzi z NDR nevinně, tady v r. 1913 střelili kozla Prušáci od fy Union Giesserei v Königsbergu a vagón másla na hlavách měli zřejmě i schvalující pánové ze strojního decernátu KPEV, tehdy ještě včetně velkého Roberta Garbeho, kteří všechny nové konstrukce zadávali a před schválením do výroby posuzovali. Ale pravidlem takové úlety v Královci nebyly, jiné jejich konstrukce (napadá mě třeba T 13 -> 92.5-10 DRG -> 415.0 ČSD) byly více než uspokojivé.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Parní lokomotiva řady 93.0 DR TT od firmy Piko

Příspěvekod Trainmaniak » úte 28 lis, 2023 6:33 am

K recenzi jsem vyvěsil ještě fotogalerii: http://www.trainmania.info/br93.0.html

br93.0-32.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am


Zpět na Recenze modelů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků